Τουλαχιστον να ειμαστε ευγνωμονες που εχουμε την υγεια μας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209

    Τουλαχιστον να ειμαστε ευγνωμονες που εχουμε την υγεια μας...

    Θα ηθελα να πω ότι παρολο που τα πραγματα στην ζωη μου δεν ηρθαν όπως τα ηθελα με αποτέλεσμα τωρα να αντιμετωπίζω αρκετα ψυχολογικα θεματα (κυριως με την αυτοεκτιμηση μου ), ΝΟΙΩΘΩ ΕΥΓΝΩΜΩΝ που τουλάχιστον εγω και οι ανθρωποι που αγαπαω ειμαστε καλα στην υγεια μας και ζουμε μια αξιοπρεπή ζωη χωρις πολλες στερήσεις.

    Και αυτό το λεω με αφορμή αυτό που εγινε στην Ουκρανια με την καταρριψη του επιβατικου αεροπλάνου.
    Με στεναχωρησε πολύ που χαθηκαν ετσι αδικα τοσες πολλες ψυχες
    αλλα παραλληλα με εκανε να εκτιμαω πιο πολύ το γεγονος ότι είμαι υγιης και ότι ζω στην Ελλαδα και όχι σε καμια εμπολεμη και επικινδυνη περιοχη του κοσμου όπως τοσοι πολλοι αλλοι ανθρωποι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Οιδιπόδειο σύμπλεγα...πολύ λυπάμαι που θα σου το πω,αλλά πρέπει....
    Καθόλου δεν στεναχωρήθηκες για τους ανθρώπους στην Ουκρανία γτ αν όντως είχες συναισθήματα δεν θα έφτιαχνες θέμα σε ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης "είμαι ευγνώμων που εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι είμαστε καλά χωρίς πολλές στερήσεις" ενώ εδω μέσα οι περισσότεροι άνθρωποι είναι με προβλήματα υγείας "όλων των ειδών"

    Και εσύ καμαρώνεις που εσύ και η οικογένειά σου είστε καλά με αξιοπρεπη ζωή,χωρίς πολλές στερήσεις....
    Καθόλου καλά δεν είστε αν έχετε μάθει να σκεφτεστε με αυτόν τον τρόπο....

    Αυτός ο τρόπος είναι εγωκεντρικός,αλαζονικός και αφού είστε καλά εσείς.....δε πα να πνιγούν οι άλλοι.
    Αν θέλεις να δικαιολογηθείς τουλάχιστον πες..."ναι έκανα λάθος στην έκφραση" γτ το μηνυμα σου έτσι όπως αναφέρεται πραγματικά δεν είναι πολύ κόσμιο.!
    Γενικά στο λέω με καλή διάθεση μην το πάρεις επιθετικά,αλλά δεν μου άρεσε καθόλου σαν θέμα /...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Θα ηθελα να πω ότι παρολο που τα πραγματα στην ζωη μου δεν ηρθαν όπως τα ηθελα με αποτέλεσμα τωρα να αντιμετωπίζω αρκετα ψυχολογικα θεματα (κυριως με την αυτοεκτιμηση μου ), ΝΟΙΩΘΩ ΕΥΓΝΩΜΩΝ που τουλάχιστον εγω και οι ανθρωποι που αγαπαω ειμαστε καλα στην υγεια μας και ζουμε μια αξιοπρεπή ζωη χωρις πολλες στερήσεις.

    Και αυτό το λεω με αφορμή αυτό που εγινε στην Ουκρανια με την καταρριψη του επιβατικου αεροπλάνου.
    Με στεναχωρησε πολύ που χαθηκαν ετσι αδικα τοσες πολλες ψυχες
    αλλα παραλληλα με εκανε να εκτιμαω πιο πολύ το γεγονος ότι είμαι υγιης και ότι ζω στην Ελλαδα και όχι σε καμια εμπολεμη και επικινδυνη περιοχη του κοσμου όπως τοσοι πολλοι αλλοι ανθρωποι...
    Οχι οτι δεν ειναι τρομερο γεγονος η προβοκατορικη καταρριψη του αεροπλανου , αλλα πριν απο αυτο καθημερινα βλεπουμε κομματιασμενα πτωματα απο Συρια και Γαζα..Κατσε να δεις τωρα που κατηγορουν τον Πουτιν για το αεροπλανο ποσο ασφαλης και υγιης θα νιωσεις αμα αποφασισει να πατησει το κουμπι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Οιδιπόδειο σύμπλεγα...πολύ λυπάμαι που θα σου το πω,αλλά πρέπει....
    Καθόλου δεν στεναχωρήθηκες για τους ανθρώπους στην Ουκρανία γτ αν όντως είχες συναισθήματα δεν θα έφτιαχνες θέμα σε ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης "είμαι ευγνώμων που εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι είμαστε καλά χωρίς πολλές στερήσεις" ενώ εδω μέσα οι περισσότεροι άνθρωποι είναι με προβλήματα υγείας "όλων των ειδών"

    Και εσύ καμαρώνεις που εσύ και η οικογένειά σου είστε καλά με αξιοπρεπη ζωή,χωρίς πολλές στερήσεις....
    Καθόλου καλά δεν είστε αν έχετε μάθει να σκεφτεστε με αυτόν τον τρόπο....

    Αυτός ο τρόπος είναι εγωκεντρικός,αλαζονικός και αφού είστε καλά εσείς.....δε πα να πνιγούν οι άλλοι.
    Αν θέλεις να δικαιολογηθείς τουλάχιστον πες..."ναι έκανα λάθος στην έκφραση" γτ το μηνυμα σου έτσι όπως αναφέρεται πραγματικά δεν είναι πολύ κόσμιο.!
    Γενικά στο λέω με καλή διάθεση μην το πάρεις επιθετικά,αλλά δεν μου άρεσε καθόλου σαν θέμα /...
    Δεν το παιρνω επιθετικα μην αγχωνεσαι αν και δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις.
    Θεωρω πως που και που μας κανει καλο να σκεφτόμαστε ότι ειμαστε καλα σε καποια πραγματα στην ζωη μας ( διαφορετικα στον καθεναν μας) και να ειμαστε ευγνωμονες για τα θετικα πραγματα που εχουμε, φερ'ειπειν η υγεια ή οτιδήποτε αλλο. Δεν μου αρεσουν οι ανθρωποι που μιζεριαζουν και μεμψοιμερουν παραβλεποντας το γεγονος ότι εχουν και πραγματα στην ζωη τους που αλλοι ισως τα στερουνται.
    ΑΥΤΟ μου φαινεται εγωκεντρικο και αλαζωνικο. Δεν συμφωνεις ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Οχι οτι δεν ειναι τρομερο γεγονος η προβοκατορικη καταρριψη του αεροπλανου , αλλα πριν απο αυτο καθημερινα βλεπουμε κομματιασμενα πτωματα απο Συρια και Γαζα..Κατσε να δεις τωρα που κατηγορουν τον Πουτιν για το αεροπλανο ποσο ασφαλης και υγιης θα νιωσεις αμα αποφασισει να πατησει το κουμπι!
    καλέ τί λες εσύ;;;;;
    Ποιό κουμπί να πατήσουν-πως σχετίζεται ο Πούτιν με αυτά;
    Στις ειδήσεις τα ακούτε αυτά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    καλέ τί λες εσύ;;;;;
    Ποιό κουμπί να πατήσουν-πως σχετίζεται ο Πούτιν με αυτά;
    Στις ειδήσεις τα ακούτε αυτά;
    μάλλον λέει για αυτό
    http://www.defencenet.gr/defence/ite...83%CE%AF%CE%B1

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Δεν το παιρνω επιθετικα μην αγχωνεσαι αν και δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις.
    Θεωρω πως που και που μας κανει καλο να σκεφτόμαστε ότι ειμαστε καλα σε καποια πραγματα στην ζωη μας ( διαφορετικα στον καθεναν μας) και να ειμαστε ευγνωμονες για τα θετικα πραγματα που εχουμε, φερ'ειπειν η υγεια ή οτιδήποτε αλλο. Δεν μου αρεσουν οι ανθρωποι που μιζεριαζουν και μεμψοιμερουν παραβλεποντας το γεγονος ότι εχουν και πραγματα στην ζωη τους που αλλοι ισως τα στερουνται.
    ΑΥΤΟ μου φαινεται εγωκεντρικο και αλαζωνικο. Δεν συμφωνεις ?
    Οκ μπορεί να το είδα εγώ λίγο αλλιώς...απλά δεν μου έκατσε καλά η φράση:
    ΝΟΙΩΘΩ ΕΥΓΝΩΜΩΝ που τουλάχιστον εγω και οι ανθρωποι που αγαπαω ειμαστε καλα στην υγεια μας και ζουμε μια αξιοπρεπή ζωη χωρις πολλες στερήσεις.
    Moυ φάνηκε λίγο εγωιστικό αλλά οκ προφανώς εννοείς όπως και να είναι ο κάθε άνθρωπος δεν πρέπει να παραβλέπει και τα καλά πράγματα που ενώ για εμάς είναι αυτονόητα άλλοι παλεύουν καθημερινά.! οκ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αμα ψυχικα δεν εισαι καλα, συντομα ουτε σωματικα θα εισαι καλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Αμα ψυχικα δεν εισαι καλα, συντομα ουτε σωματικα θα εισαι καλα.
    Ακριβώς και το αντίθετο.!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Δεν το παιρνω επιθετικα μην αγχωνεσαι αν και δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις.
    Θεωρω πως που και που μας κανει καλο να σκεφτόμαστε ότι ειμαστε καλα σε καποια πραγματα στην ζωη μας ( διαφορετικα στον καθεναν μας) και να ειμαστε ευγνωμονες για τα θετικα πραγματα που εχουμε, φερ'ειπειν η υγεια ή οτιδήποτε αλλο. Δεν μου αρεσουν οι ανθρωποι που μιζεριαζουν και μεμψοιμερουν παραβλεποντας το γεγονος ότι εχουν και πραγματα στην ζωη τους που αλλοι ισως τα στερουνται.
    ΑΥΤΟ μου φαινεται εγωκεντρικο και αλαζωνικο. Δεν συμφωνεις ?



    Θα συμφωνησω μαζι σου , παρα το νεαρο της ηλικιας σου , εχεις την ωριμοτητα , να εισαι ευγνωμων για τα μικροπραματα που καποιοι τα θεωρουν δεδομενα . Εγω ειμαι ευνωμων που εχω ενα πιατο φαι κ τρωω . Το να νιωθεις ευγνωμων , κ ας μην ειναι η ζωη σου οπως την θελεις ( ποτε δεν ειναι ) , ειναι δειγμα ωριμοτητας . Κ εγω μισω την μεμψιμοιρια κ την κλαψα .
    Δεν εχει νοημα να στενοχωριομαστε για πραματα που δεν μπορουμε να κανουμε κατι . 2 δις , πεινανε στην γη , 18.000 παιδια πεθαινουν την ημερα απο πεινα , αλλα αυτα ειναι απλη στατιστικη . Επεσε ενα αεροπλανο , ενταξει , δυσαρεστο , τι υποκρισια ομως , νασχολουνται ολοι με 300 ατομα , κ να αποδεχονται σιωπηρα τα 18.000 παιδια / ημερα . Εξοργιστικο .
    Ειναι λοιπον να μην αισθανεσαι ευγνωμων μονο κ μονο για το οτι δεν ανηκουμε στα 2 δις που υποφερουν ? ( τι 2 δις , ο δυτικος ' πολιτισμενος ' κοσμος ειναι 1 δις , οι υπολοιποι τι κανουν ? )
    Ζουμε σενα κοσμο που βασιλευει η υποκρισια . Χυνονται κροκοδειλια δακρυα για ενα ασημαντο σχετικα γεγονος , αλλα κατι πρεπει να πουν οι ειδησεις , ως γνωστον , υπαρχει το αξιωμα , μια ευχαριστη ειδηση , δεν αποτελει ειδηση . Ετσι ειμαστε ομως εμεις οι ανθρωποι , εξαπολυουμε πολεμους για το τιποτα , σκοτωνωμαστε μεταξυ μας ( το μονο ζωο στο πλανητη που το κανει ) , κ μετα κολλαμε και την ταμπελα στο μετωπο ' πολιτισμενος ' .
    Αγριοι ειμαστε στην πραματικοτητα , με ολη την σημασια της λεξεως . Αλλοι λιγοτερο , αλλοι περισσοτερο , αλλα αγριοι , ικανοι για τα μεγαλυτερα κακα , ολοι μας .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    --------------------------------------------------------------

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ζουμε σενα κοσμο που βασιλευει η υποκρισια . Χυνονται κροκοδειλια δακρυα για ενα ασημαντο σχετικα γεγονος , αλλα κατι πρεπει να πουν οι ειδησεις , ως γνωστον , υπαρχει το αξιωμα , μια ευχαριστη ειδηση , δεν αποτελει ειδηση . .
    Aσχολουνται εκτενως με την καταρριψη του αεροπλάνου γιατι πρωτα απ'ολα ηταν ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ αεροσκάφος και όχι πολεμικο και αρα ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να εχει την ιδια μοιρα. Και αυτό τους τρομαζει γιατι τα θυματα δεν ηταν κατοικοι της Μεσης Ανατολης όπως γινεται συνηθως, αλλα πολιτες που ανηκαν στον αναπτυγμενο δυτικο κοσμο. Εξου και το ότι τα περισσοτερα θυματα ηταν Ολλανδοι, Αγγλοι κλπ κλπ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ε δε νομιζω οτι ισχυει και τοσο αυτο το θεμα. με 7000 αυτοκτονιες στο ελλαδισταν, και τη καταθλιψη παντου, δε μπορεις να πεις οτι υπαρχει υγεια και δεν ειναι εμπολεμη ζωνη. τριτοκοσμικη χωρα ειναι κι ακομα χειροτερα, απλα εδω σε σκοτωνουν με το γαντι ακομα, γιατι ανηκεις στην Ευρωπη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ε δε νομιζω οτι ισχυει και τοσο αυτο το θεμα. με 7000 αυτοκτονιες στο ελλαδισταν, και τη καταθλιψη παντου, δε μπορεις να πεις οτι υπαρχει υγεια και δεν ειναι εμπολεμη ζωνη. τριτοκοσμικη χωρα ειναι κι ακομα χειροτερα, απλα εδω σε σκοτωνουν με το γαντι ακομα, γιατι ανηκεις στην Ευρωπη.
    Ακριβώς κενό,ωραία τοποθετήθηκες...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Ντιανα εχω αρχισει και σε συμπαθω τελευταια, λιγο μικροτερη αν ησουν και λιγο πιο κοντα αν εμενες, θα σου προτεινα να ξεκουμπιστουμε απο εδω τον σεπτεμβριο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εχουμε κ λεμε.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 31-07-2013, 19:40
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-01-2012, 22:14
  3. μετα απο τουλαχιστον 5 χρονια που γραφω εδω.....
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 72
    Last Post: 14-12-2011, 17:12
  4. ΧΩΡΙΣΑ ( ή τουλάχιστον προσπαθώ)
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 19-09-2011, 19:47
  5. Έχουμε σύλλογο οεο?
    By zelatini in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 8
    Last Post: 08-11-2007, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •