η μοναξια μασ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι,το απολυτο ειναι διαφορετικο....οριζεται διαφορετικά απο τον καθενα....και το αισθανεται κανεις επισης διαφορετικα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι ομως να θελεις καποιος να σε αγαπησει απολυτα?
    Ναι και μενα μου αρεσει φυσικα να με αγαπανε... αλλα απολυτα?...δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    πωσ 100% κανενασ δεν θα σε καταλαβει ποτε
    Αυτο ειναι σιγουρο μιας και μιλαμε για δυο διαφορετικους ανθρωπους...και εσυ δεν θα καταλαβεις ποτε καποιον αλλο απολυτα.
    Δεν ειναι πιο ομορφα ετσι ομως?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μηπως εχεις καταλαβει τον εαυτο σου απολυτα? ή μηπως εχεις αγαπήσει τον εαυτό σου απολυτα?πώς το ζητάς απο τον αλλο?
    το πολυ δεν σου ειναι αρκετο?θες το \"τερμα\", το \"απολυτο\"?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι η Sofia το διατυπωσε καλυτερα...εδω δεν ξερουμε τον εαυτο μας οι ιδιοι....και μια ζωη ψαχνομαστε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    [quote]Originally posted by keep_walking
    Γιατι ομως να θελεις καποιος να σε αγαπησει απολυτα?
    Ναι και μενα μου αρεσει φυσικα να με αγαπανε... αλλα απολυτα?...δεν ξερω.

    [Το απόλυτο δεν εξηγείται με λόγια. Το βιώνεις.Το απόλυτο πολλές φορές δεν το ζητάς. έρχεται μόνο του. είναι αυτό που λένε μια ψυχή σε δυο σώματα. Μια ψυχή που πονάει, γελάει, κλαίει, αγαπάει για δυο. Είναι αυτό που άλλοι λένε ¨χημεία¨\", ψυχική επαφή, απόλυτη αγάπη. το απόλυτο είναι να σκέφτεσαι πρώτα τις επιθυμίες και τις ανάγκες του άλλου και μετά τον εαυτό σου. Όλοι μας έχουμε την ευκαιρία να το ζήσουμε σ\'αυτή τη ζωή φτάνει να κάνουμε πέρα τον εγωισμό μας. και τότε, δεν έχουμε επιλογή να μείνουμε μόνοι μας. Η μοναξιά τρομάζει και φεύγει από μόνη της.........)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αγαπητη Μαγδα, καλως ήρθες:)

    το απόλυτο επειδη αφορά συναισθήματα γι αυτο δεν εξηγειται οπως στα μαθηματικα. Γι αυτο δεν εχει ορισμο. Γιατι διαφορετικα το οριζεις εσυ,διαφορετικά εγω, διαφορετικά ο Keep, αλλιως ο Lef, και παει λεγοντας....

    Για μενα το απολυτο ειναι διαφορετικο απο αυτο που οριζεις εσυ για μενα απολυτη αγαπη ειναι δυο ψυχες σε δυο σωματα που ψάχνουν να ανακαλυψουν ο ενας τον αλλον και συνειδητοποιουν καθε μερα που περναει ποσα ακομα εχουν να μαθουν...ποσο ατελειωτο μα ομορφο ειναι αυτο το ταξιδι....και που γοητεύονται ολοενα κ περισσοτερο απο αυτο,με την παροδο του χρονου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι magda εξηγεις γιατι ειναι ωραιο να αγαπας εσυ \"απολυτα\" (που ουτε αυτο νομιζω ειναι ιδιαιτερα καλο)...αλλα γιατι να περιμενεις να σε αγαπησει ο αλλος απολυτα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    [quote]Originally posted by keep_walking
    Ναι magda εξηγεις γιατι ειναι ωραιο να αγαπας εσυ \"απολυτα\" (που ουτε αυτο νομιζω ειναι ιδιαιτερα καλο)...αλλα γιατι να περιμενεις να σε αγαπησει ο αλλος απολυτα?

    [δεν περιμένεις τίποτα. η απόλυτη αγάπη δεν είναι \"πάρε-δώσε\". Είναι μόνο δώσε. ΒΛ. χριστιανική αγάπη, βουδισμό κ.λ.π. που φτάνει μέχρι τη αγάπη για όλα τα όντα.(αυτό είναι το τελευταίο επίπεδο. το πρώτο είναι μόνο παίρνω) δεν ξέρω, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι πρέπει να περιμένω κάτι. σαφώς έχω επιθυμίες. αν ο άλλος δεν τις ικανοποιεί και αυτό με ενοχλεί, τότε δεν είμαστε φτοιαγμένοι ο ένας για τον άλλον. αν όμως οι επιθυμίες μου δεν εκπληρώνονται αλλά αυτό δε μ\'ενοχλεί. τότε..........δεν ξέρω ορισμένα πράγματα μου είναι δύσκολο να τα εκφράσω με λόγια. υπάρχουν φορές που καμμιά επιθυμία μου δε γίνεται πραγματικότητα αλλά θέλω να δίνω, αλλά απλά αγαπάω τον άλλον όπως είναι.\"]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Συμφωνώ με Sofia για το απόλυτο. Αυτό που ήθελα να πω το εξέφρασε καλύτερα. Πιο ολοκληρωμένα. Πάντως, όσον αφορά τη μοναξιά.........νομίζω ότι τη νιώθεις όταν έχεις απομακρυνθεί απ΄το ¨\"Θεό\" σου, σ΄όποιον Θεό κι αν πιστεύεις. Αυτός ο Θεός μπορεί να λέγεται Χριστός, μπορεί να λέγεται αγάπη, μπορεί να λέγεται χρήμα,μπορεί να λέγεται δόξα,οικογένεια, φίλοι.Μπορεί απλά να έχεις προδώσει τη συνείδησή σου και αυτό είναι μοναξιά. Απομάκρυνση από τον ίδιο σου τον εαυτό.
    :cool:

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    kati pou agapo toooso poli!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=xfq_A8nXMsQ

    http://www.youtube.com/watch?v=OojsLDYr7RY

    Lyrics to \"Everybody is free to wear sunscreen\"
    by Baz Luhrman
    Ladies and Gentlemen of the class of \'97,

    Wear sunscreen. If I could offer you only one tip for the future, sunscreen would be it. The long term
    benefits of sunscreen have been proved by scientists, whereas the rest of my advice has no basis or
    reliable then my own meandering experience. I will dispense this advice....now.

    Enjoy the power and beauty of your youth. Oh, nevermind, you won\'t understand the power and
    beauty of your youth until they\'ve faded, but trust me in 20 years, you\'ll look back at photos of
    yourself and recall in a way you can\'t grasp now how much possibility lay before you and how fabulous
    you really looked. You are not as fat as you imagine.

    Don\'t worry about the future, or worry, but know that worrying is as effective as trying to solve an algebra
    equation by chewing bubblegum.

    The real troubles in your life are apt to be things that never crossed your worried mind: the kind that blindsides
    you at 4pm on some idle Tuesday.

    Do one thing every day that scares you.

    Sing.

    Don\'t be reckless with other people\'s hearts; don\'t put up with people who are reckless with yours.

    Floss.

    Don\'t waste your time on jealousy. Sometimes you\'re ahead, sometimes you\'re behind. The race is
    long, and in the end, it\'s only with yourself.

    Remember compliments you receive; forget the insults. (if you succeed in doing this, tell me how).

    Keep your old love letters; throw away your old bank statements.

    Stretch.

    Don\'t feel guilty if you don\'t know what you want to do with your life. The most interesting people
    I know didn\'t know at 22 what they wanted to do with their lives; some of the most interesting 40 year
    olds I know still don\'t.

    Get plenty of Calcium. Be kind to your knees -- you\'ll miss them when they\'re gone.

    Maybe you\'ll marry, maybe you won\'t. Maybe you\'ll have children, maybe you won\'t. Maybe you\'ll
    divorce at 40; maybe you\'ll dance the funky chicken on your 75th wedding anniversary.

    Whatever you do, don\'t congratulate yourself too much or berate yourself, either. Your choices are half
    chance, so are everybody else\'s.

    Enjoy your body: use it every way you can. Don\'t be afraid of it or what other people think of it; it\'s the
    greatest instrument you\'ll ever own.

    Dance...even if you have no where to do it but in your own living room.

    Read the directions (even if you don\'t follow them).

    Do not read beauty magazines; they will only make you feel ugly.

    Get to know your parents; you never know when they\'ll be gone for good.

    Be nice to your siblings: they\'re your best link to your past and the people most likely to stick with you in
    the future.

    Understand that friends come and go, but what a precious few should hold on. Work hard to bridge the gaps
    and geography and lifestyle, because the older you get, the more you need the people you knew when you
    were young.

    Live in New York City once, but leave before it makes you hard.

    Live in Northern California once, but leave before it makes you soft.

    Travel.

    Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will philander, you too will get old; and when you
    do, you\'ll fantasize that when you were young, prices were reasonable, politicians were noble, and children
    respected their elders.

    Respect your elders.

    Don\'t expect anyone else to support you. Maybe you have a trust fund, maybe you\'ll have a wealthy spouse,
    but you never know when either one might run out.

    Don\'t mess too much with your hair or by the time you are 40, it will look 85.

    Be careful whose advice you buy, but be patient with those who supply it. Advice is a form of nostalgia;
    dispensing it is a way of wishing the past from the disposal--wiping it off, painting over the ugly parts, and
    recycling it for more than it\'s worth.

    But trust me, I\'m the sunscreen.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Οταν είχα τον πατέρα μου, σκεφτόμουν την αγάπη του και δεν ένιωθα τόσο μόνη !! Υπήρχε κάποιος που χαίροτανε που υπάρχω και κάτι παραπάνω ! Γελούσαν τα μάτια του μόνο που με έβλεπε ! (δυστυχώς τον έχασα απο τη ζωή, αλλά πάντα θα τον κουβαλώ μαζί μου)
    Οταν είχα μια κολλητή (εφυγε τώρα για το εξωτερικό) με την οποια νιώθαμε οτι η μια είναι η \'\'τέλεια\'\' φίλη που αναζητά η άλλη, δεν ένιωθα μοναξιά, γιατί υπήρχε αυτή η δυνατή αγάπη ! Μπορεί να νοιαζόμουν περισσότερο για εκείνη παρά για τον εαυτό μου πολλές φορές και αυτό μου άρεσε, γιατί ήταν αμοιβαίο !!!! Διαφωνούσαμε, αλλά δεν μαλώναμε και η αγάπη ήταν πάντα παρόν ! (τώρα είναι μακρυά μου και λείπει απο την καθημερινότητα μου, αλλά η σχέση υπάρχει)
    Γενικά η αγάπη οταν ενώνει 2 άτομα, αν είναι δυνατή , διώχνει την μοναξιά !!!!!!! Ετσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον ! Αλλα η μοναξιά δυστυχώς συντροφευει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου, διότι είναι δύσκολο να βρώ τέτοια αγάπη και τέτοιο ταίριασμα !
    Και η μοναξιά είναι πιο έντονη σε μένα οταν δεν μπορώ να συνενοηθώ με την μητέρα μου !!!!!
    Αβάσταχτη μοναξιά ! (ειδικά απο τότε που έχασα τον πατέρα μου) Σκεφτόμαστε και λειτουργούμε τόσο διαφορετικά και η αποδοχή της δεν είναι πάντα εμφανής !
    Ισως για αυτό θέλω πολύ να κάνω δική μου οικογένεια ! Ελπίζοντας η χημεία μάνας-κόρης να είναι καλύτερη !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραιο μυνημα kleiw...το αισθανεσαι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    είναι δύσκολο να νιώθουμε αγάπη γι\'αυτούς που δεν μας αποδέχονται........είναι όμως το πιο όμορφο.εγώ δεν το έχω καταφέρει ακόμη και οι περισσότεροι από εμάς. ΄Ένας Χριστός το κατάφερε και τον σταύρωσαν.Κρίμα..........

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Σε καταλαβαίνω Kliew. Είναι ανεκτίμητη η αγάπη του πατέρα. Κι όταν τον χάσεις μετανιώνεις για τις στιγμές που έχασες, γι\'αυτό που είχες. Τον πατέρα μου τον κουβαλάω μέσα στην καρδιά μου. Ναι, αυτή ήταν απόλυτη αγάπη. Μου έλεγε \"ζω μόνο για σένα. Σκοπός της ζωής μου είσαι εσύ\".

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •