Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3

    Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής

    Καλησπέρα σ'όλους. Πρώτο ποστ εδώ.


    Είμαι 20 ετών, φοιτητής και γενικά δεν έχω κανένα σημαντικό πρόβλημα στη ζωή μου. Όλα έβαιναν καλώς, μέχρι που πριν από λίγες μέρες συνειδητοποίησα την βέβαιη θνησιμότητα μου. Τώρα θα μου πείτε "είσαι 20, τι σε νοιάζει" και τέτοια. Παρ'όλα αυτά εδώ και μερικές μέρες δε μπορώ να διώξω απ'το μυαλό μου τη σκέψη ότι αναπόφευκτα θα γεράσω και θα πεθάνω.

    Κάνω πράγματα κανονικά, βγαίνω, μιλάω αλλά ότι κι αν κάνω έχω πάντα αυτή τη σκέψη στο μυαλό μου και όλα μου φαίνονται σχεδόν ανύπαρκτα γιατί σκέφτομαι ότι όλα θα χαθούν σε κάποια χρόνια που θα μοιάζουν με μια στιγμή.


    Θέλω να ελευθερώσω το μυαλό μου και δε μπορώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Νομιζω ειναι φαση και θα περασει..
    Ολοι το ξερουμε οτι θα πεθανουμε..Απλα καποιοι το εχουμε πισω στο μυαλο μας ,καποιοι δεν το σκεφτονται καν και καποιοι πχ σαν και σενα το εχουν συνεχεια στο μυαλο τους.

    Νομιζω θα περασει μονο του.
    11/12/2006

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3
    Θέλω να ανανεώσω αυτό το θέμα.

    Έχει περάσει μια εβδομάδα πλέον. Δεν μου έχει περάσει. Όπως είπα και στο αρχικό ποστ, κάνω πράγματα κανονικά. Κάποιες μέρες βγήκα με φίλους και σχεδόν ξεχάστηκα. Αλλά το επόμενο πρωί ξυπνάω μ'ένα σφίξιμο στο στομάχι και χωρίς όρεξη να φάω, όπως και σήμερα.

    Δε ξέρω πως να το ξεπεράσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    εχεις περασει ποτε ξυστα??θα ενιωθες τοσο τυχερος και ευγνωμον που αναπνεεις που θα προπαθουσες να ζησεις το καθε λεπτο οσο πιο εντονα θα μπορουσες.πρεπει καταλαβεις οτι δεν ειναι στο χερι σου το ποτε θα πεθανεις οποτε δεν πρεπει να το σκεφτεσε.απλα ζησε

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    εχεις περασει ποτε ξυστα??θα ενιωθες τοσο τυχερος και ευγνωμον που αναπνεεις που θα προπαθουσες να ζησεις το καθε λεπτο οσο πιο εντονα θα μπορουσες.πρεπει καταλαβεις οτι δεν ειναι στο χερι σου το ποτε θα πεθανεις οποτε δεν πρεπει να το σκεφτεσε.απλα ζησε
    Όχι, δε μου έχει τύχει τέτοια εμπειρία ποτέ, οπότε δε μπορώ να πω.

    Αυτό που με βασανίζει στις σκέψεις μου είναι ότι όποτε και να γίνει, θα γίνει σίγουρα κι αναρωτιέμαι αν όλες οι εμπειρίες που θα χω ζήσει έχουν κάποια σημασία, καθώς θα χαθούν σε μια στιμγή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    θα το καταλαβεις τα τελευταια λεπτα που δεν εχεις αλλες δυναμεις για να το παλεψεις και απλα το παρατας οπως σε παραταει και η ζωη,και ειναι αυτα τα τελευταια λεπτα που θα πεις "οπα μαν εδω ειμαστε δεν υπαρχει γυρισμος εδω που φτασαμε" και απλα θα ζηγησεις οτι εχεις κανει στη ζωη σου.αμα τα καλα ειναι περισοτερα θα πεθανεις με τα ματια κλειστα και ικανοποιημενη φατσα.αν ειναι λιγοτερα θα πεθανεις με ματια ανοιχτα και με τα μουτρα ενος πνιγμενου.οποτε ζησε την ζωη σου κανε οτι ειναι να κανεις και ασε τον φοβο και την αγωνια για τα τελευταια αυτα λεπτα.αμα ανυσηχεις απο τωρα δεν θα εχουν νοημα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    @JustinBieber,αγορι μου γλυκό επειδή είσαι μικρός ακόμα και μπορείς να το προλάβεις πριν σου φάει στιγμες όλο αυτό,,σε παρακαλώ μίλησε στους δικούς σου και απισκέψου έναν καλό ψυχολόγο.
    Θα σε βοηθήσει τόσο μα τόσο πολυ!!
    ειλικρινά,εύχομαι να είχα παέι κι εγώ όταν τότε 5 χρονια πριν ένιωσα τα ίδια συμπτώματα με εσένα.
    πηγαίνω όμως τώρα,και με έχει βοηθήσει!
    φιλικά πάντα
    Μαρία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Koψε καθε συνδεση με τους ανθρωπους και τα πραγματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ουσιαστικα το σκεφτεσαι τωρα γιατι στην ηλικια που εισαι νιωθεις οτι τελειωσε η εφηβεια σου και οτι εχεις αρχισει να γερνας.

    αλλα μη φοβασαι θα παρει ακομα πολυ καιρο και θα ζησεις και καλα μετα για πολυ καιρο αμα εισαι τυχερος.

    ριξτο στο Θεο και στη φιλοσοφια και θα σου φυγει ο φοβος του θανατου.

    το συμπαν ειναι 13.8 δισεκατομμυριων ετων και εσυ μονο 20 ! Οποτε σκεψου , υπαρχουν πραγματα που δεν ξερουμε..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Επίσης, ένα πολύ καλό βιβλίο που ίσως μπορεί να βοηθήσει στο θέμα σου, είναι και του Ίρβιν Γιάλομ με τίτλο
    " Στο κήπο του Επίκουρου " και υπότιτλο " Αφήνοντας πίσω τον τρόμο του θανάτου "

    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.politeianet.gr/books/9789...ikourou-202416
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 01:05
  3. Φοβάμαι τον θάνατο
    By Aloha in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 05-07-2012, 01:21
  4. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 20:15
  5. κοντά στο θάνατο..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 20-06-2008, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •