η μοναξια μασ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Παιδιά χαίρομαι απλά που την έζησα !!!!!!!!!!
    Μακάρι να μου ξανατύχει !!!!!!!!!!

    Υ.Γ. keep δεν ξέρω αν ειναι ωραίο , αλλά βγήκε πραγματικά αυθόρμητα απο μεσα μου μαζί με τα δάκρυα της απώλειας !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Sofia
    μηπως εχεις καταλαβει τον εαυτο σου απολυτα? ή μηπως εχεις αγαπήσει τον εαυτό σου απολυτα?πώς το ζητάς απο τον αλλο?
    το πολυ δεν σου ειναι αρκετο?θες το \"τερμα\", το \"απολυτο\"?
    :):):):)
    πολυ πολυ σωστο αυτο Σοφακι μου...εχεισ δικιο εδω...\"μηπωσ εχεισ αγαπησει τον εαυτο σου απολυτα?\"....οχι...οχι δεν τον εχω αγαπησει....

    αλλα αν το δουμε ετσι πειραματικα απο μια αλλη σκοπια....
    χμμ... πολλα πραγματα εμεισ οι ιδιοι δεν μπορουμε να τα κανουμε στον εαυτο μασ αλλα μπορουν αλλοι σε εμασ...και αντιστροφα... νομιζω....

    σχετικα ομωσ με το απολυτο....
    χμ.. ναι..

    ισωσ το δικο μου απολυτο αυτο που εχω εγω στο μυαλο ωσ υδανικα απολυτο...ειναι \" πολυ πολυ πολυ\"....
    ...τοσο πολυ ωστε να νικαει σχεδον τα παντα....η ισωσ και ολα τα αλλα...

    απο μια αλλη πλευρα μπορουμε ισωσ να πουμε πωσ το απολυτο ειναι εκεινο το σημειο που καλυπτει μια συγκεκριμενη αναγκη ολοκληρωτικα...και στην συγκεκριμενη περιπτωση, η απολυτη αγαπη καλυπτει οοολεσ τισ ανασφαλειεσ και τουσ φοβουσ..... καλυπτει ισωσ ακομη και αναμνησεισ...πονουσ... απογοητευσεισ... ολη την ζωη που δεν επρεπε να μασ συμβει.,...γιατι εκανε τοοοσο κακο... ολα τα κριμα..και τα γιατι.... που εχουν να κανουν με την αγαπη στην ζωη μασ....

    ναι τωρα που το βλεπω..ειναι πολυ αυτο που ψαχνω... ειναι βαρυ..ασυκοτο... αλλα γιατι να μην υπαρχει?....ειναι οντοσ απλα και μονο μια φαντασια?...μια φαντασιωση μια ουτοπικη σκεψη..οπωσ ο παραδισσοσ...ή η παγκοσμια ειρηνη ....

    ειναι αραγε κατι χειροπιαστο?...ή απλα υπαρχει και αιωρειτε αιωνεσ τωρα...και θα συναιχισει ετσι?....

    ...:):)

    ...καληνυχτα καλοι μου......μακια...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by keep_walking
    Ωραιο μυνημα kleiw...το αισθανεσαι...
    .....ακριβωσ αυτο.....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι καταλαβαινω τι λες Adzik...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Adzik, δεν είναι ακριβώς έτσι. Η παγκόσμια ειρήνη και ο παράδεισος είναι έννοιες καθορισμένες από κάποιους, η απόλυτη αγάπη είναι διαφορετική για τον καθένα.

    Αφού δε μπορώ να καταλάβω πλήρως αυτό που εννοείς εσύ, να νιώσω τη δική σου ανάγκη δε μπορώ να απαντήσω αν μπορεί να συμβεί ή όχι.

    Ξέρω από τη δική μου εμπειρία ότι η αγάπη κάλυψε τα θέλω μου, τις ανάγκες μου, ότι είχα φανταστεί και ακόμα περισσότερο από ότι περίμενα.

    Και αναφέρθηκες σε απλή μοναξιά και ότι εννοείς κάτι πιο δυνατό. Αυτό θέλω να εξηγήσω. Νιώθω τόσο καλά με τον εαυτό μου που δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώθω άσχημα με το αίσθημα ότι μόνοι μας γεννιόμαστε και μόνοι μας πεθαίνουμε. Αφού εγώ ζω τη ζωή μου, για μένα σκέφτομαι, έχω έλεγχο του εαυτού μου. Θέλω να έχω άλλους ανθρώπους δίπλα μου, θέλω την αποδοχή τους, την αγάπη τους, να με καταλαβαίνουν αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα χάσω και την κυριαρχία του εαυτού μου. Το όραμα που έχω για το σύντροφό μου είναι ακριβώς η αίσθηση ότι θα είναι σύντροφός μου στη ζωή, συνοδοιπόρος στο δρόμο μου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Τι εννοείς \'\' θα χάσω την κυριαρχία του εαυτού μου\'\' ?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    ;)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ότι το ότι είμαι ξεχωριστό άτομο μου δίνει την ευχέρεια να ορίζω τον εαυτό μου. Επιζητώ το \"εμείς\" αλλά ως πληθυντικός προϋποθέτει 2 τουλάχιστον μέρη. Δε θα ήθελα να ενωθώ τόσο πολύ με έναν άλλο άνθρωπο ώστε να χάσω την αίσθηση του εαυτού μου, να μη ξέρω που τελειώνω εγώ και που αυτός λες και είμαστε ένας.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου ! Δεν νομίζω οτι να χάσουμε τον εαυτό μας είναι ο στόχος ! Το αντίθετο ! Μπορεί να είναι ο άνθρωπος ευτυχισμένος αν χάσει τον εαυτό του ? Γιαυτό και το μαζί είναι τόσο δύσκολο ! Είμαστε ξεχωριστές μονάδες που θέλουμε όμως την επαφή, το ταίριασμα, την αγάπη, την κατανόηση, το συναισθηματικό δέσιμο, την κοινή πορεία αλλά και φυσικά και πάνω απο όλα τον εαυτό μας και την ελευθερία μας !!
    Για μένα το αντίδοτο της μοναξιάς είναι η αγάπη και αγάπη δεν σημαίνει καταπίεση !!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καλημερα παιδακια μου¨)¨)

    ...εννοειται αυτο Κλειω μου...\"αγάπη δεν σημαίνει καταπίεση !! \"..
    ..αγαπη πρεπει να σημαινει ευτυχεια,ελευθερια και εξελιξη...
    ....
    αλλα ειναι κακο να θελεισ να νιωθεισ πωσ γεννηθηκεσ μονοσ μα δεν θελεισ να πεθανεισ μονοσ...?
    ...και δεν μιλαω για συνηθεια... πολλα ζευγαρια που εχουν ζησει μαζι δεκαδεσ χρονια... οταν ο ενασ φευγει..η πεθαινει , αδυνατει να ζησει μια \"αλλη\" ζωη... εκει βεβαια συγχαιεται η αγαπη με την συνηθεια...

    ....ναι η συνηθεια ειναι η 2 ρη μασ φυση... περα απο αυτην ομωσ...περα απο αυτο...

    ....ειναι κακο να θελει κανεισ να ολοκληρωσει στην ζωη τον μυθο που λεει πωσ ο σκοποσ μασ εδω ειναι να βρουμε το αλλο μασ μισο.....?.....\\
    εγω δεν αρεσκομαι στην σκεψη του..\"μονη γεννηθηκα και μονη θα φυγω\"..το θεωρω πολυ λυπητερο...με στεναχωρει και μονο που το σκεφτομαι....

    ισωσ να ειναι ανασφαλειεσ...και ανισσοροπεια ψυχολογικη..ισωσ ειναι ιδιοσυγκρασια...ισωσ να εχω δικιο ..χεχε...η ισωσ να ειμαι τελειωσ παραλογη..η παρανοικη...:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Καλό είναι να είσαι ευτυχισμένη !

    Ολοι θέλουμε μια καλή σχέση, φίλους, ενδεχομένως και οικογένεια ! Ολοι θέλουμε αγάπη στην ζωή μας ! Ολοι την χρειαζόμαστε !

    Ομορφα είναι (για τους περισσότερους) να έχεις εναν σύντροφο και μια καλή σχέση με αγάπη μαζί του μέχρι το τέλος της ζωής σου αλλά την ζωή πρέπει να την δεχόμαστε όπως μας έρχεται !

    Θέλω την αγάπη, αλλά ακόμα και οταν την έχω μου γλιστράει μέσα απο τα χέρια και φεύγει ! Κρατάω την αναμνησή της βαθιά μέσα στην καρδιά μου και συνεχίζω ! Ελπίζω να μου ξαναχτυπήσει την πόρτα, όσο και αν η απώλεια της πονάει ! Φοβάμαι !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    \"την ζωή πρέπει να την δεχόμαστε όπως μας έρχεται \"

    ....πρεπει?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Δεν εννοώ να είμαστε παθητικοί και να μην προσπαθούμε να πραγματώσουμε τους στόχους μας και να ικανοποιήσουμε τις επιθυμίες μας !!

    Δεν περνάνε όμως όλα απο το χέρι μας !!

    Αν το μυαλό μας κολήσει στο ανικανοποίητο, τοτε δεν μπορούμαστε να είμαστε ευτυχισμένοι !

    Γιαυτο και πρέπει να δεχόμαστε την πραγματικότητα και την τύχη μας !

    Για παράδειγμα :
    ενας άνθρωπος μέχρι να γνωρίσει τον άνθρωπο του πρέπει να γκρινιάζει και να είναι δυστυχισμένος ?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..ούτε μέχρι να τον γνωρίσει ούτε αφού ΔΕΝ τον γνωρίσει..

    Η πραγματικότητα με την τύχη δεν σε κρατούν σε ισορροπία κλειώ.

    Κατ\'εμέ, το μυαλό μας καλά θα κάνει να μην αναλύει ανικανοποίητα γιατί όπως είπες θα κολλήσει, αλλά να δέχεται οτι κάτι δεν πάει καλά με τις προσδοκίες του.

    Περί πραγμάτωσης στόχων, ικανοποίησης επιθυμιών και μη παθητικότητας, πολύ συμφωνώ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατί που διαφωνούμε ?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •