Ακούω γνώμες........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 127
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202

    Ακούω γνώμες........

    Κάποιοι εδώ θα με ξέρουν κάποιοι άλλοι ίσως όχι....
    Είμαι 32 ετών και μένω με την μάνα μου και την αδερφή μου τα τελευταία χρόνια από τότε που γεννήθηκα :D

    Η σημερινή μου απορία είναι να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με την μητέρα μου.Αρχικά να θυμίσω ότι εγώ και η αδερφή μου-είμαστε υιοθετημένες από αυτήν την μάνα,η οποία σήμερα είναι 81 ετών καλοστεκούμενη και με επίγνωση.

    Αυτό που όμως μου κάνει εντύπωση είναι η αλλοπρόσαλη συμπεριφορά της μερικές φορές.
    Δηλαδή πολλές φορές χωρίς κανέναν προφανή λόγο με προσβάλλει,επισημαίνοντας μου πόσο άσχημο είναι που πάσχω από διαβήτη ή ενώ έχουμε συζητήσει πολλές φορές μαζί ότι εγώ και η αδερφή μου ήμασταν μελαγχολικές από μικρές και αυτός ήταν ο λόγος που μας ήρθαν ανάποδα τα πράγματα στην ζωή και βγάλαμε προβλήματα υγείας εντούτοις την άλλη ώρα μας λέει τεμπέλες και διάφορα τέτοια κοσμητικά....και ότι εμείς ευθυνόμαστε για ότι μας ήρθαν έτσι τα πράγματα...

    Οταν πηγαίναμε πιο παλιά για ψώνια μαζί ή σε κάποια εκδρομή μαζί-εκνευριζόταν χωρίς ιδιαίτερο λόγο και φώναζε.,είναι ανυπόμονη και θέλει να κάνει τα κουμάντα της-αδιαφορώντας πολλές φορές για τα δικά μας ζητήματα.!

    Ενας ψυχίατρος που πήγαινα πριν καιρό μου είπε μεταξύ των άλλων:βλέπεις που κάποιοι μοιάζουν σαν τρελοι;
    Ναι λέω εγώ....δεν είναι τρελοί μου λέει παλιοχαρακτήρες είναι.

    Η ψυχολόγος που πήγαινα μου υπονόησε ότι η μάνα μου δεν είναι στα καλά της,αλλά αυτήν τελικά δεν την έχω και μεγάλη σιγουριά γιατί τα ίδια έλεγε και για μένα....(ότι δηλαδή είμαι ψυχοπαθής-κάτι φυσικά που δεν ισχύει)

    Δεν θα άνοιγα καινούργιο θέμα, αγαπητά μου συμφορουμιτάκια,αλλά αν πρέπει να ξεκαθαρίσω αυτό το θέμα κανείς δεν θα μου απαντήσει με σαφήνεια για λόγους διακριτικότητας,αλλά εσείς που ούτε με ξερέτε-ούτε και σας ξέρω μπορείτε να εκφραστείτε ελεύθερα και να με ρωτήσετε ότι θέλετε.....

    Ναι είναι σημαντικό να ξέρω τι παίζει για να φερθώ και ανάλογα..
    Είναι ανισόρροπη; Είναι παλιοχαρακτήρας; Είναι η ηλικία; Είναι αδιαφορία; Είναι όλα μαζί;

    Σας ακούω....
    Last edited by Diana1982; 12-07-2014 at 22:01.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οστοσο σκεφτομουν τη γιαγια μου κ τη πιθανη αυριανη πεθερα μου εχουν κ το ιδιο χαρακτηριστικο ζωδιο αλλα κ το ιδιο ονομα κ εκανε αυτο ακριβως στη κοπελα μου την εβριζε χωρις κανενα λογο συνεχεια την εδερνε συνεχεια μεχρι να μεγαλωσει κ στο τελος της κυριξα το πολεμο κ την ελεγα ανισορροπη κ ελεγα στη κοπελα μου πες στη μανα σου πες αλευρι ο τρελος γαμπρος σε γυρευει...

    ακομα κ τη γιαγια μου καθε φορα που οι θειοι μου ειχαν γκομενες την εβλεπα συνεχεια να τις βριζει χωρις καν να τις γνωριζει μεχρι που τρελανε κ τους δυο θειος μου ο ενας πηγε απο πνευμονικο ειδιμα κ ο αλλος ειναι σε μαυρα χαλια (ειναι ο γνωστος που εχω πει) κ οταν τα ελεγα αυτα στη μανα μου εκανε οτι δε καταλαβαινε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οστοσο σκεφτομουν τη γιαγια μου κ τη πιθανη αυριανη πεθερα μου εχουν κ το ιδιο χαρακτηριστικο ζωδιο αλλα κ το ιδιο ονομα κ εκανε αυτο ακριβως στη κοπελα μου την εβριζε χωρις κανενα λογο συνεχεια την εδερνε συνεχεια μεχρι να μεγαλωσει κ στο τελος της κυριξα το πολεμο κ την ελεγα ανισορροπη κ ελεγα στη κοπελα μου πες στη μανα σου πες αλευρι ο τρελος γαμπρος σε γυρευει...

    ακομα κ τη γιαγια μου καθε φορα που οι θειοι μου ειχαν γκομενες την εβλεπα συνεχεια να τις βριζει χωρις καν να τις γνωριζει μεχρι που τρελανε κ τους δυο θειος μου ο ενας πηγε απο πνευμονικο ειδιμα κ ο αλλος ειναι σε μαυρα χαλια (ειναι ο γνωστος που εχω πει) κ οταν τα ελεγα αυτα στη μανα μου εκανε οτι δε καταλαβαινε
    Δεν με διαφώτισες ωστόσο Αλέξανδρε...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Είναι ανισόρροπη; Είναι παλιοχαρακτήρας; Είναι η ηλικία; Είναι αδιαφορία; Είναι όλα μαζ
    το λες κ μονη σου

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    81 χρονων ολο και κατι θα εχει. αλλα οτι και να ειναι εσενα τι σε νοιαζει ? γιατι δε κοιτας τη ζωη σου ? αν δε το κανεις τωρα ποτε θα το κανεις στα 40 ? αλλες σ'αυτη την ηλικια εχουν κανει ηδη οικογενεια με παιδια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Επειδή εχει τυχει να συναντησω πολλες αλλοπροσαλες συμπεριφορές προερχομενες κυριως από ηλικιωμένους ανθρώπους, αυτό που καταλαβα είναι ότι οσο πιο πολύ γερναει ο ανθρωπος τοσο πιο εγωιστικα και περιεργα φερεται. Δηλ φωναζουν πολύ, εκνευρίζονται με το παραμικρο, παρεξηγούνται ευκολα, είναι ικανοι να σε προσβαλουν κλπ κλπ... Το εχω συναντησει πολλες φορες. Οποτε και στην δικη σου περιπτωση θα μπορουσε να ισχυει κατι τετοιο. Μην απελπίζεσαι και προπαντος μην το παιρνεις κατακαρδα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    χαχαχαχα Αλέξανδρε...και μένα δεν μπορεί να μου φύγει από το μυαλό αυτό!
    Κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη της και αυτό από παλιά.

    Πώς φαίρονται σε αυτή την περίπτωση;
    Επίσης να πω ότι πλέον μου παραχωρεί χρήματα να ζήσω μόνη μου...
    Πιστεύετε ότι θα είμαι καλύτερα;

    ακομα κ τη γιαγια μου καθε φορα που οι θειοι μου ειχαν γκομενες την εβλεπα συνεχεια να τις βριζει χωρις καν να τις γνωριζει μεχρι που τρελανε κ τους δυο θειος μου ο ενας πηγε απο πνευμονικο ειδιμα κ ο αλλος ειναι σε μαυρα χαλια
    Μήπως τελικά δεν φταίει η υιοθεσία,αλλά η μάνα μου που και οι δύο αδερφές βγάλαμε κουσούρι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    81 χρονων ολο και κατι θα εχει. αλλα οτι και να ειναι εσενα τι σε νοιαζει ? γιατι δε κοιτας τη ζωη σου ? αν δε το κανεις τωρα ποτε θα το κανεις στα 40 ? αλλες σ'αυτη την ηλικια εχουν κανει ηδη οικογενεια με παιδια.
    Τωρα γιατι την αγχωνεις με αυτό που λες Κενο για την οικογενεια και τα παιδια ? Στον καθεναν θα ερθουν τα πραγματα στην ωρα που πρεπει.. δεν χρειαζεται να της φορτώνουμε και αυτό .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Τωρα γιατι την αγχωνεις με αυτό που λες Κενο για την οικογενεια και τα παιδια ? Στον καθεναν θα ερθουν τα πραγματα στην ωρα που πρεπει.. δεν χρειαζεται να της φορτώνουμε και αυτό .
    Ευχαριστώ Οιδιπόδειο πες τα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Oedipuscomplex View Post
    Τωρα γιατι την αγχωνεις με αυτό που λες Κενο για την οικογενεια και τα παιδια ? Στον καθεναν θα ερθουν τα πραγματα στην ωρα που πρεπει.. δεν χρειαζεται να της φορτώνουμε και αυτό .
    δε θελω να την αγχωσω, αλλα δε ζουμε για παντα, καποια στιγμη θα πρεπει να ξεκοψουμε απο τους γονεις, να φτιαξουμε τη ζωη μας. δυστυχως στο ελλαδισταν αυτο αργει και γι'αυτο τελικα βγαινουμε ολοι με ψυχολογικα προβληματα. Ντιανα σου αξιζει κατι καλυτερο, παλεψε το.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω απο τη δικη μου εμπιρεια οσο την ηξερα ετσι ηταν απαλευτη εντελως μια ζωη ολοκληρη εμπαινε στο δωματιο μου κ υποτιθετε συγιριζε κ μου εξαφανιζε ολα τα πραγματα απλα το επαιζε στη μανα μου καλος ανθρωπος κ δεν ηξερε τι κρυβοταν πισω απο αυτο που εβλεπε κ τωρα που εφτασε τα 90 σχεδον πριζει τους παντες κανεις δε τη θελει κανεις δε την αντεχει γκρινιαζει 24 ωρες κ φτανει οσους την ακουν στο αμην

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ρε Κενάκο λες αν ήταν αλλίως τα πράγματα στα 32 μου να κάθομαι να ασχολούμαι με την ηλικιωμένη μάνα μου....απλώς για λόγους υγείας και εγώ και η αδερφή μου δεν πήγαμε για δουλειά και εξαρτηθήκαμε από εκείνην.
    Ούτε λεφτά μου δινε μέχρι πρότινος να ζήσω μόνη μου με πρόσχημα κάποιες δικαιολογίες....που μπορεί να είχαν και ευστάθεια.


    Δεν είναι τυχαίο που ζω ακόμα με την μάνα μου!
    Αλλά εγώ άλλο ρώτησα-γιατί μου την επεσες δεν κατάλαβα...
    Last edited by Diana1982; 13-07-2014 at 01:20.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Κάποιοι εδώ θα με ξέρουν κάποιοι άλλοι ίσως όχι....
    Είμαι 32 ετών και μένω με την μάνα μου και την αδερφή μου τα τελευταία χρόνια από τότε που γεννήθηκα :D

    Η σημερινή μου απορία είναι να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με την μητέρα μου.Αρχικά να θυμίσω ότι εγώ και η αδερφή μου-είμαστε υιοθετημένες από αυτήν την μάνα,η οποία σήμερα είναι 81 ετών καλοστεκούμενη και με επίγνωση.................................. ...................
    ............................................
    Ναι είναι σημαντικό να ξέρω τι παίζει για να φερθώ και ανάλογα..
    Είναι ανισόρροπη; Είναι παλιοχαρακτήρας; Είναι η ηλικία; Είναι αδιαφορία; Είναι όλα μαζί;

    Σας ακούω....
    Diana θέλω να ρωτήσω.. με την άλλη κοπέλα είσαστε πραγματικές αδελφές ή υιοθετηθήκατε από την ίδια γυναίκα;;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Εμενα η μητερα μου δε μεχει υιοθετησει αλλα και παλι πολλες φορες με προσβαλει.Ολοι οι γονεις καποια στιγμη ερχονται κοντρα με τα παιδια τους.Εσυ 32 χρονων καθεσαι και ασχολησε με τετοια πραγματα????????και δλδ τι θες?τωρα στα 80 της να την αλλαξεις??????

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Βρε viky... εδώ η Diana γράφει ότι την προσβάλει χωρίς ''προφανή λόγο''....αυτό δεν είναι σύγκρουση ( η σύγκρουση προυποθέτη διαφορά απόψεων θέσεων κ.τ.λ.) ...αλλά αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ανησυχω με αυτα που ακουω
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2012, 11:10
  2. ακουω λιγεσ φορες την μερα εναν ηχο απο αυτη μου σαν να τσιριζει ειναι.
    By dominic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-02-2012, 14:35
  3. ακουω φωνες απο την αβυσσο!!!!!!!!!!!!
    By μαρια1999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2011, 20:16
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΙΣΤΕ ΜΕ - ΘΕΛΩ ΝΑ Τ ΑΚΟΥΩ!
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 26-05-2011, 10:50
  5. Απλως δεν ακουω το περιβαλλον μου.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2010, 13:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •