ΘΥΜΑ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 85
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Fearfull View Post
    κερασι, ειλικρινα ψαχνω μα βρω τον εαυτο μου. Δεν εχω κατηγορω, ειλικρινα παραθετω γεγονοτα. Ισως να ξαναδιαβασεις τα ποστ μου, ισως εγω δεν εγινα σαφης και κατανοητος. Οσον αφορα τον γαμο, ναι σαν προοπτικη τον κουβεντιασε, αλλα προχωρησε παραπερα. Εγραψε λιστα καλεσμενων, εψαχνε ημερομηνιες...ζητωντας δαχτυλιδι. Το εκανα και εκει ζητησε χρονο.
    Οσον αφορα το σεξ. Εχει μια σταση παγερη. περιμενει μονο απο εμενα τα παντα και πολλες φορες ειναι επικριτικη οτι δεν της την πεφτω.
    Αν ημουν ενα δριμυ κατηγορω θα ηταν ευκολο να χωρισω. Εκει δυσκολευομαι, γιατι την αγαπαω. Το συνεχιζω να ειμαι εκει, ειναι οτι γινεται και τωρα. περιμενω να ερθει κοντα μου....ερχεται μονο οταν υπαρχει κατι να την φοβιζει και ψαχνει στηριγμα και χαδι. που το προσφερω απλοχερα. Οταν δεν υπαρχει τετοιο θεμα...ειμαι απων απο τη ζωη της.

    Με τον πρωην σεν μιλαει. εχει ομως επαφη με τον αδερφο του ( παλιοι φιλοι) και διαπιστωνω απο το ιστορικο της στον υπολογιστη οτι τον τσεκαρει σε σαιτ κοινωνικης δικτυωσης....οπως τσεκαρει και κοπελες που του κανουν λαικ. Απο την αλλη βεβαια τσεκαρει και δικες μου φιλες που κανουν λαικ. Σαν να ζηλευει και τους δυο ενα πραγμα...που αυτο με αφηνει αφωνο και με απορια.

    Και ναι, μου αρεσει η κουβεντα. θεσε οποιο αλλο θεμα βρηκες στο ποστ μου.
    Αυτό είναι καμπανάκι λίγο ότι πιθανώς δεν την ενδιέφερε ο γάμος, αλλά η επιβεβαίωση ότι θα την παντρευόσουν ;) Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις ό,τι βλέπω...

    Προς άλλους σχολιαστές: Δε μπορούμε με βεβαιότητα να τοποθετηθούμε ή να κάνουμε διάγνωση. Ούτε να πάρουμε εμείς την απόφαση για τον άνθρωπο. Αυτός θα πάρει την απόφαση και την ευθύνη της επιλογής που θα κάνει. Εμείς απλά να αναδείξουμε κάποια σημεία μπορούμε κατά τη γνώμη μου.

    Για ό,τι θέλετε στη διάθεση σας

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by world View Post
    Αυτό είναι καμπανάκι λίγο ότι πιθανώς δεν την ενδιέφερε ο γάμος, αλλά η επιβεβαίωση ότι θα την παντρευόσουν ;) Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις ό,τι βλέπω...

    Προς άλλους σχολιαστές: Δε μπορούμε με βεβαιότητα να τοποθετηθούμε ή να κάνουμε διάγνωση. Ούτε να πάρουμε εμείς την απόφαση για τον άνθρωπο. Αυτός θα πάρει την απόφαση και την ευθύνη της επιλογής που θα κάνει. Εμείς απλά να αναδείξουμε κάποια σημεία μπορούμε κατά τη γνώμη μου.

    Για ό,τι θέλετε στη διάθεση σας
    Εννοείται, διάγνωση δεν έκανα, ο ίδιος ανέφερε ΝΔΠ. Σαφώς κ επιλογή του είναι η συγκεκριμένη κοπέλα....... Κ η αυτοκτονία επιλογή είναι, εγώ είπα 2 λογάκια επειδή δυστυχώς έχω ίδια εμπειρία. Από εκεί κ πέρα, δικό του το σκοινί, δικός του κ ο λαιμός....

  3. #18
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Εννοείται, διάγνωση δεν έκανα, ο ίδιος ανέφερε ΝΔΠ. Σαφώς κ επιλογή του είναι η συγκεκριμένη κοπέλα....... Κ η αυτοκτονία επιλογή είναι, εγώ είπα 2 λογάκια επειδή δυστυχώς έχω ίδια εμπειρία. Από εκεί κ πέρα, δικό του το σκοινί, δικός του κ ο λαιμός....
    Διάβασα με ενδιαφέρον το κείμενο σου.

    Βίωσες ποτέ narcissistic rage απ' αυτόν; Δηλαδή εκρήξεις οργής... Αυτό μπορεί να συμβεί είτε αν αμφισβητήσεις το οικοδόμημα του, είτε αν συμβούν πράγματα που τον κάνουν να νιώσει ότι χάνει γενικά τον έλεγχο, τη γη κάτω απ' τα πόδια του κτλ.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Αμέ....... Τί λες τώρα?Το παραμικρό, πραγματικό ή φανταστικό να απειλούσε την τέλεια προσωπικότητά του κ αξιοζήλευτα επιτεύγματά του γινότανε...... Βιετνάμ. Κ εκεί θέλει γερό στομάχι κ γερά νεύρα. Κ πολλή αναισθησία

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Παιδια και μονο το ενδιαφερον σας και η κουβεντα ειναι σημαντικο πραγμα. φυσικα και η αποφαση ειναι δικη μου και μονο. Ουτε ψαχνω συμβουλες, απλα ανθρωποι ειμαστε και παντα θελουμε διαφορες οπτικες. Κανεις δεν θεωρω οτι υποχρεωνει τον αλλο να κανει κατι. Και των δυο σας τα σχολια ειναι χρησιμα, σωστα - λαθος δεν το κρινω. Μπορει και εγω να εχω μια λαθος αντιληψη και ενα σχολιο να μου ανοιξει καπως το μυαλο.τηνδιαγνωση ναι την εκανα εγω, διαβαζοντας περι νπδ και βλεποντας συμπεριφορες να ταιριαζουν σαν κομματια παζλ. Μπορει και να μην ριναι, μπορει και να ειναι κατι χειροτερο. Νπδ σε συνδυασμο με διπολικη διαταραχη. Οτι και να εχει ο αλλος βεβαια , το θεμα το εχουμε εμεις. για μενα δεν υπαρχει χειριστικος ανθρωπος, υπαρχει χειριζομενος. Mariposa7 ( καλα τα λες, αυτο το 7 τι το θελες...:-Ρ) η βουλιμια εχει νομιζω σχεση με την νπδ. Διαστρεβλωμενη εικονα εαυτου......

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    @ world
    Φυσικα την ευθυνη την φερω εγω και μονο εγω!!!! Δεν τα ριχνω στον αλλον. Ο αλλος ειναι οπως ειναι!!!! Εγω εφτιαξα ενα παραμυθακι στο μυαλο μου, χρησιμοποιωντας λογια και πραξεις του αλλου, που στην τελικη αλλιως τα ελεγε και ταβιωνε ο αλλος και αλλιως τα εκλαμβανα εγω. Οποτε my bad!!!!

    @mariposa7
    Με αγγιξε πολυ η ιστορια σου. Καποια σημεια ειναι σαν να τα ζω. Μονο που συγγνωμη εγω ακουω, αλλα μαλλον ειναι συγγνωμη για να μην χαλαστει η εικονα και οχι ειλικρινης συγγνωμη

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Εγώ και συγνωμες και κλάματα έχω ρίξει.. Δε σημαίνει τίποτα. Κόλπο είναι.


    Πάντως δεν το κάνει ο άλλος αυτό συνειδητά. Αυτή η παρεξήγηση πρέπει να αρθεί. Δεν είναι ο Νάρκισσος κάποιος που ξέρει τι κάνει και το κάνει συνειδητοποιημένα και απενοχοποιημένα. Αυτός/ή μπορεί να νομίζει και ότι είναι ρομαντικός, πιστός και ότι οι άλλοι δεν τον καταλαβαίνουν.

    Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι εσύ πρέπει να κάτσεις να τα υπομένεις..

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Ετσι ακριβως!!!!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Fearfull View Post
    @ world
    Φυσικα την ευθυνη την φερω εγω και μονο εγω!!!! Δεν τα ριχνω στον αλλον. Ο αλλος ειναι οπως ειναι!!!! Εγω εφτιαξα ενα παραμυθακι στο μυαλο μου, χρησιμοποιωντας λογια και πραξεις του αλλου, που στην τελικη αλλιως τα ελεγε και ταβιωνε ο αλλος και αλλιως τα εκλαμβανα εγω. Οποτε my bad!!!!

    @mariposa7
    Με αγγιξε πολυ η ιστορια σου. Καποια σημεια ειναι σαν να τα ζω. Μονο που συγγνωμη εγω ακουω, αλλα μαλλον ειναι συγγνωμη για να μην χαλαστει η εικονα και οχι ειλικρινης συγγνωμη
    Εγω απλα σου λεω τα συναισθηματα που προσφερεις κ τη χαρα κ ευτυχια που θελεις να μπορεις να τα μοιραστεις με τον αλλο.Δηλ. να αφιερωθεις κ να στρεψεις την προσοχη σου σε 1 ανθρωπο που ειναι σε θεση να τα αναγνωρισει (οχι στα λογια αλλα στις πραξεις), να ανταποκριθει κ να αποδωσει. Βρες καποια που θα χαιρεται να σε κανει ευτυχισμενο εσενα οχι μονο την παρτη της, οπως χαιρεσαι κ εσυ να την εχεις ευτυχισμενη.

    Εμενα η δικια μου ιστορια ειναι πολυ χειροτερη απο τη δικια σου, γιατι το δικο μου "ευαισθητο σημειο" αφορουσε ασθενεια που μου στερησε τα πιο αγαπημενα μου προσωπα, το πλεον αγαπημενο πεθαινε στα χερια μου επι 1 1/2 χρονο υπο τραγικες συνθηκες εκει με πατησε.

    Το 7 ειναι επειδη κ το πραγματικο μου ονομα 7 γραμματα εχει.

    Επισης σημασια δεν εχει η ταμπελα της διαταραχης, αλλα το ποια ειναι τα δικα σου ορια κ θελω σε αυτη τη ζωη.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Καταλαβα οτι η ιστορια σου ειναι τραγικη. Απλα ισως το καλο ειναι οτι την εζησες στα 24 κ οχι στα 38. Φυσικα κ ρολο δεν παιζει η ταμπελα, το τρικ μου ισως ειναι , η αμυνα μου να ονομασω πραγματα, μπας κ μπορεσω να αποδομησω. Αυτο που καταλαβαινω ειναι πως ερωτευεσαι μια εικονα κ οχι εναν ανθρωπο.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    mariposa7 να σε ρωτησω κατι??

    βιωνες την παρακατω συμπεριφορα?
    οταν ο αλλος ειχε προβλημα, φοβοταν, αγχωνοταν, τον πιανανε ανασφαλειες μα προσκολλαται πανω σου, να σε κανει να νιωθεις οτι εισαι η μια και μοναδικη για αυτον, οτι χωριες εσενα δεν θα τα καταφερνε κτλ κτλ κτλ.......ενω αν ηταν οκ, περναγε καλα με οποιοδηποτε τροπο ( ασχολιες, φιλους κτλ κτλ ) να ηταν εντελως απων και να ενιωθες οτι εσυ δεν ησουν πουθενα?? Και το ολο αυτο μετα εσυ να το βιωνεις σας σκωτσεζικο ντουζ?? Σε φαση..τι γινεται τωρα??

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Fearfull , αντι να προσπαθεις να αναλυσεις την συμπεριφορα της κοπελας σου , προσπαθησε να αναλυσεις το γιατι εσυ παραμενεις σε μια τετοια σχεση .
    Στον τιτλο του θεματος σου εχεις βαλει την λεξη θυμα , γιατι ?
    Αν νιωθεις θυμα γιατι επιμενεις εκει και δεν φευγεις?
    Ξερεις πολλες φορες προτιμουμε , ισως συνειδητα ισως ασυνειδητα , να κατηγορησουμε αλλους γιατι φοβομαστε να αντιμετωπισουμε τα λαθη και τις ανασφαλειες μας .

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Μαζι σου απολυτα!!!! Το κανω, προσπαθω μεσα απο μεγαλη ενδοσκοπηση κ ψυχοθεραπεια!

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο που περιγραφεις στοιχειοθετει ναρκισσιστικη διαταραχη, ο πλεον αρμοδιος να στο απαντησει ειναι ο world. Αυτο που περιγραφεις, σορυ κιολας, πιο πολυ σε παλιοχαρακτηρα μου φερνει, γιατι οπως καταλαβαινεις, δεν παραπεμπουν οπωσδηποτε τα συμφεροντολογικα η εκμεταλλευτικα στοιχεια καποιου χαρακτηρα κ σε διαταραχη προσωπικοτητας.Ισως απλα να σε ειχε δεδομενο.

    Απο την αλλη πλευρα, κ αυτο που βιωσα εγω δεν απεχει κ πολυ κατα 1 εννοια.Το καλο κ τρυφερο του προσωπο εκδηλωνοταν σε φασεις:
    -πιεσης κ αγχους λογω εξωτερικων παραγοντων, οταν δηλ. εψαχνε στηριγμα
    -οταν μου εκανε πλυση εγκεφαλου για την ασθενεια που ειχε περασει προσφατα, στο ακουσμα κ μονο της οποιας μου κοβονται τα γονατα........ Φυσικα επιτηδες για να ανεχομαι τα παντα κ να περναει παντα το δικο του, γιατι ως χαρακτηρας στα κανονικα μου σιγουρα δε με λες ανθρωπο που "χαριζεται" ευκολα.
    -οταν με εψηνε για γαμο κ κοινο μελλον (κοινο μελλον κατα την αποψη του=μονοπλευρη κ μονιμη αφωσιωση απο εμενα στο προσωπο του)
    -οταν αντιλαμβανοταν πως εφτανα στα ορια μου
    Επισης, περασα αυτο που ο world ονομασε ναρκισσιστικες εκρηξεις οργης σε ολο τους το μεγαλειο: Απιστευτες εκρηξεις θυμου, εκτοξευση προσβολων (εστω κ με το γαντι), παρανοικη διαστρεβλωση ολων των δεδομενων, ασυστολη επιθετικοτητα κ σκληροτητα.Κ αυτα οποτε συνεβαινε κ το παραμικρο (μιλαμε για παρανοικες λεπτομερειες) που θα μπορουσε με οποιονδηποτε τροπο να ερμηνευτει ως ιχνος αμφισβητησης της μοναδικοτητας, αυθεντιας, ορθοτητας ολων των κρισεων κ επιλογων του η ως αρνηση πληρους υποταγης σε αυτον.Αλλα αναφερομαι σε κατασταση περα απο καθε λογικη, ειχα καταντησει (στην πραγματικοτητα ειμαι το ακριβως αντιθετο) οτιδηποτε κ να σκεφτω να πω/να μην πω/να κανω/να μην κανω να το φιλτραρω πρωτα 200 φορες απο το μυαλο μου για το πως θα το εκλαβει κ πως θα αντιδρασει (πες το κ τρομοκρατια).Γιατι πχ δεν ηταν πως ειχε 5 ιδιορυθμιες, οποτε λες οκ, σε αυτα τα 5 σημεια προσεχουμε πως θα τα χειριστουμε, εδω δεν ηξερα απο που θα μου'ρθει κ πως θα ξεσπασει........ Ειχα βεβαια βρει κ εγω μεθοδους να "κουμανταρω" το "εγω" του κ πραγματι λειτουργουσε, αλλα τι να το κανεις, το συνολο ηταν κολαση.......

    Αδιαφορια, οπως την εννοεις, υπο την εννοια να περναει καλα αλλου κ να με εχει γραμμενη, οχι δεν ειδα, απο τις αρχες του τρελου ενθουσιασμου μεχρι το τελος με ηθελε συνεχεια διπλα του. Αδιαφορια τετοιου ειδους που λες, εδειξε σε 2-3 μεμονωμενες περιπτωσεις για να μου "δειξει ποιος εχει το πανω χερι", αλλα απο μικρη εχω μαθει να μην τσιμπαω σε αυτο. ΟΜΩΣ σε ολους τους τσακωμους πισω εκανα εγω, παντα καταπιεζομουν κ υποχωρουσα εγω, εκεινος μεταμελεια εδειξε 1 μονο φορα κ παλι πολυ εμμεσα.Αδιαφορια πληρης υπηρχε απο την αρχη για τα ενδιαφεροντα μου, τα θελω, τις αναγκες κ τα προβληματα μου κ οσο για τα πιστευω κ τις αποψεις μου............ τα μισα δεν τα ενεκρινε. Υπηρχαν μονο τα δικα του θελω κ αναγκες κ εγω υπηρχα μονο για να τα ικανοποιω.Παααααααρα ηταν κοντρα ρολος για μενα για να τον αντεξω, κ οσο αντεξα αντεξα επειδη με πατησε εκει που παραλυω......

    Επειδη ομως εχω γνωρισει κ αλλους ναρκισσους, μπορω να σου πω κ για καποια επιπλεον συμπτωματα που μπορεις να συναντησεις:
    -Αυτοπροβολη δηλ. η τακτικη του να αποδιδει ο αλλος σε εσενα δικα του χαρακτηριστικα σαν αμυνα, ωστε να μην προλαβεις να τα εντοπισεις εσυ σε αυτον πχ ειναι ο αλλος σπαταλος/τσιγκουνης θα σε κατηγορησει εσενα για σπαταλη/τσιγκουνια.
    -Επειδη προκειται για ακρως ευθραυστες κ εαυλωτες προσωπικοτητες, αν βγει στην επιφανεια καποιο ελαττωμα τους θα στρεψουν το ενδιαφερον στα δικα σου ελαττωματα κ προβληματικα σημεια, μεγεθυνοντας τα κ αλλοιωνοντας ακομα δεδομενα κ καταστασεις. Δηλ αν παρουσιαστει κατι που θιγει την τελεια εικονα τους (εσυ μπορει να μην εχεις κανει το παραμικρο επικριτικο σχολιο η απο διακριτικοτητα μπορει να εχεις προσποιηθει οτι δεν το εχεις καν προσεξει, το θεμα ειναι οτι ο ναρκισσος νοιωθει οτι εχει εκτεθει κ ενεργοποιειται η ανασφαλεια του), τοτε στρεφονται εναντιον σου κ χρησιμοποιουν το ο,τι μπορεις να φανταστεις.........Ξυπνας αργα οταν δε δουλευεις (επειδη εισαι κομματια);Θα σου πουν οτι εισαι 1 ρεμαλι, με αναποδα ωραρια που χανει ολη του τη μερα. Οδηγεις μια χαρα?Θα σου πουν οτι δεν ξαναμπαινουν στο αυτοκινητο σου γιατι νοιωθουν οτι θα βγαλουν εξω ο,τι εφαγαν τους τελευταιους 4 μηνες- βλεπεις ακομα κ αν δεν υπαρχει ελαττωμα πρεπει να το εφευρουν για να πιστεψεις ποοοοοοοοοοοσο τυχερος εισαι εσυ, 1 κοινος θνητος με τοσα κουσουρια που σε επελεξαν.

    Το θεμα παλικαρι μου ειναι αν εισαι ευτυχισμενος. Αν μπορει η αλλη να σε κανει ευτυχισμενο, ας ειναι κ σχιζοφρενης, δεν τρεχει κατι, μπορει ομως?
    Κ να ξερεις, οταν ο γαμος αποτελει αυτοσκοπο συνεπαγεται καταστροφη......

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο που περιγραφεις στοιχειοθετει ναρκισσιστικη διαταραχη, ο πλεον αρμοδιος να στο απαντησει ειναι ο world. Αυτο που περιγραφεις, σορυ κιολας, πιο πολυ σε παλιοχαρακτηρα μου φερνει, γιατι οπως καταλαβαινεις, δεν παραπεμπουν οπωσδηποτε τα συμφεροντολογικα η εκμεταλλευτικα στοιχεια καποιου χαρακτηρα κ σε διαταραχη προσωπικοτητας.Ισως απλα να σε ειχε δεδομενο.

    Απο την αλλη πλευρα, κ αυτο που βιωσα εγω δεν απεχει κ πολυ κατα 1 εννοια.Το καλο κ τρυφερο του προσωπο εκδηλωνοταν σε φασεις:
    -πιεσης κ αγχους λογω εξωτερικων παραγοντων, οταν δηλ. εψαχνε στηριγμα
    -οταν μου εκανε πλυση εγκεφαλου για την ασθενεια που ειχε περασει προσφατα, στο ακουσμα κ μονο της οποιας μου κοβονται τα γονατα........ Φυσικα επιτηδες για να ανεχομαι τα παντα κ να περναει παντα το δικο του, γιατι ως χαρακτηρας στα κανονικα μου σιγουρα δε με λες ανθρωπο που "χαριζεται" ευκολα.
    -οταν με εψηνε για γαμο κ κοινο μελλον (κοινο μελλον κατα την αποψη του=μονοπλευρη κ μονιμη αφωσιωση απο εμενα στο προσωπο του)
    -οταν αντιλαμβανοταν πως εφτανα στα ορια μου
    Επισης, περασα αυτο που ο world ονομασε ναρκισσιστικες εκρηξεις οργης σε ολο τους το μεγαλειο: Απιστευτες εκρηξεις θυμου, εκτοξευση προσβολων (εστω κ με το γαντι), παρανοικη διαστρεβλωση ολων των δεδομενων, ασυστολη επιθετικοτητα κ σκληροτητα.Κ αυτα οποτε συνεβαινε κ το παραμικρο (μιλαμε για παρανοικες λεπτομερειες) που θα μπορουσε με οποιονδηποτε τροπο να ερμηνευτει ως ιχνος αμφισβητησης της μοναδικοτητας, αυθεντιας, ορθοτητας ολων των κρισεων κ επιλογων του η ως αρνηση πληρους υποταγης σε αυτον.Αλλα αναφερομαι σε κατασταση περα απο καθε λογικη, ειχα καταντησει (στην πραγματικοτητα ειμαι το ακριβως αντιθετο) οτιδηποτε κ να σκεφτω να πω/να μην πω/να κανω/να μην κανω να το φιλτραρω πρωτα 200 φορες απο το μυαλο μου για το πως θα το εκλαβει κ πως θα αντιδρασει (πες το κ τρομοκρατια).Γιατι πχ δεν ηταν πως ειχε 5 ιδιορυθμιες, οποτε λες οκ, σε αυτα τα 5 σημεια προσεχουμε πως θα τα χειριστουμε, εδω δεν ηξερα απο που θα μου'ρθει κ πως θα ξεσπασει........ Ειχα βεβαια βρει κ εγω μεθοδους να "κουμανταρω" το "εγω" του κ πραγματι λειτουργουσε, αλλα τι να το κανεις, το συνολο ηταν κολαση.......

    Αδιαφορια, οπως την εννοεις, υπο την εννοια να περναει καλα αλλου κ να με εχει γραμμενη, οχι δεν ειδα, απο τις αρχες του τρελου ενθουσιασμου μεχρι το τελος με ηθελε συνεχεια διπλα του. Αδιαφορια τετοιου ειδους που λες, εδειξε σε 2-3 μεμονωμενες περιπτωσεις για να μου "δειξει ποιος εχει το πανω χερι", αλλα απο μικρη εχω μαθει να μην τσιμπαω σε αυτο. ΟΜΩΣ σε ολους τους τσακωμους πισω εκανα εγω, παντα καταπιεζομουν κ υποχωρουσα εγω, εκεινος μεταμελεια εδειξε 1 μονο φορα κ παλι πολυ εμμεσα.Αδιαφορια πληρης υπηρχε απο την αρχη για τα ενδιαφεροντα μου, τα θελω, τις αναγκες κ τα προβληματα μου κ οσο για τα πιστευω κ τις αποψεις μου............ τα μισα δεν τα ενεκρινε. Υπηρχαν μονο τα δικα του θελω κ αναγκες κ εγω υπηρχα μονο για να τα ικανοποιω.Παααααααρα ηταν κοντρα ρολος για μενα για να τον αντεξω, κ οσο αντεξα αντεξα επειδη με πατησε εκει που παραλυω......

    Επειδη ομως εχω γνωρισει κ αλλους ναρκισσους, μπορω να σου πω κ για καποια επιπλεον συμπτωματα που μπορεις να συναντησεις:
    -Αυτοπροβολη δηλ. η τακτικη του να αποδιδει ο αλλος σε εσενα δικα του χαρακτηριστικα σαν αμυνα, ωστε να μην προλαβεις να τα εντοπισεις εσυ σε αυτον πχ ειναι ο αλλος σπαταλος/τσιγκουνης θα σε κατηγορησει εσενα για σπαταλη/τσιγκουνια.
    -Επειδη προκειται για ακρως ευθραυστες κ εαυλωτες προσωπικοτητες, αν βγει στην επιφανεια καποιο ελαττωμα τους θα στρεψουν το ενδιαφερον στα δικα σου ελαττωματα κ προβληματικα σημεια, μεγεθυνοντας τα κ αλλοιωνοντας ακομα δεδομενα κ καταστασεις. Δηλ αν παρουσιαστει κατι που θιγει την τελεια εικονα τους (εσυ μπορει να μην εχεις κανει το παραμικρο επικριτικο σχολιο η απο διακριτικοτητα μπορει να εχεις προσποιηθει οτι δεν το εχεις καν προσεξει, το θεμα ειναι οτι ο ναρκισσος νοιωθει οτι εχει εκτεθει κ ενεργοποιειται η ανασφαλεια του), τοτε στρεφονται εναντιον σου κ χρησιμοποιουν το ο,τι μπορεις να φανταστεις.........Ξυπνας αργα οταν δε δουλευεις (επειδη εισαι κομματια);Θα σου πουν οτι εισαι 1 ρεμαλι, με αναποδα ωραρια που χανει ολη του τη μερα. Οδηγεις μια χαρα?Θα σου πουν οτι δεν ξαναμπαινουν στο αυτοκινητο σου γιατι νοιωθουν οτι θα βγαλουν εξω ο,τι εφαγαν τους τελευταιους 4 μηνες- βλεπεις ακομα κ αν δεν υπαρχει ελαττωμα πρεπει να το εφευρουν για να πιστεψεις ποοοοοοοοοοοσο τυχερος εισαι εσυ, 1 κοινος θνητος με τοσα κουσουρια που σε επελεξαν.

    Το θεμα παλικαρι μου ειναι αν εισαι ευτυχισμενος. Αν μπορει η αλλη να σε κανει ευτυχισμενο, ας ειναι κ σχιζοφρενης, δεν τρεχει κατι, μπορει ομως?
    Κ να ξερεις, οταν ο γαμος αποτελει αυτοσκοπο συνεπαγεται καταστροφη......

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας?
    By Wolfcry in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 07-09-2016, 20:08
  2. Replies: 25
    Last Post: 27-05-2014, 10:23
  3. το καλο παιδι που παντα τελικα γινετε το θυμα στη σχεση....
    By iriakelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 22:21
  4. θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 26-04-2012, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •