ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1

    ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή

    υπάρχει κάποιος να συζητήσω
    θα ήθελα πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...σχεδον ολοι εκει εξω..πιστεψε με.... ο ψυχιατροσ μου μου ειπε πωσ εν μερη η δικη μου ηταν να πιστευω πωσ ποτε κανενασ δεν θα με αγαπησει...καλο ε?xexexex...


    perasmena ksexasmena...uff..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φυσικα και θελουμε να σε ακουσουμε...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    9
    καλησπερα!το τελευταιο καιρο συγγενικο-φιλικο μου προσωπο διαγνωστηκε με την ιδεοψυχαναγκαστικη νοσο(ocd).τα προβληματα στη σχεση μου με το προσωπο αυτο ηταν και πριν την διαγνωση του γνωστα,απλα σκεφτομαι μηπως τωρα που γνωριζω το προβλημα πρεπει η θα ηταν καλλιτερο να φερομαι στο ατομο αυτο με καποιο συγκεκριμενο τροπο και αν η συμπεριφορα μου αυτη θα βοηθουσε επιπλεον να ξεπεραστει το προβλημα ευκολοτερα.θα ημουν ευγνωμων αν καποιος απο εσας με βοηθουσε να μαθω το πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε εκεινον που ειναι ιδεοψυχαναγκαστικος και πως ακριβως μπορουμε να τον βοηθησουμε να ξεπερασει κατι που απο οτι καταλαβαινω πραγματικα τον κουραζει και τον ταλαιπωρει.ποια θα ηταν η καλλιτερη σταση απεναντι σε εναν ιδεοψυχαναγκαστικο?τι μπορει να τον βοηθησει η να τον κανει πιο χαρουμενο?ευχαριστω πολυ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by fenterico
    καλησπερα!το τελευταιο καιρο συγγενικο-φιλικο μου προσωπο διαγνωστηκε με την ιδεοψυχαναγκαστικη νοσο(ocd).τα προβληματα στη σχεση μου με το προσωπο αυτο ηταν και πριν την διαγνωση του γνωστα,απλα σκεφτομαι μηπως τωρα που γνωριζω το προβλημα πρεπει η θα ηταν καλλιτερο να φερομαι στο ατομο αυτο με καποιο συγκεκριμενο τροπο και αν η συμπεριφορα μου αυτη θα βοηθουσε επιπλεον να ξεπεραστει το προβλημα ευκολοτερα.θα ημουν ευγνωμων αν καποιος απο εσας με βοηθουσε να μαθω το πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε εκεινον που ειναι ιδεοψυχαναγκαστικος και πως ακριβως μπορουμε να τον βοηθησουμε να ξεπερασει κατι που απο οτι καταλαβαινω πραγματικα τον κουραζει και τον ταλαιπωρει.ποια θα ηταν η καλλιτερη σταση απεναντι σε εναν ιδεοψυχαναγκαστικο?τι μπορει να τον βοηθησει η να τον κανει πιο χαρουμενο?ευχαριστω πολυ.

    Τι γλυκό μηνυματάκι αυτό......Πολύ τα αγαπώ τα ψυχαναγκαστικά παιδιά.....Λοιπόν υπάρχει ένα θέμα που άνοιξε πρώην μέλος...Πάμε Αναζήτηση:Ιδεοψυχαναγκαστ� �κή Νεύρωση...
    Πέραν αυτού τα ξαναλέω εν συντομία.......

    Τα άτομα αυτά είναι φοβικά και αμυντικά σε οτιδήποτε θα μπορούσε να τους σπάσει την ρουτίνα και να τους αφήσει γυμνούς από άμυνα....Μισούν την ανακατάταξη και οτιδήποτε τους βγάζει εκτός προγράμματος.....Εκεί χάνουν τον μπούσουλα....Δεν τους είναι η πιο ευχάριστη εμπειρία ο έρωτας....
    Πώς θα τους πλησιάσεις;;Σιγά σιγά αφού σε εμπιστευτούν........Είσαι σταθερός στις δεσμεύσεις σου απέναντί σου και είναι και αυτοί......
    Μην τους χτυπάς κατάμουτρα την αμυνά τους αλλά άσε τους να σε εμπιστευτούν και να την σπάσουν μόνοι τους....Διψούν για επικοινωνία αλλά απογοητεύονται εύκολα από τις κακοτυχίες και κλείνονται στο καβούκι τους....Βέβαια όταν το παραχέζουν στη καθαριότητα εκεί μπαίνει ο ψυχίατρος και η συμπεριφοριστική...

    Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν δούλευα σέρβις..Ήθελα τον δίσκο μου,το πόστο μου και κανείς να μην ανακατεύεται με την δουλειά μου..Συχτίρ αυτοί που το έκαναν....Τα έπαιρνα στην κράνα....Θυμάμαι το αχούρι που είχε ο αδερφός μου το δωμάτιο...Δις συχτίρ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Kαλησπέρα:)

    fenterico λίγες σκέψεις από εμένα που δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία...

    Συνταγές δεν υπάρχουν...πράττουμε ανάλογα τον άνθρωπο και τις ανάγκες του. Όμως, αναφέρεις προβλήματα στη σχέση σας. Ίσως αν μιλούσαμε πιο συγκεκριμένα για τη σχέση αυτή να υπήρχε μεγαλύτερο περιθώριο για απόψεις πάνω σ αυτό.

    Τα προβλήματα μπορεί να μην έχουν να κάνουν καν με την ιδεοψυχαναγκαστική δ.

    Όπως και σε όλες τις σχέσεις όμως, ειλικρινείς ανοιχτές και ψύχραιμες συζητήσεις προσφέρονται για αποσαφύνηση των πραγμάτων και ανεύρεση κοινών λύσεων. Αυτό που λέω απλά είναι ότι το τι ο ίδιος θέλει από εσένα ίσως μπορείς να το μάθεις και ακούγοντάς τον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Paprika
    Kαλησπέρα:)

    fenterico λίγες σκέψεις από εμένα που δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία...

    Συνταγές δεν υπάρχουν...πράττουμε ανάλογα τον άνθρωπο και τις ανάγκες του. Όμως, αναφέρεις προβλήματα στη σχέση σας. Ίσως αν μιλούσαμε πιο συγκεκριμένα για τη σχέση αυτή να υπήρχε μεγαλύτερο περιθώριο για απόψεις πάνω σ αυτό.

    Τα προβλήματα μπορεί να μην έχουν να κάνουν καν με την ιδεοψυχαναγκαστική δ.

    Όπως και σε όλες τις σχέσεις όμως, ειλικρινείς ανοιχτές και ψύχραιμες συζητήσεις προσφέρονται για αποσαφύνηση των πραγμάτων και ανεύρεση κοινών λύσεων. Αυτό που λέω απλά είναι ότι το τι ο ίδιος θέλει από εσένα ίσως μπορείς να το μάθεις και ακούγοντάς τον.
    Πολύ πολύ σωστό φίλη/φίλε......Σε όλα σωστός/σωστή...Βέβαια μερικά χαρακτηριστικά εξηγούνται λόγω ΙΨΔ......Όχι όμως πως η διαταραχή είναι η μόνη αιτία..Αν ο άλλος δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη δεν φταίει το ψυχαναγκαστικό σου.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πάντως θυμάμαι την ταλαίπωρη την μάνα μου μετά από την ψυχοθεραπεία-ντούο μαμά κι εγώ στον ψυχίατρο-να μου λέει με χαρά \"Έλα να επικοινωνήσουμε\"...Χάρηκε κι αυτή...Βέβαια μου είχε δημιουργήσει τέτοιο τείχος και τα προβλήματα ήταν τόσο βαθιά που ήθελε ώρες επικοινωνίας.......Απλά μαθαίνει ότι ο άλλος μπορεί να μην σκέφτεται όπως αυτή αλλά κι ο άλλος-εγώ δηλ.-μαθαίνει τρόπους να επικοινωνεί σε ένα πιο κατανοητό για αυτή επίπεδο....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    εγω παλι μετα την ψυχοθεραπεια-ντουο με την μητερα μου μου επεστρεψε οτι της ειχα χαρισει (ενα ρολόϊ) και μου ειπε να σηκωθω να φυγω, πηγα εμεινα στον πατερα μου, και πηρε καιρο για να μου μιλησει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    9
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας.η αληθεια ειναι οτι οι περιγραφες μου ηταν καπως αοριστες αλλα το πρωτο που ηθελα να μαθω ηταν το τι ενδεικνυται γενικα σε αυτες τις περιπτωσεις.το προβλημα που εγω εχω ειναι το οτι δεν ξερω πως να φερθω σε εναν ανθρωπο που φερει τα συμπτωματα μιας αυτης ψυχολογικης καταστασης -δηλαδη εξαρετικα ευμεταβολες αποψεις για τα παντα και κυριως για τον εαυτο του(κατασταση του\'δεν ειμαι σιγουρος\' για τιποτα),αμφιβολιες για τις σχεσεις του ,τα συναισθηματα του,τα θελω του,μη εργατικοτητα,εκνευρισμος και αγχος-συμπτωματα που ειχα αντιληφθει καιρο πριν διαγνωστει η κατασταση αυτη.το γεγονος οτι το ατομο αυτο πασχει απο ocd-πιο καλα το οτι εμαθα οτι υπαρχει καποια διαταρχη δεν με φοβισε ουτε με απωθει.αντιθετα,θεωρω οτι ειναι ενα πιο βεβαιο πατημα που θα με οδηγησει στο να βελτιωσω τη σχεση μου μαζι του και θα μου δειξει το σωστο τροπο να τον βοηθησω.εφτασα σε τελμα αληθινο προσπαθωντας να βοηθησω το προσωπο αυτο .δεν υπηρχε ανταποκριση ουτε βελτιωση της καταστασης με την αρχικη μου μεθοδο της καλοσυνης και της συγκαταβατικοτητας γι αυτο και αποφασισα να εγκαταλειψω τις προσπαθειες μου και να κοιταξω λιγο τον εαυτο μου που ειχα εγκαταλειψει εχοντας αφοσιωθει εκει.ειναι βασανιστικο να ερχεσαι αντιμετωπος με εναν ασταθη χαρακτηρα. ειδικοτερα οταν το αντικειμενο των αμφιβολιων του εγινα εγω τα πραγματα εγιναν χειροτερα.λιγο καιρο μετα το προσωπο αυτο στραφηκε ξανα σε εμενα ζητωντας την βοηθεια μου λεγοντας μου οτι μπορω να βοηθησω.πως μπορω να το κανω αυτο σωστα?θα βοηθουσε να το ξανακανω η ειναι ματαιο να επιμενω να αλλαξω τα πραγματα?δυναται να βελτιωθει η ψυχολογικη-διανοητικη κατασταση του ανθρωπου?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Σαν να ακούω τον άντρα μου να ζητάει βοήθεια fenterico
    Ανήκω και εγώ στους ψυχαναγκαστικούς. Είστε ζευγάρι έτσι;

    Δεν θέλω να γίνω αδιάκριτη, απλά θέλω να βοηθήσω, όσο μπορώ.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Sorry για τον συσχετισμό, δεν είχα προσέξει καλά τι έγραψες παραπάνω.

    Έχω βρει ένα άρθρο για το πώς να αντιμετωπίζετε έναν άνθρωπο με ΙΨΔ αλλά είναι πολύ γενικό. Είμαι στο ψάξιμο όμως και θα σου στείλω ότι σχετικό βρω.

    Θα σου έλεγα όμως να μην την παρατήσεις, όχι τώρα. Αν την αγαπάς και θέλεις να την βοηθήσεις.
    θα πρέπει να της λες (αν είναι γυναίκα δηλαδή) ότι το έκανε σωστά και δεν πρέπει να ανησυχεί. Δείξτης πόσο την αγαπάς. Θα την βοηθούσε πολύ να της έδειχνες εμπιστοσύνη.
    «Ο ψυχαναγκαστικός χαρακτήρας στις σχέσης είναι εμφανής μόλις αμφισβητηθεί κάποιο στοιχείο της. Αμέσως θα αισθανθούμε ότι αμφισβητείται το σύνολό της και αντιδρούμε σκληρά γιατί στην πραγματικότητα αμφισβητούνται οι προσωπικές μας επενδύσεις»

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Originally posted by fenterico
    δυναται να βελτιωθει η ψυχολογικη-διανοητικη κατασταση του ανθρωπου?
    Οδηγίες προς τις οικογένειες ατόμων που πάσχουν απο ΙΨΔ
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 231&Itemid=81

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    9
    sad σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.ανεφερες οτι ανηκεις στην κατηγορια των ιδεοψ.αν δεν σε ενοχλει και δεν σε βαραινει μπορεις να μου αναφερεις τον συνηθη συλλογισμο ενος ιδεοψυχ. στο πλαισιο μας σχεσης?πιο απλα αυτο που ζητω ειναι αν σε μια ψυχαναγκαστικη σχεση της οποιας στοιχειο ειναι οι αμφιβολιες τι αποτελει αληθεια για τον ιδεοψυχαναγκαστικο?αντιλα� �βανεται την δαικριση ανμεσα στο ψεμα και στην αληθεια η μηπως η αμφιβολια αυτη οντας η βαθυτερη εκφανση της ιδεοψυχαναγκαστικης νοσου ειναι προβλημα αλυτο?ειναι κουραστικο sad να εισαι δεκτης αυτης της συνεχομενης αμφιβολιας.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    αν σε μια ψυχαναγκαστικη σχεση της οποιας στοιχειο ειναι οι αμφιβολιες τι αποτελει αληθεια για τον ιδεοψυχαναγκαστικο?

    Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω έτσι όπως το βιώνω εγώ.
    Εγώ μπορώ να αμφισβητήσω την αγάπη των άλλων προς εμένα ανά πάσα στιγμή. Χρειάζομαι επιβεβαίωση της αγάπης των άλλων κυρίως με τις πράξεις τους αλλά έχω και την ανάγκη της τρυφερότητας. Αν τα εισπράξω πιστεύω πάλι ότι νοιάζεται για μένα μέχρι την επόμενη φορά… (η ψυχοθεραπεία είναι πολύ σημαντική για να δει βελτίωση)


    Ένα άτομο με ΙΨΔ δεν είναι σε θέση να καταλάβει την υπερβολή του πάνω σε αυτό. Η πηγή του προβλήματος μπορεί να είναι κάτι που υπόθηκε και να το ενόχλησε (ίσως γιατί το συνδέει με κάτι από το παρελθόν). Αυτό μπορεί να τριγυρνάει μέσα στο μυαλό του άπειρες ώρες κατηγορώντας στο τέλος τον εαυτό του για αυτήν την κατάσταση.


    Συνήθως η εκδήλωση αυτής της ανασφάλεια πηγάζει στην αδιαφορία των γονέων στην παιδική ηλικία. Τις ποιο πολλές φορές πιστεύω που κάποιος άνθρωπος εμφανίζει ψυχικές διαταραχές είναι γιατί δεν πήρε αγάπη από την οικογένεια του.
    Εμένα μου λείπει πολύ η αγάπη και δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ κάποιον γιατί φοβάμαι να μην με προδώσει και εκεί αρχίζει η αμφισβήτηση. Σε ένα άτομο με ΙΨΔ είναι δύσκολο να δείξει τρυφερότητα στους άλλους αλλά μέσα του την νιώθει.
    Όταν βρίσκεσαι δίπλα του και σου δείχνει ψυχρή συμπεριφορά να το θυμάσαι αυτό.
    Όταν φτάνεις σε σημείο να μην αγαπάς τον εαυτό σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς ακόμα και τους πιο αγαπημένους σου και τους αμφισβητείς.
    Να ξέρεις ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο άτομο και όταν «καταφέρει» να διώξει κάποιον άνθρωπο που αγαπά από κοντά του νιώθει πολύ άσχημα και κατηγορεί πολύ άσχημα τον εαυτό του γι’ αυτό.


    αντιλαμβανεται την δαικριση ανμεσα στο ψεμα και στην αληθεια η μηπως η αμφιβολια αυτη οντας η βαθυτερη εκφανση της ιδεοψυχαναγκαστικης νοσου ειναι προβλημα αλυτο?

    Δημιουργώ προβλήματα και χάνομαι μέσα σε αυτά μη μπορώντας να βρω μια λύση ικανοποιητική λόγω τελειομανίας. Μπορώ να ξεχωρίσω όμως το λάθος από το σωστό. Η ΙΨΔ με βάζει στην διαδικασία να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια λάθη, προβλήματα κλπ, ακόμα και την ώρα του ύπνου μην μπορώντας να το ελέγξω, να το σταματήσω. Έτσι στο τέλος καταλήγω ένα ράκος σαν να έσκαβα όλη μέρα.
    Η τελειομανία είναι αυτή που φέρνει τα αδιέξοδα. Γι’ αυτό και σου έγραψα να λες πως κάνει το σωστό. Χρειάζεται κάποιον να επιβεβαιώσει την άποψη του που με τόσο κόπο και σκέψη πίστεψε. Όχι δεν σου λέω να λες ψέματα, να βλέπεις το σκεπτικό, να το ακούς και κάποια λογική βάση θα βρεις σε αυτό.

    ειναι κουραστικο sad να εισαι δεκτης αυτης της συνεχομενης αμφιβολιας.

    Το αντιλαμβάνομαι αυτό και αγχώνομαι περισσότερο.
    Δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν με το πρόβλημα μου αλλά το έχω μεγάλη ανάγκη. Η έλλειψη τρυφερότητας είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δεν μπορώ εύκολα να πω αυτά που αισθάνομαι και που ξέρω πως θα με βοηθήσουν να έρθω ποιο κοντά σε αυτούς που αγαπάω. Είναι πραγματικά μαρτύριο να μην μπορείς να το εκφράσεις. Το έχω μέσα μου το σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ να το βγάλω. Αν πάλι το προσπαθήσω θα μιλήσω λίγο και θα εννοώ πολλά. Από το βλέμμα μπορείς να καταλάβεις ποιο πολλά.

    Αν δεν είχα κανέναν να με στηρίξει, κάποιον να ξέρω πως νοιάζεται για μένα. Να θέλει να με δει να γίνομαι καλά, δεν θα είχε καμιά σημασία για μένα η προσπάθεια να γίνω καλά. Αυτό μου δίνει δύναμη.


    Διάβασα πως βοηθάει στα άτομα που έχουν ΙΨΔ να συζητάνε μεταξύ τους.
    Τι θα έλεγες να του πρότεινες να μπει στο forum;
    Και μόνο που ξέρεις πως δεν έχεις εσύ μόνο πρόβλημα νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου και πως ακόμα και να μην έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο να σε καταλαβαίνει, μέσα στο forum έχεις εκατοντάδες άτομα να σου πούνε μια καλή κουβέντα και να σου σταθούνε. Έτσι δεν κουράζεις τόσο πολύ και τους δικούς σου.

    Με τον καιρό θα αρχίσει να αγαπάει τον εαυτό του και αυτό θα βοηθήσει παρά πολύ γιατί θα θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του.


    αν δεν σε ενοχλει και δεν σε βαραινει μπορεις να μου αναφερεις τον συνηθη συλλογισμο ενος ιδεοψυχ. στο πλαισιο μας σχεσης?

    Όχι απλά δεν με ενοχλέι και δεν με βαραίνει, αλλά με βοηθάει να καταλάβω καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα μου.
    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με αυτά που σου έγραψα, εξάλλου δεν είμαι ειδικός. Προσπαθώ να σε βοηθήσω για να μπορέσεις να βοηθήσεις και εσύ με την σειρά σου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •