Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;

    Καλημέρα,
    Ήθελα να γράψω εδώ λόγω ότι αντιμετωπίζω ακόμα συμπτώματα, παρά τα φάρμακα που παίρνω.Κάποτε με πιάνανε κατά ένα μεγάλο βαθμό τα φάρμακα, τώρα όμως όχι επειδή 2 χρόνια τα χα μειώσει για να αδυνατίσω και επίσης είχα αλλάξει σε κάποια που δεν με έπιαναν. Τώρα τα παίρνω κανονικά σχεδόν ένα χρόνο, και πραγματικά δεν βλέπω βελτίωση. Είναι μια πολύ άσχημη εμπειρία να ακούς φωνές όλη μέρα έντονες, να έχεις ιδέες, να μην μπορείς να ξεχωρίσεις το πραγματικό από το φανταστικό, και από πάνω να έχεις και το στίγμα μην σε πούνε τρελή. Τι θα κάνω δεν ξέρω. Εσείς πως το αντιμετωπίζετε και πόσοι από σας είναι ακόμα σε υποτροπή παρά τα φάρμακα; Ευχαριστώ.
    Last edited by Deleted240217a; 16-07-2014 at 19:50.

  2. #2
    και γω οσο παει χειροτερευω εχω μεγαλη στεναχωρια τι θα κανω στο μελλον πως θα ζησω αργοτερα αν μεινω μονος.καθε βραδυ εχω μια κακη διαθεση, στα ψυχωτικα ειμαι καλα ουτως αλλως φωνες δεν ακουγα και ποτε.σκεφτομαι θα μεινω μονος δεν θα παντρευτω και λογω της παθησης μου θα σηκωθει και η αλλη και θα φυγει τα χρονια περνουν και μενω στασιμος δεν ξερω τι θα κανω εχω απελπιστει βλεπω συμμαθητες μου να χουν βρει δουλεια κοπελα και νιωθω οτι ειμαι στο περιθωριο μονος και ερημος.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Έχεις προσωπικό μήνυμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω ακομη ακουω φωνες και εχω και γνωστικη εξασθενηση και κοπωση και υπνηλια.. ασε χαλια

  5. #5
    εγω ειχα να ακουσω φωνες 2,5-3 χρονια κ ακουσα χτες(θυμηθηκα ποσο δλδ ακυρωτικο ειναι για την ιδια μας την υπαρξη να ακους φωνες(ειδικα αρνητικες))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Εγώ δεν το συνειδητοποιούσα ότι έχω φωνές, τις θεωρούσα σκέψεις, αλλά μετά το κατάλαβα. Εσωτερική σήψη έχει βγει ένα νέο φάρμακο που είναι μόνο για τις φωνές, Dipiperon λεγεται, ρώτα το γιατρό σου, αλλά κάνει να σε πιάσει 6 μήνες.

  7. #7
    nai einai oi fones h xamhloy typoy poy einai kati endiameso me skepsh k oi stereofonikoy typoy.egw eixa k apo tis dyo palia.stereofonika'' mia fora sto psyxiatreio mesa akoysa stereofonika ton diabolo na gelaei.extes htan mish skepsh h fwnh alla milame poly pesimistikh...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Εγώ έχω του πρώτου τύπου, δηλαδή σαν σκέψεις αλλά δεν μπορώ να τις περιγράψω. Είναι σαν να μιλάει ο εαυτός μου με διαφορετικές φωνές νομίζω. Νιώθετε ποτέ σαν άρρωστοι μες στο μυαλό, δηλαδή σαν να έχετε πυρετό πχ, σαν να κλαίτε από μέσα σας, σαν όλα τα κύτταρα να είναι χαλασμένα όπως επίσης και τα νεύρα; Γενικά μια χάλια αίσθηση. Ή εγώ την έχω δημιουργήσει;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το τσεκαρα το χαπι αλλα ανηκει στις βουτυροφαινονες σαν το αλοπεριντιν και εχω κακη εμπειρια με το συγκεκριμενο ..
    και το λεπονεξ που παιρνω υποτιθεται οτι σταματα τις φωνες αλλα αρχ....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καταλαβαίνω. Κι εγώ τα ίδια και χειρότερα τραβάω γιατί έχω και ιδέες ενώ παλιά δεν είχα με τα φάρμακα. Τώρα απλά δεν με πιάνουν!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω δοκιμασει ολα σχεδον τα αντκτθκα , η καταθλιψη ειναι εδω , παρα το ξουτ-ξουτ , κ πλεον δεν παιρνω τιποτα , στηριζομαι στο καλο ηθικο μου .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω δοκιμασει ολα σχεδον τα αντκτθκα , η καταθλιψη ειναι εδω , παρα το ξουτ-ξουτ , κ πλεον δεν παιρνω τιποτα , στηριζομαι στο καλο ηθικο μου .
    νομιζω πως άλλο η καταθλιψη που περνας και άλλο οι ψυχωσεις με όλα τα συμπτώματα και τις φωνες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    νομιζω πως άλλο η καταθλιψη που περνας και άλλο οι ψυχωσεις με όλα τα συμπτώματα και τις φωνες.


    Σωστο αυτο , αλλα δεν παυει να ειναι μια ασθενεια που σε αχρηστευει . Στον δυτικο κοσμο θεωρειται πλεον μια μορφη αναπηριας . Τωρα αν ειχα να επιλεξω μεταξυ κτθλψης ( κακως λεγεται κτθλψη , γιατι δεν νιωθω καμμια θλιψη ) και φωνων με τα παρελκομενα , μαλλον θα επελεγα κτθλψη . Ακουγεται πολυ τρομακτικο να ακους φωνες . Αλλα κ η κτθλψη , αν αφεθεις , μπορει να παρει ανεξελεγκτες διαστασεις .

  14. #14
    κ δεν νιωθεις θλιψη μας λες(δλδ αν μη τη αλλο ειναι το πολυ ελαφρυα καταθλιψη)...σκεψου εγω περα απο την καβαντζομενη για παντα κωλοψυχωση που λογω του ψυχωτικου επεισοδιου ειχα κ καταθλιψη μειζων για χρονια που οχι απλα ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ!!!!!!! αλλα ηταν κ ανυποφορη η θλιψη.καθε δευτερολεπτο τρελη στεναχωρια για το παραμικρο που με εκοβε την ανασα κ καθε δευτερολεπτο σκεφτομουν την αυτοκτονια

  15. #15
    κ τα γιατρουδακια που νοσηλευτικα τελευταια φορα τι με ειπαν?οχι τοτε δεν ειχες καταθλιψη τωρα εχεις.που εγω περα απο το οτι περνουσα σκατα τοτε στο ψυχιατρειο κ στεναχοριομουν η στεναχορια δεν εφτανε τα τρελα επιπεδα του τοτε...ΥΓ επισης τα γιατρουδακια που μονο καθηλωσεις κ φωνες ξερανε να με κανουνε αναρωτιοντουσαν αν με το αλλοπεριντιν εχεις
    εξωπυριδιμικα κ με ρωτουσανε πως ειναι αυτα.κ συνεχως λεγανε μεταξυ τους αυτο εγω δεν το καταλαβαινω...μωρη πατσιολα,υποτιθεμενη γιατρε παρε κ εσυ αλλοπεριντιν ενα κιλο να δεις που θα περπατας δυο μετρα κ θα σε βγαινει η ψυχη κυριολεκτικα και δεν θα μπορεις να ανοιγοκλεισεις τα βλεφαρα ανετα με αποτελεσμα να κολανε ανοιχτα κ να σε ενοχλει το φως και να εισαι συνεχεις σκατα και και και και...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ?
    By dipolikos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-09-2014, 17:38
  2. ποσοι ειμαστε τελικα με ΙΨΔ?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2011, 12:26
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;
    By *Hristina* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2010, 11:46
  5. Πόσοι είναι απο Αθήνα;
    By giota in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 44
    Last Post: 20-09-2009, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •