bullying
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: bullying

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    bullying

    οταν ημουν στο σχολειο δεχτηκα πολυ bullying. και απο αγορια κ απο κοριτσια. ημουν το διαβαστερο ησυχο καλο παιδι, ημουν κ αδυναμος σωματικα και αντι αυτο να με παει μπροστα, με εκανε στοχο. και οχι μονο στο σχολειο. και στο φροντιστηριο. και ψυχολογικη και σωματικη βια. απο κοριτσια ηταν πολυ χειροτερο. ξερετε τι ειναι να σε λενε κοπελες με κοριτσιστικο ονομα;; ξερετε ποσο τραυματικο ειναι αυτο; ποσο σε επηρεαζει και στην ενηλικη ζωη σου; νιωθω απιστευτο μισος για τα ατομα αυτα. τους ριχνω ευθυνες για αυτο που ειμαι τωρα, για το οτι δεν εχω αυτοεκτιμηση. μισω το μερος που μεγαλωσα και θελω να φυγω. εχω μισος για τους ανθρωπους, εχω γινει δυσπιστος και απομακρος. αρνουμαι πολλες φορες να κοινωνικοποιηθω, βλεπω σε πολλους αυτα τα ατομα. εχω πληγωθει. τα τραυματα αυτα υπαρχουν ακομα. ευχομαι να ειχα αντιδρασει τοτε. μακαρι να μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο να το κανω. ημουν ατυχος που πηγα σε αυτο το σχολειο. πραγματικα ατυχος. θα μπορουσα να ειχα καταφερει πολυ περισσοτερα πραγματα. θα μπορουσα να ειμαι καποιος αλλος. αξιζα πολλα περισσοτερα. δε μου αξιζε αυτο το περιβαλλον. οι καθηγητες στην κοσμαρα τους. σχολικος ψυχολογος;; τι ειναι αυτο; παρακαλουσα τους γονεις μου να μου αλλαξουν σχολειο και τιποτα. αυτα τα ατομα που τσακισαν την αυτοεκτιμηση και τον αυτοσεβασμο. δεν ειχα κανεναν να με υπερασπιστει. ημουν εντελως μονος. ανυπερασπιστος. δεν ηξερα. ημουν παιδι. η κοινωνια σαπια. το εκπαιδευτικο συστημα σαπιο. παπαγαλια και αχρηστα μαθηματα. ολα για τις εξετασεις. τιποτα δε μου προσεφερε το σχολειο. αντιθετα, μου πηρα πολλα. κανεις δεν ενδιαφερθηκε γι αυτα που περασα. τα περασα ολα μονος. και τωρα μονος τα περναω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και γω πιστευω αυτη ειναι η αιτια που τωρα εχω κοινωνικη φοβια και αποφευκτικη διαταραχη. Δεχομουν λεκτικη επιθεση για το διαστημα που πηγαινα Ε' δημοτικου - 3η Γυμνασιου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    τι ειναι η αποφ. διαταραχη;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    11
    Στέφανε δες το αλλιώς κ προχώρα μπροστά..παρ΄το εγωιστικά κ μην αφήσεις 5-10 κάφρους να σου σημαδέψουν το υπόλοιπο της ζωής σου..τα παιδιά που ασκούν ψυχολογική, σωματική κ λεκτική βία μη νομίζεις πως είναι οι πιο δυνατές προσωπικότητες..αντιθέτως μάλιστα...να μου πεις για ποιο λόγο να το περάσεις εσύ όλο αυτό? οκ δίκιο έχεις..το πέρασες όμως μόνος κ αυτό δείχνει δύναμη..δε συμφωνείς? όσο για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι είναι ανεπαρκές απ΄όλες τις πλευρές..λίγοι εκπαιδευτικοί είναι ευαισθητοποιημένοι κ κοντά στα παιδιά..ήσουν άτυχος που δεν πέτυχες κανέναν..η οικογένεια σου θα έπρεπε να σου σταθεί, να σ΄ακούσει αλλά ίσως δε το θεώρησε αρκετά σοβαρό..ασχολήσου με πράγματα που αγαπάς. φρόντισε τον εαυτό σου κ μη φοβάσαι να κοινωνικοποιηθείς..υπάρχου ν κ σωστοί άνθρωποι..αν δε γουστάρεις πλέον το μέρος που μεγάλωσες φύγε κ κάνε μια νέα αρχή..αν νιώθεις αδύναμος ζήτα τη βοήθεια κάποιου ειδικού για να βοηθηθείς..μη μένεις στο παρελθόν..η ζωή είναι πολύ μικρή κ ο χρόνος κυλάει γρήγορα..

  5. #5
    Σε καταλαβαινω απολυτα .... να φανταστεις ολοι με ειχαν ξεκοψει απο παντου , δεν υπηρχα καν ....λεκτικη βια και σωματικη , απορω αμα κανεις με θυμαται , αλλα δεν το αξιζα αυτο ειναι το θεμα , μην κατηγορεις το ευατο σου , η ελληνικη κοινωνια συγκεκριμενα ειναι για τον πουτσο , απλως τα καλα ατομα ειναι που πληρωνουν τις τρυπες τις εκπαιδευσης και του συστηματος , αμα ειναι να κατηγορισεις καποιον κατηγορισε το κρατος αυτο κριβεται πισω απο ολα , απο κει προερχονται ολα τα αρνητικα ...... ειμουν τοσο ατυχος γιατι κανεις δεν μου προσφερε ενα χερι βοηθειας , ουτε ακομα και εκπαιδευτικοι , χειρονομιες μου εκαναν πισω απο την πλατη μου στα ματια ολων και κανεις εκπαιδευτικος δεν εκανε μια κινηση να με βοηθησει ειτε να με συμβουλεψει ... Η Ελλαδα φταιει Στεφανε .... και κανεις αλλος ..... εμεις ειμαστε οι χαμενοι και οι αδικημενοι αυτο δεν αλλαζει , αλλα στο χερι μας ειναι να βελτιωσουμε τα πραγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Στεφανε , εκτος απο ησυχο παιδι κ διαβαστερο , καποιο λαθος πρεπει να κανεις στην συμπεριφορα σου . Εντοπισε το κ αλλαξε το , εκτος αν ολα τα ησυχα παιδια πεφτουν θυματα του μπουλιιν , πραμα που θα μουκανε εντυπωση . Ενταξου σε μια παρεα , μην απομονωνεσαι , αρχισε βαρη ( η καποια πολεμικη τεχνη , πολλοι αρχιζουν απο μικροι , καλυτερα τα βαρη ομως , γρηγορα αποτελεσματα ) , κ σενα χρονο δεν θα σε πειραζει κανεις , ως τοτε υπομονη . Μπορεις να βρεις καποιον μεγαλυτερο να κανεις παρεα ? ( ωστε να μην σε πειραζουν , δεν μπορει ολοι οι μεγαλοι να ειναι σκατοπαιδα ) .

  7. #7
    Αρχ... ΜακΓκαιβερ,δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα κακο,αρκει να εισαι διαφορετικος και ευκολος στοχος.Τους πραγματικα κακους τους φοβουνται και δεν τους πειραζουν.Μικρογραφια της κοινωνιας ειναι το σχολειο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Αρχ... ΜακΓκαιβερ,δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα κακο,αρκει να εισαι διαφορετικος και ευκολος στοχος.Τους πραγματικα κακους τους φοβουνται και δεν τους πειραζουν.Μικρογραφια της κοινωνιας ειναι το σχολειο.
    ακριβως μικρογραφια της κοινωνιας.υπαρχει και bullying στον εργασιακο χωρο (το βιωνω κι αυτο), οποτε πιστευω οτι πρεπει να βρεις μεσα σου τη δυναμη να το εκλογικευεις ολο αυτο και να πιστεψεις οτι ειναι δειγμα"επικρατησης" του "δυνατοτερου" που συνηθως εχει τρελα ψυχολογικα να λυσει.Θεωρω οτι θα βρεις την εσωτερικη σου δυναμη να το αντιμετωπισεισ και να θυμασαι δε σε αυτοκαθοριζει κανενας εκτος απο σενα

  9. #9
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    ακριβως μικρογραφια της κοινωνιας.υπαρχει και bullying στον εργασιακο χωρο (το βιωνω κι αυτο), οποτε πιστευω οτι πρεπει να βρεις μεσα σου τη δυναμη να το εκλογικευεις ολο αυτο και να πιστεψεις οτι ειναι δειγμα"επικρατησης" του "δυνατοτερου" που συνηθως εχει τρελα ψυχολογικα να λυσει.Θεωρω οτι θα βρεις την εσωτερικη σου δυναμη να το αντιμετωπισεισ και να θυμασαι δε σε αυτοκαθοριζει κανενας εκτος απο σενα
    To χειροτερο λάθος σε αυτη την περιπτωση ειναι να μην μιλας , πρεπει να τους πολεμησεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Αρχ... ΜακΓκαιβερ,δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα κακο,αρκει να εισαι διαφορετικος και ευκολος στοχος.Τους πραγματικα κακους τους φοβουνται και δεν τους πειραζουν.Μικρογραφια της κοινωνιας ειναι το σχολειο.


    Ενταξει , δεν το ηξερα , δεν μουχει τυχει ισως επειδη ειμαι πολυ γυμνασμενος , απο μικρος , αλλα οχι κακος . Εχει καταντησει λοιπον ετσι η κοινωνια ? παντα χρειαζοταν να επιβαλλεσαι , σε ολους τους τομεις , να μην σου παιρνουν τον αερα . Για να το λετε , ετσι θαναι .
    Last edited by Macgyver; 30-07-2014 at 19:09.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΧωρίςΣκιά View Post
    To χειροτερο λάθος σε αυτη την περιπτωση ειναι να μην μιλας , πρεπει να τους πολεμησεις


    Αυτο λεω κ εγω . Σου πατησε καποιος το δαχτυλο ? πατα του ολο το ποδι , σε εναν καυγα , δεν μετραει το μεγεθος του σκυλου , αλλα το μεγεθος της οργης του σκυλου , ειπε καποιος ( οχι κ οτι καλυτερο , αλλα ετσι οπως τα περιγραφετε , δεν μενει αλλη εναλλακτικη ,αλλα δεν ειμαι υπερ της βιας ) . Παρολα αυτα , ειναι ενα τεραστιο προβλημα το bullying , πηγαινα σχολειο παλαια , κατι ψιλουπηρχε , αλλα ημουν ακοντιστης , απο τα 15 , κ δεν με πειραζε κανεις , τωρα ομως διπιστωνω οτι εχει γιγαντωθει το προβλημα , δεν ξερω τι να πω παιδια .
    Συμφωνω με την ΕRIKA .

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη.
    Posts
    67
    Έχω υποστεί bullying με μορφή λεκτικού εκφοβισμού ( κοροϊδία, απειλές) και σωματικού εκφοβισμού (χτυπήματα). Αυτό με έκανε να αποφεύγω να βγαίνω έξω στα διαλείμματα και να έχω αγοραφοβία.Οι καθηγητές απλά αμέτοχοι πίνοντας τον καφέ τους ούτε έμπαιναν στον κόπο να διακόψουν τον καβγά. Τώρα το χω ξεπεράσει.


    EDIT: αν και άσχετο αργότερα έμαθα απο έμπιστες πηγές εκ των έσω ότι οι 5/10 καθηγητές είχαν έρθει με βύσμα στο λύκειο μας...
    Last edited by deleted12082014; 30-07-2014 at 21:27.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by korin View Post
    Στέφανε δες το αλλιώς κ προχώρα μπροστά..παρ΄το εγωιστικά κ μην αφήσεις 5-10 κάφρους να σου σημαδέψουν το υπόλοιπο της ζωής σου..τα παιδιά που ασκούν ψυχολογική, σωματική κ λεκτική βία μη νομίζεις πως είναι οι πιο δυνατές προσωπικότητες..αντιθέτως μάλιστα...να μου πεις για ποιο λόγο να το περάσεις εσύ όλο αυτό? οκ δίκιο έχεις..το πέρασες όμως μόνος κ αυτό δείχνει δύναμη..δε συμφωνείς? όσο για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι είναι ανεπαρκές απ΄όλες τις πλευρές..λίγοι εκπαιδευτικοί είναι ευαισθητοποιημένοι κ κοντά στα παιδιά..ήσουν άτυχος που δεν πέτυχες κανέναν..η οικογένεια σου θα έπρεπε να σου σταθεί, να σ΄ακούσει αλλά ίσως δε το θεώρησε αρκετά σοβαρό..ασχολήσου με πράγματα που αγαπάς. φρόντισε τον εαυτό σου κ μη φοβάσαι να κοινωνικοποιηθείς..υπάρχου ν κ σωστοί άνθρωποι..αν δε γουστάρεις πλέον το μέρος που μεγάλωσες φύγε κ κάνε μια νέα αρχή..αν νιώθεις αδύναμος ζήτα τη βοήθεια κάποιου ειδικού για να βοηθηθείς..μη μένεις στο παρελθόν..η ζωή είναι πολύ μικρή κ ο χρόνος κυλάει γρήγορα..
    οχι δεν το γουσταρω καθολου και ο λογος ειναι οτι περασα τοσο χαλια σαν παιδι κ εφηβος. μπορω ομως να φυγω; ειναι και τα λεφτα στη μεση...

  14. #14
    Η δική μου προσωπική εμπειρία λέει ότι δε χρειάζεται να κάνεις κάτι για να δεχτείς bullying.Αρκεί να μην κάνεις κάτι όπως το κάνει η μάζα.Διαφέρεις σε κάτι απο τους υπόλοιπους; Δεν είσαι άνθρωπος που μιλάει πολύ; Θα σου έρθει το bullying απο εκεί που δε το περιμένεις.Φίλε δε μπορώ να είμαι στο μυαλό σου για να ξέρω πως νιώθεις ακριβώς αλλά έχω δεχτεί bullying στο σχολικό μου περιβάλλον επί 12 χρόνια και ξέρω πόσο άσχημο ειναι το συναίσθημα.Βέβαια εμένα ποτέ δε με ενόχλησαν κορίτσια αλλά λόγω του ότι ένιωθα κατώτερος δε πλησιάζα και εγώ κάποια.Οταν μεγάλωσα μου έτυχε μια δουλειά σε άλλη πόλη και έτσι έφυγα απο το προβληματικό περιβάλλον.Ομως το πρόβλημα να μην μπορώ να πλησιάσω εύκολα ανθρώπους παρέμεινε και ειδικά με τις κοπέλες.Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν είσαι κάτω απο 25 θεωρώ πως μπορεις άνετα να το παλέψεις και να γυρίσεις την ζωή σου.Εγώ δυστυχώς έχω ξεπεράσει αρκετά και τα 30 και μετά απο μια περίοδο που με πήρε απο κάτω,κατάλαβα πια ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν.Είναι πλέον στάση ζωής.
    Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να αλλάξεις περιβάλλον όσο γίνεται γρηγορότερα.Τα χρήματα είναι σίγουρα η κινητήριος δύναμη για όλα τα πράγματα.Ψάξε για δουλειά σε οτιδήποτε αντικείμενο είναι η γνώμη μου ακόμη και αν παίζει εκμετάλευση στα χρήματα.Εγώ όταν ξεκίνησα στη δουλειά που βρίσκομαι μέχρι σήμερα το 1998 έπαιρνα 50.000δρχ,δούλευα πάνω απο 8ωρο και ήμουν και ανασφάλιστος.Αλλά πήγα γιατί ήταν σε άλλη πόλη και αυτό μου άλλαξε αρκετά την ψυχολογία μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έγινα 100% άλλος άνθρωπος.Είναι αυτό το μαμημένο "γιατί" που μου τρώει ώρες-ώρες τα σωθικά και πριν λίγο καιρό με ώθησε στο να θέλω να φουντάρω αλλά ρε γμτ όταν βλέπεις γύρω σου ότι νέοι άνθρωποι σκοτώνονται σε τροχαία χωρίς να φταίνε,πρώτος μου ξάδερφος 33 ετών να πεθαίνει απο καρκίνο στομάχου και να αφήνει 2 μικρά παιδιά 2 και 4 ετών και μια σύζυγο,σκέφτομαι ότι όπως και να ειναι η ζωή μας που έχει διαμορφωθεί απο τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος και τις επιλογές που κάναμε απενάντι σε αυτό,ειναι καλύτερα να είσαι ζωντανός αντί πεθαμένος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    λοιπον, αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους. ειπατε σωστα πραγματα. αλλα ρε παιδια, σημασια εχει να μου τα λεγατε ΤΟΤΕ. ενταξει παω και σε ψυχολογο αλλα τιποτα δε θα με ευχαριστουσε περισσοτερο απο το να αντιδρουσα ΤΟΤΕ.

    ελπιζω μονο να εχουν διαβασει ή να διαβασουν το ποστ αυτο εφηβοι του σημερα. παιδια πλιζ αντιδραστε. αμα καποιος/α σας την πει, ορμηστε του. μπορει να ειστε αδυναμοι σωματικα αλλα δεν παιζει ρολο. παρτε το βιβλιο του και σκιστε το. βριστε τον. ριξτε ενα γερο σκαμπιλι στις κοπελες (ειναι και αυτες ειναι αδυναμες σωματικα). αντιδραστε αμεσως. γυριστε πισω και καντε τα γυαλια καρφια στο σπιτι που οι γονεις σας σας πηγαινουν σε αυτο το σχολειο. απειληστε τους οτι αν δε σας αλλαξουν σχολειο, δε θα ξαναπατησετε το ποδι σας εκει. και πειτε τους "αναγκαστε με να παω".

    τεσπα, για να το ελαφρυνω λιγο, ευτυχως δεν ηταν και τοσοι πολλοι αυτοι που με πειραζαν. αλλα για μενα ηταν πολλοι. εχω μισος γ αυτα τα ατομα. θελω πολυ να τα εκδικηθω με καποιο τροπο. αλλα δεν ξερω με ποιο. ξερω πολλοι θα πειτε οτι δεν αξιζει, αλλα για μενα αξιζει και οφειλω να το κανω. ευχομαι αυτα τα ατομα να υποφερουν. μια μερα πηρα μια και εκανε πως δε θυμαται.

    θελω να σας ρωτησω κατι. το οτι θελω τοσο πολυ να φυγω απο την πολη μου το καταλαβαινετε; το δικαιολογειτε; πιστευετε θα μου κανει καλο;;

    ξερετε και κατι αλλο; εχετε δικιο. η κοινωνια (το σχολειο μια μικρογραφια αυτης) δε θελει τους αδυναμους. ουτε η ζωη. απο μικρο η ζωη σου δειχνει το σκληρο της προσωπο και σου λεει οτι πρεπει να εισαι δυνατος, σου τιμωρει την αδυναμια, σε αναγκαζει να γινεσαι ολο και πιο δυνατος, σε ριχνει στα σκληρα, τρως τα μουτα σου. το θεμα ειναι οτι καποιοι λυγιζουν. αλλοι αυτοκτονουν. μερικες φορες η ζωη ειναι οχι μονο σκληρη αλλα και αδικη. δε σου αναγνωριζει τις ικανοτητες και τις αξιες σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. bullying
    By stefanos14587 in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 24-01-2018, 23:36
  2. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 09:03
  3. bullying - ενα επικαιρο θεμα
    By Users_Club in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2010, 11:13
  4. Έντονα σημάδια bullying....
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 810
    Last Post: 04-11-2009, 23:37
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •