ΘΥΜΑ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ??? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 85
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    maripoza...ενα θελω να σου πω απο χτες που σε παρακολουθω.RESPECT και ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στον τροπο που εχεις προσεγγισει το συγκεκριμενο θεμα.
    δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν γνωριζω περι ναρκισισμου.
    το μονο που μπορω να πω οτι με προβληματιζει..ειναι οτι πολλοι ανθρωποι εχουν τετοια χαρακτηριστικα...το θεμα ειναι οτι πασχουν?ή απλα ειναι ετσι κωλοχαρακτηρες..?
    μπορεις να ξεχωρισεις την παθηση απο την ιδιοσυγκρασια?
    ή η ιδιοσυγκρασια αυτη αποτελει παθηση?
    ισδου το ερωτημα...εχω μπερδευτει..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    κανεις ενηλικας δεν ειναι θυμα κανενος. εκτος και τον κρατανε ομηρο με το ζορι στο υπογειο. γκρρρ αγριευομαι με κατι τετοιους τιτλους. Επισης, αν καποιος εχει γνωρισει τετοια ζευγαρια "θυματων και θυτων", θα μπερδευοτανε πολυ ποιος τελικα ειναι το θυμα και ποιος ο θυτης. Θα εβλεπε οτι οι ρολοι συνεχως εναλλασσονται. Αυτες οι δυσλειτουργικες σχεσεις εξυπηρετουν με εναν ανωμαλο τροπο και τους δυο. Για αυτο και συνεχιζονται και παραμενουν σε αυτες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    καλά ρε φιλε η κοπέλα σου έχει βουλιμία, και εσύ ασχολείσαι άμα σου δίνει ενδιαφέρον όταν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι, η άμα σου πήρε περισσότερα δωράκια από όσα τις έκανες???? μάλλον εσύ έχεις θέματα λεβέντη μου, όχι αυτή... καταρχήν όταν κανεις δώρο σε μια κοπέλα, δεν περιμένεις να ανταποδώσει, το κανεις πολύ απλά επειδή γουστάρεις και όχι να κάθεσαι να μετράς ποσα σου έκανε και εκείνη έλεος... όπως και δεν γίνετε η κοπέλα να ασχολείται όλο το 24ορο μαζί σου επειδή είσαι ανασφαλής...θα έχει και τις κοινωνικές τις συναναστροφές, και τις δουλειές ,και όλα, δεν γίνετε ταυτόχρονα να σου κάνει και αγαπούλες... ούτε 15χρόνο δεν κάνει έτσι φιλε έχεις μεγάλο θέμα ....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    maripoza...ενα θελω να σου πω απο χτες που σε παρακολουθω.RESPECT και ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στον τροπο που εχεις προσεγγισει το συγκεκριμενο θεμα.
    δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν γνωριζω περι ναρκισισμου.
    το μονο που μπορω να πω οτι με προβληματιζει..ειναι οτι πολλοι ανθρωποι εχουν τετοια χαρακτηριστικα...το θεμα ειναι οτι πασχουν?ή απλα ειναι ετσι κωλοχαρακτηρες..?
    μπορεις να ξεχωρισεις την παθηση απο την ιδιοσυγκρασια?
    ή η ιδιοσυγκρασια αυτη αποτελει παθηση?
    ισδου το ερωτημα...εχω μπερδευτει..
    Ευχαριστώ πολύ, βέβαια πέρασα πολύ πόνο για να κατανοήσω κάποια πράγματα στη ζωή μου (όλα μα όλα έγιναν the hard way)......
    Όσο για τα όρια μεταξύ ναρκισσισμού κ κολοχαρακτήρα, νομίζω ότι είναι αρκετά θολά. Κ αυτό διότι όλοι μα όλοι οι άνθρωποι έχουν μια εγγενή τάση ναρκισσισμού, είναι άλλωστε χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης. Ξέρεις κανέναν που να μη θέλει να τον θαυμάζουν, να τον παραδέχονται, να τον αναγνωρίζουν ή να τον χρησιμοποιούν ως σημείο αναφοράς, κάποιον που να μην έχει ανασφάλειες, κάποιον που να μη βάζει τις προτεραιότητές κ επιδιώξεις του (σχεδόν) πάντα μπροστά κ πάνω απ'όλα? Εγώ πάντως δεν ξέρω. Όλοι λίγο- πολύ μας αρέσει ή θα θέλαμε να είμαστε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος (για καλούς λόγους!), όλοι λίγο- πολύ κάποιες στιγμές βάλαμε πρώτα τον εαυτό μας κ τις ανάγκες του κ όλων λίγο -πολύ η εικόνα κ η αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθησή μας εξαρτήθηκε από την άποψη των άλλων για εμάς. Το ζήτημα είναι ότι οι σύμφυτες ανθρώπινες ναρκισσιστικές τάσεις αν υπερβούν κάποιες διαστάσεις κ κάποια ένταση, τότε μπορεί να γίνει λόγος για ύπαρξη ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας.

    Βέβαια, για είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι η "ταμπέλα" μιας διαταραχής (οριακή, ναρκισσιστική, σχιζοειδής κλπ) ή αν πρόκειται απλά για κακό χαρακτήρα διαδραματίζει κάποιο ρόλο. Το ζήτημα εντοπίζεται κατά την άποψή μου στο 1 κ μοναδικό σημείο, στο αν κ κατά πόσο 1 άνθρωπος σε σέβεται. Γιατί αν δε σε σέβεται ούτε ευτυχισμένη θα σε κάνει, ούτε θα σε στηρίξει, ούτε θα αναγνωρίσει ό,τι κάνεις εσύ για αυτόν τον άνθρωπο, ούτε θα σου φερθεί έντιμα. Κ δε μιλάω για τα γκομενικά μόνο, αλλά κ για όλο το φάσμα των ανθρώπινων σχέσεων στο σύνολό του. Όπου δεν υπάρχει σεβασμός δεν υπάρχει ούτε αξιοπρέπεια ούτε ουσιαστική ανθρώπινη επαφή. Οπότε ανθρώπους που δε σε σέβονται, απλά τους απομακρύνεις από τη ζωή σου ή τους κρατάς σε απόσταση ασφαλείας (οκ, δεν κόβουμε την κ την καλημέρα, αλλά δείχνουμε πως υπάρχουν κ κάποια όρια). Από εκεί κ κάτω αν αυτοί είναι νάρκισσοι, διπολικοί ή απλά τσογλάνια δεν απασχολεί καθόλου. Όμως το πρόβλημα είναι τί κάνεις με άτομα τα οποία δεν μπορείς να τα απομακρύνεις, δηλ. είσαι υποχρεωμένη "να τα φας στη μάπα", όπως πχ κάποιον Διευθυντή, Προϊστάμενο κλπ..... Εκεί θέλει κόλπο.......

    Τέλος να ανταποδώσω το σεβασμό κ θαυμασμό μου τόσο σε εσένα για το θάρρος, το κουράγιο κ την αυτοθυσία με την οποία αντιμετωπίζεις το πρόβλημα της μαμάς σου, όσο κ στον world (άμα είναι κάπου κ με ακούει) για τον ασύλληπτο βαθμό ωριμότητας κ αυτογνωσίας του. Ζήτημα αν σε όλη την υφήλιο περπατάνε άλλοι 10 με τέτοιο επίπεδο αντικειμενικότητας κ αυτογνωσίας.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Φίλε προφανώς δε μπορώ να βγάλω διάγνωση, αλλά από αυτά που περιγράφεις θα σου πω μόνο ένα και σίγουρα είναι σωστή συμβουλή.. ΚΟΨΕ ΠΕΡΑ!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    mariposa σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια....
    σκφτομουν σχετικα με ολα αυτα που περιγραφεις κ εχεις τοσο μα τοσο δικιο...
    γενικως καταληγω στο "οπου κλεισεις τα ματια ...γινεσαι ερμαιο καταστασεων".
    κοινως οταν εθελοτυφλεις τοτε τρως τα μουτρα σου.
    θα ελεγα στο παληκαρι κ γω ασχετα με την ταμπελα "ναρκισσιστικη διαταραχη προσωπικοτητας " πως λεγεται αυτο τελος παντων, εφοσον δεν ειναι ευτυχισμενο να αντιμετωπισει την πραγματικοτητα καταματα, να κανει την καρδια πετρα κ να φυγει.
    τι νοημα να εισαι σε μια σχεση οταν δεν σε σεβεται ο αλλος?οταν δεν νιωθεις οτι σε ξεκουραζει κ απλα σε κουραζει?
    τι νοημα εχει να βοηθας εναν ανθρωπο οταν ο ιδιος δεν θελει να σωθει?
    ας μαθουμε πρωτα να αγαπαμε τον εαυτο μας κ μετα τοτε μπορουμε να πουμε οτι αγαπαμε κ τον αλλον ..
    αν αγαπας τον εαυτο σου δεν ανεχεσαι ασχημες συμπεριφορες..
    κατι εξυπηρετει ολο αυτο,αυτη η σχεση λοιπον , το οποιο για μενα δεν ειναι αγαπη.
    απλα δεν ειναι ετσι η αγαπη.. ετσι πιστευω..διορθωστε με αν κανω λαθος καπου..

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    25
    Αρχικά καταχωρημένο από mariposa7
    Από πότε κατ΄αρχάς το γεγονός ότι κάποιου οι γονείς χωρίσανε/ η μάνα αυτοκτόνησε/πέρασε στέρηση κ φτώχεια/ ήταν θύμα bullying στο σχολείο αποτελεί δικαιολογία για να γ@μ@ει τις ζωές άλλων ανθρώπων? Ποιός είναι αυτός που είχε τα τέλεια παιδικά χρόνια, τα τέλεια οικονομικά, την τέλεια οικογένεια, την τέλεια πρώτη αγάπη κλπ? Όλοι μας κουβαλάμε τα τραύματα κ τα προβλήματά μας, από πότε γίνανε αυτά συγχωροχάρτι για να καταστρέφουμε άλλους ανθρώπους?

    Γιατί ο νάρκισσος ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ Κ Η ΑΙΤΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΕΙΝΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ.

    φύγε τρέχοντας κ μη κοιτάς πίσω.

    Βέβαια, για είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι η "ταμπέλα" μιας διαταραχής (οριακή, ναρκισσιστική, σχιζοειδής κλπ) ή αν πρόκειται απλά για κακό χαρακτήρα διαδραματίζει κάποιο ρόλο. Το ζήτημα εντοπίζεται κατά την άποψή μου στο 1 κ μοναδικό σημείο, στο αν κ κατά πόσο 1 άνθρωπος σε σέβεται. Γιατί αν δε σε σέβεται ούτε ευτυχισμένη θα σε κάνει, ούτε θα σε στηρίξει, ούτε θα αναγνωρίσει ό,τι κάνεις εσύ για αυτόν τον άνθρωπο, ούτε θα σου φερθεί έντιμα. Κ δε μιλάω για τα γκομενικά μόνο, αλλά κ για όλο το φάσμα των ανθρώπινων σχέσεων στο σύνολό του. Όπου δεν υπάρχει σεβασμός δεν υπάρχει ούτε αξιοπρέπεια ούτε ουσιαστική ανθρώπινη επαφή. Οπότε ανθρώπους που δε σε σέβονται, απλά τους απομακρύνεις από τη ζωή σου ή τους κρατάς σε απόσταση ασφαλείας (οκ, δεν κόβουμε την κ την καλημέρα, αλλά δείχνουμε πως υπάρχουν κ κάποια όρια). Από εκεί κ κάτω αν αυτοί είναι νάρκισσοι, διπολικοί ή απλά τσογλάνια δεν απασχολεί καθόλου. Όμως το πρόβλημα είναι τί κάνεις με άτομα τα οποία δεν μπορείς να τα απομακρύνεις, δηλ. είσαι υποχρεωμένη "να τα φας στη μάπα", όπως πχ κάποιον Διευθυντή, Προϊστάμενο κλπ..... Εκεί θέλει κόλπο.......
    RESPECT κι από μένα για την ανάλυση...

    Επίσης μια ερώτηση: ποιό είναι το κόλπο που αναφέρεις?
    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι για να μη σε ενοχλούν πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΟΤΕ μπροστά τους ένα προσωπείο σοβαρό, μετρημένο, αυστηρό, τσατισμένο κτλ.
    Αν υποψιαστούν το παραμικρό ψύγμα καλοσύνης και ευδιαθεσίας εκ μέρους σου, αν με οποιονδήποτε τρόπο εκτεθείς, δείξεις "αδυναμία" και αφήσεις τις "άμυνές" σου για μια στιγμή, θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε.
    Τα όρνια που τρώνε πτώματα είναι εξευγενισμένα πλάσματα μπροστά τους...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Fearfull View Post
    ...δεν υπαρχει χειριστικος ανθρωπος, υπαρχει χειριζομενος....
    Γιατί κατά την άποψή σου ένας χειριζόμενος άνθρωπος που γνωρίζει συνειδητά ότι τον χειρίζονται, συνεχίζει να το επιτρέπει?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by heman View Post
    RESPECT κι από μένα για την ανάλυση...

    Επίσης μια ερώτηση: ποιό είναι το κόλπο που αναφέρεις?
    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι για να μη σε ενοχλούν πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΟΤΕ μπροστά τους ένα προσωπείο σοβαρό, μετρημένο, αυστηρό, τσατισμένο κτλ.
    Αν υποψιαστούν το παραμικρό ψύγμα καλοσύνης και ευδιαθεσίας εκ μέρους σου, αν με οποιονδήποτε τρόπο εκτεθείς, δείξεις "αδυναμία" και αφήσεις τις "άμυνές" σου για μια στιγμή, θα πέσουν πάνω σου να σε φάνε.
    Τα όρνια που τρώνε πτώματα είναι εξευγενισμένα πλάσματα μπροστά τους...
    Κ από πλευράς σου μια χαρά τα λες!
    Κοίτα, ο πυρήνας του θέματος είναι η εμμονή του νάρκισσου με την εικόνα που παρουσιάζει στους άλλους κ στον εαυτό του, όπως κ ο ακόρεστος εγωϊσμός/εγωκεντρισμός/εγωπάθειά τους (έχουν κ τα 3, αλλά μιλάμε για 3 εντελώς διαφορετικές έννοιες). Με αυτά πρέπει να "παίξεις". Πχ είστε μαζί ταξίδι με παρέα στο εξωτερικό, θες εσύ να δεις μια πινακοθήκη/μνημείο κλπ κ ο άλλος/η θέλει να πάει για ψώνια με τα ψώνια τους φίλους του/της κ θυμώνει αν προτείνεις να πάτε χωριστά όπου θέλει ο καθένας (ο νάρκισσος θέλει κ υποταγή). Λες "ξέρω μωρό μου ότι είσαι ένας άντρας/γυναίκα με επίπεδο κ ποιότητα που θα σε ενδιέφερε να δεις το..... " ή "εσύ μωρό μου που δεν είσαι τόσο επιφανειακός/ή σαν τους άλλους κ έχεις μια κουλτούρα άλλου επιπέδου θα εκτιμούσες την αξία του ....... , οι άλλοι δεν τα καταλαβαίνουν αυτά, οπότε μόνο εσύ θα μπορούσες να με συνοδέψεις εκεί". Έχεις νάρκισσο γκόμενο/α? Τον πείθεις ότι είσαι το κελεπούρι που αναβαθμίζει την εικόνα του κ του δίνει πόντους, κ ότι ό,τι προτείνεις προσδίδει κύρος ή έχει θετική επίδραση κ στον ίδιο/α. Έχεις νάρκισσο προϊστάμενο/μένη? Του/της περνάς το νόημα ότι η συμβολή σου είναι απαραίτητη για τη σημείωση καλών επιδόσεων του τομέα του/της, άρα επωφελείται κ εκείνος/η από αυτό κ φυσικά οτιδήποτε καλό και σπουδαίο συμβαίνει, δεν πάει να σου έχει βγει η πίστη εσένα κ άλλων 10 ατόμων για να γίνει, εσύ τα εύσημα θα τα αποδώσεις σε αυτόν/ήν, ποτέ δε θα διεκδικήσεις να καρπωθείς κάποια επιτυχία, δηλ. η επιτυχία είναι φυσικά του/της προϊστάμενου/μένης που όλοι εννοείται θαυμάζουν, εσύ απλά κάνεις τη δουλειά σου. Αν νοιώσει ότι παραείσαι καλός στη δουλειά σου ή ότι απειλείται από έναν ικανό υφιστάμενο την έκατσες. Κ όλες τις προτάσεις σου τις παρουσιάζεις σαν δικές του/της λαμπρές ιδέες που θα απογειώσουν τη ροή της εργασίας. Ευθέως δεν αμφισβητείς ποτέ τίποτα.
    ΟΚ, δε λέω ότι αυτά που γράφω συνιστούν fair play, αλλά με νάρκισσο ή θα προσπεράσεις από την αριστερή, ή θα πέσεις σε μετωπική σύγκρουση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    @mariposa7

    Σε απολαμβάνω!

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    @mariposa7

    Σε απολαμβάνω!
    Ευχαριστώ πολύ ("μου το 'χουν ξαναπεί" λέει κανονικά η συνέχεια, αλλά άστο, μην προκύψουν παρεξηγήσεις, χαχαχαχα)
    Κ εγώ απόλαυσα πολύ την ανάλυσή σου για την οριακή, το ανέφερα κ παραπάνω.
    Τώρα αν η απορία σου είναι γιατί κάποιος να επιτρέπει να τον χειρίζονται/εκμεταλλεύονται, η απάντηση εντοπίζεται στο ότι κάποιοι άνθρωποι μόνο τυχαία δε διαλέγουν σύντροφο. Ξέρουν πολύ πολύ καλά να ξεχωρίσουν αυτόν που θα "κουμπώσει" στην προσωπικότητά τους.
    Ας πούμε πχ γιατί κάποιος "κολλάει" με κάποιον/α που πάσχει από οριακή διαταραχή? Εδώ το λόγο έχουν οι ανασφάλειες: Έχει ανάγκη να τον βλέπει ένας άνθρωπος σα θεό (η εξιδανίκευση της αρχής), είναι υπεραισιόδοξος κ παρασύρεται εύκολα από τον ενθουσιασμό του άλλου, είναι άνθρωπος με αισθήματα οπότε η ανάγκη του οριακού να ερωτεύεται κ να τον ερωτεύονται κάνει την καρδιά του να κτυπάει δυνατά, έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση, γιαυτό κ επιτρέπει τις εκρήξεις κ τις μεταστροφές του οριακού, φυσικά έχει καλή καρδιά σε σημείο να μετατρέπεται σε θύμα, αφού ο οριακός με το συναίσθημα που του "πουλάει" τον χτυπάει στο φιλότιμο, δεν είναι τόσο δυνατή προσωπικότητα, οπότε εύκολα υποκύπτει στην κυριαρχική διάθεση του οριακού κ φυσικά δεν αισθάνεται αρκετά δυνατός κ ασφαλής ώστε να χωρίσει.
    Αν πας από την άλλη πχ σε αυτούς που κάνουν σχέσεις με νάρκισσους, εκεί δε μιλάς απλά για καραμπινάτες ανασφάλειες, παίζει πολύ κ ο μειωμένος/ανύπαρκτος αυτοσεβασμός του άλλου (αν κάποιος ο ίδιος δε σέβεται τον εαυτό του, πώς θα επιβάλλει κ στους άλλους το σεβασμό στο πρόσωπό του?). Γιατί μόνο κάποιος που δε σέβεται τον εαυτό του επιτρέπει να γίνεται ένα απλό μέσο για την ικανοποίηση των αναγκών κ των "θέλω" του νάρκισσου ακυρώνοντας τελείως τις δικές του ανάγκες κ "θέλω" κ μόνο κάποιος με πολύ λίγη αξιοπρέπεια δέχεται να γίνει τροφή στον εγωϊσμό του νάρκισσου. Βέβαια κ οι νάρκισσοι δεν είναι χαζοί, διαλέγουν αυτούς/ές που μπορούν να υποτάξουν κ γνωρίζουν άριστα το ποιές ανασφάλειες θα τους κτυπήσουν.. Κ αυτοί ψάχνουν για "καλά κ φιλότιμα" παιδιά, με αισθήματα κ διάθεση προσφοράς, που όμως δεν αγαπούν τον εαυτό τους αρκετά, είναι αδύναμοι χαρακτήρες, φοβούνται τις συγκρούσεις κ τη μοναξιά, νοιώθουν ότι δεν αξίζουν κ πολλά, εύκολα τους μεταθέτει κανείς ευθύνες, τύψεις κ ενοχές, κ μπλέκουν σε μια απίστευτη μάταιη πάλη να κερδίσουν λίγη αποδοχή κ αγάπη από το νάρκισσο.
    Εν ολίγοις, είτε κάποιος πάσχει από κάποια διαταραχή προσωπικότητας, είτε είναι απλός κόπανος ή κ@ρι@, η ουσία είναι ότι αυτά που κάνει θα τα κάνει εκεί που ξέρει ότι τον/την παίρνει να τα κάνει. Έχεις δει ποτέ κανένα καθίκι να ανέχεται να τον τσαλαπατήσει οριακός ή νάρκισσος ή απλά κολοχαρακτήρας? Τα καλά παιδιά την πατάνε πάντα.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    "Βέβαια κ οι νάρκισσοι δεν είναι χαζοί, διαλέγουν αυτούς/ές που μπορούν να υποτάξουν κ γνωρίζουν άριστα το ποιές ανασφάλειες θα τους κτυπήσουν.. Κ αυτοί ψάχνουν για "καλά κ φιλότιμα" παιδιά, με αισθήματα κ διάθεση προσφοράς, που όμως δεν αγαπούν τον εαυτό τους αρκετά, είναι αδύναμοι χαρακτήρες, φοβούνται τις συγκρούσεις κ τη μοναξιά, νοιώθουν ότι δεν αξίζουν κ πολλά, εύκολα τους μεταθέτει κανείς ευθύνες, τύψεις κ ενοχές, κ μπλέκουν σε μια απίστευτη μάταιη πάλη να κερδίσουν λίγη αποδοχή κ αγάπη από το νάρκισσο. "

    Στην περίπτωση μου πάντως κριτήριο επιλογής υποψήφιου συντρόφου είναι να μου δείχνει empathy.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by world View Post
    "Βέβαια κ οι νάρκισσοι δεν είναι χαζοί, διαλέγουν αυτούς/ές που μπορούν να υποτάξουν κ γνωρίζουν άριστα το ποιές ανασφάλειες θα τους κτυπήσουν.. Κ αυτοί ψάχνουν για "καλά κ φιλότιμα" παιδιά, με αισθήματα κ διάθεση προσφοράς, που όμως δεν αγαπούν τον εαυτό τους αρκετά, είναι αδύναμοι χαρακτήρες, φοβούνται τις συγκρούσεις κ τη μοναξιά, νοιώθουν ότι δεν αξίζουν κ πολλά, εύκολα τους μεταθέτει κανείς ευθύνες, τύψεις κ ενοχές, κ μπλέκουν σε μια απίστευτη μάταιη πάλη να κερδίσουν λίγη αποδοχή κ αγάπη από το νάρκισσο. "

    Στην περίπτωση μου πάντως κριτήριο επιλογής υποψήφιου συντρόφου είναι να μου δείχνει empathy.
    Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, γιατί σε θεωρώ άτομο που ξέρει τί του γίνεται, είσαι αντικειμενικότατος κ πολύ εύστοχος κ τη ΝΔΠ την ξέρεις καλύτερα απ'όοοοοοοοοολους, empathy είναι το να σε νοιάζεται τί θέλεις, τί ασθάνεσαι, τί ονειρεύεσαι, τί σε ενοχλεί, τί σε προβληματίζει. Να ενδιαφέρεται για τα συναισθήματά σου κ να καλύπτει τις ανάγκες σου, να σου αφιερώνει όλο του το ενδιαφέρον κ να επενδύει πάνω σου όλη του την ενέργεια. Empathy όμως δεν είναι ακριβώς αυτό που εσύ δεν είσαι σε θέση να δώσεις?

  14. #44
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    "empathy είναι το να σε νοιάζεται τί θέλεις, τί ασθάνεσαι, τί ονειρεύεσαι, τί σε ενοχλεί, τί σε προβληματίζει. Να ενδιαφέρεται για τα συναισθήματά σου κ να καλύπτει τις ανάγκες σου"
    περίπου. Να μπαίνει στη θέση σου, να νιώθει τον πόνο σου, το άγχος σου, τους φόβους σου, να σε κατανοεί εις βάθος και να σε παρηγορεί.

    "να σου αφιερώνει όλο του το ενδιαφέρον κ να επενδύει πάνω σου όλη του την ενέργεια"
    Μπα, όχι.

    "Empathy όμως δεν είναι ακριβώς αυτό που εσύ δεν είσαι σε θέση να δώσεις?"

    Αυτό το μελετά η επιστήμη :P

    Νομίζω ότι μπορώ να νιώσω empathy αρκεί να το θέλω, το επιλέγω κατά κάποιο τρόπο. Με τον ίδιο τρόπο μπορώ να επιλέξω και να μη νιώσω καθόλου empathy σε περιστάσεις που ένας άλλος άνθρωπος θα ένιωθε με πηγιαίο τρόπο.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    [QUOTE=world;498010]"empathy είναι το να σε νοιάζεται τί θέλεις, τί ασθάνεσαι, τί ονειρεύεσαι, τί σε ενοχλεί, τί σε προβληματίζει. Να ενδιαφέρεται για τα συναισθήματά σου κ να καλύπτει τις ανάγκες σου"
    περίπου. Να μπαίνει στη θέση σου, να νιώθει τον πόνο σου, το άγχος σου, τους φόβους σου, να σε κατανοεί εις βάθος και να σε παρηγορεί.

    "να σου αφιερώνει όλο του το ενδιαφέρον κ να επενδύει πάνω σου όλη του την ενέργεια"
    Μπα, όχι.

    "Empathy όμως δεν είναι ακριβώς αυτό που εσύ δεν είσαι σε θέση να δώσεις?"

    Αυτό το μελετά η επιστήμη :P

    Νομίζω ότι μπορώ να νιώσω empathy αρκεί να το θέλω, το επιλέγω κατά κάποιο τρόπο. Με τον ίδιο τρόπο μπορώ να επιλέξω και να μη νιώσω καθόλου empathy σε περιστάσεις που ένας άλλος άνθρωπος θα ένιωθε με πηγιαίο τρόπο.[/QUO

    Ναι, το εξέφρασες σαφώς καλύτερα, αυτόν τον ορισμό είχα κ εγώ στο μυαλό μου. Όμως, απ'ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, μπορεί να κάνω κ λάθος γιατί ως γνωστόν όσο ζεις μαθαίνεις, η ικανότητα να νοιώθει κ να δείχνει κάποιος empathy συναντάται σε αυτό που απλά ονομάζουμε "καλά παιδιά, που σέβονται τους άλλους κ μπαίνουν στη θέση τους κ θέλουν να ευχαριστούν τα αγαπημένα τους πρόσωπα" . Τσογλάνι κ κάθαρμα με empathy μέχρι στιγμής δεν έχω δει, κ φυσικά δεν αναφέρομαι στην ισορροπία τρόμου που μπορεί να υφίσταται στη σχέση μεταξύ 2 παρτάκηδων εγωκεντρικών ανθρώπων (πηγαίνεις με τα νερά μου κ δε μου κάνεις μ@λ@κίες για να μη σου κάνω κ εγώ). Γιαυτό λέω ότι οι νάρκισσοι διαλέγουν αυτά τα καλά κ ευαίσθητα παιδιά. Κάνω λάθος....? Μπορεί.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας?
    By Wolfcry in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 07-09-2016, 20:08
  2. Replies: 25
    Last Post: 27-05-2014, 10:23
  3. το καλο παιδι που παντα τελικα γινετε το θυμα στη σχεση....
    By iriakelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 22:21
  4. θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 26-04-2012, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •