Facebook: Κακή συμπεριφορά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Χαλάνδρι
    Posts
    8

    Facebook: Κακή συμπεριφορά...

    Γειά σε όλους!

    Με έχει προβληματίσει το εξής: Εχω λογαριασμό στο facebook με το οποίο δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα. Μπαίνω μόνο για να εντοπίσω παλιούς φίλους, συμμαθητές κλπ.
    Ενώ λοιπόν στέλνω μήνυμα ή αίτηση για να γίνω "φίλος" δεν λαμβάνω καμία απάντηση. Τα εξοργιστικό είναι ότι βλέπω την ένδειξη ότι διαβάστηκε το μήνυμα!
    Κάποιοι άλλοι με κάνουν "add", τους στέλνω μήνυμα "τι κάνεις, τα νέα σου κλπ." και δεν μπαίνουν καν στο κόπο να γράψουν 2-3 τυπικές γραμμές: "είμαι καλά, κατοικώ εκεί κλπ." !

    Τις προάλλες βρήκα στο linkedin μια παλιά συμφοιτήτρια από την Ισπανία που έχω να τη δω 20 χρόνια. Ενώ δέχθηκε να γίνουμε "connected", δεν μου απάντησε ποτέ στα μηνύματά μου...

    Είναι τόσο σπουδαίο να γράψεις 2-3 γραμμές? Δεν ζητάω τη πλήρη προσοχή, έστω ένα τυπικό μήνυμα!

    Δύο πράγματα συμβαίνουν: Ή έχει γαϊδουρέψει ο κόσμος ή έχω τη φήμη του μ@λ@κα και δεν το ξέρω...

    Θ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,181
    Η τα άτομα που έχεις επαφές είναι ανάγωγοι με παντελή έλλειψη παιδείας,πάρα πολλοί επίσης είναι έτσι.
    Επίσης δεν υπάρχει λόγος να στέλνεις σε κάποιον/α μήνυμα μετά από 20 χρόνια γτ και να σε θυμάται προφανώς δεν έχει διάθεση να πει κάτι με κάποιον που η γνωριμία τους χρονολογείται 20 χρόνια+

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    7
    Βρε μην το παιρνεις και τοσο σοβαρα. Το ιντερνετ γενικα, όπως και να το κανεις, είναι πιο "ψυχρος" τροπος επικοινωνιας από την αμεση επαφη. Πολλοι συχνα λαμβανουν πολλα μηνυματα, μπορει απλα να πατουν σε αυτά για να εξαφανιστεί η ενδειξη νεων μηνυματων (οποτε σε σενα φαινεται ότι διαβαστηκε και αναφέρομαι στο fb) αλλα μεσα στο χαμο, να σε παιρνει κι εσενα η μπαλα και να χανεσαι στο πληθος των υπολοιπων... Ο καθενας δυστυχως κουβαλάει τα δικα του μεσα στο μυαλο του, προσπερνα καποια πραγματα ή μπορει να τα αναβαλλει για αργοτερα...Είναι ευλογη η απορια σου γιατι το ποσοστο είναι σημαντικο, αλλα μη δινεις και τοση σημασια σε ατομα που ειχες να μιλησεις 20 χρονια, δεν ξερεις σε τι πλαισιο βρίσκονται.Προσανατολισου στους πραγματικα δικους σου ανθρώπους, τους φιλους σου και μην ενοχοποιείς τον εαυτο σου ουτε να απογοητεύεσαι. Δυστυχως δεν είναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Συμφωνώ με τον χρήστη lostinspace, μην το παίρνεις και πολύ στα σοβαρά και μην επενδύεις και πολύ σε τέτοιου είδους επαφές ακόμα κι αν γνωρίζεις χρόνια τους φίλους σου εκεί
    από την άλλη είναι όντως, απογοητευτικό να μην σου απαντούν έστω και τυπικά κάποιοι παλιοί γνωστοί.. ειδικά οι περιπτώσεις που αν συναντηθείτε τυχαία στο δρόμο σου λένε
    ''έλα ρε που χάθηκες'' ;;....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω απο την εμπιρεια που εχω βλεπω οτι οι περισσοτεροι εκει μεσα φοβουνται κ τον ισκιο τους επιδη τους ειχε τυχει καπιο ασχημο περιστατικο κ ειναι καχυποπτοι με τα παντα βασικες γνωσεις επικοινωνιας κ ψυχολογιας ειναι απαρετητες σε οτι κ αν κανεις αυτο θα επρεπε να διδασκουν παντου
    έλλειψη παιδείας
    κ οχι 500 πληροφοριες που πρακτικα δε χρησιμευουν σε κατι κ υποτιθετε οτι ειναι παιδια οι ανθρωποι χανουν πολυ σε θεματα εκφρασης που αποτελοι βασικο για να μιλησεις σε καπιον

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Συμφωνώ με τον χρήστη lostinspace, μην το παίρνεις και πολύ στα σοβαρά και μην επενδύεις και πολύ σε τέτοιου είδους επαφές ακόμα κι αν γνωρίζεις χρόνια τους φίλους σου εκεί
    από την άλλη είναι όντως, απογοητευτικό να μην σου απαντούν έστω και τυπικά κάποιοι παλιοί γνωστοί.. ειδικά οι περιπτώσεις που αν συναντηθείτε τυχαία στο δρόμο σου λένε
    ''έλα ρε που χάθηκες'' ;;....
    Περισσοτερο απογοητευτικο είναι όταν τα "κολληταρια" και οι "φιλοι" από το fb σε δουν στο δρομο και δε σου πουν ουτε "γεια", αν τους γνωρίζεις και στην πραγματικη ζωη!! Για τους υπολοιπους, που ετσι κ αλλιως δε γνωρίζεις, δε μπορεις να εχεις απαιτησεις... Παντα με εκνευριζε ο ορος "φιλος" στην εν λογω σελιδα κοινωνικης δικτυωσης...σα να εχει ξεφτιλιστεί η εννοια της λεξης "φιλος". Ο πραγματικος φιλος είναι άλλο κεφαλαιο! (Ξεφυγα λιγάκι από το θεμα ή είναι ιδεα μου? ρητορικη η ερωτηση...)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by lostinspace View Post
    Περισσοτερο απογοητευτικο είναι όταν τα "κολληταρια" και οι "φιλοι" από το fb σε δουν στο δρομο και δε σου πουν ουτε "γεια", αν τους γνωρίζεις και στην πραγματικη ζωη!! Για τους υπολοιπους, που ετσι κ αλλιως δε γνωρίζεις, δε μπορεις να εχεις απαιτησεις... Παντα με εκνευριζε ο ορος "φιλος" στην εν λογω σελιδα κοινωνικης δικτυωσης...σα να εχει ξεφτιλιστεί η εννοια της λεξης "φιλος". Ο πραγματικος φιλος είναι άλλο κεφαλαιο! (Ξεφυγα λιγάκι από το θεμα ή είναι ιδεα μου? ρητορικη η ερωτηση...)
    Οχι καλα κανεις και το αναφερεις νομιζω οτι κι ο θεματοθετης θα συμφωνισει.....αλλωστε μαλλον αυτο ειναι και το νοημα......που παει τελικα η φιλια η γνωριμια οι κοινωνικες και οχι μονο σχεσεις....εξαντλουνται αραγε στο ποσα λαικ .... σου κανουν......;;;;
    Οσο αφορα εμενα προφανος οχι..... Απο την αλλη δεν τα αγνοω και πληρως...αλλα δεν τρελενομαι κι ολας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    7
    Ivan...Χα χα, ριχνεις κι εσυ τις "κλεφτές" ματιες στα "like" σου...πλακα κανω, μην παρεξηγηθείς! Λιγο πολύ οσοι εχουν fb, συχνα πυκνα βλεπουν την κινηση στον "τοιχο" τους, τα "like" κλπ...Καποιοι όμως χανονται στην υπερβολή και ζουν τη ζωη τους μεσα από αυτό...Προσωπικα, κατά διαστήματα το εχω απενεργοποιησει όχι όμως οριστικα...ισως γιατι εχω "φιλους" εκει μονο ατομα που γνωριζω και μεταξυ αυτων και πραγματικούς φιλους ή ατομα που κανω παρεα και εξω. Οσο γι'αυτο που εθεσες, μεγαλο ερωτημα...Η αποξενωση σε ολο της το μεγαλειο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by lostinspace View Post
    Ivan...Χα χα, ριχνεις κι εσυ τις "κλεφτές" ματιες στα "like" σου...πλακα κανω, μην παρεξηγηθείς! Λιγο πολύ οσοι εχουν fb, συχνα πυκνα βλεπουν την κινηση στον "τοιχο" τους, τα "like" κλπ...Καποιοι όμως χανονται στην υπερβολή και ζουν τη ζωη τους μεσα από αυτό...Προσωπικα, κατά διαστήματα το εχω απενεργοποιησει όχι όμως οριστικα...ισως γιατι εχω "φιλους" εκει μονο ατομα που γνωριζω και μεταξυ αυτων και πραγματικούς φιλους ή ατομα που κανω παρεα και εξω. Οσο γι'αυτο που εθεσες, μεγαλο ερωτημα...Η αποξενωση σε ολο της το μεγαλειο...
    Οχι φανερες ματιες ριχνω χαχαχα..(δια τι να το κρυψωμεν αλλωστε)... Οχι τι να παρεξηγηθω...
    Και παλι θα συμφωνισω....ζουν κυριολεκτικα μεσα εκει και απο εκει..... Εχουν και φαρμες.....οκ δεν κατηγορω κανεναν...
    Ειναι το νετ γενικα ψυχρο κι απροσωπο...κι ας εχει εκκατομυρια φωτογραφιες και vibeo... Γεματο πολυ χρησιμες αλλα και εντελως αχρηστες πληροφοριες.
    Εγω νομιζω πως εχει κανει γενικα τον ανθρωπο καχυποπτο και εσωστρεφη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σορυ αλλα θα πω την σκληρη πραγματικοτητα..αν ησουν καμια ξανθια με τα βυζια οξω δεν θα προλαβαινες να διαβαζεις μηνυμτα..δυστυχως ο κοσμος ειναι στην κοσμαρα του κ κλεισμενος στο καβουκι του..
    απο την αλλη οντως μην επενδυεις σε σχεσεις fb...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε θα προλαβαινε να διαβαζει αφου θα ρχονταν 100 τεκνα νυχτα κ θα εφευγαν μερα σιγα το κατορθωμα αμα ειναι ετσι πας κ στο καταληλο κτιριο κ καθαριζεις γιατι να καθεσε να ζοριζεσε...
    αν θες να κανεις πραγματα στη ζωη σου θα μιλησεις σοβαρα κ αυτο δε θα εξαρτηθει απο το οτι επιασε 40 βαθμος κ αρχισαμε τις... αποκαλυψεις γιατι αν το πας ετσι υπαρχουν κ αλλου πολες πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε αλεξανδρε δεν καταλαβαινω τι λες..πραγματικα το διαβασα 3 φορες κ νοημα δεν βγαζω ρε παιδι μ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μη καταλαβεις κ ποτε δε με νιαζει.

  14. #14
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ρε αλεξανδρε δεν καταλαβαινω τι λες..πραγματικα το διαβασα 3 φορες κ νοημα δεν βγαζω ρε παιδι μ.
    Μτφ:Αν ησουν μια ξανθια με τα βυζια οξω,θα πηγαινες με 100 γκομενους καθε μερα.Οποιος το θελει αυτο μπορει να παει στον πλαστικο να κανει αλλαγη φυλου.
    Αν θες να κανεις πραγματα στην ζωη σου,θα τους κανεις σοβαρες συζητησεις στο τσατ..(τα υπολοιπα ειναι σε γραμμικη Β και δεν μπορω να τα αποκρυπτογραφησω)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συγχαριτηρια για την αποκρυπτογραφηση :-) ειχα μια σκασιλα τωρα που δε περιγραφετε. οσο για τη ξανθια με τα βυζια σας τη χαριζω κ να τη χαιρεστε.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακή διάθεση
    By Just Break in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-04-2014, 22:05
  2. Ακμή και κακή ψυχολογία....
    By σανυ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2013, 16:33
  3. Μια κακη ημερα
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2010, 00:57
  4. Κακή διάθεση
    By jkkellli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 07-08-2009, 01:33
  5. Πονοκέφαλοι και κακή διάθεση
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2009, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •