αποπροσωποποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    30

    αποπροσωποποίηση

    Καλησπέρα, παίρνω nodasic για σταθεροποίηση διάθεσης και το τελευταίο διάστημα παθαίνω αυτό που λέγεται αποπροσωποποίηση. Απ ότι μου έχει πεί ο γιατρός μου αυτό είναι απ' το άγχος.Εγώ αυτό που παθαίνω είναι να βλέπω τον κόσμο σαν ταινία και σαν να νιώθω ότι με βλέπει κάτι απέξω απ' τον εαυτό μου.Έχει πάθει κάποιος το ίδιο και αν ναι πως το αντιμετώπισε.Επίσης, να πώ ότι όποτε με ποιάνει παίρνω ένα αγχολυτικό και μου φεύγει.Αν έχει πάθει κάποιος κάτι αντίστοιχο ας μου πεί πως το αντιμετώπισε.


    Ευχαριστώ.
    Last edited by Aeon; 15-08-2020 at 04:08.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    32
    newlife τι κανεις? εχουν περασει 3 μηνες σου εχει φυγει καθολου αυτο που ενιωθες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω αυτο το ειχα παθει με χασις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    με οτιδήποτε μπορείς να το πάθεις , θελει υπομονή και χρόνο , κανει τον κύκλο του.
    Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα νέο "ξένο τοπίο", τι κάνεις ? επιστρέφεις πίσω , ξανα και ξανά σε κατι ποιο οικείο, κατι ποιο γνωστό κ ποιο φιλικό, είται προκειται για χώρο η για ανθρώπους η πράγματα ακόμη.
    Με την επανάληψη ξαναμαθαίνεις κατι που το εκανε αυτόματα ο εαυτός σου για σένα πρίν . Γι αυτό λέμε έχασα τον εαυτό μου, έχασα βασικά καποιες διεργασίες που εκτελούσε ο εαυτος μου και δεν νοιώθω πια "εγώ" κ δεν νοιώθω το εδώ και τώρα .

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    32
    path το εχεις παθει και εσυ? εγω νοιωθω ξενος στο σωμα μου σαν να ειμαι αλλος και απλα εχω αναμνησεις! πολλη τρομακτικο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ειναι ψυχωση παντως..κ γω νομιζα οτι επαθα ψυχωση.οι γιατροι με διαβεβαιωσαν οτι αυτο το φαινομενο συμβαινει απο υπερβολικο στρες..ειναι διαταραχη της αντιληψης κ περναει οταν περασει το στρες.εμενα μου περασε με αντικαταθλιπτικα ladose.
    γενικα οταν συνηλθα απο το στρες περασε κ αυτο.
    εγω πλεον στα επεισοδια μου δεν παθαινω κρισεις ας πουμε πανικου, αλλα μονο αποπροσωποιηση κ καταθλιψη.
    ειναι μεγαλο πακετο ...το ξερω..ειναι πολυ τρομακτικο...το σιχαινομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    δεν ειναι ψυχωση παντως..κ γω νομιζα οτι επαθα ψυχωση.οι γιατροι με διαβεβαιωσαν οτι αυτο το φαινομενο συμβαινει απο υπερβολικο στρες..ειναι διαταραχη της αντιληψης κ περναει οταν περασει το στρες.εμενα μου περασε με αντικαταθλιπτικα ladose.
    γενικα οταν συνηλθα απο το στρες περασε κ αυτο.
    εγω πλεον στα επεισοδια μου δεν παθαινω κρισεις ας πουμε πανικου, αλλα μονο αποπροσωποιηση κ καταθλιψη.
    ειναι μεγαλο πακετο ...το ξερω..ειναι πολυ τρομακτικο...το σιχαινομαι.
    καλησπερα θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι ακριβως αισθανεσαι οταν σου συμβαινει?
    εχω κ γω καποια συμπτωματα αλλα δε ξερω αν ειναι ακριβως αυτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αισθανομαι σαν να βλεπω την ζωη γυρω μου σε ταινια, σαν να παρακολουθω κ δεν νιωθω να την βιωνω.δεν εχω καθολου συναισθημα...δεν νιωθω τιποτα ενα κενο, ολα φαινονται καπως μακρυνα κ αρχιω να φοβαμαι..
    ελεγχω τις κινησεις μου να δω αν υφιασταμαι ακομα.ειναι μαρτυριο.
    μια αποξενωση απο το περιβαλλον, σαν να ειμαι σε μια γυαλα.το σπιτι μου δεν ειναι οικειο..αντιλαμβανομαι τα παντα, εχω επαφη απολυτη με την πραγματικοτητα αλλα δεν νιωθω τιποτα για κανεναν κ για κατι.τιποτα.ενας απλος θεατης τον πραγματων.
    κ την πρωτη φορα που το επαθα εβλεπα κ πολυ εντονα τα φωτα το βραδυ κ καπως θολα.
    ο ψυχοθεραπευτης κ ο ψυχιατρος μου ειπαν οτι ειναι λαθος μηχανισμος αμυνας του εγκεφαλου, σαν να κλεινει για να αμυνθει, να ξεκουραστει απο τα βαρια συναισθηματα-αυτο της καταθλιψης κ του τρομερου στρες-οταν συμβαινει μου ειχε πει να το σεβομαι κ θα περασει..
    κ οντως μου ελεγε αληθεια.πλεον εχω τεραστια εμπειρια απο αυτο..
    αλλα κ οταν μου ξανασυμβαινει κανεις δεν μπορει να το καταλαβει οπως το περιγραφω, ολοι νομιζουν πως ειμαι καπως τρελλη να το πω..
    μονο σε μια φιλη οταν το περιεγραψα μου ειπε οτι βουρκωσε κ συγκινηθηκε επειδη το παθαινει κ αυτη κ πιστευε οτι ηταν η μονη στον κοσμο.ομως ειναι πραγματικα πολυ συνηθες συμπτωμα στις διαταρραχες αγχους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Εγω τους τελευταιους τρεις μηνες εχω χασει τον εαυτο μου, νιωθω σαν να μην ειμαι εγω και ολα μου φαινονται παραξενα και μη φυσιολογικα.Τρομαζω με τον εαυτο μου, με τις κινησεις μου, τις σκεψεις μου, την ομιλια μου. Νομιζω πως ειναι κατι μη φυσιολογικο και καθως τις συνειδητοποιω με διαπερνα ενα αισθημα φοβου.Ολα ξεκινησαν απο το ακουσμα του θανατου ενος φιλικου προσωπου, που ομως ηξερα οτι καποια στιγμη θα ερχοταν το μοιραιο.Με επιασε φοβος για τον θανατο, τον δικο μου και των οικειων μου, μετα υπαρξιακο και μετα ολα και ολοι μου φαινοταν και μου ακουγοταν παραξενοι,ακομα και ο ιδιος μου ο εαυτος...
    Μου εχει ξανασυμβει αλλες 2 φορες στο παρελθον αλλα νομιζα την πρωτη φορα οτι ηταν μια μεταφυσικη εμπειρια συνειδητοποιησης της υπαρξης μου και την 2η οτι ηταν μια αντιδραση του ψυχισμου μου για να σταματησω να αγχωνομαι με αλλα πραγματα..τωρα δε ξερω τι συμβαινει,ειναι πολυ πιο εντονο απο τις αλλες φορες.
    Εχω απελπιστει και καθε μερα ξυπναω μ ενα απαισιο συναισθημα φοβου, μελαγχολιας,θυμου που ειμαι ετσι και θα συνεχισω να ειμαι για παντα?θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου πει γιατί να τρομαζω με τον ιδιο μου τον εαυτο? κι αν υπαρχει καποιος που εχει βιωσει το ιδιο.σε αντιθεση με σενα εγω μαλλον βιωνω πολυ εντονα τον φοβο ακομα και με τις κινησεις μου,οποτε δε νομιζω να ειναι ακριβως αποπροσωποποιηση αυτο που εχω, σ ευχαριστω για την απαντηση σου κι ευχομαι να μπορεσεις καποια στιγμη να το εχεις υπο ελεγχο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι οχι..κ γω φοβομουν τρομερα.! με μενα.τις κινησεις μου με ολα..με την φωνη μου..
    χαλι σου λεω.
    πας σε καποιον ψυχολογο.αυτα θελουν ψυχοθεραπεια!! γιατι προηλθε απο φοβο θανατου σε σενα κ σιγουρα θελει να λυσεις καποια πραγματα μεσα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω εχω κανει 14 χρονια ψυχοθεραπεια κ οταν μου ξανασυμβαινει ξεκινω αντικαταθλιπτικα κ περναει.αυτη την στιγμη ειμαι σουπερ.
    δεν εχω κανενα προβλημα.αν ξανααγχωθω παααρα πολυ ομως, θα ξαναρθει..σιγουρα ειναι κατι που θελει αντιμετωπιση.χωρις βοηθεια αργει παρα πολυ να περασει κ κανει την ζωη μαρτυριο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    αληθεια??Θεε μου εψαχνα τοσο καιρο να βρω καποιον που να εχει περασει το ιδιο!συγνωμη κιολας για το χαρουμενο υφος, ακουγεται καπως αυτο, αλλα κοντευω να τρελαθω απο την αγωνια μου οτι δε παω καλα και οτι μονο εγω ειμαι ετσι!..να φοβαμαι τον ιδιο μου τον εαυτο καθε δευτερολεπτο της ζωης μου!??ελεος!.. παω ηδη σε ψυχολογο αυτην την εβδομαδα θα κανουμε την 2η συνεδριαση, και ο ψυχιατρος μου εχει χορηγησει ladose kai ziprexa..δε ξερω αν θελω να συνεχισω να τα παιρνω ομως..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    διαφορα συμπτωματα ειναι κοινα σε πολλες παθησεις.
    το αγχος για παραδειγμα μπορει να το εχει ενας νευρωσικος, ενας διπολικος, ενας οριακος, ενας ψυχωτικος κτλ.
    το ιδιο και η αποπροσωποποιηση και πολλα αλλα συμπτωματα...
    ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ...και κανενα προβλημα δεν ερχεται μονο του...
    ...And in the end we 'll become winners through that disastrous and harsh fight...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by mariosss View Post
    path το εχεις παθει και εσυ? εγω νοιωθω ξενος στο σωμα μου σαν να ειμαι αλλος και απλα εχω αναμνησεις! πολλη τρομακτικο...
    ναι δυστυχώς το έχω ζήσει , για ένα διαστημα τα έβλεπα όλα σαν σε φίλμ , και μάλιστα μερικές φορές σαν σε "καμμένο" φίλμ με πολλά σκράτς ,,, απαίσια φάση , κράτησε μερικά χρόνια , τα απογεύματα ήταν ποιο χάλια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    εγω εχω κανει 14 χρονια ψυχοθεραπεια κ οταν μου ξανασυμβαινει ξεκινω αντικαταθλιπτικα κ περναει.αυτη την στιγμη ειμαι σουπερ.
    δεν εχω κανενα προβλημα.αν ξανααγχωθω παααρα πολυ ομως, θα ξαναρθει..σιγουρα ειναι κατι που θελει αντιμετωπιση.χωρις βοηθεια αργει παρα πολυ να περασει κ κανει την ζωη μαρτυριο.
    14 χρονια??.. δηλαδη δε φευγει ευκολα το ατιμο ε?.. :/
    χαιρομαι παντως που εισαι καλα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 33
    Last Post: 14-12-2020, 21:42
  2. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By a+b in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 78
    Last Post: 08-08-2016, 20:18
  3. αποπροσωποποιηση!
    By Ιωαννα! in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 35
    Last Post: 11-10-2014, 22:19
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 22:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •