Καλος ακροατής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668

    Καλος ακροατής

    Αν ειμαι καλος ακροατής, δεν διακοπτω τον αλλο.Ενώ τον ακουω δεν σχεδιάζω την απάντηση μου, προσποιούμενη οτι τον ακουω. Προσπαθώ να ακουσω τί λεει αλλά και τί δεν λεει αναμεσα στις σιωπές. Δεν βιάζομαι, δεν υπάρχει ενα σημειο στο οποίο θέλω να παω την συζήτηση ούτε προδιαγεγραμμενη πορεία. Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να πάμε "εκει", αφού ειμαστε "εδώ". Ο ανθρωπος που μου μιλάει δεν ειναι αντικείμενο, ωστε να βιαστώ να τον κατηγοριοποιήσω ή να τον χειραγωγήσω ή να το οδηγήσω κάπου.Κ παρά τις διαφορές μας, προσπαθώ να τον καταλάβω, να τον προσεγγίσω. Τα σημεία επαφής μας ειναι σημαντικότερα απο τις διαφορές μας.

    Ολα αυτα δεν σημαινουν οτι δεν μιλάω, δεν λέω τίποτα, αλλά οτι οταν ακουω καποιον ειναι πιθανότερο να του κάνω ερωτήσεις, παρά να κατακρίνω ή να προσπαθήσω να επιβληθω.

    Αφιερωμένο με πολύ αγάπη σε εναν φίλο μου.....:)null

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160

    Διάλογος = Πόλεμος



    Ο διάλογος δεν αποκλείει την κριτική, την αποδοκιμασία ή την προσπάθεια επιβολής και χειραγώγησης. Όλα είναι δυνατά. Όχι όμως και αποδεκτά από όλους. Άλλα πράγματα είναι που υπονομεύουν την προσπάθεια διαλόγου. Αν φερειπείν αρχίσουμε να εννοούμε περισσότερα από όσα λέγονται, διατρέχουμε τον κίνδυνο να προβάλουμε στον απέναντι πράγματα δικά μας, που ο άλλος δεν (θέλει να) έχει κατά νου. Η σαφήνεια ωστόσο είναι τόσο σημαντική όσο κι η ειλικρίνεια και πρέπει να επιδιώκεται πάση θυσία. Δεν είναι δυνατόν να διαλεχθούν δυο πλευρές, αν δεν έχουν σαφή εικόνα η μια της άλλης. Αν λοιπόν για όποιο λόγο δεν δίνεται από τον καθένα σαφής εικόνα των θέσεών του, διάλογος ουσιαστικός δεν μπορεί να υπάρξει. Πρώτα λοιπόν κοιτάμε το τι λέμε εμείς κι έπειτα τι ακούμε.
    Η ήδη διαμορφωμένη άποψη για το συζητούμενο θέμα δεν αποτελεί προκατάληψη. Το ότι αναλογίζομαι τι λέω και τι θα πω, δε σημαίνει κι ότι παύω και να ακούω. Κάθε άλλο. Αν έχω την πρόθεση να παρακολουθήσω τι μου λεν, θα το κάνω. Για να ακούσω και ίσως να καταλάβω κάποιον, χρειάζεται να τον προσεγγίσω, ώστε να παρακολουθήσω τον ειρμό της σκέψης του. Ενδεχομένως να διαπιστώσω ότι διαφωνώ. Αυτό όμως δεν εμποδίζει την κατανόηση, αλλά τη συμφωνία, τη σύμπτωση. Οι διαφορές άρα δεν αποκλείουν υποχρεωτικά την προσέγγιση. Μπορεί να ʽναι και ένας λόγος παραπάνω, για να την επιδιώκουμε. Και (πρέπει να) είναι το ίδιο σημαντικές με τις ομοιότητες. Ειδάλλως τίποτε δεν έχει νόημα κι αξία. Καμιά καλοπροαίρετη και ειλικρινής συζήτηση δεν ακολουθεί ως επί το πλείστον την πορεία που περιμένουμε.
    Οι συμμετέχοντες στο διάλογο δεν είναι αντικείμενα, αλλά υποκείμενα του διαλόγου. Με την έννοια ότι ο διάλογος διεξάγεται από αυτούς, αλλά και ότι ο διάλογος τους υποβάλλει στη δοκιμασία της κρίσης των απόψεών τους.
    Ο διάλογος είναι ένα πεδίο σύγκρουσης απόψεων. Πόλεμος είναι. Και κατά τούτο είναι και δημιουργικός. Γιατί φέρνει στο φως ό,τι βρίσκεται μέσα στο μυαλό του καθενός, ώστε να το δουν και οι άλλοι και ο ίδιος. Είναι ένα μέσο για να ανακαλύπτουμε την αλήθεια για τα πράγματα. Και γιʼ αυτό προϋποθέτει (και γεννά) κάποια διανοητική συγκρότηση και αρκετό ηθικό σθένος. Να μην ξεχνιόμαστε. «Πάντων πατήρ πόλεμος». Κι ο πόλεμος έχει θύματα. Κοστίζει. Πονάει. Εάν βεβαίως παίρνει κανείς πράγματι μέρος σʼ αυτόν και δεν τον παρακολουθεί από απόσταση, για να καρπωθεί τα λάφυρα της νίκης του δυνατού.


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    O ένας ψάχνει μια μαμμή για τις σκέψεις του, ο άλλος κάποιον τον οποίο μπορεί να βοηθήσει : έτσι γεννιέται μια καλή συνομιλία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενδιαφερον θεμα.
    Με ενδιαφερει οτιδηποτε εχει σχεση με social skills.

    Μερικοι κανονες.
    1)Κανουμε ερωτησεις συχνα.
    2)Κοιταμε τον αλλο...χωρις βεβαια να τον κοιταμε συνεχεια.
    3)Γνεφουμε το κεφαλι...ή λεμε κανα \"ναι\" για να δειχνουμε οτι τον ακουμε.
    4)Η φωνη μας δεν πρεπει να ειναι πολυ δυνατη ή πολυ σιγανη ή μονοτονη.
    κτλ βασικα υπαρχουν πολλοι μικροι κανονες στην συνομιλια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    keepακο, οχι να δειχνουμε οτι ακουμε αν δεν ακουμε!

    καλυτερα να πεις δεν θελω να ακουσω, δεν εχω τη διαθεση να ακουσω...

    Η επικοινωνια αλλωστε ουτε μπορει να επιβληθει ουτε ειναι υποχρεωτικη. Ειναι ομως απαραιτητη προυποθεση για μια ομορφη σχεση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οχι να δειχνουμε οτι ακουμε αν δεν ακουμε
    Εμμμ ναι να τον ακουμε εννοω...αλλα να του το δειχνουμε κιολας οτι τον ακουμε...συμφωνω:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μερικες φορες θελω να ακουσω και να επικοινωνησω... αλλα τα κανω μανταρα...το νοιωθω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Θα κάνω ένα search στο νετ να γράψουμε και ένα τόπικ με social skills :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by keep_walking
    Μερικες φορες θελω να ακουσω και να επικοινωνησω... αλλα τα κανω μανταρα...το νοιωθω.
    γιατί το λες αυτο? τί γίνεται δλδ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να το περιγραψω...αλλα το νοιωθω οτι κατι δεν παει καλα στην επικοινωνια και δυσκολευω τον συνομιλητη...και την συζητηση...θα προσπαθησω καποια στιγμη ισως να το περιγραψω αλλα οχι τωρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να κάνουν διάλογο. Δεν τους αφορά αυτή η λέξη. Τους ενδιαφέρει να ακουστούν οι δικές τους απόψεις, με οποιοδήποτε κόστος και τρόπο, αδιαφορώντας για την γνώμη των άλλων.
    Αυτή μου η διαπίστωση ενισχύεται καθημερινά από παντού. Από τον χώρο εργασίας μου, από τον οικογενειακό και μερικές φορές ακόμα και από τον φιλικό.
    Δεν θα βγάλω τον εαυτό μου απ\'έξω. Πολλές φορές έχω καταλάβει αυτό που άθελά του είπε ο keep παραπάνω:ότι προσποιούμαι ότι ακούω τον άλλον, κάνοντας νεύματα αλλά στην πραγματικότητα σκέφτομαι εκείνη την ώρα την δικιά μου απάντηση και με ποιόν τρόπο θα ακουστεί καλύτερη, διαφορετική ακόμα και όταν συμφωνώ με τον συνομιλητή μου.
    Προσπαθώ να το αποβάλλω τελευταία, σκεπτόμενη ως εξής: σώπα, άκου και ό,τι έχεις να πεις κράτα το για το τέλος. Γιατί όταν δεν ακούς, πολλές φορές προβάλεις λόγια του άλλου σαν επιχειρήματα δικά σου και φτάνεις στο σημείο να γελοιοποιηθείς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    αν βλέπω το διάλογο ως ευκαιρία να χειραγωγήσω τους άλλους ή να επιβάλλω τις απόψεις μου τότε δεν κάνω διάλογο αλλά μονόλογο
    αυτή η άποψη για χαμένους και νικητές δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου ..προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτό το τριπάκι...γιατί να δαπανήσω χρόνο και ενέργεια;για να επιβληθώ;και λοιπόν;ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τις απόψεις του όσο και αν με βρίσκουν ασύμφωνη ενδεχομένως..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Είχα κάποτε μια φίλη (που δυστυχώς είναι τώρα στο εξωτερικό), με την οποια έχω κάνει τις καλύτερες συζητήσεις της ζωής μου ! Μας έβγαινε αυθόρμητα η χημεία ! Αυτο που μου άρεσε πολύ ήταν οτι κάναμε τον πόλεμο του διαλόγου (κατα ολορου) χωρίς να παίρνουμε την λογική αντιπαράθεση προσωπικά αλλά καταευχαριστιόμασταν και οι δυο την διαδικασία και το δημιουργία των σκέψεων που προεκύπταν απο αυτή !

    Προφανώς θα επιχειρηματολογήσεις πάνω στις απόψεις σου και μόνο με ανθρώπους που κάνουν το ίδιο μπορώ να κάνω διάλογο, αλλά στόχος είναι μόνο η κατάκτηση της δικής σου \'\'αλήθειας \'\' και ενας καλός συνομιλιτής θα σε βοηθήσει σε αυτόν τον δρόμο και θα πάει την σκέψη σου παραπέρα με τα δικά του επιχειρήματα και ερωτήσεις !

    Προφανώς επισης πρέπει να εκφράζεσαι με σαφήνεια για να βοηθήσεις τον συνομιλητή σου να καταλάβει τις ιδέες σου και προφανώς πρέπει να προσέχουμε αυτά που λέει ο συνομιλητής μας και να ζητούμε σχετικές διευκρινήσεις οταν αυτά δεν είναι σαφή !

    Δυστυχώς εχω συναντήσει ανθρώπους που δεν κανουν διάλογο, αλλά παραθέτουν μια αποψη και επιμενουν στην ορθότητα της χωρίς να επιχειρηματολογήσουν καθώς και ανθρώπους που αλλά τους λές και άλλα σου λένε καθώς και ανθρώπους που κάνουν την εμπειρία κανόνα καθώς και ανθρώπους που νιώθουν οτι πρέπει να αμυνθούν ή να επιτεθούν καθώς και ανθρώπους που θέλουν να κάνουν το σπουδαίο κ.α.

    Αν δεν είσαι ειλικρινής, αν δεν είσαι σαφής, αν δεν γνωρίζεις καλά την γλώσσα, αν δεν κατέχεις κάποια στοιχειώδη ευφυία, αν νιώθεις οτι απειλείσαι, αν έχεις σύνδρομο κατωτερότητας ή ανωτερότητας κ.α. δεν μπορείς να κάνεις σωστό διάλογο !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν δεν είσαι ειλικρινής, αν δεν είσαι σαφής, αν δεν γνωρίζεις καλά την γλώσσα, αν δεν κατέχεις κάποια στοιχειώδη ευφυία, αν νιώθεις οτι απειλείσαι, αν έχεις σύνδρομο κατωτερότητας ή ανωτερότητας κ.α. δεν μπορείς να κάνεις σωστό διάλογο !
    Εμμ εγω ελπιζω οτι ανηκω στο κ.α για αυτο δεν καταφερνω συνηθως να επικοινωνησω ικανοποιητικα τετ-α-τετ με αλλους:)
    just kidding...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •