5 χρονια και συνεχιζω.. σαν πειραματοζωο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Θα ναι διακοπες μαλλον. Δεν ξαναεγραψε..
    11/12/2006

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    5
    ουφ καμοία συμβουλή και για μένα ρε παιδιά!!!!!!!!!
    Φοβάμαι τα καράβια με πιάνει πανικός, είμαι από νησί θέλω να πάω διακοπές και σκεπτόμενη ότι θα είμαι κλεισμένη 7 ώρες στο κΑραβι και δεν θα μπορώ να κατέβω όταν θέλω τρελαίνομαι
    Πέρυσι δεν πήγα διακοπές για αυτόν τον λόγο φέτος θέλω να πάω Κρήτη υποτίθεται ότι φεύγω σε 6 μέρες και ακόμα δεν το αποφασίζω αν θα πάω ή όχι υποφέρω είδη μια βδομάδα όσο σκέφτομαι το ταξίδι
    Ξέρετε αν τα ηρεμιστικά θα μαι βοηθήσουν και αν ναι για πόση ώρα διαρκεί η δράση τους είναι και μεγάλο το ταξίδι μου :(

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Jock77 όλα αυτά τα χρόνια πηγαίνεις στον ίδιο ψυχίατρο?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @larazouzou και βέβαια θα σε βοηθήσουν τα αγχολυτικά.
    Εγώ πάντα έγω ζαναξ πάνω μου για τέτοια θέματα. Θα μετριάσουν όλα τα σωματικά συμπτώματα (ταχυπαλμία, δύσπονοια κτλ).
    Ανάλογα το χάπι ξέρω ότι τα lexotanil είναι πιο ήπια αλλά κρατάνε αρκετές ώρες (ίσως και 12) ενώ τα ζαναξ 6-8...
    Γενικότερα συζήτα το με τον γιατρό σου αν σε παρακολουθεί κάποιος αλλιώς ευγενικά με τον φαρμακοποιό σου να σου δώσει 1-2 για το ταξίδι (ολοκληρο κουτί δε σου δίνουν σχεδόν ποτέ χωρίς κόκκινη γραμμή συνταγή αλλά για 1-2 δε νομίζω να έχουν αντίρρηση)...

    Η κρήτη είναι πανέμορφη ειδικά χανιά-ρέθυμνο οπότε θα σε βοηθήσει πολύ το ταξίδι + ότι θα κάνεις και έκθεση στον φόβο σου.
    Πάρε μια μέρα πριν το ταξίδι να δεις και πως θα σου κάτσουν στον οργανισμό σου και για να κοιμηθείς και το βράδυ πριν το ταξίδι και την επόμενη περίπου 1-2 ώρες πριν το ταξίδι.

    Και καλό ταξίδι :-)

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    5
    thanks panagiwtis πολλή ωραία αυτά που μου είπες σχεδον μου μείωσες το άγχος, εγω νομιζα ότι κρατάνε πολύ λίγη ώρα τα αγχολυτικά!!! αλλα νομίζω ότι θα την βγάλω τζάμι αν κρατάνε τόση ώρα, αυριο θα πάω νευρολόγο να δω τι θα μου πει και τι θα μου δώσει :D αντε καλά μας ταξίδια λοιπόν και βλέπουμεεεεεεε πως θα πάει!!!!!!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Πέρασαν 2 χρόνια απο αυτό το Post μου ..και ένα άλλο που βρήκα που είχα γράψει..και δεν πιστεύω οτι αυτά τα είχα γράψει εγώ! Τι μπορεί να σου κάνουν τα φάρμακα!! Πραγματικά είχα χάσει τον εαυτό μου... λάθος τακτική σε όλα,λάθος επιλογές,λάθος αποφάσεις ..και πόσο ακριβά τα πλήρωσα όλα αυτά απο την στιγμή που παρέβλεπα τις παρενέργειες και επιπτώσεις των ψυχοφαρμάκων.
    Λοιπόν παιδιά πάει ένας χρόνος που τα έκοψα (εκτός το ταβόρ που βρίσκομαι σε απεξάρτηση αυτή την στιγμή και απο 7,5mg-10mg την μέρα που έπερνα τώρα είμαι στο 1/4=0,60mg περίπου κάθε πρωί και 1/4 κάθε δεύτερο βράδυ)..έπεσα απο τα 85 κιλά που είχα φτάσει στα 62 και συνεχίζω την προσπάθεια (καθώς πάντα τα κιλά μου ήταν γύρω στα 50).
    Ενοείται οτι όλες αυτές οι σκέψεις και όλη αυτή η δυστυχία έφυγαν (εκτός καμιά φορά απο τα στερητικά του ταβόρ παθαίνω κάτι κοκομπλόκο και ξέρω οτι θα παθαίνω για πολύ καιρό ακόμα αλλά ευτυχώς έχω ένα καλό ψυχολόγο που με βοηθάει πολύ να τα αντιμετοπίσω καθώς όλη η απεξάρτησή γίνεται με τον πλήρη έλεγχό του).
    Όσο σκέφτομαι σε τι άνθρωπο με είχαν μεταμορφώσει τα ψυχοφάρμακα.. τι δυστυχία περνούσα.. τι παραλιρισμούς έβγαζα.. τι χοντρές μ@@@κιες έκανα ..

    Να δώσω λοιπόν ένα μήνυμα αισιοδοξίας σε όλους που ξεκίνησαν όπως εγώ με κρίσεις πανικού και κατέληξαν να παλεύουν και με την κατάθλιψη (εμένα σίγουρα την κατάθλιψη την προκαλούσαν τα χάπια και ξέρω οτι ακόμη μέχρι να απεξαρτηθω΄τελείως και απο το ταβόρ θα βιώνω την κατάθληψη αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό πλέον) και νιώθουν εγκλωβισμένοι στα ψυχοφάρμακα...οτι όλο αυτό το χάος που βιώνετε θα ξεπεραστεί αν συνειδιτοποιήσουμε,αντιλη� �θούμε,προσέξουμε και τελικός αλλάξουμε κάποια πράγματα που στην ουσία μας κρατάνε πίσω ή συντηρούν μια κακή κατάσταση.
    Έχω γράψει πρόσφατα ένα άλλο post με κάποιες προσωπικές συμβουλές που ελπίζω να βοηθήσουν κάποιους απο εσάς.
    Κάποτε λοιπόν σας ζήτησα βοήθεια και τώρα νιώθω την ανάγκη αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ.
    Δεν θεωρώ οτι έχω γίνει "καλά" αλλά τόλμησα να αρκεστώ και να συμβιβαστώ οτι τουλάχιστον είμαι καλύτερα.. να βλέπω το "λίγο" ώς "πολύ" και να προσπαθώ για το περισσότερο και το καλύτερο και όχι το τέλειο!
    ξέρω οτι τουλάχιστον χωρίς τα χάπια θα έχω να παλέψω με ακριβός αυτό που υπάρχει μέσα στην ψυχή μου και μες στο κεφάλι μου και όχι με αυτό που τα χάπια με κάναν να νομίζω οτι υπήρχε.
    Και αν έρθει και καμια κρίση πανικού..καλός να έρθει.. χίλιες φορές μερικές στιγμές ταχυκαρδίας και δύσπνειας και τάσεις λιποθυμίας και όλα αυτά ..παρά όλα μου τα χρόνια μέσα στην απόγνωση και δυστυχία και ανασφάλεια και απομόνωση και φοβο και "τρέλα".
    Τέλος τα "γιατί" , τέλος το "πώς", τέλος το "πότε".

    RESTART στην ζωή!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    τελειο ποστ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    τελειο ποστ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ποιά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης?Έκτρωση ή συνεχίζω ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
    By maria-stefania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 10-03-2014, 00:45
  2. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  3. Χρονια ΙΨΔ
    By heretic in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-2011, 17:14
  4. χρονια καταθλιψη
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-02-2010, 12:55
  5. Προβλήματα εδώ και 18 χρόνια.....
    By x-xania in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2008, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •