ασθενεις και θεραπειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ασθενεις και θεραπειες

    πιστευω οτι το επαγγελμα του ' ψυχολογου ' δεν θα επρεπε να υφισταται , αφου πιστευωοτι δεν υπαρχουν ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα , αλλα ανθρωποι απολυτα φυσιολογικοι , με υπαρξιακους προβληματισμους , οι οποιοι δημιουργουνται απο τον τροπο που ζουμε .
    Η ανθρωποτητα δεν εχει αναγκη απο ' ψυχολογους -σωτηρες ' , ουτε απο ψυχιατρους , οι οποιοι μοιραζοντας ευκολα συνταγες με ψυχοφαρμακα μαλλον κοροιδευουν τους δυστυχους που υποφερουν , τις περισσοτερες φορες κυριολεκτικα , δημιουργωντας ασθενειες που δεν υπαρχουν για να αισχροκερδουν , εξαιρουνται οι ' ακραιες ' περιπτωσεις , ειδαλλως τα ψυχοφαρμακα δημιουργουν τρελους , δεν θεραπευουν .
    Η υπαρξη των των ' ειδικων ' μονο εντεινει κ μεγιστοποιει το προβλημα , αλλα παραλληλα δημιουργει κ ενα καινουριο , , την εξαρτηση απο τα ψυχοφαρμακα .
    Οσον δε αφορα το επαγγελμα του ψυχολογου-εκει τουλαχιστον δεν χρησιμοποιουνται φαρμακα - στερειται παντελως επιστημονικου υποβαθρου .
    Την εποχη που επασχα απο βαρια καταθλιψη ( το 11 , 12 ) κ ηθελα να πεθανω ( οντως ) , δεν ημουν καθολου τρελος , ουτε επασχα απο κατι . Ημουν ενας απολυτα φυσιολογικος ανθρωπος που ξαφνικα συνειδητοποιησε ( Μαρτιος 13 ) οτι εκανε κατι τοσο λαθος , που ο εαυτος του τον τιμωρουσε για να αναγκασει να σταματησει να επαναλαμβανει το ιδιο λαθος . Αυτα τα λαθη , δεν ειναι τπτ αλλο απο τις αντισυμβατικες ενεργειες που ερχονται σε συγκρουση με τα πραματικα ' θελω ' κ ' πιστευω ' ενος ανθρωπου . Ο μονος που μπορει να γνωριζει τα λαθη του και ως εκ τουτου να τα διορθωσει , ειναι ο ιδιος ο πασχων .
    Καταλαβα τοτε οτι μονον εγω μπορουσα να ξερω γιατι ο εαυτος μου με τιμωρουσε , κ ψαχνοντας στο μυαλο μου , βρηκα αρκετα απο αυτα τα λαθη ( οχι ολα , γιατι αν τα ειχα βρει ολα , τωρα θα ημουν εντελως καλα ) που μου ειχαν επιφερει αυτην την ανισορροπια στο ειναι μου . Η λυση ηταν παντα μπροστα μου , χωρις να μπορω να το αντιληφθω .
    Και αλλες φορες στη μετεπειτα ζωη μου , ειχα ' πτωσεις ' , αλλα πλεον δεν πανικοβαλλομουνα , διοτι ' ηξερα ' οτι ηταν προτροπες του εαυτου μου , για να με συμμορφωσει .
    Για το καλο των ανθρωπων , το επαγγελμα του ' ψυχιατρου - ψυχολογου , θα επρεπε να θεωρηθει παρανομο κ να σταματησει να υπαρχει ( ειδικα για τον ψυχιατρο κρατω επιφυλαξεις , για τις ακραιες περιπτωσεις )
    Σας κουρασα , πολλοι θα διαφωνησετε , αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Σεβομαι την αποψη σου αλλα διαφωνω! Ο καλος ψυχιατρος πραγματικα θα σε βοηθησει οπως κανει ο δικος μου και εχω δει φοβερη διαφορα! Ωστοσο, Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν ειδικα κριτηρια γιανα γινει καποιος ψυχιατρος γιατι υπαρχουν πολλοι ασχετοι εκει εξω που εχουν παρει κοσμο στο λαιμο τους. Ισως δεν εχεισ πεσει σε καλο γιατρο γι αυτο τους θεωρεις ολους αχρηστους αλλα οπως οταν εχουμε ενα σωματικο προβλημα παμε στον αντιστοιχο γιατρο ετσι και οταν νοσει ο νους και η ψυχη μας χρειαζομαστε τον ψυχιατρο. Δεν αναφερω για ψυχολογο γιατι δεν εχω παει και θα ειναι αδικο. . Η καλη συνεργασια του ασθενη με εναν ικανο ψυχιατρο μονο καλο θα κανει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    OK , σεβαστη η γνωμη σου , weirdthings . Φιλικα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=weirdthings;494779] Ο καλος ψυχιατρος πραγματικα θα σε βοηθησει οπως κανει ο δικος μου και εχω δει φοβερη διαφορα! Ωστοσο, Ισως δεν εχεισ πεσει σε καλο γιατρο γι αυτο τους θεωρεις ολους αχρηστους αλλα οπως οταν εχουμε ενα σωματικο προβλημα παμε στον αντιστοιχο γιατρο ετσι και οταν νοσει ο νους και η ψυχη μας χρειαζομαστε τον ψυχιατρο .


    weirdthings , επανερχομαι , κ θελω να σε ρωτησω κοπελα μου , ποιο ειναι το προβλημα σου , το δικο μου ειναι κτθλψη , κ αν κ ο γιατρος μου ειναι καλος , μπορω κ κρινω διοτι ειναι ο 3ος που αλλαζω , καλη ειναι η κουβεντα μαζι του , αλλα οτι μου λεει , το ξερω ηδη , κ πιο πολυ δουλεια εχω κανει μονος μου . Εσυ σε τι εχεις δει διαφορα ? σε τι μοτιβο κινειται στα λεγομενα του , ενθαρρυνσης , προτροπης , οδηγιων , στο γνωθι σαυτον ? μην ειμαστε κ απολυτοι .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο καλος ψυχιατρος πραγματικα θα σε βοηθησει οπως κανει ο δικος μου και εχω δει φοβερη διαφορα!
    merikoi πρεπει να δωσουν λεφτα για να εκτιμησουν ενα πραγμα

    οι οποιοι μοιραζοντας ευκολα συνταγες με ψυχοφαρμακα μαλλον κοροιδευουν τους δυστυχους που υποφερουν , τις περισσοτερες φορες κυριολεκτικα , δημιουργωντας ασθενειες που δεν υπαρχουν για να αισχροκερδουν ,
    οταν το παρουν χαμπαρι αυτο ελα κ σφυρα μου

    ειναι κοινο μυστικο οτι ολοι οσο πιο απομακροι κ απλησιαστοι θα ειναι καπιοι τοσο πιο πλουσιοι θα γινονται αφου αν προσεξεις καλυτερα θα παρατηρισεις οτι κανεις δε προτρεπει κανενα να γινει πιο ομιλητικος γιατι απλα εχουν συμφερον απο αυτη τη κατασταση

    δεν ειναι τπτ αλλο απο τις αντισυμβατικες ενεργειες που ερχονται σε συγκρουση με τα πραματικα ' θελω ' κ ' πιστευω ' ενος ανθρωπου .
    πολες φορες φαινετε φοβερα δυσκολο για μερικους για να καταλαβουν τα αυτονοητα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Ο ψυχιατρος μου χρειαζεται για να εχω ενα σημειο αναφορας. Με βλεπει, καταλαβαινει σε τι φαση ειμαι και μου δινει με λιγα λογια την εικονα του νου μου εκεινη τη στιγμη που ειμαι μπερδεμενος, με απλα λογια, τι να κανω, τι να αποφυγω. επισης μου κανει καλο να ξερω οτι υπαρχει τουλαχιστο ενας που ξερει καλυτερα απο μενα ( μη γελας - οταν κινδυνευω να μπω σε μανια το χρειαζομαι). Εχω διπολικη
    Οι ψυχολογοι απο την αλλη δεν ειδα καποια βοηθεια. Και για ενα στους 10 ψυχιατρους που ειναι σωστοι και χρησιμοι θα ελεγα η αναλογια ειναι 1 στους 20 ψυχολογους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Αγαπητε McGyver συμφωνω εν μερη μαζι σου.εγω παω σε ψυχιατρο, μετα απο ενα χρονο αναγνωρισαμε τα λαθη που εχω κανει στη ζωη μου και λογω αυτων αυτοτιμωρουμαι.Ωραια μεχρι εδω!τα λαθη μου ομως τα ξερω, οπως ξερω οτι δεν διορθωνονται.το να τα αποδεχτω και να συμβιβαστω μαζι τους αδυνατο (πως να γινει αυτο οταν επανηλειμενα εχεις καταστρεψει τη ζωη σου???).το οτι τα αναγνωριζω και-ελπιζω- δε θα τα ξανακανω επισης ισχυει.ο ψυχιατρος ομως περα απο το να μου λεει οτι πρεπει να δουλεψεις εκεινο, το αλλο, να τα βρεις με τον εαυτο σου κλπ. δεν σου λεει ΠΩΣ.κι εγω πονη μου αν μπορουσα να τα ξεπερασω ολα αυτα , πιστεψτε με θα το εκανα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω μετα λυπης μου αυτο που βλεπω ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια οι ανθρωποι αντι να γινονται περισσοτερο ομιλητικοι λενε ολο κ λιγοτερα κ οσο περνανε τα χρονια τοσο η αποστασιοποιηση μεγαλωνει

    καλα κρασια κ ψυχολογοι κ ψυχιατροι καλες κονομες .

    αναρωτιεμαι αν ποτε φτασει η εποχη που ολοι θα ναι τοσο απομακροι κ αμιλιτοι που στο τελος θα συνονοουνται μονο με νοηματα αλλα κ αυτο να εβλεπα δε θα μου εκανε κ τοσο εντυπωση.

Similar Threads

  1. Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 70
    Last Post: 04-02-2024, 18:18
  2. Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη
    By Mightisright in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 409
    Last Post: 19-09-2022, 18:11
  3. Ένα άρθρο μου για νέους ασθενείς που (μπορεί) να πάσχουν απο ΙΔΨ
    By manolis79 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-11-2013, 09:56
  4. Εναλλάκτικές θεραπείες
    By Instant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 03-03-2012, 12:47
  5. Οδύσσεια για τους ψυχικά ασθενείς στην Ελλάδα
    By carrot in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2011, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •