Ζω μια κολαση...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Exclamation Ζω μια κολαση...!!!

    Εδω και μερικους μηνες εχω εναλλαγες στη διαθεση και τα συναισθηματα μου, μπορει για 2 βδομαδες να αισθανομαι καλα και την επομενη να βαριεμαι κυριολεκτικα που ζω. Ενα μηνα τωρα προσπαθω να βγω απο το σπιτι, βαριεμαι να κανω οποιαδηποτε δραστηριοτητα εκανα πριν και εχω κοψει καθε μορφης επικοινωνια με φιλους και γνωστους...προσπαθω επισης οταν τους βλεπω να τους αποφευγω. Μεσα μου νιωθω κενος, χωρις ορεξη για οτιδηποτε...μια απεραντη θλιψη απο το πρωι που θα ξυπνησω.Τα βραδια δε μπορω να κοιμηθω, κανω ασχημες σκεψεις για το μελλον οτι δεν εχω πχ. στον ηλιο μοιρα και ασχημες σκεψεις για τον εαυτο μου...οτι ειμαι ενας αχρηστος, αναξιος για τιποτε χαραμοφαης που μενει ακομα με τους γονεις του. Δεν μπορω να βρω το κινητρο που χρειαζεται για να αντλησω δυναμη και να ξεκολλησω στο βουρκο που εχω πεσει. Νιωθω να ειμαι παγιδευμενος σε κινουμενη αμμο να φωναζω βοηθεια απεγνωσμενα αλλα να μην ακουει κανενας, ειμαι στην πιο δυσκολη καμπη της ζωης μου και δεν ξερω τι να κανω...πως να βγαλω τις ασχημες σκεψεις απο το μυαλο μου, που να βρω αυτο το κινητρο. Ειχα κρισεις πανικου (και ακομα παλευω), νομιζα οτι τα ειχα δει ολα...μετα ηρθε η καταθλιψη, δεν ξερω πως αλλα ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει στην ψυχολογια καποιου. Bγαινω εξω στη βεραντα να παρω αερα, κοιταζω το κενο και μου΄'ρχεται στο μυαλο να πηδηξω...συνεχεια μου μπαινουν ιδεες να βλαψω τον εαυτο μου! Μιλησα πριν λιγες μερες με τον ψυχιατρο μου...του ειπα πως νιωθω και απλα μου λεει να βρω τροπους να βγαινω εξω απο το σπιτι...ευκολο να το λεει καποιος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ο ψυχιατρος σου δε σου εδωσε μια θεραπεια κατι?η απλα σου ειπε μονο να βγαινεις εξω?παιρνεις ηδη καποιο φαρμακο?ποσο χρονων εισαι?
    γενικως ...το χεις ξαναπαθει ολο αυτο?ή ειναι η πρωτη φορα που σου συμβαινει?
    οταν λες οτι νιωθεις καλα καποιες βδομαδες..εχεις υπερενταση?κοιμασαι λιγοτερο ας πουμε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Δεν το εχω ξαναπαθει αυτο...πρωτη φορα νιωθω τοσο χαλια! Ειχα προβλημα με αγοραφοβια και κρισεις πανικου απο τα 21 και ειμαι 27...στη πορεια μου διεγνωσε καταθλιψη, συγκεκριμενα πριν 3 μηνες...κανω θεραπεια με φαρμακα. Παιρνω 45mg seroxat καθε πρωι και 75mg anafranil μαζι με 100mg solian το βραδυ συν 4mg xanax σπαστα μεσα στη μερα! Οταν εννοω νιωθω καλα καποιες εβδομαδες θελω να πω οτι βγαινω απο το σπιτι, κοιμαμαι καλυτερα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α οκ..τι ειναι ρε συ ολα αυτα τα φαρμακα?
    μονο το seroxat ξερω κ το ζαναξ...τα αλλα τι ακριβως ειναι?ποσο καιρο τα παιρνεις.απο τα ιδια επασχα κ γω.ειμαι 35 κ ειχα 5 επεισοδια βαρυα στη ζωη μου.μολις παιρνω το ladose συνερχομαι.το οποιο το ξεκιναω μολις ξεκιναει η καταθλιψη κ το στρες (τα οποια με ριχνουν στο κρεβατι) κ μετα σε 1 μηνα ειμαι κομπλε.το παιρνω μετα για κανα 8μηνο κ το κοβω.
    μετα ισως μου ξαναρθει μετα απο 5χρονια.δεν εχω δηλαδη συχνα επεισοδια.
    μηπως δεν σου ταιριαζει η συγκεκριμενη φαρμακευτικη αγωγη?να επαιρνες μια δευτερη γνωμη?αν περασουν 30 μερες χρησης αντικαταθλιπτικου κ δεν δεις βελτιωση σημαινει οτι πρεπει να αλλαξεις φαρμακο.το seroxat το πηρα στα 17 μου , στις πρωτες μου κρισεις πανικου κ καταθλιψης...το επαιρνα 3 μηνες κ βελτιωση δεν ειδα..ισα ισα με ειχε ριξει πιο πολυ.
    το εκοψα τελειως κ ξεκινησα ψυχοθεραπεια σκετη χωρις φαρμακα κ εγινα καλα.
    δνε ξαναπηρα seroxat διοτι δεν το εμπιστευομαι πια.θεωρω οτι ειναι πολυ παλιο φαρμακο κ υπαρχουν νεα πιο συγχρονα φαρμακα πλεον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    To anafranil ειναι παλιο αντικαταθληπτικο οχι νεας γενιας οπως seroxat και ladose...το solian ειναι αντιψυχωσικο, μου το εγραψε ωστε να με βοηθησει να διωξω τις φοβιες και τις κακες σκεψεις που εχω! Την συγκεκριμενη φαρμακευτικη αγωγη την κανω τους τελευταιους 5 μηνες, πλην του τελευταιου φαρμακου που το παιρνω 1,5 μηνα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβασα λιγο γι αυτα τα φαρμακα που παιρνεις..ειναι λιγο παλαια..ολα.ειδικα τα seroxat και τα anafranil.τωρα εχουν αποκατασταθει απο SSRI.αυτα που παιρνεις ειναι τρικυκλικα κ δεν χρησιμοποιουνται πλεον τοσο πολυ..διοτι καταστελουν το νευρικο συστημα, παρα μονο εφεδρικα.δηλαδη οταν δεν πιανουν τα πιο συγχρονα φαρμακο κ παλι οχι μονα τους αλλα σε συνδυασμο.
    μηπως να επαιρνες μια δευτεργ γνωμη?3 μηνες με αντικαταθλιπτικο ειναι παρα πολλοι χωρις βελτιωση.δεν ξερω.εγω απλα αναφερω αυτα που διαβασα.εχεις υποψιν σου κατι?

Similar Threads

  1. Η ζωη μου μια κολαση...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2013, 21:55
  2. Μια ζωή κόλαση.
    By colaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 07-07-2012, 02:44
  3. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 15:47
  4. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  5. κολαση ή μοναξια?
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 14-08-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •