Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή???? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 252
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Καλό θα ήταν νομίζω να διαχωρίζουμε τις ψυχικές ασθένειες, από τις ήπιες μορφές θλίψης, πανικών, μετατραυματικά στρες και άγχους, που λίγο πολύ περνάμε όλοι σε δύσκολες φάσεις της ζωής μας... τι λές keep_walking ??

    Εγω εδωσα ενα παραδειγμα. Σαφως το να πας σε μπαρ και να αισθανθεις αβολα δεν μπορεις να το θεωρησεις προβλημα αγοραφοβιας. Εδωσα ενα παραδειγμα και νομιζω ειναι κατανοητο. Αλλωστε ατομα με ψυχωση ειναι πληρως λειτουργικα και αλλα ειναι εγκλειστα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Πιστευω οτι μια ψυχικη ασθενεια ειναι εξατομικευμενη εντελως και σημασια εχει ποσο προβληματικη ειναι για το ατομο και το περιγυρο του , δηλαδη ποσα "κιλα" ειναι αν μπορουσα να χρησιμοποιησω ενα τετοιο ορισμο. Οταν μιλαμε για αγοραφοβια για παραδειγμα , λιγο πολυ ολοι καταλαβαινουμε περι τινος προκειται.

    Αλλα αλλος το εχει βιωσει επειδη ειχε παει σε ενα χωριο ή ειχε περασει ενα μηνα στο σπιτι και ξαφνικα βρεθηκε σε ενα μπαρ με τιγκα στον κοσμο και αισθανθηκε αβολα. Αλλος μπορει να αισθανεται αβολα συνεχει με τον κοσμο γυρω του. Αλλος μπορει να φοβαται τοσο που εχει να βγει απο το σπιτι του και να μιλησει με ανθρωπο πεντε χρονια ... ξερω γω. Δεν ειναι το ιδιο .... μονο η λεξη ειναι ιδια.


    Μπορει να χρειαζεσαι φαρμακα , μπορει οχι who knows... μαλλον οι ειδικοι σε συνεργασια με σενα. Καλο ειναι βεβαια που ρωτας τετοια θεματα
    ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...καλα ναι εχεις σιγουρα δικιο καθε περιπτωση διαφορετικη αλλα καλο ειναι να ακους καθε περιπτωση και να βλεπεις π.χ αν ακουσω ενα παραδειγμα που καποιος ξεπερασει μια δυσκολοτερη περιπτωση απο μενα σημαινει οτι υπαρχη ελπιδα,δεν ειναι ματαιο δηλαδη....βεβαια υπαρχουν και αλλοι παραγοντες το πεισμα του καθενα,το περιβαλον κ πολλα αλλα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω εδωσα ενα παραδειγμα. Σαφως το να πας σε μπαρ και να αισθανθεις αβολα δεν μπορεις να το θεωρησεις προβλημα αγοραφοβιας. Εδωσα ενα παραδειγμα και νομιζω ειναι κατανοητο. Αλλωστε ατομα με ψυχωση ειναι πληρως λειτουργικα και αλλα ειναι εγκλειστα.
    εσυ keep ειχες κρισης πως το διαχειριστικες?

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Τα ιδια εχω και εγω ακριβως ...παω παντου...δεν με φοβιζει η πολυκοσμια για καφε για ψωνια αλλα πολλες φορες με πιανει δυσπνοια και ζαλαδα χωρις τιποτα άλλο..και είναι βασανιστικο.Πριν λιγο καιρο και στη θαλασσα με επιασε...όμως δεν σταματω τιποτα από αυτά που με ευχαριστουν....για να δουμε που θα βγει

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Menia76 View Post
    Τα ιδια εχω και εγω ακριβως ...παω παντου...δεν με φοβιζει η πολυκοσμια για καφε για ψωνια αλλα πολλες φορες με πιανει δυσπνοια και ζαλαδα χωρις τιποτα άλλο..και είναι βασανιστικο.Πριν λιγο καιρο και στη θαλασσα με επιασε...όμως δεν σταματω τιποτα από αυτά που με ευχαριστουν....για να δουμε που θα βγει
    ναι ακριβως αυτο μονο που αν ειναι βραδυ ισως κολοσω να απομακρυνθω πολυ δηλαδη να παω καπου πολυ εκτος πολεως ισως και παλι....λες οταν μας πιανει αυτη η δυσπνοια κ η ζαλαδα να ειναι μικρο-ασχημες φευγαλεες σκεψεις?και μας ξεκιναει η δυσπνοια?

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Τι να σου πω εμενα το μυαλο μου είναι συνεχεια σε ασχημες σκεψεις....ποιος ξερει γιατι μας συμβαινει....το μυαλο παιζει περιεργα παιχνίδια...και στο σπιτι μου με πιανει δεν είναι μονο όταν παω καπου...αστα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Menia76 View Post
    Τι να σου πω εμενα το μυαλο μου είναι συνεχεια σε ασχημες σκεψεις....ποιος ξερει γιατι μας συμβαινει....το μυαλο παιζει περιεργα παιχνίδια...και στο σπιτι μου με πιανει δεν είναι μονο όταν παω καπου...αστα.
    ναι καλα σιγουρα δεν κανει διακρισεις....πιστευω μεγαλη ευθυνη για τις δυσπνοιες ειναι η κακες σκεψεις....μην σου πω αποκλειστικα οι κακες σκεψεις...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Είναι παρολογο δεν μπορω να το εξηγησω....όταν όλα πανε καλα με την υγεια μου συνηθως εχω δυσπνοια και όταν με ποναει κατι και το μυαλο μου είναι εκει η δυσπνοια δεν με πιανει....τι φοβάμαι όμως γιατι δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει στο τελος ολο αυτο

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ο ψυχολογος μου , μου ελεγε οτι ο.τι σκεφτομαστε..αυτο ερχεται...
    τι να σου πω..
    σιγουρα παιζει κ αυθυποβολη.σιγουρα.το μυαλο τα κανει αυτα.
    μηπως απλα να μη σκεφτεσαι για το ΑΝ θα ερθει η κριση..αλλα να αντικαταστησεις αυτη την σκεψη με την εξης.."οκ....καλα ειμαι τωρα.αλλα ΑΝ ερθει κριση κ οταν θα ξερω τι ειναι κ θα καταφερω να την διαχειριστω..."
    νομιζω οτι το κουμπι ειναι στην αποδοχη..για μενα τουλαχιστον ετσι ηταν.κ μολις τις αποδεχτηκα τοτε αρχισαν να εξασθενουν.
    και κατι αλλο..επειδη ημουν 14 χρονια σε ομαδικη ψυχοθεραπεια..μετα απο καιρο οταν με επιανε κριση μεσα στην ομαδα..τα υπολοιπα μελη συνεχιζαν την κουβεντα τους.
    σαν να μην ηθελαν να δωσουν αξια στις κρισεις μου. κ ετσι κ αυτες εχαναν οντως την αξια τους κ ηρεμουσα.
    αυτο γινοταν με εντολη του ψυχοθεραπευτη. οταν λοιπον με επιανε κριση τους ελεγα "ωχ δεν ειμαι καλα..πεθαινω.." αυτοι λοιπον με κοιταζαν λιγο κ συνεχιζαν να μιλανε μεταξυ τους κ να μετα απο λιγο με εβαζαν στην κουβεντα τους..αυτο λεγεται αποσπαση προσοχης.βοηθαει να φυγει το μυαλο απο την "κριση" να μην κολλαει εκει κ να κολλαει αλλου.
    οντως σε εμενα αυτο δουλεψε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ο ψυχολογος μου , μου ελεγε οτι ο.τι σκεφτομαστε..αυτο ερχεται...
    τι να σου πω..
    σιγουρα παιζει κ αυθυποβολη.σιγουρα.το μυαλο τα κανει αυτα.
    μηπως απλα να μη σκεφτεσαι για το ΑΝ θα ερθει η κριση..αλλα να αντικαταστησεις αυτη την σκεψη με την εξης.."οκ....καλα ειμαι τωρα.αλλα ΑΝ ερθει κριση κ οταν θα ξερω τι ειναι κ θα καταφερω να την διαχειριστω..."
    νομιζω οτι το κουμπι ειναι στην αποδοχη..για μενα τουλαχιστον ετσι ηταν.κ μολις τις αποδεχτηκα τοτε αρχισαν να εξασθενουν.
    και κατι αλλο..επειδη ημουν 14 χρονια σε ομαδικη ψυχοθεραπεια..μετα απο καιρο οταν με επιανε κριση μεσα στην ομαδα..τα υπολοιπα μελη συνεχιζαν την κουβεντα τους.
    σαν να μην ηθελαν να δωσουν αξια στις κρισεις μου. κ ετσι κ αυτες εχαναν οντως την αξια τους κ ηρεμουσα.
    αυτο γινοταν με εντολη του ψυχοθεραπευτη. οταν λοιπον με επιανε κριση τους ελεγα "ωχ δεν ειμαι καλα..πεθαινω.." αυτοι λοιπον με κοιταζαν λιγο κ συνεχιζαν να μιλανε μεταξυ τους κ να μετα απο λιγο με εβαζαν στην κουβεντα τους..αυτο λεγεται αποσπαση προσοχης.βοηθαει να φυγει το μυαλο απο την "κριση" να μην κολλαει εκει κ να κολλαει αλλου.
    οντως σε εμενα αυτο δουλεψε.
    πολυ βοηθητικο το αρθρο σου....ναι το μυαλο απο οσο εχω καταλαβει κ εγω μπορει να σ βγαλει οτι σκευτεσαι οτι θα παθεις ειναι απο τα απιστευτα δηλαδη αν το πεις σε καποιον απεξω απο αυτα που περναμε εμεις θα πει ο καλα αυτος ειναι θεοπαλαβος....αλλα οντως ετσι ειναι.....εμενα ειναι οτι δν γινονται κρισεις και μενουν στο προμονετικο αγχος αυτο που εχει δυσπνοια ζαλη κτλπ προφανος ειναι η αθυποβολη....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????
    εχει ξεπερασει κανεις ΜΕ φαρμακευτικη αγωγη????
    μονο κατα τη διαρκεια της θεραπειας! μετα τη διακοπη ομως???
    Φτου κ απο την αρχη με παραλλαγες!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΑΙ το εχω ξεπερασει κ με φαρμακευτικη αγωγη κ χωρις.
    κ μετα την διακοπη κ για πααααρα πολλα χρονια ειμαι κανονικη.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ΝΑΙ το εχω ξεπερασει κ με φαρμακευτικη αγωγη κ χωρις.
    κ μετα την διακοπη κ για πααααρα πολλα χρονια ειμαι κανονικη.
    Ε...τοτε σου αξιζουν πολλα μπραβο!!!
    τα ψυχοσωματικα πως τα καταφερες???
    δν εχεις απολυτως τιποτα δλδ??? ΤΙΠΟΤΑ????
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι δεν εχω τιποτα.ειμαι κανονικη.μονο αν συμβει κατι πολυ κακο γυρω μου π.χ. θανατος, απωλεια.χωρισμος κατι πολυ κακο τελος παντων κανω επεισοδιο κ γυρναω παλι πισω κ χρειαζομαι αντικαταθλιπτικο.ο ψυχιατρος μου ειπε οτι βγαζω κακες αμυνες στα κακα γεγονοτα ..με λιγα λογια δεν εχω ψυχραιμια.κανω πανικο κ καταθλιψη με απειρα ψυχωσωματικα.μολις ξεκιναω λοιπον λαντοζ σε κανα μηνα ειμαι αστερι..
    οταν ομως εχω επεισοδιο κανω κανονικη αποσυρση.ειμαι για κλινικη.δυστυχως.μου χει τυχει 5 φορες μεχρι τωρα κ παντα επειδη κατι συνεβη κακο.
    ειχα να το παθω 5 χρονια τωρα κ ειχα προσφατο επεισοδιο τον απριλη παλι επειδη κατι συνεβη κ με φρικαρε.αυτα.
    εχω κανει ομως κ παααρα πολλη ψυχοθεραπεια.(14 χρονια) κ ισως γι αυτο να το ξεπερανω κ πιο ευκολα.
    αλλα πιστεψτε με αν με δειτε σε επεισοδιο θα πειτε "αυτη η κοπελα δεν θα γινει ποτε καλα"...
    αυτα..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ερχεσαι στα λογια μου λοιπον!!! υφεσεις κ εξαρσεις!!! αρα??? που ειναι η θεραπεια??? εκτος αν εχω λανθασμενη αντιληψη περι θεραπειας!
    ας πουμε ,θα θεωρησω οτι θεραπευτηκα οταν αντιμετωπισω τα εκκλητικα αιτια μονη μου κ με 'υγιη' αντιδρασεις! οχι με φαρμακα η εξαρση καταθλιψης κ πανικων!!!
    ειμαι χωρις αγωγη γυρω στα 3 χρονια τωρα, ουτε ηρεμιστηκο δν παιρνω! παιδευομαι αλλα αντεχω! αυτο ομως για μενα δν ειναι θεραπεια.... μετα απο 10 χρονια αγωγης κ αλλα 12-13 ψυχοθεραπειας...(τα τελευταια 10 με την ιδια ψυχολογο που εχει καταφερει πολλα πραγματικα!)
    SO!!! υπαρχει επιστροφη στα κανονικα?????
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τελικα εχει ξεπερασει κανεις την αγχωδη διαταραχη;
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-05-2014, 23:47
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?????ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2011, 19:25
  4. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 19:30
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •