ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    9
    με βοηθας sad και σε ευχαριστω.προσπαθω και εγω να καταλαβω ακριβως τι συμβαινει ωστε να παρω τις σωστες αποφασεις...
    συγχαρητηρια σε οσους δημιουργησαν,στηριζουν και τροφοδοτουν το forum αυτο.η βοηθεια σας οι γνωσεις σας,αλλα και η ανταλλαγη αποψεων πραγματικα με ανακουφισε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by pagwmenos
    εγω παλι μετα την ψυχοθεραπεια-ντουο με την μητερα μου μου επεστρεψε οτι της ειχα χαρισει (ενα ρολόϊ) και μου ειπε να σηκωθω να φυγω, πηγα εμεινα στον πατερα μου, και πηρε καιρο για να μου μιλησει
    Σε γάμησε...Χάλια..Ειλικρινά σε νιώθω..Έχω βιώσει παρόμοιους διωγμούς αλλά σε άσχετες με ψυχοθεραπεία στιγμές..Απ\'την μία κάνουν το καλό και σε στέλνουν σε ψυχίατρο για να διορθώσουν τα κακώς πραχθέντα τους και απ\'την άλλη επαναλαμβάνουν τα λάθη τους....Όχι..Εμένα μετά την ψυχοθεραπεία ήταν τύπος και υπογραμμός....Σου λέω άλλος άνθρωπος..Ρε να μου πει \"Έλα να επικοινωνήσουμε\";;;Δεν το περίμενα αυτό.....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by fenterico
    με βοηθας sad και σε ευχαριστω.προσπαθω και εγω να καταλαβω ακριβως τι συμβαινει ωστε να παρω τις σωστες αποφασεις...
    συγχαρητηρια σε οσους δημιουργησαν,στηριζουν και τροφοδοτουν το forum αυτο.η βοηθεια σας οι γνωσεις σας,αλλα και η ανταλλαγη αποψεων πραγματικα με ανακουφισε.
    Ε να βγουν και σε καλό τα τόσα χρόνια ψυχοθεραπείας μας....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sad
    αν σε μια ψυχαναγκαστικη σχεση της οποιας στοιχειο ειναι οι αμφιβολιες τι αποτελει αληθεια για τον ιδεοψυχαναγκαστικο?

    Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω έτσι όπως το βιώνω εγώ.
    Εγώ μπορώ να αμφισβητήσω την αγάπη των άλλων προς εμένα ανά πάσα στιγμή. Χρειάζομαι επιβεβαίωση της αγάπης των άλλων κυρίως με τις πράξεις τους αλλά έχω και την ανάγκη της τρυφερότητας. Αν τα εισπράξω πιστεύω πάλι ότι νοιάζεται για μένα μέχρι την επόμενη φορά… (η ψυχοθεραπεία είναι πολύ σημαντική για να δει βελτίωση)


    Ένα άτομο με ΙΨΔ δεν είναι σε θέση να καταλάβει την υπερβολή του πάνω σε αυτό. Η πηγή του προβλήματος μπορεί να είναι κάτι που υπόθηκε και να το ενόχλησε (ίσως γιατί το συνδέει με κάτι από το παρελθόν). Αυτό μπορεί να τριγυρνάει μέσα στο μυαλό του άπειρες ώρες κατηγορώντας στο τέλος τον εαυτό του για αυτήν την κατάσταση.


    Συνήθως η εκδήλωση αυτής της ανασφάλεια πηγάζει στην αδιαφορία των γονέων στην παιδική ηλικία. Τις ποιο πολλές φορές πιστεύω που κάποιος άνθρωπος εμφανίζει ψυχικές διαταραχές είναι γιατί δεν πήρε αγάπη από την οικογένεια του.
    Εμένα μου λείπει πολύ η αγάπη και δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ κάποιον γιατί φοβάμαι να μην με προδώσει και εκεί αρχίζει η αμφισβήτηση. Σε ένα άτομο με ΙΨΔ είναι δύσκολο να δείξει τρυφερότητα στους άλλους αλλά μέσα του την νιώθει.
    Όταν βρίσκεσαι δίπλα του και σου δείχνει ψυχρή συμπεριφορά να το θυμάσαι αυτό.
    Όταν φτάνεις σε σημείο να μην αγαπάς τον εαυτό σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς ακόμα και τους πιο αγαπημένους σου και τους αμφισβητείς.
    Να ξέρεις ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο άτομο και όταν «καταφέρει» να διώξει κάποιον άνθρωπο που αγαπά από κοντά του νιώθει πολύ άσχημα και κατηγορεί πολύ άσχημα τον εαυτό του γι’ αυτό.


    αντιλαμβανεται την δαικριση ανμεσα στο ψεμα και στην αληθεια η μηπως η αμφιβολια αυτη οντας η βαθυτερη εκφανση της ιδεοψυχαναγκαστικης νοσου ειναι προβλημα αλυτο?

    Δημιουργώ προβλήματα και χάνομαι μέσα σε αυτά μη μπορώντας να βρω μια λύση ικανοποιητική λόγω τελειομανίας. Μπορώ να ξεχωρίσω όμως το λάθος από το σωστό. Η ΙΨΔ με βάζει στην διαδικασία να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια λάθη, προβλήματα κλπ, ακόμα και την ώρα του ύπνου μην μπορώντας να το ελέγξω, να το σταματήσω. Έτσι στο τέλος καταλήγω ένα ράκος σαν να έσκαβα όλη μέρα.
    Η τελειομανία είναι αυτή που φέρνει τα αδιέξοδα. Γι’ αυτό και σου έγραψα να λες πως κάνει το σωστό. Χρειάζεται κάποιον να επιβεβαιώσει την άποψη του που με τόσο κόπο και σκέψη πίστεψε. Όχι δεν σου λέω να λες ψέματα, να βλέπεις το σκεπτικό, να το ακούς και κάποια λογική βάση θα βρεις σε αυτό.

    ειναι κουραστικο sad να εισαι δεκτης αυτης της συνεχομενης αμφιβολιας.

    Το αντιλαμβάνομαι αυτό και αγχώνομαι περισσότερο.
    Δεν θέλω να επιβαρύνω κανέναν με το πρόβλημα μου αλλά το έχω μεγάλη ανάγκη. Η έλλειψη τρυφερότητας είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα. Δεν μπορώ εύκολα να πω αυτά που αισθάνομαι και που ξέρω πως θα με βοηθήσουν να έρθω ποιο κοντά σε αυτούς που αγαπάω. Είναι πραγματικά μαρτύριο να μην μπορείς να το εκφράσεις. Το έχω μέσα μου το σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ να το βγάλω. Αν πάλι το προσπαθήσω θα μιλήσω λίγο και θα εννοώ πολλά. Από το βλέμμα μπορείς να καταλάβεις ποιο πολλά.

    Αν δεν είχα κανέναν να με στηρίξει, κάποιον να ξέρω πως νοιάζεται για μένα. Να θέλει να με δει να γίνομαι καλά, δεν θα είχε καμιά σημασία για μένα η προσπάθεια να γίνω καλά. Αυτό μου δίνει δύναμη.


    Διάβασα πως βοηθάει στα άτομα που έχουν ΙΨΔ να συζητάνε μεταξύ τους.
    Τι θα έλεγες να του πρότεινες να μπει στο forum;
    Και μόνο που ξέρεις πως δεν έχεις εσύ μόνο πρόβλημα νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου και πως ακόμα και να μην έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο να σε καταλαβαίνει, μέσα στο forum έχεις εκατοντάδες άτομα να σου πούνε μια καλή κουβέντα και να σου σταθούνε. Έτσι δεν κουράζεις τόσο πολύ και τους δικούς σου.

    Με τον καιρό θα αρχίσει να αγαπάει τον εαυτό του και αυτό θα βοηθήσει παρά πολύ γιατί θα θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του.


    αν δεν σε ενοχλει και δεν σε βαραινει μπορεις να μου αναφερεις τον συνηθη συλλογισμο ενος ιδεοψυχ. στο πλαισιο μας σχεσης?

    Όχι απλά δεν με ενοχλέι και δεν με βαραίνει, αλλά με βοηθάει να καταλάβω καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα μου.
    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με αυτά που σου έγραψα, εξάλλου δεν είμαι ειδικός. Προσπαθώ να σε βοηθήσω για να μπορέσεις να βοηθήσεις και εσύ με την σειρά σου.

    Ψυχαναγκαστική φιλενάδα Sad;;Χειρότερη διαταραχή δεν θα μπορούσε να υπάρχει..Όπως τα λες..Σκέφτεσαι τα ίδια και τα ίδια λάθη..και όπως μου έλεγε ο γιατρός ο ψυχαναγκασμός σε κάνει να περιστρέφεσαι στα αρνητικά.Έτσι γίνεσαι ράκος για μέρες από κάτι που κάποιος είπε και μπορεί να σου χτύπησε...Φεντερίκο ο καθαρά ιδεοψυχαναγκαστικός χαρακτήρας δεν χαρακτηρίζεται από αστάθεια ....Αντιθέτως ο ψυχαναγκαστικός θεωρείται το άτομο της ρουτίνας που φοβάται τις αλλαγές και είναι δυσπροσάρμοστος σε νέα περιβάλλοντα,σχέσεις....Η ΙΨΔ λέγεται αλλιώς και η νόσος της αμφιβολίας..........Οπότε ναι οι ψυχαναγκαστικοί κατά καιρούς αμφιβάλλουν και για την αγάπη των γύρω τους.....Επειδή ΙΨΔ είμαι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και καλά πως με βλέπουν οι γύρω.......Σου ζήτησε να την βοηθήσεις;;;Όπως κάποτε μου έλεγε ο γιατρός :\"Από τους ανθρώπους μπορούμε να πάρουμε ζεστασιά,αγάπη,έρωτα,φιλία κ.τ.λ.Δεν μπορούμε να πάρουμε βοήθεια για ένα ψυχιατρικό πρόβλημα γιατί δεν είναι ειδικά εκπαιδευμένοι για να μας βοηθήσουν.\"Εγώ την βοήθεια που θα μπορούσα να πάρω από έναν μη ψυχαναγκαστικό θα ήταν να ακολουθήσω την μη ψυχαναγκαστική του συμπεριφορά ή να του ζητήσω να μου πει αν θα έπλενε το τάδε μετά από μια χ κατάσταση......Ο σώζον εαυτό σωθήτω.....Δεν χρειάζεται να γίνεσαι ράκος φίλε.......Εαν η φίλη-συγγενής σου είναι σε θεραπεία θα συζητήσει με τον γιατρό της την σχέση σας-αν την ενδιαφέρει-για να βελτιώσει κάποια λάθος πράγματα...

    Θα παραμείνω στο να είσαι ο εαυτός σου......σε κάθε περίπτωση και όσο γίνεται να κρατάς τις δεσμεύσεις σου απέναντί της...Όλοι οι άνθρωποι θέλουν λίγο χρόνο για να εμπιστευτούν τον άλλο..Οι ΙΨΔ ίσως λίγο παραπάνω....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by fenterico
    sad σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.ανεφερες οτι ανηκεις στην κατηγορια των ιδεοψ.αν δεν σε ενοχλει και δεν σε βαραινει μπορεις να μου αναφερεις τον συνηθη συλλογισμο ενος ιδεοψυχ. στο πλαισιο μας σχεσης?πιο απλα αυτο που ζητω ειναι αν σε μια ψυχαναγκαστικη σχεση της οποιας στοιχειο ειναι οι αμφιβολιες τι αποτελει αληθεια για τον ιδεοψυχαναγκαστικο? Σε μια παρόμοια ερώτησή μου στον ψυχίατρο......θυμάμαι κάτι σε \"Ότι βλέπεις είναι αλήθεια\".......Σαν Μαρία θα σου απαντούσα \"Μακάρι και να ήξερα\"........Δεν είναι εύκολες οι ιδεοληψίες και το να τις διώχνεις συνέχεια σου στερεί το να ζεις.....αντιλαμβανεται την δαικριση ανμεσα στο ψεμα και στην αληθεια- Δεν έχει τέτοιο πρόβλημα....Δεν έχει ψευδαισθήσεις......Εμμονές που δεν μπορεί να εξηγήσει και να καταλλαγιάσει έχει... η μηπως η αμφιβολια αυτη οντας η βαθυτερη εκφανση της ιδεοψυχαναγκαστικης νοσου ειναι προβλημα αλυτο? Αυτό πραγματικά το θέλω κι εγώ απαντημένο από ένα Αλκμέων ή κάποιον ειδικό του φόρουμειναι κουραστικο sad να εισαι δεκτης αυτης της συνεχομενης αμφιβολιας. Φαντάσου πόσο κουραστικό είναι για εμάς να αμφιβάλλουμε 24ώρες το 24ωρο....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    [quote]Originally posted by Sad
    Originally posted by fenterico
    δυναται να βελτιωθει η ψυχολογικη-διανοητικη κατασταση του ανθρωπου?
    Αυτό ας μου το πουν και εμένα.Αν δύναται χωρίς χάπια......Γιατί με τα χάπια μαστουρώνω και δεν είναι η μόνη παρενέργεια.....Πάντως ναι γενικά γίνεται..Το θέμα είναι ποιος τρόπος είναι ο καλύτερος......και λιγότερο επώδυνος......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by fenterico
    θα βοηθουσε να το ξανακανω η ειναι ματαιο να επιμενω να αλλαξω τα πραγματα?
    Το αν θα βοηθούσε να το ξανακάνεις το ξέρεις μόνο εσύ..Μη μας ζητάς να αποφασίσουμε αν θα είσαι με αυτό το άτομο μαζί ή όχι...Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το άτομο θα ήταν καλό να επισκεφτείς τον ειδικό που επισκέπτεται ο οποίος θα σου δώσει συμβουλές για το πως θα μπορούσες να χειριστείς καλύτερα μια αντίστοιχη κατάσταση.....
    Εσύ θα ήθελες να μου δώσεις μια περιγραφή του ατόμου όπως την βιώνεις εσύ για να καταλάβω και εγώ πως πάνω κάτω θα μπορούσε να με δει ο άλλος και αν αυτό οφείλεται στην ΙΨΔ;

    Από την μεριά μου να σου πω ένα μπράβο που κοιτάς το άτομο που έχεις για σχέση σε βάθος και που δείχνεις αυτό το ενδιαφέρον- δείγμα αποδοχής. Παρά ταύτα κάποιες απαντήσεις σου τις έλαβα λίγο εκβιαστικές...και απορριπτικές..\"Είναι κουραστικό να αμφιβάλλει για εμένα\"........Ξέρεις υπάρχει και τρόπος για να μην αμφιβάλλει για εσένα και δεν φταίει γι\'αυτό αποκλειστικά μια ΙΨΔ.....Και έπειτα δεν νομίζω και η φίλη μας να θέλει και να το κάνει...Είναι σαν να μου λένε ξεκόλλα ή μην σκέφτεσαι όταν η ίδια μου η νόσος το προκαλεί..Λες και μπορώ να το σταματήσω...Αν ήταν στο χέρι μου όχι μόνο θα σταματούσα να αμφιβάλλω για την αγάπη κάποιου αλλά και για πολλά άλλα που με αφορούν πιο άμεσα-όπως ο εαυτός μου.....

    Κράτα ως συμβουλή την επίσκεψή σου σε ειδικό ο οποίος θα σου δείξει χειριστικούς τρόπους υπέρ του ωφέλους του ασθενή και εν τέλει της μεταξύ σας σχέσης....

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    9
    ειναι σωστη η συμβουλη σου kassi.θα ηταν οτι καλλιτερο να μιλησω με τον χυχολογο τον οποιο επισκεπτεται μονο που αρνειται κατηγορηματικα μια τετοια μου κινηση.για να καταλαβεις δεν μου ειχε πει καν οτι πηγαινει στο γιατρο,μονος μου το ανακαλυψα.δεν μου λεει ουτε ποιος ειναι ουτε τιποτα,οποτε ενω το θελω πολυ δεν μπορω να μιλησσω μαζι του.ειναι απαγορευτικο μεταξυ μας να μιλαμε για οτιδηποτε εχει σχεση με τις συναντησεις της,παρολο που εγω δεν εκανα λεπτομερεις ερωτησεις τυπου τι σου ειπε γιατι μιλησατε καθως σεβομουν και σεβομαι το ιατρικο απορρητο.αυτος ειναι και ο λογος που γραφω στο forum ,παρολο που ξερω πως καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και εξατομικευμενη και δεν μπορει να υπαχθει σε γενικες πληροφοριες.το μονο που ειπε και απο εκει και περα αρχισα να ψαχνω ειναι οτι πασχει απο την ασθενεια της αμφιβολιας.
    οσον αφορα την περιγραφη που μου ζητας θα προσπαθησω να σου δωσω μια εικονα οπως εγω την βλεπω και οπως στατιστικα την βλεπουν και οι φιλοι και γνωστοι μας. κατ αρχην προκειται για ενα ατομο ιδιαιτερα ευφυες με γνωσεις πολυπλευρες και με ιδαιτερη αγαπη για την μουσικη αφου λεει οτι η μουσικη ειναι απο τα λιγα πραγματα που μπορουν να την ηρεμησουν.μιλαει ωραια,κοιταει στα ματια και ειναι παντα ειλικρινης με τους αλλους σε σημειο ωμοτητας αποψεων.νομιζει η μαλλον ειναι σιγουρη οτι ειναι κατι το ξεχωριστο και το ιδιαιτερο και την ενοχλει πολυ να την συγκρινεις με καποιον αλλον ακομη και να καταδειξεις τις ομοιοτητες με καποιον αλλον.οι φιλοι μας αλλα και εγω διαμαρτυρονται οτι μας κανει να αισθανομαστε κατωτεροι της μας προκαλει ανασφαλεια και δεν δισταζει να προσβαλλει τον αλλον ανα πασα στιγμη.δεν ειναι καθολου εργατικο ατομο και δεν παιρνει πρωτοβουλιες.ειναι μαλλον αδιαφορη εκτος εκεινων που εμπιπτουν στα ενδιαφεροντα της.κυριως ειναι αδιαφορη ως προς τους ανθρωπους.προκειται για ενα ευθυνοφοβο ατομο που του αρεσει να γινεται το δικο του παντα.αμφιβαλλει για τα παντα.επαναλαμβανει συνεχως την φραση \'\'δεν ειμαι σιγουρη\'\'και δεν εχει,τουλαχιστον φανερες, ιδιαιτερες σχεσεις με την οικογενεια της.εχει εμμονες ιδεες,επηρεαζεται απο την γνωμη των αλλων ευκολα κυριως σε ζητηματα ρευστα και υποκειμενικα εχει λιγους φιλους και δεν πολυβγαινει.πιστευω οτι θα μπορουσε να γινει κατι σπουδαιο και μεγαλο ομως κατι απο ολα αυτα καθως και η απροθυμια της να εργαστει πανω σε κατι και να ασχοληθει με αυτο την εμποδιζουν.επι 2 χρονια προσπαθουσα με παρακαλια,εκβιασμους και πολλα αλλα να την κανω να ασχοληθει ξανα με την σχολη(ειμαστε φοιτητες) και να ξαναμπει στο κλιμα ουτως ωστε να παρει και το πολυποθητο χαρτι και δεν καταφερα τιποτε.μετα αρχισαν οι αμφιβολιες ως προς εμενα.παρολο που αμφεβαλλε δεν εφευγε απο κοντα μου και οταν εγω δεν ηθελα να προχωρησω στενοχωριοταν και με επειθε να συνεχισουμε παρολο που ολα αυτα της τριβελιζαν το μυαλο.τα παραπανω ειναι μια εικονα που εγω βλεπω κοιταζοντας βαθια.αν ημουν απ εξω θα ελεγα οτι ειναι ενα περιεργο ατομο εξυπνο,ανευθυνο μα και ενδιαφερον.δεν φανερωνεται απο την αρχη ο ψυχισμος της.ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο και πληγωνεται και στενοχωριεται.ειναι μπερδεμενη σιγουρα το καταλαβαινω.πιστευω πως νιωθει πως δεν ξερει τιποτα ουτε για τον ιδιο της τον εαυτο και υποφερει-αυτο ειναι φανερο.ο πρωτος που προτεινε την βοηθεια γιατρου ημουν εγω.την ολη κατασταση στην αρχη την βιωνα χωρις ιδιατερο προβλημα.αυτο που ειχα αντιληφθει το ειχα παρει αψηφιστα οτι δεν ειναι κατι ιδαιτερα σοβαρο και θα μπορουσα και να το αγνοησω και να το αντιμετωπισω.οταν εγινε πιο φανερο και πιο εντονο το προβλημα οταν δηλαδη ολος ο ψυχισμος του ατομου ξεδιπλωθηκε και ιδαιτερα οταν το προβλημα εγινα εγω εχασα και το παθος μου και την εμπιστοσυνη μου και μερος της συμπαθειας μου.δεν εχασα το αισθημα της αγαπης απεναντι της και αυτο με κρατουσε .νοιαζομουν και νοιαζομαι αν και δεν βλεπω να κραταω για πολυ ακομα...
    μπορει να ακουγομαι εκβιαστικος μπορει και οντως να ζηταω να αποφασισει καποιος αλλος για εμενα.το βαρος της αποφασης ειναι δυσβασταχτο για εμενα και δεν θελω να κανω λαθος.δεν μπορω να μην πω ομως την αληθεια.και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται μεγαλη υπομονη και ιδιαιτερη μεταχειριση.αυτο προσπαθω να μαθω,αυτο προσπαθω να βρω.ισως εξεφρασα το παραπονο μου πιο εντονα ισως και την στιγμη που εγραφα να ειχα στο μυαλο μου μονο τα ρνητικα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κοίτα ειδικός δεν δηλώνω....Το μόνο που μπορώ α κάνω από εδώ είναι ταυτίσεις με εμένα....Βασικά η ΙΨΔ είναι πράγματι μια διαταραχή που κατά τα λεγόμενα των ειδικών χρειάζεται υπομονή και επιμονή ανάλογα την έντασή της.....αλλά και κατά τα δικό μου σκεπτικό μια διαταραχή η οποία θέλει και ένα καλό περιβάλλον για να μπορέσει η συμπεριφοριστική θεραπεία να βρει έδαφος για να καρπίσει....Όταν για παράδειγμα το οικογενειακό περιβάλλον παρά τις υποδείξεις των ειδικών δεν επιβραβεύει την προσπάθεια του ασθενή για την απαλλαγή των ψυχαναγκασμών του όπως και την εν γένει προσπάθειά του αλλά είναι κάτι σε \"Αυτή είναι ψυχαναγκαστική εγώ είμαι καλά\" το άτομο απογοητεύεται και απαξιεί να αλλάξει ή αλλιώς αρνείται την θεραπεία του...
    1.Τι εννοείς ότι αμφιβάλλει για εσένα;Με ποιον τρόπο και γιατί το αποδίδεις στην διαταραχή της;
    2.Πώς έμαθες για τον γιατρό χωρίς να στο πει;Δεν θα ήταν καλύτερη μια ειλικρινή στάση απέναντί της και ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών εφ\'όσον όπως λες αρέσει και σε αυτή η ειλκρίνεια;;;Πες της τι σε κουράζει και τι σε ενοχλεί με ευγενικό τρόπο.....Κάνε την να σε δει..να μπει στην δική σου θέση.........Το να αναρωτιόμαστε δεν είναι κακό....
    3.Οι ιδεοψυχαναγκαστικοί δεν αποχωρίζονται εύκολα αγαπημένα άτομα,πράγματα,συνήθειες.... ..Εδώ δεν αποχωρίζονται άλλοι.Φαντάσου πόσο ένα άτομο δυσπροσάρμοστο και της συνήθειας.....Γι\'αυτό και παρά το γεγονός ότι αμφιβάλλει δεν φεύγει....

    Αυτά τα λίγα από εμένα......Θα μου άρεσε να πω περισσότερα αλλά μπορεί να προβάλλω δικά μου στοιχεία που καμία σχέση να μην έχουν με την δική σου περίπτωση..Οι γενικότητες δεν βοηθούν.......θα μπορούσες εφ\'όσον έχετε δύο χρόνια σχέση να επισκεφτείς εσύ κάποια στιγμή ειδικό και να του μιλήσεις για το πρόβλημα που σε απασχολεί και πως μπορείς να συνεισφέρεις στην βελτίωση της επικοινωνίας σου με ένα άτομο με την συγκεκριμένη διαταραχή-αν δύνασαι βέβαια οικονομικά....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι εντελως ασχετος...αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν βλεπω καποιο εμφανες προβλημα στην κοπελλα...γιατι να μιλησεις με τον ψυχολογο που επισκεπτεται?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Εγω ειμαι εντελως ασχετος...αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν βλεπω καποιο εμφανες προβλημα στην κοπελλα...γιατι να μιλησεις με τον ψυχολογο που επισκεπτεται?
    Ρε σωστός και εύστοχος πάντα......Συγνώμη Φεντερίκο που θα αστειευτώ-φιλικά πάντα-αλλά έξυπνη την ανεβάζεις σωστή την κατεβάζεις.....Βλέπω όμως σαν κύριο προβληματισμό σου ότι σε εκνευρίζει το γεγονός ότι αμφιβάλλει για εσένα.......Θέλεις να μας το θέσεις πιο αναλυτικά;;;;
    Βασικά Κηπ ο Φεντερίκο αναφέρει κάποια καίρια σημεία στην κοπέλα-όπως ευθυνοφοβική,αναβλητική-που δεν διαψεύδουν την γνωμάτευση του ειδικού...Νομίζω Κηπ ότι η φίλη σου έχει ΙΨΔ ή κάνω λάθος;;;Μήπως έχεις να μας εκθέσεις την δική σου άποψη;;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η δικια μου κοπελλα?
    Οχι δεν πασχει απο τιποτα...μια χαρα υγιες ατομο την βρισκω...απο οτι ξερω δηλαδη.Και με βαση τα λουκια που τραβαει οι περισσοτερες θα ειχαν φρικαρει...αυτη αντεχει.
    Τωρα για στραβα θα μπορουσα να γκρινιαξω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
    Θα ηθελα να αναφερω περισσοτερα στο φιλο μας Fenterico αλλα ειμαι ασχετος με την ΙΨΔ.
    Θα ηθελα να τον ρωτησω επισης εαν του το ειπε η κοπελλα οτι πασχει απο ΙΨΔ ή το υποθετει.
    Και στην τελικη και τι εγινε εαν εχει ΙΨΔ χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα της?
    Εσενα σου αρεσει αυτο που ειναι...με τα προτερηματα και τα ελλατωματα της?Αυτο μετραει.
    Αν για τον α ή β λογο βλεπει ψυχολογο δε λεει τιποτα...καλα κανει και βλεπει ο μισος πληθυσμος κανονικα θα επρεπε να βλεπει ψυχολογο....και σιγουρα δεν πρεπει να μιλησεις μαζι του...ειναι προσωπικο της ζητημα.

    Δεν θελω να φανω επιθετικος αλλα αυτες ειναι οι αποψεις μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Βασικά αν αισθάνεται άσχημα η κοπέλα για το ζήτημα που την απασχολεί καλό θα ήταν να πάρεις την συγκατάθεσή της για το ο,τιδήποτε.....Εδώ οι ειδικοί και ζητούν την συγκατάθεση του ασθενή για να προχωρήσουν σε θεραπευτική σχέση......Θυμάμαι μια φίλη μου-μεγάλη σε ηλικία-που ο σύντροφός της πηγαίνε σε θεραπευτή και προσπαθούσε να του αποσπάσει πληροφορίες για το τι έλεγε ο θεραπευτής για εκείνον.....Η ψυχοθεραπεία όταν είναι ατομική είναι ατομική και εξυπηρετεί το ίδιο το άτομο......Συνήθεις φόβοι ατόμων που οι σύντροφοί τους πάνε σε θεραπευτή είναι ότι ο θεραπευτής θα \"ψήσει\" το άτομο να εγκαταλείψει την σχέση του ή ότι θα τον ιντριγκάρει για την σχέση του........Μόνο αν θες να βοηθήσεις πραγματικά και αν έχεις την συγκατάθεσή της να το συζητήσεις με ειδικό και καλύτερα τον ειδικό που επισκέπτεται.....Το άλλο μοιάζει πιο υπόγειο και ίσως παρά την καλή σου διάθεση να ζημιωθείς κάνοντάς την να αισθάνεται εξαπατημένη......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν συμφωνω...δεν πρεπει καν να της ζητησει την συγκαταθεση της...αν θελει θα του λεει μονη της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ε αν το παιδί θέλει να την βοηθήσει πράγματι;Αν ενδιαφέρεται;;Να μην δει κι αυτή την υγειά της μια ώρα αρχίτερα;;Λίγο είναι ότι ενδιαφέρεται να την βελτιώσει;;;-Βέβαια θέλει όπως είπα τρόπο......Άλλος στην θέση του θα έλεγε \"Περνάμε καλά και οκ\"..Το παιδί βλέπω να καταβάλλει μια προσπάθεια..Μάλλον ωριμότητα δείχνει αυτό......Βέβαια να πω και την αλήθεια δεν θα ήθελα η σχέση μου να μου την φέρει έτσι.....Θα προτιμούσα να μου το έλεγε στα ίσα....Ξέρεις το και το....Θες βοήθεια;;;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •