Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 252
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232

    Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????

    Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????
    αν ναι ας μας πουν τα παιδια την δικη τους ιστορια!

    και κατι ακομα αν εχεις σεροτονινη στο πατο μηπως ειναι ματαια η καθε προσπάθεια????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    χαχαχααχ..... την ιδια απορια ειχα κ εγω! με τη σεροτονινη στον πατο!!!!!!!!!!!!!!!!!! το παλευα 1,5 μηνα δν αντεξα κ θα αρχισω αγωγη.... δε ξερω... ισως το αγχος κ η καταθλιψη να μην ειναι μονο θεμα του μυαλου η της ψυχης αλλα οντως να υπαρχει κ οργανικο προβλημα. οπως ελλειψη σεροτονινης που χρειαζεται εκει περα σιγουρα θεραπεια... αλλα τι να σου πω! αμα δεν ειναι τραγικη η κατασταση, δηλαδη δεν εχεις σοβαρη μορφη αγχους η καταθλιψης πιστευω μπορεις να το ξεπερασεις και με ψυχολογο μονο. αλλα αμα σε εχει παρει τρομερα απο κατω κ δε μπορεις να κουνηθεις κ τετοια... τι να πω... η σεροτονινη κανει ολη τη ζημια κ δε ξερω τι αλλοι τροποι υπαρχουν για να ανεβει εκει που πρεπει! στα φυσιολογικα επιπεδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    μερικές φορές η αγωγή είναι απαραίτητη-χωρις φάρμακα μπορεί και να το ξεπεράσεις αλλά με πολύ κόπο και χρόνο.
    Καλό είναι να μην στρεσσάρουμε τον οργανισμό μας...όταν πρέπει να πάρουμε ένα φάρμακο-καλό είναι να το παίρνουμε και να το κόβουμε όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή και αν έρθει.

    Παίζει να είναι μάταια ναι....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Δηλαδη εχετε κανει εξεταση σεροτονινης;;;

    Κοιτα εγω βελτιωση παρα πολυ αλλα με ταλαιπωρουν ψυχοσωματικα κυριος....βγαινω περπαταω γυμναζομαι κοιμαμαι αλλα εχουν μεινει καποια ψυχοσωματικα που δν ειναι καθημερινα εχω τα πανω κ τα κατω μου υπαρχη ελπιδα ας πουμε ή ματαια;!;υπαρχη κανεις εδω που να το περασε χωρις φαρμακα;αλλα και να υπαρχη εδω θα ειναι καλοκαιριατικα;μαλλον οχι!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να ξεπερασεις το οπιοδηποτε προβλημα οπιαδηποτε φυσεως αυτο προυποθετει σχεδον δυο πραγματα

    το πρωτο ειναι οτι θα πας κοντρα σε αυτο (100% σχεδον)
    κ το δευτερο ειναι οτι θα πεισμωσεις για να το ξεπερασεις.

    χωρις πεισμα κ επιμονη δε πετυχαινεις τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για να ξεπερασεις το οπιοδηποτε προβλημα οπιαδηποτε φυσεως αυτο προυποθετει σχεδον δυο πραγματα

    το πρωτο ειναι οτι θα πας κοντρα σε αυτο (100% σχεδον)
    κ το δευτερο ειναι οτι θα πεισμωσεις για να το ξεπερασεις.

    χωρις πεισμα κ επιμονη δε πετυχαινεις τιποτα.
    Αλεξ εχεις δικιο κ αυτο κανω το κοντραρω αν οχι 100% στο 85% αλλα πες οτι το κοντραρω και πεισμωνω αλλα η σεροτονινη μου ειναι στα πατωματα θα τα καταφερω ή ειναι ματαιες οι προσπάθειες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    Δηλαδη εχετε κανει εξεταση σεροτονινης;;;

    Κοιτα εγω βελτιωση παρα πολυ αλλα με ταλαιπωρουν ψυχοσωματικα κυριος....βγαινω περπαταω γυμναζομαι κοιμαμαι αλλα εχουν μεινει καποια ψυχοσωματικα που δν ειναι καθημερινα εχω τα πανω κ τα κατω μου υπαρχη ελπιδα ας πουμε ή ματαια;!;υπαρχη κανεις εδω που να το περασε χωρις φαρμακα;αλλα και να υπαρχη εδω θα ειναι καλοκαιριατικα;μαλλον οχι!
    Υπάρχει εξέταση σεροτονίνης;;;;;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Υπάρχει εξέταση σεροτονίνης;;;;;;;
    φυσικα ειναι εξεταση αιματος και για 3-4 μερες δεν πρεπει να τρως καποια πραγματα και μετα την κανεις.....αλλα ακομα δν εχει μιλισει κανεις που να τα εχει ξεπερασει χωρις φαρμακα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι δε μιλαω επιδη ψιλοβαρεμαι το εχω ξεπερασει εγω επιδη απλα σκαω γαιδαρο με το πεισμα μου αν ψαξεις στα θεματα που εχω ξεκινησει θα βρεις σχετικα θεματα...

  10. #10
    Καλό είναι μαζί με τα φάρμακα να εξετάζουμε η αναλύουμε και τα αίτια που μας ρίχνουν ψυχολογικά. Τα φάρμακα φέρνουν και παρενέργειες πολλές. Αν βρούμε μια ασχολία που την κάνουμε με κέφι και αγάπη, τότε το "κέντρο ανταμοιβών" του εγκεφάλου μας, μας.... ντοπάρει με άφθονες δόσεις σεροτονίνης, Δεν είναι εύκολο, κλάψε, ξέσπασε, η θλίψη είναι κομμάτι της ζωής μας κι ας μην το φοβόμαστε.... Στο τέλος τέλος, νιώθεις περήφανος και πιο κατασταλαγμένος άνθρωπος.
    Καλή διατροφή, επικοινωνία με τους άλλους, καλή σχέση με τον εαυτό μας. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και θέση, αλλά ο καθένας μας είναι ξεχωριστός, μοναδικός και βρίακει τη λύση που ταιριάζει καλύτερα σ' αυτόν!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το πρωτο μου επεισοδιο στα 17 ηταν πολυ βαρυ(7 - 8κρισεις πανικου τη μερα, καταθλιψη, αγοραφοβια).πηρα seroxat και ζαναξ για 3 μηνες, καμια αλλαγη, θα ελεγα με εκαναν χειροτερα..
    νοσηλευθηκα κιολας για βαρυα κλινικη καταθλιψη.δεν κουνιομουν, δεν ετρωγα , εγινα σκελετος, ολα ηταν μαυρα κ ειχα χασει κ την ομιλια μου.δεν ειχα αντιδρασεις.
    μολις βγηκα απο το ψυχιατρειο, γνωρισα εναν καταπληκτικο ανθρωπο ..τον ψυχοθεραπευτη μου.
    βγηκα κ ημουν στα ιδια χαλια, με πηγαν στον ψυχοθεραπευτη μου η αδερφη μου κ η μανα μου με συνοδεια..αμεσως μου εδωσε προγραμμα για κοψιμο σεροξατ κ ζαναξ διοτι ειχα παθει εξαρτηση..με πηγαιναν στον ψυχοθεραπευτη μου- ψυχιατρο, 2 φορες την εβδομαδα.σε 10 μερες ειχα αποτοξινωθει απο τα φαρμακα.ομως ημουν ακομα στην ιδια κατασταση..μου ειπε οτι θα γινω καλα χωρις φαρμακα κ ετσι εγινε! για 6 μηνες ατομικες 2 φορες την εβδομαδα, σιγα σιγα εγινα αστερι.
    μετα με εβαλε σε ομαδα οπου εκατσα εκει 14 χρονια...απο τον πρωτο μηνα κιολας ειδα βελτιωση.ενιωθα ελπιδα, στηριχτηκα πανω του, μου ελεγε οτι δεν θα με αφησει να παθω τιποτα ποτε.κ οντως ετσι εγινε.το δουλεψαμε πολυ.οταν μπηκα στην ομαδα ημουν καλα πλεον.αρχισα να στηριζω κ αλλους ανθρωπους κ να βοηθαω κ τους αλλους.επιασα δουλεια, εφτιαξα τη ζωη μου κ ημουν παλι ενας κανονικος ανθρωπος.τον ευγνομονω ακομα για την καλη δουλεια που εκανε σε μενα κ θα τον αγαπω παντα..οχι μονο αυτον...αλλα κ τον εαυτο μου..
    οποτε ναι.υπαρχει ελπιδα χωρις φαρμακα..εγω ημουν η πο βαρυα περιπτωση..εσκισα με τα δοντια μου τις φλεβες μου μπροστα στους γιατρους στο αιγινητειο οπου με ειχε παει η μανα μου γιατι ημουν σε αθλια κατασταση..κ κει με πηγαν με ασθενοφορο στο δρομοκαιτειο..ηταν ο.τι χειροτερο εχω ζησει στη ζωη μου.ζωντανη νεκρη κ αθαυτη.αυτο ενιωθα.παρτε δυναμη.οταν υπαρχει θεληση ολο γινονται.οταν ομως η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο μην αφηνετε το τερας να σας φαει.παρτε φαρμακα..τοτε τα φαρμακα δεν ηταν καλα.ηταν τα παλια τρικυκλικα που προκαλουσαν εξαρτηση.τωρα πια υπαρχουν φαρμακα νεας γενιας που δεν προκαλουν εξαρτηση κ εχουν καλα αποτελεσματα.αυτα.απο τοτε ειχα κ αλλα επεισοδια..κ ξερω οτι παντα θα εχω, αλλα δεν εχουν την ιδια βαρυτητα με το πρωτο κ τα αντιμετωπιζω καλυτερα πια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Καλό είναι μαζί με τα φάρμακα να εξετάζουμε η αναλύουμε και τα αίτια που μας ρίχνουν ψυχολογικά. Τα φάρμακα φέρνουν και παρενέργειες πολλές. Αν βρούμε μια ασχολία που την κάνουμε με κέφι και αγάπη, τότε το "κέντρο ανταμοιβών" του εγκεφάλου μας, μας.... ντοπάρει με άφθονες δόσεις σεροτονίνης, Δεν είναι εύκολο, κλάψε, ξέσπασε, η θλίψη είναι κομμάτι της ζωής μας κι ας μην το φοβόμαστε.... Στο τέλος τέλος, νιώθεις περήφανος και πιο κατασταλαγμένος άνθρωπος.
    Καλή διατροφή, επικοινωνία με τους άλλους, καλή σχέση με τον εαυτό μας. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και θέση, αλλά ο καθένας μας είναι ξεχωριστός, μοναδικός και βρίακει τη λύση που ταιριάζει καλύτερα σ' αυτόν!
    ειχες και εσυ κρισεις κ μεσα απο πραγματα ας το πουμε που σε ευχαριστουν το ξεπερασες?????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    το πρωτο μου επεισοδιο στα 17 ηταν πολυ βαρυ(7 - 8κρισεις πανικου τη μερα, καταθλιψη, αγοραφοβια).πηρα seroxat και ζαναξ για 3 μηνες, καμια αλλαγη, θα ελεγα με εκαναν χειροτερα..
    νοσηλευθηκα κιολας για βαρυα κλινικη καταθλιψη.δεν κουνιομουν, δεν ετρωγα , εγινα σκελετος, ολα ηταν μαυρα κ ειχα χασει κ την ομιλια μου.δεν ειχα αντιδρασεις.
    μολις βγηκα απο το ψυχιατρειο, γνωρισα εναν καταπληκτικο ανθρωπο ..τον ψυχοθεραπευτη μου.
    βγηκα κ ημουν στα ιδια χαλια, με πηγαν στον ψυχοθεραπευτη μου η αδερφη μου κ η μανα μου με συνοδεια..αμεσως μου εδωσε προγραμμα για κοψιμο σεροξατ κ ζαναξ διοτι ειχα παθει εξαρτηση..με πηγαιναν στον ψυχοθεραπευτη μου- ψυχιατρο, 2 φορες την εβδομαδα.σε 10 μερες ειχα αποτοξινωθει απο τα φαρμακα.ομως ημουν ακομα στην ιδια κατασταση..μου ειπε οτι θα γινω καλα χωρις φαρμακα κ ετσι εγινε! για 6 μηνες ατομικες 2 φορες την εβδομαδα, σιγα σιγα εγινα αστερι.
    μετα με εβαλε σε ομαδα οπου εκατσα εκει 14 χρονια...απο τον πρωτο μηνα κιολας ειδα βελτιωση.ενιωθα ελπιδα, στηριχτηκα πανω του, μου ελεγε οτι δεν θα με αφησει να παθω τιποτα ποτε.κ οντως ετσι εγινε.το δουλεψαμε πολυ.οταν μπηκα στην ομαδα ημουν καλα πλεον.αρχισα να στηριζω κ αλλους ανθρωπους κ να βοηθαω κ τους αλλους.επιασα δουλεια, εφτιαξα τη ζωη μου κ ημουν παλι ενας κανονικος ανθρωπος.τον ευγνομονω ακομα για την καλη δουλεια που εκανε σε μενα κ θα τον αγαπω παντα..οχι μονο αυτον...αλλα κ τον εαυτο μου..
    οποτε ναι.υπαρχει ελπιδα χωρις φαρμακα..εγω ημουν η πο βαρυα περιπτωση..εσκισα με τα δοντια μου τις φλεβες μου μπροστα στους γιατρους στο αιγινητειο οπου με ειχε παει η μανα μου γιατι ημουν σε αθλια κατασταση..κ κει με πηγαν με ασθενοφορο στο δρομοκαιτειο..ηταν ο.τι χειροτερο εχω ζησει στη ζωη μου.ζωντανη νεκρη κ αθαυτη.αυτο ενιωθα.παρτε δυναμη.οταν υπαρχει θεληση ολο γινονται.οταν ομως η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο μην αφηνετε το τερας να σας φαει.παρτε φαρμακα..τοτε τα φαρμακα δεν ηταν καλα.ηταν τα παλια τρικυκλικα που προκαλουσαν εξαρτηση.τωρα πια υπαρχουν φαρμακα νεας γενιας που δεν προκαλουν εξαρτηση κ εχουν καλα αποτελεσματα.αυτα.απο τοτε ειχα κ αλλα επεισοδια..κ ξερω οτι παντα θα εχω, αλλα δεν εχουν την ιδια βαρυτητα με το πρωτο κ τα αντιμετωπιζω καλυτερα πια.
    καταρχιν να σε ευχαριστησω για ολο το ενδιαφερον σου να διαβασεις το προβληματισμο μου και ποσο μαλλον να καταθεσεις την δικια σου ιστορια πραγματικα ευχαριστω!
    κατα δευτερον κανω ψυχοθεραπεια με εναν πολυ καλο γιατρο και καταφερα παρα πολλααααα παω γυμναστηριο κτλπ αλλα τωρα τελευταια δεν ξερω αν ειναι το τελευταιο hit αλλα πχ εχθες βγηκα πηγα σε ενα club χωρις να φοβαμαι τιποτα οπως θα πηγαινα παντα και μεσα μου ξεκινησε μια δυσπνοια και μια ζαλαδα 2-3 ωρες που ειμουν εκει και μου κρατησε και αφου εφυγα και περασε μονο οταν εφαγα.....παιχνιδια του μυαλου?το θεμα ειναι οτι πια ξερω τι εχω δν φοβαμαι και με πιανουν κατι δυσπνοιες τρελες που δν ειναι κριση πανικου γτ δν κραταει 2 ωρες κριση πανικου...αυτο ειναι που με προβληματιζει και μου χαλαει την ζωη!δεν ξερω αλλα η γνωμη σου θα με βοηθουσε ιδιαιτερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν εισαι χαλια απο τις κρισεις πανικου κ τρεμεις μολις βγεις εξω...κ εχεις κ αγοραφοβια μπορεις να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν?ιδου η απορια...κ αραγε αφου εισαι τοσο χαλια υπαρχει κατι που σε ευχαριστει?γιατι εμενα με ειχαν κατακυριευσει..οποτε πως να εκανα κατι που με ευχαριστει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    αν εισαι χαλια απο τις κρισεις πανικου κ τρεμεις μολις βγεις εξω...κ εχεις κ αγοραφοβια μπορεις να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν?ιδου η απορια...κ αραγε αφου εισαι τοσο χαλια υπαρχει κατι που σε ευχαριστει?γιατι εμενα με ειχαν κατακυριευσει..οποτε πως να εκανα κατι που με ευχαριστει?
    το γυμναστηριο που παω με ευχαριστει σπανια με πιανει εκει δυσπνοια,βολτα το βραδυ με ευχαριστει και ακομα και που βγηκα εχθες αλλα με επιασε η δυσπνοια με ευχαριστουσε....δεν το λες και χαλια πλεον γτ ξερω τι εχω αλλα μια κατασταση που σ χαλαει την ζωη.....δεν νιωθω οτι εχω αγοραφοβια αυτη η δυσπνοια με σκιαζει ειτε ειμε μονος μου ειτε με αλλα 1.000 ατομα...εχω πραγματα αλλα μ την χαλαει που δν μπορω να εχω την ζωη που ειχα...ο γιατρος μου ειπε να εκτιθομαι και αυτο κανω....αλλα εχθες εκτεθεικα στο club οσο ειμουν εκει ειχα δυσπνοια..... πως μπορω να εχω δυσπνοια και ζαλαδα χωρις πανικο???χωρις να φοβαμαι?

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τελικα εχει ξεπερασει κανεις την αγχωδη διαταραχη;
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-05-2014, 23:47
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?????ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2011, 19:25
  4. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 19:30
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •