bullying
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: bullying

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    bullying

    οταν ημουν στο σχολειο δεχτηκα πολυ bullying. και απο αγορια κ απο κοριτσια. ημουν το διαβαστερο ησυχο καλο παιδι, ημουν κ αδυναμος σωματικα και αντι αυτο να με παει μπροστα, με εκανε στοχο. και οχι μονο στο σχολειο. και στο φροντιστηριο. και ψυχολογικη και σωματικη βια. απο κοριτσια ηταν πολυ χειροτερο. ξερετε τι ειναι να σε λενε κοπελες με κοριτσιστικο ονομα;; ξερετε ποσο τραυματικο ειναι αυτο; ποσο σε επηρεαζει και στην ενηλικη ζωη σου; νιωθω απιστευτο μισος για τα ατομα αυτα. τους ριχνω ευθυνες για αυτο που ειμαι τωρα, για το οτι δεν εχω αυτοεκτιμηση. μισω το μερος που μεγαλωσα και θελω να φυγω. εχω μισος για τους ανθρωπους, εχω γινει δυσπιστος και απομακρος. αρνουμαι πολλες φορες να κοινωνικοποιηθω, βλεπω σε πολλους αυτα τα ατομα. εχω πληγωθει. τα τραυματα αυτα υπαρχουν ακομα. ευχομαι να ειχα αντιδρασει τοτε. μακαρι να μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο να το κανω. ημουν ατυχος που πηγα σε αυτο το σχολειο. πραγματικα ατυχος. θα μπορουσα να ειχα καταφερει πολυ περισσοτερα πραγματα. θα μπορουσα να ειμαι καποιος αλλος. αξιζα πολλα περισσοτερα. δε μου αξιζε αυτο το περιβαλλον. οι καθηγητες στην κοσμαρα τους. σχολικος ψυχολογος;; τι ειναι αυτο; παρακαλουσα τους γονεις μου να μου αλλαξουν σχολειο και τιποτα. αυτα τα ατομα που τσακισαν την αυτοεκτιμηση και τον αυτοσεβασμο. δεν ειχα κανεναν να με υπερασπιστει. ημουν εντελως μονος. ανυπερασπιστος. δεν ηξερα. ημουν παιδι. η κοινωνια σαπια. το εκπαιδευτικο συστημα σαπιο. παπαγαλια και αχρηστα μαθηματα. ολα για τις εξετασεις. τιποτα δε μου προσεφερε το σχολειο. αντιθετα, μου πηρα πολλα. κανεις δεν ενδιαφερθηκε γι αυτα που περασα. τα περασα ολα μονος. και τωρα μονος τα περναω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Θέλεις απάντηση και στα 2 θέματα; ...και πώς θα αντιμετωπίσεις την τωρινή κατάσταση και το πώς θα πάρεις ναρκωτικά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να κατηγορησεις ουσιαστικα παιδια τοτε για την κατασταση που εισαι τωρα. Δεν μπορεις καν να διαθετεις την αυτογνωσια που χρειαζεται για να καταλαβεις το τι εφταιξε και απλως χαρακτηριζεις τους αλλους "κακους" (κανεις δεν διαθετει αυτη τη γνωση ωστε να δει καποια γεγονοτα στην παιδικη του ηλικια αλλιως απο οτι τα θυμαται ισως).Και εγω δεν ημουν νορμαλ παιδι στα νιατα μου αλλα δεν εστιασα ποτε εκει. Δεν ξερω ποια ειναι η λυση περα του να δεις ισως τα πραγματα με αλλη οπτικη γωνια.... δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    το πρωτο νταιανα

  5. #5
    Το bullying ειναι πιο χοντρο απ' οτι φαινεται.Φανταστειτε στον δρομο ή στην δουλεια να σας περιγελουν συνεχεια,να σας χτυπουν κλπ.Ανυποφορο.Ποσο μαλλον αν το ζει αυτο ενα μικρο παιδι.

    Σου αφηνει τραυματα αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να προχωρησεις.Να εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλα ατομα σαν εσενα,με μειωμενη αυτοεκτιμηση και κοιν. φοβιες,και το να κανεις παρεα μαζι τους θα ηταν μια καλη αρχη.Ποσο εισαι πρωτα απ ολα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    27 ειμαι. οι γονεις μ δεν ξερουν τι μαρτυριο περασα. πρεπει να μαθουν; μου τη σπαει που η μανα μ μ λεει να κοινωνικοποιηθω. κανει λες κ ολοι οι αλλοι ειναι καλοι κ εγω ο προβληματικος. ποσο τη μισω οταν μου το λεει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    δυσκολο θεμα και εγω τα περασα...μονο στο δημοτικο και στην πρωτη γυμνασιου.αλλα ειναι αρκετο για να σε τσακισουν.μεχρι που μια μερα σηκωθικα και ειπα γ@μα τα ολα αυτα και αρχισα να πιανω ατομα και να ψαχνω τα ειρωνικα χαμογελακια τους ενα ενα,αλλα ειμασταν παιδια τι καταλαβεναμε τοτε.και εγω δεν εκανα λιγα σε αλλα ατομα.αλλα αυτα τα κοροιδευτικα υβριστικα ψευδονημα και το ξυλο στο διαλημα ή στην ταξη που παντα σε ντροπιαζαν ηταν εφιαλτης, σε κανουνε να εισαι επυφιλακτικος προς ολους τους ανθρωπους.τπτ μαν πηγενε παρακατω,βρες μια παρεα και θα ξαναβρεις τον σεβασμο προς τον εαυτο σου και προς τους αλλους.θα δεις οτι δεν θελουν να σε μειωσουν αλλα να σε μαθουν και να σε δεχτουν.δεν ειμαστε πια πιτσιρικια κανε μια κηνηση να κοινωνικοποιηθης.σιγα σιγα θα τα αφησεις πισω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλα ρε παιδια , σε σχολειο πατε η αναμορφωτηριο ? ειμαι της παλιας γενιας , κ ολοι ειμαστε παναγιτσες τοτε .
    Καντε βαρη , βαρη , να σας φοβουνται .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ εγω μισω το σχολειο μου κ τους συμμαθητες μου κ εχω αρκετα απωθημενα επειδη δεχτηκα την ιδια συμπεριφορα οπως εσυ κιολας,Καταλαβε ομως οτι το παρελθον δεν αλλαζει ομως το παρρον κ το μελλον αλλαζουν εμενα τωρα ειναι το αγορι μου στην ζωη μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ λιγες κ καλες φιλες κ προσπαθω μην σκεφτομαι το σχολειο ειναι η χειροτερη περιοδος που περασα ποτε,χαρακτηριστικο ειναι οτι το αγορι μου κ οι φιλες μου καταγονται ολοι απο αλλα μερη δεν θελω ανθρωπους απο εδωπερα απο την νεολαια που λιγο πολυ τους γνωριζω ολους εκτος απο τους δικους μου κ λιγα μεγαλυτερους απο μενα ανθρωπους που εκτιμω κ ειναι οικογενειακοι φιλοι,Κανε ο,τι μπορεις για να βρεις κ την καταλληλη γυναικα κ λιγους κ καλους φιλους μην θελεις ποσοτητα η ποιοτητα μετραει κ το μελλον σου θα ειναι πολυ καλυτερο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    λοιπον, αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους. ειπατε σωστα πραγματα. αλλα ρε παιδια, σημασια εχει να μου τα λεγατε ΤΟΤΕ. ενταξει παω και σε ψυχολογο αλλα τιποτα δε θα με ευχαριστουσε περισσοτερο απο το να αντιδρουσα ΤΟΤΕ.

    ελπιζω μονο να εχουν διαβασει ή να διαβασουν το ποστ αυτο εφηβοι του σημερα. παιδια πλιζ αντιδραστε. αμα καποιος/α σας την πει, ορμηστε του. μπορει να ειστε αδυναμοι σωματικα αλλα δεν παιζει ρολο. παρτε το βιβλιο του και σκιστε το. βριστε τον. ριξτε ενα γερο σκαμπιλι στις κοπελες (ειναι και αυτες ειναι αδυναμες σωματικα). αντιδραστε αμεσως. γυριστε πισω και καντε τα γυαλια καρφια στο σπιτι που οι γονεις σας σας πηγαινουν σε αυτο το σχολειο. απειληστε τους οτι αν δε σας αλλαξουν σχολειο, δε θα ξαναπατησετε το ποδι σας εκει. και πειτε τους "αναγκαστε με να παω".

    τεσπα, για να το ελαφρυνω λιγο, ευτυχως δεν ηταν και τοσοι πολλοι αυτοι που με πειραζαν. αλλα για μενα ηταν πολλοι. εχω μισος γ αυτα τα ατομα. θελω πολυ να τα εκδικηθω με καποιο τροπο. αλλα δεν ξερω με ποιο. ξερω πολλοι θα πειτε οτι δεν αξιζει, αλλα για μενα αξιζει και οφειλω να το κανω. ευχομαι αυτα τα ατομα να υποφερουν. μια μερα πηρα μια και εκανε πως δε θυμαται. θελω να σας ρωτησω κατι. το οτι θελω τοσο πολυ να φυγω απο την πολη μου το καταλαβαινετε; το δικαιολογειτε; πιστευετε θα μου κανει καλο;;

    ξερετε και κατι αλλο; εχετε δικιο. η κοινωνια (το σχολειο μια μικρογραφια αυτης) δε θελει τους αδυναμους. ουτε η ζωη. απο μικρο η ζωη σου δειχνει το σκληρο της προσωπο και σου λεει οτι πρεπει να εισαι δυνατος, σου τιμωρει την αδυναμια, σε αναγκαζει να γινεσαι ολο και πιο δυνατος, σε ριχνει στα σκληρα, τρως τα μουτα σου. το θεμα ειναι οτι καποιοι λυγιζουν. αλλοι αυτοκτονουν. μερικες φορες η ζωη ειναι οχι μονο σκληρη αλλα και αδικη. δε σου αναγνωριζει τις ικανοτητες και τις αξιες σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Φίλε Στέφανε...
    Το να νιώθεις μίσος για όλους αυτούς, τώρα πια, δεν ωφελεί. Κακό στον εαυτό σου κάνεις.
    Μην απασχολείσαι με ερωτήματα του τύπου: "γιατί δεν αντέδρασα όταν έπρεπε"....
    Δεν αντέδρασες, πάει και τελείωσε. Από δω και μπρος τώρα τι κάνεις.
    Εάν αισθάνεσαι ότι δε σε ικανοποιεί ο ψυχολόγος που πας, πήγαινε σε άλλον.
    Στην ανάγκη θα σου λεγα να πας καλύτερα και σ' ένα ψυχίατρο. Έχω και 'γω υποστεί bullying, μικρότερο από το δικό σου βέβαια, αλλά και μόνο από αυτό μπορώ να καταλάβω την επίδραση που έχει στην ενήλικη ζωή! Είσαι θυμωμένος, το καταλαβαίνω! Όμως, σκέψου το συμφέρον σου. Δε βγάζεις τίποτα με το να σκέφτεσαι το παρελθόν. Χέστο το εκπαιδευτικό σύστημα, χέσ' την κοινωνία, χέστα όλα! Είναι σάπια, δίχως αμφιβολία. Γι' αυτό και συ, εφόσον το αναγνωρίζεις, μην αφήσεις να σε παίρνουν από κάτω! Μην παίζουν το παιχνιδάκι τους. Και κάτι άλλο.... Σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγεις και να πας σ' άλλη πόλη! Πιστεύω ότι αν αλλάξεις παραστάσεις τα πράγματα θα' ναι καλύτερα για σένα, θα κάνεις ένα restart.....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    9
    To bullying - εκφοβισμός είναι ένα από τα βασικά στοιχεία της ανθρώπινης οντότητας.

    Η πραγματικότητα λοιπόν αγαπητέ Στέφανε δεν είναι πως έτυχε να πας στο συγκεκριμένο σχολείο, ή πως έτυχε να έχεις συμμαθητές σου κάποια "κακά" παιδιά. Η πραγματικότητα είναι πως ήσουν από τους ευάλωτους, από τους εύκολους στόχους ώστε κάποιοι συμμαθητές σου να εξωτερικεύσουν αυτό το στοιχείο επάνω σου.

    Στην αρχή κι εγώ ένιωθα ακριβώς όπως μας τα γράφεις εδώ. Μίσος για συγκεκριμένα άτομα και τους θεωρούσα υπεύθυνους για πολλά, μέχρι που πέρασα ακόμα χειρότερα και ακόμα πιο χειρότερα και ξανά και ξανά και τελικά αφού σαν από θαύμα επιβίωσα από όλα αυτά, κατέληξα στο συμπέρασμα που σου έγραψα στην αρχή. Ο εκφοβισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης μας. Της ανθρώπινης φύσης.

    Βέβαια ακόμα και να το συνειδητοποιήσει αυτό κάποιος, δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα τραύματα που έχει μέσα του, αλλά θα μειωθεί αισθητά ίσως και να εξαφανιστεί αυτό το μίσος προς τους άλλους, προς την κοινωνία, γιατί τελικά δεν είναι η κοινωνία μας κακή, αλλά ο άνθρωπος έχει μέσα του το κακό από τη φύση του. Και το να παύσει κανείς να θεωρεί υπεύθυνους κάποιους για την κατάστασή του, το να παύσει το μίσος που έχει μέσα του, του φέρνει αυτόματα μια μοναδική εσωτερική ξεκούραση και ανακούφιση.

    Υπάρχουν ασφαλώς, πέρα από τα κακά, και καλά στοιχεία που συνθέτουν την ανθρώπινη υπόσταση. Δηλαδή όπως ενστικτωδώς όταν δω κάποιον ευάλωτο μπορεί να τον εκφοβίσω, το ίδιο ενστικτωδώς όταν δω κάποιον να πάει να τον πατήσει το τρένο μπορεί να τρέξω να τον σώσω ας μη τον γνωρίζω. Αυτό είναι άνθρωπος.

    Τώρα αν το κακό και το καλό πορεύονται πάντα μαζί χέρι χέρι ή αν υπερτερεί το ένα έναντι του άλλου δε μπορώ να απαντήσω ακριβώς. Ίσως βέβαια και να μην έχει και τόσο σημασία, γιατί και δέκα καλά να κάνω και μόλις ένα κακό, κάποιος από αυτό το ένα το κακό θα υποφέρει. Ή και δέκα κακά να κάνω και μόλις ένα καλό πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα μου χρωστά ευγνωμοσύνη.

    Έτσι η γνώμη μου είναι να προχωρήσεις, δηλαδή να το αφήσεις στην άκρη το παρελθόν, όχι εντελώς ασφαλώς γιατί δε γίνεται αλλά το βάρος να το ρίχνεις στο τώρα. Για μένα ναι, θα σε βοηθήσει αν αλλάξεις μέρος γιατί θα νιώθεις κάπως σα να μην υπάρχουν όλοι αυτοί από τους οποίους δέχτηκες bullying. Και δεν είναι μόνο οι άνθρωποι, αλλά όταν έχεις νιώσει άσχημα, ακόμα και ένα κτήριο, ακόμα και ένας δρόμος, επαναφέρει όλα τα άσχημα αισθήματα.

    Πήγαινε σε άλλο μέρος και θα είσαι ένας νέος άνθρωπος σε ένα νέο τόπο, με άσχημες μεν, αλλά πολύτιμες εμπειρίες και αυτό θα σε βοηθήσει να κοιτάξεις τι θα κάνεις από δω και πέρα, όχι τι έγινε στο παρελθόν.

    Σου εύχομαι το καλύτερο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ki εγω συμφωνω με τον προλαλησαντα tsagy , πηγαινε σε αλλο σχολειο παση θυσια , απαραδεκτο το μπουλιν , σημεια των καιρων ββαια , διοτι ειμαι πολυ μεγαλυτερος σου , και στην εποχη μου , δεν υπηρχε ιχνος μπουλιν , μου φαινεται απιστευτο το μπουλιν , τι ειδους παιδια ειναι αυτα που το εξασκουν ? θηριωδια ειναι ανευ λογου και αιτιας , και τερατα αυτοι που το εξασκουν .........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Ο θεματοθέτης ήταν το 2014 27 χρονών
    Λογικά θα το χε ήδη τελειώσει το σχολείο !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , ναι βρε , τωρα τοδα ........... !! ε , περασμενα ξεχασμενα , δεν φταιει το τοτε μπουλιιν , αλλη ειναι η αιτια ......... παντως αυτη ειναι η γνωμη μου γι αυτους που εξασκουν μπουλιιν .........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 09:03
  2. bullying(σχολικός εκφοβισμός). :( :(
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 26-03-2012, 04:21
  3. bullying - ενα επικαιρο θεμα
    By Users_Club in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2010, 11:13
  4. Έντονα σημάδια bullying....
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 810
    Last Post: 04-11-2009, 23:37
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •