Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη.
    Posts
    67

    Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις

    Θα επιλέγατε να παίρνετε φάρμακα εφορου ζωής ή να είχατε έναν ανώδυνο θάνατο? Οι ψυχικές ασθένειες είναι χρόνιες,αθεράπευτες και ίσως όλοι κάποια στιγμή έρθουμε αντιμέτωποι με δυσβάσταχτα προβλήματα υγείας συν των ψυχολογικών προβλημάτων που οι αναπηρικές συντάξεις δεν θα μας είναι επαρκείς για να καλύψουν τα νοσήλια μας. Η ευθανασία στη χώρα μας είναι θέμα ταμπού όμως σε πολλές χώρες* έχει νομιμοποιηθεί εδώ και αρκετά χρόνια.

    * Αλβανία: η ευθανασία νομιμοποιήθηκε το 1999.
    Αυστραλία: Το 1995 η ευθανασία νομιμοποιήθηκε στο Βόρειο Διαμέρισμα.
    Βέλγιο: Το Κοινοβούλιο νομιμοποίησε την πρακτική της ευθανασίας στα τέλη Σεπτεμβρίου του 2002.
    Ελβετία: Παραμένουν απαγορευμένες όλες οι μορφές ευθανασίας μεταξύ των οποίων και η θανατηφόρα ένεση. Η ελβετική νομοθεσία ορίζει μόνο την προμήθεια μέσων για να διαπράξει κανείς αυτοκτονία.
    Ηνωμένο Βασίλειο: Η ευθανασία είναι παράνομη.
    ΗΠΑ: Στις περισσότερες πολιτείες η ευθανασία απαγορεύεται.
    Ιαπωνία: Δε διαθέτει επίσημους νόμους για την ευθανασία.
    Ιρλανδική Δημοκρατία: Η ευθανασία είναι παράνομη.
    Λουξεμβούργο: Η ευθανασία νομιμοποιήθηκε με νομοσχέδιο που ψηφίστηκε από το κοινοβούλιο στις 20 Φεβρουαρίου του 2008 και η επίσημη έγκρισή του έγινε στις 16 Μαρτίου του 2009.
    Ολλανδία: Το 2002 η χώρα νομιμοποίησε την ευθανασία, ανάμεσα στα άλλα και με τη μορφή της υποβοηθούμενης αυτοκτονίας από γιατρό.
    Ταϊλάνδη: Στις 20 Μαρτίου του 2007 τέθηκε σε ισχύ Πράξη για την Εθνική Υγεία, στην οποία περιγράφονται οι όροι υπό τους οποίους επιτρέπεται η ευθανασία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Θεωρώ ότι η ζωή είναι ένα δώρο που μας χάρισε ο Θεός και μόνο Αυτός μπορεί να την πάρει.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Εγώ πάλι είμαι υπέρ της ευθανασίας όταν ο άνθρωπος υποφέρει χωρίς να υπάρχει θεραπεία/λύση...κυρίως για τις σωματικές ασθένειες αλλά με βάζεις σε σκέψεις τώρα που αναφέρεσαι στις ψυχικές...νομίζω ότι και πάλι είμαι υπέρ γιατί και σ' αυτές υποφέρεις πολύ στην ψυχή...σωματικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή λόγω της ψυχικής ασθένειας δεν έχω αλλά είχα έλκος παλιότερα λόγω άγχους, αυτό όμως είναι αντιμετωπίσιμο...για την ώρα προτιμώ να μην σκέφτομαι ότι θα μου προκληθούν και σωματικά προβλήματα υγείας...αν γίνει βλέπουμε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη.
    Posts
    67
    Κύκνε, οι ψυχώσεις είναι οργανικής αιτιολογίας και είναι αθεράπευτες... Βιολογικό πρόβλημα είναι. Να προσθέσω στο thread μου ότι άμα εφαρμοστεί η ευθανασία στην Ελλάδα απορώ ποιος ψυχασθενής θα θελήσει να παίρνει φάρμακα για πάντα,να επιβαρύνει την οικογένεια του να τον βάζουν στα ψυχιατρεία χωρίς τη θέληση του και να είναι μάρτυρας κτηνωδιών(μη ξεχνάμε τα βιντεο που διέρευσαν κατά καιρούς απο ψυχιατρικά ιδρύματα με τη κακοποίηση που υπέστησαν οι ασθενείς) και να μη μπορεί να δουλέψει εξαιτίας του τρελόχαρτου και των παρενεργειών των φαρμάκων -απτην άλλη οι γιατροί και οι φαρμακοβιομηχανίες θα χάσουν ένα μεγάλο ποσοστό της δουλειάς τους. Από τη μεριά του το κράτος δε θα δίνει σε τόσα μεγάλα ποσοστά αναπηρικές συντάξεις και επιτέλους θα χουμε και εμείς οι τρελοί το δικαίωμα επιλογής για τη ζωή μας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    αχα νομιμη αυτοκτονια σε χαρτια με υπογραφες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by DrugInducedPriapism View Post
    Κύκνε, οι ψυχώσεις είναι οργανικής αιτιολογίας και είναι αθεράπευτες... Βιολογικό πρόβλημα είναι. Να προσθέσω στο thread μου ότι άμα εφαρμοστεί η ευθανασία στην Ελλάδα απορώ ποιος ψυχασθενής θα θελήσει να παίρνει φάρμακα για πάντα, να τον βάζουν στα ψυχιατρεία χωρίς τη θέληση του και να είναι μάρτυρας κτηνωδιών(μη ξεχνάμε τα βιντεο που διέρευσαν κατά καιρούς απο ψυχιατρικά ιδρύματα με τη κακοποίηση που υπέστησαν οι ασθενείς) και να μη μπορεί να δουλέψει εξαιτίας του τρελόχαρτου και των παρενεργειών των φαρμάκων -απτην άλλη οι γιατροί και οι φαρμακοβιομηχανίες θα χάσουν ένα μεγάλο ποσοστό της δουλειάς τους.
    Δεν το ήξερα αυτό για τις ψυχώσεις...μάλιστα...εσύ μιλάς λοιπόν για πολύ βαρύ πρόβλημα γιατί υπάρχουν κι ασθένειες που σου επιτρέπουν να εργαστείς και να είσαι ως ένα βαθμό τουλάχιστον λειτουργικός...σίγουρα πάντως η κατάσταση όπως την περιγράφεις είναι τραγική οπότε όντως η ευθανασία φαντάζει λύση και διέξοδος...τώρα όσον αφορά τις φαρμακοβιομηχανίες και τους γιατρούς ποιός τους ......; (κακιά λεξούλα) Να υποφέρουμε για να μη χάσουν αυτοί τα λεφτάκια τους; Δε σφάξανε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη.
    Posts
    67
    Στις αναπτυγμένες χώρες που έχεις δικαίωμα επιλογής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by DrugInducedPriapism View Post
    Στις αναπτυγμένες χώρες που έχεις δικαίωμα επιλογής.
    Αυτό ξαναπέστο...
    Για το Βέλγιο το ήξερα ότι είναι νόμιμο, μου το είχε πει ο παθολόγος μου που σπούδασε εκεί σε μια σχετική συζήτηση που κάναμε...και μου έλεγε για αρρώστους που έχει δει εδώ που είχαν τραγικές σωματικές συνέπειες εξαιτίας της αρρώστιας τους αλλά όχι, πρέπει να υποφέρεις ακόμα και φριχτά μέχρι να έρθει η ώρα σου...σαδισμός...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη.
    Posts
    67
    Δε βλέπω το λόγο κάποιος να υποφέρει ενώ μπορεί να βάλει ένα τέλος στα προβλήματα του. Γιατί να διαιωνίζεται το πρόβλημα?Άμα όταν έχει πάρει την απόφαση δεν έχει τάσεις αυτοκτονίας αλλά έχει λογικά επιχειρήματα τότε ποιος ο λόγος της μη νομιμοποιησης Μη νομίζεις μια φορά έχω νοσηλευτεί για 1,5-2 μήνες
    μέσα σε 7,5 χρόνια και έχω εργαστεί. Δεν είναι ανούσιο να ζεις σαν ασθενής?

    Ένδοξη ζωή και ένδοξος θάνατος. Άποψη μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by DrugInducedPriapism View Post
    Δε βλέπω το λόγο κάποιος να υποφέρει ενώ μπορεί να βάλει ένα τέλος στα προβλήματα του. Γιατί να διαιωνίζεται το πρόβλημα? Μη νομίζεις μια φορά έχω νοσηλευτεί για 1,5-2 μήνες
    μέσα σε 7,5 χρόνια και έχω εργαστεί. Δεν είναι ανούσιο να ζεις σαν ασθενής?
    Δεν ξέρω αν είναι ανούσιο, μαρτυρικό όμως πολλές φορές είναι...κι ούτε εγώ βλέπω το λόγο να υποφέρει ένας άνθρωπος όταν υπάρχει λύση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω εχω ψυχωση και περναω μια χαρα. Για την ακριβεια δεν θελω να πεθανω ποτε. Οποιος θελει να πεθανει βρισκει τον τροπο να το κανει εκτος και εαν ειναι ανημπορος σε ενα κρεββατι χωρις καμμια προοπτικη και μονο τοτε θα δικαιολογουσα την ευθανασια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εννοειται φυσικα με την 100% θεληση του ασθενη .... μην τρελλαθουμε κιολας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Για να κάνεις ευθανασία πρέπει καταρχήν να αποδείξεις ότι έχεις πλήρη πνευματική διαύγεια, δια νόμου και ότι η απόφαση είναι πέρα για πέρα για πέρα δική σου. Και αυτό, γιατί παίζονται πολλά παιχνίδια (ο γιατρός που παίρνει αδρή αμοιβή από συγγενή, ιδρύματα που ξεφορτώνονται πλεονάζον υλικό, συγγενείς που επιζητούν κληρονομία και κάδο απορριμμάτων και τόσα άλλα). Επίσης, η ευθύνη αυτού που θα κάνει την ευθανασία, ο υποκριτικός κοινωνικός περίγυρος.
    Ατυπα, στη ζούλα, πολλά νεογέννητα μωρά με σύνδρομο down, αφήνονται νηστικά και χωρίς νερό μέχρι να πεθάνουν, εδώ στη χώρα μας. Το θέμα αφορά πολλές ομάδες ανθρώπων.
    Είμαι υπέρ της ευθανασίας, κυρίως αν κακοποιείσαι και η ζωή σου έχει χάσει την ουσία και την ποιότητα της ή εσύ έχεις γίνει αντικείμενο κακοποίησης και εκμετάλλευσης.
    Να προσθέσουμε και την αύξηση χρόνου ζωής, που μας φορτώνει Αλτσχάιμερ κλπ. Πρόβλημα εμμηνόπαυσης, με οστεοπόρρωση, κατάγματα, μελαγχολία δεν υπήρχαν μέχρι και τα χρόνια της Κατοχής, όπου η γυναίκα πέθαινε σε νεαρή ηλικία.
    Το ηθικό μέρος είναι πολύ λεπτό και δύσκολο.
    Κατά τα άλλα, τι να πω; Το σκας σε χώρα που επιτρέπεται η ευθανασία, μέχρι να βρεθεί εδώ άκρη;

  14. #14
    .................................................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με τις ψυχικες παθησεις ειναι και λιγο "περιεργα" τα πραγματα. Αν αναλογιστω ποσες φορες στη ζωη μου βρεθηκα σε αδιεξοδο και ηθελα να πεθανω .... πολλες. Ελα ομως που δεν το εκανα και απολαμβανω ακομα τη ζωη. Εαν αναλογιστεις ποσα και ποσα ατομα εχουν βρεθει σε παρομοια θεση σε καποια φαση της ζωης τους ... πρωτος ερωτας, θανατος αγαπητου προσωπου , οικονομικη καταστροφη και χιλια -δυο αλλα περαν των ψυχικων ασθενειων καταλαβαινουμε ποσο πολυπλοκο ειναι το προβλημα ... του να θεσεις απλα τελος ειτε ο ιδιος , ειτε καποιος αλλος να το κανει για σενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χρυσή Αυγή: Στείρωση και ευθανασία σε ΑμΕΑ
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 14-12-2012, 19:18
  2. ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη
    By weakpointexpose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2010, 12:02
  3. φαρμακοθεραπεια και διακοπη!!!
    By afrula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2009, 00:29
  4. ΨΥΧOΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-07-2005, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •