ΘΥΜΑ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19

    ΘΥΜΑ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ???

    Η ιστορια μου. ειμαι με μια κοπελα, που εσχατως διαπιστωσα, διαβαζοντας βιβλια και παρατηρωντας συμπεριφορες πως πασχει απο ναρκισσισμο. Εχει ενα απιστευτα κορυφαιο ΕΓΩ, ψαχνει συνεχως κοπλιμεντα και επιβεβαιωση, εχει φοβο απορριψης, ειναι ανασφαλης με μηδεν αυτοεκτιμηση, προσπαθει να κανει πραγματα συνεχεια, θελει οπαδους, γινεται αποτομη, επικριτικη χωρις ιδιαιτερο λογο, αρκετα αμφιθυμη κτλ. Επισης πασχει απο νευρογενη βουλιμια. ( ισως να ειναι σημαντικο οτι η μητερα της αυτοκτονησε πασχοντας απο διπολικη διαταραχη και την μεγαλωσε ο πατερας της καθιστωντας την εξαιρετικα κακομαθημενη. ακομη της συμπεριφερεται σαν να ειναι κοριτσακι 10 ετων). Φυσικα η κοπελα ειναι πολυ χειριστικη. Το προφιλ μου και η ψυχοσυνθεση μου ειναι ακριβως παρομοια του πατερα της. Τρεχω να της ικανοποιησω καθε επιθυμια, να ειμαι εκει συνεχεια οποτε με χρειαζεται, να προλαμβανω καταστασεις. Φυσικα εχω και εγω μεριδιο ευθυνης, οντας αρκετα ανασφαλης και χαμηλης αυτοεκτιμησης, κατι που προσπαθω να δουλεψω με την ψυχοθεραπευτρια μου και που φυσικα αναγεται στην οικογενεια μου και τις προσδοκιες που ειχαν απο εμενα και προσπαθουσα να ικανοποιησω ψαχνοντας για "παρασημο". Σε αυτες τις προσδοκιες εμπεριεχεται και ο Γαμος, οπου αρχικα σε αυτην την κοπελα ειδα την συντροφο απο καποια θετικα χαρακτηριστικα της που προεβαλε ( αγαπη για παιδια, κτλ). Μαλιστα η αμφιθυμια της εκφραστηκε και σε χαρακτηριστικα γεγονοτα επι του θεματος.Δειχνει πως ειναι συντηρητικη κοπελα, μονογαμικη, πιστη, εκφραζει αναγκη για οικογενεια-παιδια. Γνωρισα τον πατερα της, αυτη τους δικους μου, μου ζητησε να παμε ταξιδια στο εξωτερικο να γνωρισω αδερφες της, διατυπωνςε συνεχως οτι κανει ονειρα για το μελλον μας, εφτιαχνε ακομη και λιστα καλεσμενων, ζητουσε δαχτυλιδι κτλ.....εγω προχωρησα σε αυτην την κινηση και το απερριψε χητωντας χρονο.
    Εχω λοιπον εγκλωβιστει εκει μεσα. Σκεφτομαι να χωρισω, δεν ειμαι ευτυχισμενος, δεν ειναι καθολου περιποιητικη , δοτικη κτλ , αλλα δεν εχω τη δυναμη. Ξερω, θα πειτε...θες να κανεις παιδια με μια τετοια κοπελα? δικιο εχετε..το σκεφτομαι και αυτο.
    Επισης το σεξ μας ειναι καταστροφη. Δεν προσφερει κατι, θελει μονο εγω να κανω. Μαζι μου ειναι ανοργασμικη, κατι που δεν συμβαινει οταν αυτοικανοποιειται ( αυτη μου το εξομολογηθηκε....ισως συμπτωμα ναρκισσισμου? ).
    Επισης πριν τα φτιαξουμε ειχε μια σχεση που μαλλον την χωρισε αυτος για ευνοητους λογους. Στην αρχη το φαντασμα του χωρισμου της ηταν εμφανες, κουβεντιαζε για αυτο και μαλιστα αυτο που επαιρνα πισω ηταν το ποσο στηριχτικος ειμαι και ποσο υπεροχα νιωθει. Συνεχεια μου λεει λογια για το ποσο ασφαλης νιωθει, ποσο μοναδικα την αγαπω, οτι δεν εχει βιωσει κατι τετοιο ξανα, ειμαι υπεροχοες συντροφος κτλ κτλ....Το θεμα ειναι πως 15 μηνες μετα και ενω με ειχε πεισει οτι το εχει ξεπερασει πια, επανερχεται δηλωνοντας μου πως εχει αναντιστοιχια λογικης και συναισθηματος. πως με το μυαλο της με αγαπαει, αλλα στο συναισθημα νιωθει τρυπες....

    θα θελα να κουβεντιασουμε για το θεμα , αν εχετε να μου πειτε καποια πραγματα προσπαθοντας να ελευθερωσω το μυαλο μου. παρομοιες εμπειριες, τροπους αντιμετωπισης , αν υπαρχουν , κτλ.
    σας ευχαριστω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου φιρφουλ. Ειναι παχια η κοπελα? Εχει χοντρυνει απ τη μασα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    θα ηθελα να προσθεσω 2-3 πραγματακια - δεδομενα ακομη.

    Εδω και 15 μηνες που ειμαστε μαζι, οποτε εχει αγχος-φοβο ειμαι εκει και προσκολλαται πανω μου. Εμφανιζει ενα τρυφερο προσωπο, με κανει να νιωθω μοναδικος και με ατακες του στυλ "τι θα εκανα χωρις εσενα " κτλ. Οταν κατι της παει καλα ή περναει ανεμελα ειναι σαν να μην υπαρχω. Εντελως αλλο προσωπο. Αυτη η εναλλαγη μπορει να συμβει και σε 1 μερα μεσα ή και σε ωρες.
    Ειναι "τσιγκουνα". υπολογιζει πολυ το χρημα. δεν ξερω αν συνδεεται και με τσιγκουνια συναισθηματων. πχ ολο αυτο το διαστημα μου εχει κανει 1 δωρο μονο, οταν εγω την γεμιζω με δωρα κτλ. και το επιπλεον θεμα ειναι πως οταν το εχασα το δωρο, τσαντιστηκε και το πηρε εντελως προσωπικα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    @kerasi

    παχια υπηρξε....λογω νευρογενους βουλιμιας, τρωει πολυ, αλλα τα βγαζει. οποτε παχια δεν ειναι!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Fearfull View Post
    @kerasi

    παχια υπηρξε....λογω νευρογενους βουλιμιας, τρωει πολυ, αλλα τα βγαζει. οποτε παχια δεν ειναι!!!
    Και εσυ δεν εχεις θεμα με αυτό ?

    Μονο και μονο που μεγαλωσε χωρις την μητερα της, κατι που είμαι σιγουρη ότι είναι ένα τεραστιο απυθμενο κενο από μονο του, το ψυχικο τραυμα που υπεστει μαθαίνοντας ότι η μητερα της δεν πεθανε απλα αλλα αυτοκτονησε, χωρια το κοινωνικο στιγμα που αφησε ενα τετοιο γεγονος, φανταζομαι ποσο πολύ θα υποφερει αυτή η γυναικα μεσα της και ποσο συσσωρευμενο θυμο και πονο θα εχει βαθια στην ψυχη της.
    Την καταλαβαινω γιατι εγω στερηθηκα τον πατερα μου και τωρα αυτό μου βγαινει σε πολλες ανασφάλειες και κενα.
    Αλλα αδιαμφισβήτητα η ελλειψη μητρικης φιγούρας ποναει πολύ περισσοτερο ένα παιδι απ'οτι της πατρικης.
    Εν κατακλείδι η συμβουλη μου θα ηταν να την πεισεις να επισκεφτεί έναν ειδικο για να μπορεσει να λυσει τα ψυχολογικα θεματα που την απασχολουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φιρφουλ εγω βλεπω οτι η κοπελα σε θελει και σε αγαπαει. Μηπως ολα αυτα που λες κρυβουν μια δικη σου υπεκφυγη για δεσμευση και το χρεωνεις υποσυνειδητα σ εκεινη? Σου ειπε η κοπελα να σε χωρισει? οχι. Μην προσπαθεις να τη βγαλεις προβληματικη. Εχεις ενα δριμυ μονοπλευρο κατηγορω για την κοπελα που δε μ αρεσει. Αυτη ειναι και αμα δε σου κανε δε νομιζω να καθοσουνα τοσο καιρο μαζι της. Ισως και η ιδια βεβαια να δισταζει στον ενδεχομενο του γαμου γιατι εδω που τα λεμε ειναι μια πολυ σοβαρη αποφαση, αλλα το καλο ειναι οτι ειναι θετικη στην ιδεακαι της αρεσει η σοβαρη προοπτικη. Εγω σου προτεινω να μην προσπαθησεις να την αλλαξεις αλλα να συνεχισεις να εισαι εκει με συνεπεια και αν ευοδωθει ολα καλα. Εκτος αν καιγεσαι να παντρευτεις αμεσα, οποτε πρεπει να ξεκαθαρισει το θεμα. Να ξερεις οτι οταν παμε στη σχεση να εμπλακουμε πολυ πανω στο χαρακτηρα του αλλου και τις επιλογες του και να τον κανουμε με βαση το δικο μας κριτηριο, γινονται ολα κωλος. Τωρα για τον πρωην, μηπως εκει υπαρχει προβλημα? μιλανε ακομα? βλεπονται? και δεν ειναι βεβαιο οτι τη χωρησε για τους ευνοητους λογους που λες. Το τι εγινε δε μπορεις να το ξερεις, εκτος αν ρωτησεις και τον ιδιο. Ειναι και αλλα ζητηματα στο μηνυμα σου που μπορω να αναφερθω, σιγα σιγα θα τα δουμε αν χρειαστει. Για το σεξ παντως να ξερεις οτι η γυναικα δυσκολα τελειωνει, μη κοιτας ο αντρας που το χει πανευκολο. Θελει και μαστορια να εχεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    κερασι, ειλικρινα ψαχνω μα βρω τον εαυτο μου. Δεν εχω κατηγορω, ειλικρινα παραθετω γεγονοτα. Ισως να ξαναδιαβασεις τα ποστ μου, ισως εγω δεν εγινα σαφης και κατανοητος. Οσον αφορα τον γαμο, ναι σαν προοπτικη τον κουβεντιασε, αλλα προχωρησε παραπερα. Εγραψε λιστα καλεσμενων, εψαχνε ημερομηνιες...ζητωντας δαχτυλιδι. Το εκανα και εκει ζητησε χρονο.
    Οσον αφορα το σεξ. Εχει μια σταση παγερη. περιμενει μονο απο εμενα τα παντα και πολλες φορες ειναι επικριτικη οτι δεν της την πεφτω.
    Αν ημουν ενα δριμυ κατηγορω θα ηταν ευκολο να χωρισω. Εκει δυσκολευομαι, γιατι την αγαπαω. Το συνεχιζω να ειμαι εκει, ειναι οτι γινεται και τωρα. περιμενω να ερθει κοντα μου....ερχεται μονο οταν υπαρχει κατι να την φοβιζει και ψαχνει στηριγμα και χαδι. που το προσφερω απλοχερα. Οταν δεν υπαρχει τετοιο θεμα...ειμαι απων απο τη ζωη της.

    Με τον πρωην σεν μιλαει. εχει ομως επαφη με τον αδερφο του ( παλιοι φιλοι) και διαπιστωνω απο το ιστορικο της στον υπολογιστη οτι τον τσεκαρει σε σαιτ κοινωνικης δικτυωσης....οπως τσεκαρει και κοπελες που του κανουν λαικ. Απο την αλλη βεβαια τσεκαρει και δικες μου φιλες που κανουν λαικ. Σαν να ζηλευει και τους δυο ενα πραγμα...που αυτο με αφηνει αφωνο και με απορια.

    Και ναι, μου αρεσει η κουβεντα. θεσε οποιο αλλο θεμα βρηκες στο ποστ μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    οταν μου το ειπε το θεμα της...την στηριξα και την στηριζω ακομη. μου το αποδιδει και σαν προτερημα μου αυτο και ενδειξη αγαπης....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα ολα αυτα που γραφεις
    ΘΥΜΑ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
    μου φαινονται ως μια δικαιολογια για να μην αλαξεις κατι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    @αλεξανδρος_77

    τι εννοεις? να μην αλλαξω τι?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Και εσυ δεν εχεις θεμα με αυτό ?

    Μονο και μονο που μεγαλωσε χωρις την μητερα της, κατι που είμαι σιγουρη ότι είναι ένα τεραστιο απυθμενο κενο από μονο του, το ψυχικο τραυμα που υπεστει μαθαίνοντας ότι η μητερα της δεν πεθανε απλα αλλα αυτοκτονησε, χωρια το κοινωνικο στιγμα που αφησε ενα τετοιο γεγονος, φανταζομαι ποσο πολύ θα υποφερει αυτή η γυναικα μεσα της και ποσο συσσωρευμενο θυμο και πονο θα εχει βαθια στην ψυχη της.
    Την καταλαβαινω γιατι εγω στερηθηκα τον πατερα μου και τωρα αυτό μου βγαινει σε πολλες ανασφάλειες και κενα.

    Αλλα αδιαμφισβήτητα η ελλειψη μητρικης φιγούρας ποναει πολύ περισσοτερο ένα παιδι απ'οτι της πατρικης.
    Εν κατακλείδι η συμβουλη μου θα ηταν να την πεισεις να επισκεφτεί έναν ειδικο για να μπορεσει να λυσει τα ψυχολογικα θεματα που την απασχολουν.
    Εχει ξεκινησει να πηγαινει σε ειδικο για το διατροφικο της. Μακαρι να βοηθηθει. Καταλαβαινω απολυτα το τραυμα της και πιστεψε με και η ιδια παραδεχεται ποσο υπομονη κανω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Συγγνώμη, διάβασα όλα τα παραπάνω κ πέρασα σε άλλη διάσταση......
    Από πότε κατ΄αρχάς το γεγονός ότι κάποιου οι γονείς χωρίσανε/ η μάνα αυτοκτόνησε/πέρασε στέρηση κ φτώχεια/ ήταν θύμα bullying στο σχολείο αποτελεί δικαιολογία για να γ@μ@ει τις ζωές άλλων ανθρώπων? Ποιός είναι αυτός που είχε τα τέλεια παιδικά χρόνια, τα τέλεια οικονομικά, την τέλεια οικογένεια, την τέλεια πρώτη αγάπη κλπ? Όλοι μας κουβαλάμε τα τραύματα κ τα προβλήματά μας, από πότε γίνανε αυτά συγχωροχάρτι για να καταστρέφουμε άλλους ανθρώπους?
    Fearfull ήμουν αρραβωνιασμένη 1 χρόνο (τόσο άντεξα) στα 23+ με νάρκισσο. Τότε βλέπεις δεν ήξερα τί εστί ναρκισσισμός κ δεν μπορούσα να αποκωδικοποιήσω συμπεριφορές. Αλλά κλασσικά παντού τα ίδια: Μιλάμε για ανθρώπους που θέλουν να εισπράττουν από παντού τα θαυμασμό (άλλοι για την εμφάνισή τους, άλλοι για τις βίλες κ τις πισίνες τους, ό,τι μπορείς μα φανταστείς), φθονούν απίστευτα όσους είναι καλύτεροι από αυτούς σε κάποιο τομέα, διαστρεβλώνουν τα πάντα κ τα ερμηνεύουν όπως τους συμφέρει - εξ ου κ η διαρκής εναλλαγή θέσεων κ απόψεων σήμερα συμφέρει αυτό αύριο κάτι άλλο- το "σκωτσέζικο ντους" είναι στην ημερήσια διάταξη, δεν ενδιαφέρονται καθόλου μα καθόλου για τα συναισθήματα, τα θέλω κ τις ανάγκες των άλλων, το μόνο του τους απασχολεί είναι η ικανοποίηση των δικών τους αναγκών κ θέλω, οι δικιές τους απόψεις κ διαθέσεις, ποτέ δε παραδέχονται λάθη τους κ δε λένε συγγνώμη (σιγά μην πέσουν από το θρόνο τους), στο να εντοπίζουν όμως στους άλλους ελαττώματα ή σφάλματα (πολλές φορές μετατρέποντας κ τη σταγόνα σετους καταρράκτες του Νιαγάρα) είναι πρώτοι, νοιώθουν ανώτεροι με το να υποβιβάζουν κ να εξευτελίζουν τους άλλους, τα πάντα για αυτούς είναι αυτονόητα, γιαυτό κ δεν αναγνωρίζουν τίποτα, μόνο αγνωμοσύνη κ αχαριστία είναι, όλο απαιτούν κ όλο αχόρταγοι είναι, θέλουν να τους δεκτείς όπως είναι, αλλά εκείνοι θέλουν να τα αλλάξουν σε σένα όλα κατά το δοκούν τους. Το πολύ- πολύ άμα νοιώσουν ότι σε χάνουν, να σου πετάξουν μερικά ψίχουλα προσοχής κ δήθεν συναισθημάτων κ ύστερα άντα πάλι τα ίδια από την αρχή.....

    Από την άλλοι πλευρά παρουσιάζουν υψηλότατη νοημοσύνη, διαίσθηση κ ικανότητα να ξεχωρίσουν ακόμη κ μέσα σε χιλιάδες άτομα το κατάλληλο θύμα....... Τον άνθρωπο με τα γενναιόδωρα συναισθήματα, τα μεγάλα αποθέματα καλοσύνης, υπομονής, ανοχής κ αντοχής που θα υπομείνει το ακόρεστο "εγώ" τους. Κ γνωρίζουν με κάθε λεπτομέρεια ποιές ανασφάλειες κ ευαίσθητες χορδές κ ποιά βιώματα κ ποιά "κουμπιά" θα του πατήσουν κ με ποιό τρόπο, ώστε να τον χειραγωγήσουν κ να τον εκμεταλλευτούν όπως θέλουν. Άμα σου έλεγα πού με πάτησε εμένα ο πρώην εκείνος θα έμενες με το στόμα ανοικτό........ Το πράγμα γίνεται από πονεμένο ως μακάβριο....... Μπήκα σε αυτή τη σχέση στα 23 βγήκα στα 24 κ ένοιωθα γρια 224 χρονών. Εξουθενωμένη κ έχοντας χάσει τον εαυτό μου.

    Αφού λοιπόν κάνεις ψυχοθεραπεία θα είσαι σε θέση πλέον να γνωρίζεις ότι:
    - Η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας εμφανίεται πολύ συχνά κ είναι ανίατη, με εξαίρεση ορισμένες υπερβολικά σπάνιες περιπτώσεις, που διαθέτουν πολύ πολύ υψηλό επίπεδο ωριμότητας, αυτογνωσίας κ αντικειμενικότητας ώστε να το παραδεκτούν κ να κάνουν πολή μα πολή όμως δουλειά με τον εαυτό τους.
    - Επειδή αποτελούν 1 ακραίο μείγμα εγωϊσμού, εγωκεντρισμού κ εγωπάθειας ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. ΌΛΟΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ Κ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ Κ ΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟΥΣ.
    -Σε πιο προχωρημένες καταστάσεις ή όταν θύμα επιδείξει υπερβάλλουσα υποχωρητικότητα ή υποταγή, προβάλουν κ συμπεριφορές σαδισμού, δηλ. απολαμβάνουν κ ικανοποιούνται να πληγώνουν, να μειώνουν κ να ταλαιπωρούν το θύμα. Κάτι σα βρυκόλακες, που τρέφονται πίνοντας το αίμα άλλων ανθρώπων.
    -Ποτέ κανενας νάρκισσος ΔΕΝ έκανε κάποιον ευτυχισμένο (άλλο κάποια πχ να θέλει τα λεφτά κάποιου που είναι νάρκισσος, ευτυχισμένη θα γίνει επειδή κάθε μήνα πάει Ν. Υόρκη κ Μιλάνο για ψώνια κ οδηγεί range rover, όχι επειδή ο νάρκισσος σαν προσωπικότητα την έκανε ευτυχισμένη). Παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι εσύ θα ευτυχίσεις?

    Εγώ όμως τότε δεν ήξερα. ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ.
    Οπότε η συμβουλή μου σήκω φύγε τρέχοντας........... Κ πάψε να ταϊζεις στον εαυτό σου το παραμύθι ότι μπορείς με κάποιο τρόπο να τη διαχειριστείς ή να "θεραπευτεί", σιγά μην το παραδεκτεί, βγες από την αυταπάτη κ πολύ που άργησες. Τί σου προσφέρει, αφού μόνος σου λες πως δεν είσαι ευτυχισμένος? Το να μείνεις εκεί είναι η πλέον εγγυημένη συνταγή της απόλυτης δυστυχίας. Εσύ διαλέγεις. Ο μαζοχισμός στο κρεβάτι για όσους κ όσες το γουστάρουν δε προκαλεί προβλήματα (τί να πείς, οπως τη βρίσκει ο καθένας), άντε καμιά μελανιά, όμως ο μαζοχισμός στις διαπροσωπικές σχέσεις (ανεξαρτήτως αν μιλάμε για γκομενικά, φιλικά, επαγγελματικά, οικογενειακά, οι αθρώπινες σχέσεις είναι 1 πράγμα) καρατσεκαρισμένο, οδηγεί νομοτελειακά σε αδιέξοδα, μοναξιά (με την ουσιαστική έννοια), δυστυχία κ πόνο. Πολύ πόνο. Γιατί ο νάρκισσος ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ Κ Η ΑΙΤΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΕΙΝΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ. ΑΝ ΔΕ ΣΕΒΕΣΑΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΓΙΑΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ.

    Κάποτε μου είχαν περιγράψει την εξάρτηση που σου δημιουργεί 1 νάρκισσος (επειδή ξέρει πού θα "πατήσει" μέσα σου για να σε φέρει στην εξάρτηση) με την εξάρτηση της ηρωίνης: Όσο είσαι κολλημένος δεν αντιλαμβάνεσαι την κατάντια κ τον εξευτελισμό. Αλλά αν υπομείνεις όσα στερητικά σύνδρομα χρειαστεί κ καθαρίσει το μυαλό σου, συνειδητοποιείς την αθλιότητα που βρισκόσουν κ κάνεις το σταυρό σου κ με τα 2 σου χέρια που γλίτωσες..... Κ όσο ο ντίλερ σε έχει "δεδομένο πελάτη" δε σου δίνει ούτε το παραμικρό αν δε του δώσεις όσα ζητάει, αλλά όταν υποψιαστεί ότι πας να ξεκόψεις, εκεί σε κερνάει καμιά ψιλή να ξανακολλήσεις. Άρα ξεκόλλα. Ή τουλάχισοτν μην έχεις την αυταπάτη ότι η ηρωϊνη δε σκοτώνει, σα να λέμε ότι η εξάρτηση από νάρκισσο άνθρωπο δε θα σε σκοτώσει ψυχολογικά και συναισθηματικά. Το να προσπαθείς να κερδίσεις την ανύπαρκτη αγάπη τους με το να ικανοποιείς τα καπρίτσια τους, τότε φίλε το έχεις εξ ορισμού χάσει, γιατί το "εγώ" τους είναι ανικανοποίητο. Είναι σα να τρέχεις σε αγώνα με τη σκιά σου κ τον ήλιο πίσω σου, είσαι καταδικασμένος να έρχεσαι πάντα 2ος, ας είσαι κ ο Carl Luis.

    Αυτά από εμένα, τον ελάχιστο σεβασμό κ ειλικρίνεια να διαθέτεις απέναντι στον εαυτό σου. φύγε τρέχοντας κ μη κοιτάς πίσω. Κ άσε τα περί ανασφάλειας κ έλλειψης αυτοπεποίθησης γιατί γιαυτό σε διάλεξε, εκεί ακριβώς ποντάρει, αφού επιδιώκει να σε κάνει να νοιώσεις προβληματικός κ ότι είσαι τυχερός που βρέθηκε στο δρόμο σου μια τέοια θεά. Θα δεις όταν φύγεις πόσο θα σου τονωθεί το ηθικό, άλλος άνθρωπος θα γίνεις. Κ όπως είδες, τη διατροφική διαταραχή δεν την αναφέρω καν, ούτε πταίσμα δεν είναι μπροστά στο ναρκισσισμό........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Εγώ διάβασα όλα σου τα ποστ φίαρφουλ και δεν είδα στοιχεία ναρκισιστικής προσωπικότητας...βέβαια δεν γνωρίζω την κοπέλα προσωπικά ούτε είμαι ειδικός για να κάνω γνωματεύσεις...
    Σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις ή σου αρέσει και το προχωράς ή αν δεν σου αρέσει και κάπου μπάζει η βάρκα -την κάνεις με ελαφριά πηδηματάκια.
    Last edited by Diana1982; 21-07-2014 at 23:23.

  14. #14
    Καλα στα λεει η Μαριποζα κοψε λασπη,πως θα ζησεις μια ζωη με τετοιο ατομο.Σκεψου τα παιδια σου τουλαχιστον.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Fearfull View Post
    θα ηθελα να προσθεσω 2-3 πραγματακια - δεδομενα ακομη.

    Εδω και 15 μηνες που ειμαστε μαζι, οποτε εχει αγχος-φοβο ειμαι εκει και προσκολλαται πανω μου. Εμφανιζει ενα τρυφερο προσωπο, με κανει να νιωθω μοναδικος και με ατακες του στυλ "τι θα εκανα χωρις εσενα " κτλ. Οταν κατι της παει καλα ή περναει ανεμελα ειναι σαν να μην υπαρχω. Εντελως αλλο προσωπο. Αυτη η εναλλαγη μπορει να συμβει και σε 1 μερα μεσα ή και σε ωρες.
    Ειναι "τσιγκουνα". υπολογιζει πολυ το χρημα. δεν ξερω αν συνδεεται και με τσιγκουνια συναισθηματων. πχ ολο αυτο το διαστημα μου εχει κανει 1 δωρο μονο, οταν εγω την γεμιζω με δωρα κτλ. και το επιπλεον θεμα ειναι πως οταν το εχασα το δωρο, τσαντιστηκε και το πηρε εντελως προσωπικα
    Ελπίζω να μπορείς αποσταστιοποιούμενος για λίγο από τον εαυτό σου και κοιτάζοντας αυτό που έγραψες (το σημείο με τα bold γράμματα) να αναγνωρίσεις τη δική σου καθαρά ευθύνη. Κανείς δε σου έβαλε το πιστόλι στο κεφάλι και σου είπε θέλω δώρα. Ήταν δική σου επιλογή και δική σου ευθύνη....


    ....όπως δική σου επιλογή κι ευθύνη είναι ότι είσαι μαζί της.

    όλα αυτά που μας έχεις γράψει, τα παράπονα σου, τις ανησυχίες σου, τις σκέψεις για χωρισμό, τα έχεις εκφράσει με κάποιο τρόπο σε εκείνη; Αν όχι, εδώ υπάρχει πρόβλημα έλλειψης διεκδικητικής συμπεριφοράς και αδυναμία έκφρασης μέσα στη σχέση, αν ναι, τότε θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε πώς πήγε!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας?
    By Wolfcry in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 07-09-2016, 20:08
  2. Replies: 25
    Last Post: 27-05-2014, 10:23
  3. το καλο παιδι που παντα τελικα γινετε το θυμα στη σχεση....
    By iriakelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 22:21
  4. θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 26-04-2012, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •