Πότε συνίσταται η διακοπή λήψης φαρμακευτικής αγωγής?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 103
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    13

    Πότε συνίσταται η διακοπή λήψης φαρμακευτικής αγωγής?

    Καλησπέρα σας,

    Ασφαλώς το θέμα αυτό καταλληλότερο είναι να απαντηθεί από ψυχίατρο, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη και εμπειρία σας. Πότε θεωρείται σωστό κάποιος να διακόψει την φαρμακευτική αγωγή (με ψυχοφάρμακα) που λαμβάνει? Αναρωτιέμαι επίσης αν αντί της συνεχούς λήψης αγωγής είναι καλύτερο αυτή να γίνεται μόνο όταν υπάρχει έξαρση των ψυχοπαθολογικών συμπτωμάτων. Το λέω αυτό γιατί στη δική μου περίπτωση υπάρχει μία περιοδικότητα στην εμφάνιση της ασθένειας, η οποία πλεόν εμφανίζεται για 10-20 μέρες το χρόνο και το υπόλοιπο διάστημα τα συμπτώματα υποχωρούν πλήρως. Παλιότερα τα συμπτώματα ήταν εντονότερα και διαρκούσαν περισσότερο, αλλά με τα χρόνια γίνονται συντομότερα και λιγότερο έντονα, ενώ εδώ και ενάμισυ χρόνο δεν έχουν εμφανιστεί. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα να συζητήσω με το γιατρό το ενδεχόμενο διακοπής της αγωγής ή της λήψης της μόνο κατά την έξαρση των συμπτωμάτων, (που ελπίζω να μην ξαναγίνει ποτε :) ). Τα σχόλιά σας ευπρόσδεκτα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί γιατρός που θα σου πει "κόψε τα φάρμακα", εξαρτάται και τι ακριβώς έχεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    10-20 μερες τον χρονο ? κ παιρνεις φαρμακα ? εγω ειμαι 365 μερες τον χρονο ασθενης , κτθλψη ( εξαιρουνται τα δισεκτα ) , κ στην ουσια δεν παιρνω τιποτα .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    13
    Ευχαριστώ για την απάντηση. 10-20 μερες το χρόνο, αλλά όχι μόνο κατάθλιψη, και ψυχωσικά συμπτώματα. Η αγωγή που παίρνω είναι πολύ μικρή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    13
    Οπότε ποιος αποφασίζει αν πρέπει να τα κόψω?

  6. #6
    ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ Παντα γτ δεν κοβονται επιτυχως για παντα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο γιατρος σου.
    Η διακοπη των φαρμακων πρεπει να γινεται με συγκεκριμενο τροπο για να αποφευγονται τυχον παρενεργειες ή και στερητικα. Απο μονος σου δεν μπορεις να αποφασιζεις.
    Αν δεν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου , κλεισε ραντεβου σε καποιον αλλο .

  8. #8
    BEbaia ξερω εγω περιπτωση καλου μου φιλου που του κοψε ο γιατρος! τα φαρμακα υποτροπιασε αυτος κ τον κλεισανε μετα 6 μηνες στο ψυχιατρειο με τακτικα ηλεκτροσοκ
    κ καθηλωσεις(δεσιματα).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγω προσπαθησα 2 φορες να τα κοψω με τη συμβουλη του γιατρου αλλα εφαγα τα μουτρα μου.

    Αλλα βεβαια δε ξερεις ποτε, εχω ακουσει οτι καλυτερευει η κατασταση με τα χρονια μιας και γερνας και πεφτουν τα παθη.

    Προσπαθησε μηπως δοκιμασεις τιποτα ομοιοπαθητικο,φυτικο κλπ. ginkgo biloba τουλαχιστον και κοψτα τα σιγα σιγα οπως σου πει ο γιατρος σου.

    Υπαρχει και ενα βιβλιο "βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα" κατι τετοιο...

    Καλη επιτυχια... αμα το πετυχεις γραψε μας εδω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Επειδη ειναι καθαρα συμπτωματικη η θεραπεια, μπορεις να τα κοψεις σε 2 μερες ή σε 2 χρονια. Κυριως τα ηρεμιστικα κοβονται παντα σταδιακα, γιατι η αποτομη διακοπη μπορει να ειναι θανατηφορα.
    Εαν εχει βρεθει η αιτια που προκαλει την ταδε διαταραχη και νομιζει καποιος πως δεν χρειαζεται τα χαπια, τοτε τα κοβει σταδιακα.
    Πχ αν καποιος οπως εγω που πασχει απο κοινωνικη φοβια και εκτεθει στο φοβογονο ερεθισμα για αρκετο καιρο και νιωθει πως εχει βελτιωθει μπορει μετα να κοψει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    αναλογα την ασθενεια που εχει ο καθενας.
    εμενα οταν μου εμφανιστηκε η διπολικη διαταραχη ο γιατρος μου,μου ειπε οτι θα αιρνω για μιαζωη φαρμακα χωρις να τα σταματησω ποτε.
    αν καποιος παιρνει χαπια για το αγχος μπορει σταδιακα να να τα κοψει.

  12. #12
    Quote Originally Posted by maus View Post
    και εγω προσπαθησα 2 φορες να τα κοψω με τη συμβουλη του γιατρου αλλα εφαγα τα μουτρα μου.

    Αλλα βεβαια δε ξερεις ποτε, εχω ακουσει οτι καλυτερευει η κατασταση με τα χρονια μιας και γερνας και πεφτουν τα παθη.

    Προσπαθησε μηπως δοκιμασεις τιποτα ομοιοπαθητικο,φυτικο κλπ. ginkgo biloba τουλαχιστον και κοψτα τα σιγα σιγα οπως σου πει ο γιατρος σου.

    Υπαρχει και ενα βιβλιο "βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα" κατι τετοιο...

    Καλη επιτυχια... αμα το πετυχεις γραψε μας εδω.
    Τοτε ομως εμεις θα ειμαστε παπουδες...MAoys den θελω να φανω υπερυπερασπιστης των φαρμακων αλλα η πετυχημενη προσπαθεια δυστυχως κρινεται οταν περασει μεγαλο μερος της ζωης...τοτε μονο μπορεις να ξερεις οτι ηταν επιτυχη η προσπαθεια διοτι (στην καλυτερη περιπτωση)μπορει ο αλλος να υποτροπιασει πχ σε 20 χρονια(λεω στην καλυτερη περιπτωση).δλδ ειναιπειραμα ζωης(με αντιστοιχα τοση διαρκεια).οσο αφορα τον εαυτο μ δεν εχω μανια να τα κοψω παντοτε(κ φταιν τα χαστουκια που εφαγα οταν τα εκοψα... κ τπτ αλλο οπως πχ ΄ρομαντικη΄ υπερασπιση αυτων των τοσο ...γλυκων φαρμακων)αλλα να εχω μετρο ως αυτα.δεν με ενδιαφερει να κανω το πειραμα που μπορει καποτε στην καλυτερη περιπτωση μετα απο 20-30 χρονια(στην καλυτερη! περιπτωση) να με μετατρεψει σε οτιδηποτε ξερω γω...

  13. #13
    μπορει να φαω κραξιμο αλλα θελω να πω οτι δεν κοβονται αφου μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε(χωρις να λεω οτι ειναι ενας ομορφος χορος)...ουτε τλκ υπαρχουν καλα κ κακα αντιψυχωσικα, το κλειδι δλδ πιστευω βρισκεται στην ποσοτητα.ο καθενας παιρνοντας φαρμακα που η ποσοτητα ειναι αντιστροφος αναλογη προς την ποιοτητα του φαρμακος ειναι ΟΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! γτ πχ στο abilify που οντως ειναι καλο παιρνεις μετρια ποσοτητα κ εισαι καλα στο μετρο του δυνατου.ακομη ακομη κ αν παιρνεις αλλοπεριντιν αν παρεις ελαχιστα(γτ το ελαχιστο αξιζει σε αυτο το φαρμακο) παλι στο μετρο του δυνατου ζεις καλα την ζωουλα σου ΥΓ καλα ενα παραδειγμα ηταν με το αλλοπεριντιν η αληθεια ειναι οτι ο ψυχωσικος που σεβεται την υπαρξη του αυτο δεν το παιρνει,,,(μην βιαστει κανεις που δεν το δοκιμασε να με κατακρινει...)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Γενικά οι άνθρωποι σπάνια μιλούν για ομοιοπαθητική-βελονισμό-ψυχοθεραπεία
    Για τα πρώτα(ομοιοπαθητική-βελονισμό) δεν μιλούν γτ η κλασσική ιατρική δεν την συμφέρει(φαρμακοβιομηχανί ες-FDA) και έτσι οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να πιστεύουν ότι θα παίρνουν φάρμακα για μία ζωή.!.....

    Η κλασσική ιατρική είναι ιατρική 1ης γραμμής για παράδειγμα σου παρουσιάζεται ένα ψυχωσικό επεισόδιο-καλό είναι να πας στον ψυχίατρο....στη συνέχεια όμως γτ δεν πας στον ομοιοπαθητικό;
    Τα ψυχοφαρμακα δεν θα στα κόψει κανείς η ομοιοπαθητική όμως μπορεί να σε θεραπεύσει μία δια παντώς!

    Ακούστε και κάποιον που έχει ασχοληθεί με εναλλακτικές θεραπείες....
    Η κλασσική ιατρική δεν θέλει να θεραπεύει-θέλει καινούργιους πελάτες.....οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν και έτσι ακολουθούν με τα μάτια κλειστά!

    Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος-οι πιο προηγμένοι θεραπευτές θεωρούν ότι τα πάντα δημιουργήθηκαν κατά τη νηπιακή μας ηλικία-καταγράφηκαν στο υποσυνείδητό μας και εκδηλώσαμε μία ασθένεια σαν αποτέλεσμα όλων αυτών που βιώσαμε υποσυνείδητα ή συνειδητά-άρα η ψυχοθεραπεία με έναν καλό ψυχοθεραπευτεί μπορεί να μας ανοίξει την πόρτα που αγνοούμε και να μας βοηθήσει να εισέλθουμε στο δωμάτιο που δεν γνωρίζουμε(υποσυνείδητο) και έτσι μπορεί να μας βοηθήσει στον δρόμο προς την θεραπεία.

    Και για του λόγου το αληθές,αναρτώ ένα βιντεάκι που λέει πολλά!


    «Πάρε Αυτά τα Σπασμένα Φτερά», ένα ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους από τον παραγωγό και πρώην ψυχοθεραπευτή Ντάνιελ Μάκλερ, το οποίο δείχνει ότι οι άνθρωποι μπορούν να θεραπευτούν πλήρως από τη σχιζοφρένεια χωρίς ψυχοφάρμακα.

    Σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη στο χώρο της ψυχικής υγείας και τις φαρμακευτικές βιομηχανίες αυτό δεν είναι δυνατόν. Το φιλμ εστιάζει στις ζωές δύο γυναικών –των ηρωίδων μου– που θεραπεύτηκαν από σχιζοφρένεια. Διερευνώνται οι ρίζες της σχιζοφρένειάς τους σε παιδικά τραύματα και περιγράφονται λεπτομέρειες από την πετυχημένη θεραπεία τους με χαρισματικούς ψυχοθεραπευτές.

    Η πρώτη γυναίκα είναι η Τζόαν Γκρήνμπεργκ (θεραπευμένη πλήρως πάνω από 50 χρόνια), συγγραφέας του μπεστ σέλερ «Ποτέ δεν Σου Υποσχέθηκα έναν Κήπο με Τριαντάφυλλα». Η δεύτερη είναι η Κάθριν Πέννυ (θεραπευμένη πλήρως πάνω από 30 χρόνια), μια ψυχιατρική νοσηλεύτρια, που την ιστορία της θεραπείας της κατέγραψε ο θεραπευτής της, ο Δρ Ντάνιελ Ντόρμαν στο βιβλίο
    «Η Θεραπεία του Δάντη: Έξοδος από την Τρέλα».

    Οι αφηγήσεις τους συνυφαίνονται με συνεντεύξεις από γίγαντες στον τομέα της θεραπείας της σχιζοφρένειας, όπως από τον Δρ Πήτερ Μπρέγκιν (συγγραφέα του «Τοξική Ψυχιατρική»), τον Ρόμπερτ Γουίτακερ (δημοσιογράφο και συγγραφέα του «Τρελός στην Αμερική») και τον Δρ. Μπέρτραμ Κάρον (συγγραφέα του «Ψυχοθεραπεία της Σχιζοφρένειας: Θεραπεία Επιλογής»). Επίσης στη διάρκεια της ταινίας παρουσιάζονται πάνω από 100 στιγμιότυπα από συνεντεύξεις αγνώστων στην Πλατεία Γουάσιγκτον της Νέας Υόρκης, οι οποίοι μοιράστηκαν τις απόψεις τους για τη σχιζοφρένεια.

    Η ταινία είναι πλήρως υποτιτλισμένη σε 19 γλώσσες.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αποφάσισα να διαθέσω δωρεάν όλες τις ταινίες μου στο Youtube, γιατί θέλω να τις μοιραστώ με τον κόσμο. Μπορείτε ακόμα να αγοράσετε τις ταινίες σε DVD αν επιθυμείτε, αλλά δεν θέλω τα χρήματα να εμποδίσουν οποιονδήποτε να λάβει το μήνυμα των ταινιών.
    Για μια επανάσταση στη βιομηχανία της ψυχικής υγείας!

    https://www.youtube.com/watch?v=g01Y4uWHFok
    Last edited by Diana1982; 20-07-2014 at 01:44.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε καποιες περιπτωσεις μπορει μια εναλλακτικη μεθοδος να δωσει λυση , σε καποιες αλλες οχι .
    Το καποιος παιρνει φαρμακα για ενα διαστημα , δεν σημαινει οτι θα τα παιρνει μια ζωη ( αφηνω την ψυχωση εκτος ).
    Τους αφορισμους , ειτε της κλασσικης ιατρικης ειτε της εναλλακτικης , δεν τους καταλαβαινω.

    Μακαρι να ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις Ντιανα , τοτε θα πηγαιναμε ολοι μια φορα σε εναν ομοιοπαθητικο και θα λυναμε ολα μας τα προβληματα.
    Αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 21-04-2017, 19:36
  2. Αλλαγη φαρμακευτικης αγωγης χωρις κανενα αποτελεσμα..!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-2013, 23:41
  3. λαθως διαγνωση νομιζω απο αποψη αγωγης
    By makis_dr in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 23-10-2012, 21:50
  4. ΛΗΞΗ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 20-11-2011, 20:35
  5. Διακοπή Αγωγής - Παρακαλώ βοηθήστε με!
    By ngourgou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 21-01-2008, 09:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •