Βοηθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 288
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407

    Βοηθεια!!!

    Καλησπερα σε ολους, ειμαι 35 χρονων και τα τελευταια 3 χρονια εχω τρομερο προβλημα.Ολα ξεκινησαν με μια πνευμονια για την οποια πηρα ισχυρη αντιβιωση χωρις κανεισ (δυστυχως) να με ενημερωσει για τα προβιοτικα.Λιγο καιρο αργοτερα αρχισα να ποναω κατω αριστερα στη κοιλια. ο παθολογος αφου εκανε τισ απαραιτητες εξετασεισ με παρεπεμψε σε γαστερντερολογο.ακολουθησ� �ν κι αλλες εξετασεισ μεταξυ των οποιων κολονοσκοπηση (με ευρημα ενα μικρο υπερπλαστικο πολυποδα που αφαιρεθηκε και μετα τη βιοψια βγηκε καλοηθησ) και μια δωδεκαδακτηλιτιδα που αφου αποκλειστηκε το ελικοβακτηριδιο αποδοθηκε σε αγχος.ακολουθησαν διαφορα φαρμακα (χωρισ αποτελεσμα) και αφου τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα με παρεπεμψαν σε ψυχιατρο για αντικαταθλιπτικα και ηρεμηστικα.εδω και εναμιση χρονο ακολουθω αυτη την αγωγη ωρισ αποτελεσμα και παλι.δευτερη κολονοσκοπηση χωρισ ευρηματα.Μια αξονικη και μια μαγνητικη επισης χωρισ ευρυματα.επανειλημενες εξετασεισ αιματοσ χωρισ αυρημα. ακομη και καρκινικους δικτες εκανα και αυτοι φυσιολογικοι.μετα απο ενα χρονο περιπου (δυο χρονια πριν δηλ.) ψηλαφισα στο λαιμο ενα λεμφαδενα.εκανα υπερηχο.τα ευρηματα 2 οζοι θυροειδους και ολιγοι διογκομενοι λεμφαδενες με μεγαλυτερο αυτον 23 χιλιοστον.απευθυνθηκα σε ενδοκρινολογο και παθολογο.οι εξετασεισ του θυροειδους καλεσ. συνεστηθει επανεξεταση μετα απο ενα χρονο.οι λεμφαδενεσ αποδοθηκαν η σε κρυωμα η σε χαλασμενο δοντι.το θεμα ειναι οτι ολα τα συμπτοματα συνεχιζονται (και χειροτερευουν) οταν διαβαζω στο ιντερνετ για χρονιους λεμφαδενες ολοι λενε για κακοηθεια.τρεχω απο γιατρο σε γιατρο.η ψυχιατρος μου προσπαθει να με καθησυχασει χωρις επιτυχια.εχει καταστραφει κυριολεκτικα η ζωη μου. τι με συμβουλευετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Καλησπερα σε ολους, ειμαι 35 χρονων και τα τελευταια 3 χρονια εχω τρομερο προβλημα.Ολα ξεκινησαν με μια πνευμονια για την οποια πηρα ισχυρη αντιβιωση χωρις κανεισ (δυστυχως) να με ενημερωσει για τα προβιοτικα.Λιγο καιρο αργοτερα αρχισα να ποναω κατω αριστερα στη κοιλια. ο παθολογος αφου εκανε τισ απαραιτητες εξετασεισ με παρεπεμψε σε γαστερντερολογο.ακολουθησ� �ν κι αλλες εξετασεισ μεταξυ των οποιων κολονοσκοπηση (με ευρημα ενα μικρο υπερπλαστικο πολυποδα που αφαιρεθηκε και μετα τη βιοψια βγηκε καλοηθησ) και μια δωδεκαδακτηλιτιδα που αφου αποκλειστηκε το ελικοβακτηριδιο αποδοθηκε σε αγχος.ακολουθησαν διαφορα φαρμακα (χωρισ αποτελεσμα) και αφου τιποτα δεν ειχε αποτελεσμα με παρεπεμψαν σε ψυχιατρο για αντικαταθλιπτικα και ηρεμηστικα.εδω και εναμιση χρονο ακολουθω αυτη την αγωγη ωρισ αποτελεσμα και παλι.δευτερη κολονοσκοπηση χωρισ ευρηματα.Μια αξονικη και μια μαγνητικη επισης χωρισ ευρυματα.επανειλημενες εξετασεισ αιματοσ χωρισ αυρημα. ακομη και καρκινικους δικτες εκανα και αυτοι φυσιολογικοι.μετα απο ενα χρονο περιπου (δυο χρονια πριν δηλ.) ψηλαφισα στο λαιμο ενα λεμφαδενα.εκανα υπερηχο.τα ευρηματα 2 οζοι θυροειδους και ολιγοι διογκομενοι λεμφαδενες με μεγαλυτερο αυτον 23 χιλιοστον.απευθυνθηκα σε ενδοκρινολογο και παθολογο.οι εξετασεισ του θυροειδους καλεσ. συνεστηθει επανεξεταση μετα απο ενα χρονο.οι λεμφαδενεσ αποδοθηκαν η σε κρυωμα η σε χαλασμενο δοντι.το θεμα ειναι οτι ολα τα συμπτοματα συνεχιζονται (και χειροτερευουν) οταν διαβαζω στο ιντερνετ για χρονιους λεμφαδενες ολοι λενε για κακοηθεια.τρεχω απο γιατρο σε γιατρο.η ψυχιατρος μου προσπαθει να με καθησυχασει χωρις επιτυχια.εχει καταστραφει κυριολεκτικα η ζωη μου. τι με συμβουλευετε?
    καλησπερα.. να ακουσ το ψυχιατρος σου.. η αν δε σ αρεσει αλλαξε τον.. εφ οσων οι γιατροι σε καθησυχαζουν πρεπει να ηρεμησεισ κ συ κ να τουσ εχεισ εμπιστοσυνη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    πως να ησυχασ οταν τα συμπτωματα χειροτερευουν?εχω προσωπικη εμπειρια απο διαγνωσεις γιατρων που απεδιδαν τον καρκινο σε ψυχοσωματικα....ασε που τελευταια εμφανιστηκαν και αλλα (candida στο στομα!!!!και τωρα φοβαμαι οτι εχω καρκινο εκει).δε μπορει ολα αυτα να ειναι τυχαια.το χειροτερο ειναι οτι κανεισ δε με πιστευει, οι δικοι μου δε μου μιλανε και παω στους γιατρους κρυφα.ολο αυτο κοστισε τη 5 ετη σχεση μου με τον αραββωνιαστικο μου και τους φιλους μου.με νυχια και με δοντια κρατιεμαι στη δουλεια και μετα γυριζω στο σπιτι παιρνω ηρεμηστικα και κοιμαμαι απο τισ 9.σημειωτεων ποτε πριν δεν ημουν υποχονδρια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ωραια.. σε ποσουσ γιατρουσ εχεισ παει?? κ τι σ εχουν πει?? ολοι λαθοσ διαγνωση εκαναν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Κανεις μας πριν γινει υποχονδριος δν ηταν! απλα γιναμε!
    Ξερεις οτι δν εισαι αρρωστη αλλα πρεπει να πεισεις κ το φοβο σου για το ιδιο πραγμα! (αυτο παλεψε!)
    Οι γιατροι δν θα σε αφηναν στο ελεος της μοιρας σου αν ειχες κατι! ετσι δν ειναι? διεκδικησε πισω τη ζωη σου κ ξεκινα ψυχοθεραπεα!!
    Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα! υπομονη κ καλο κουραγιο!
    Δεν εχεις τιποτα! αυτο να σκεφτεσαι....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    σε πολλους.οι περισσοτεροι ομως κοιτανε τισ αιματολογικες και τις κολονοσκοπησεις και δεν το ψαχνουν παραπανω.για παραδειγμα , δεν εχω λαβει απο ΚΑΝΕΝΑ σαφη απαντηση για τους λεμφαδενες (ουτε καν απο νοσοκομειο που μου εκανε μονο εξεταση για σεξουαλικος μεταδιδομενα νοσηματα και οταν βγηκαν αρνητικες με διωξανε).παντοσ λεμφαδενες να διαρκουν τοσα χρονια δεν ειναι ψυχοσωματικο συμπτομα.....α!σημερα λεω να παω σε χειρουργο (ειδικευομενο σε γαστρεντορολογικα) να δω τι θα μου πει κι αυτος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    ευχαριστω για τη συμβουλη ειλικρινα.κανω 1,5 χρονο ψυχοθεραπεια , δεν με βοηθησε.αντιθετος εχω την αισθηση οτι με αποτρεπει απο το να δω τα πραγματικα (σοβαρα) σωματικα αιτια της καταστασης μου.να μη πω για τα χαπια που κοντευουν να με κανουν φυτο.....οι σκεψεις για αυτοκτονια βεβαια, ασταματητες.λεω , δε μπορει, θα βρεθει οτι εχω κατι σοβαρο και τοτε τι θα κανω?οσο ζω θα παιδευομαι οπως τωρα αν οχι χειροτερα, οπωτε πιο το νοημα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    σε πολλους.οι περισσοτεροι ομως κοιτανε τισ αιματολογικες και τις κολονοσκοπησεις και δεν το ψαχνουν παραπανω.για παραδειγμα , δεν εχω λαβει απο ΚΑΝΕΝΑ σαφη απαντηση για τους λεμφαδενες (ουτε καν απο νοσοκομειο που μου εκανε μονο εξεταση για σεξουαλικος μεταδιδομενα νοσηματα και οταν βγηκαν αρνητικες με διωξανε).παντοσ λεμφαδενες να διαρκουν τοσα χρονια δεν ειναι ψυχοσωματικο συμπτομα.....α!σημερα λεω να παω σε χειρουργο (ειδικευομενο σε γαστρεντορολογικα) να δω τι θα μου πει κι αυτος
    δε εχεις κατι..κ αφου δε εχεις κατι τι να σ πουνε? πολλοι ανθρωποι εχουν πρησμενους αδενεσ.. ολοι θα πεθανουν η εχουν κατι κακο? δε νομιζω..
    η ζωη ειναι ωραια..απολαυσε την.. οτι ειναι να γινει ασ γινει.. σκεψου θετικα.. βγαινε εξω ..γλεντα..βρεσ τουσ φιλουσ σ..γυρνα στον αρραβωνιαστικο σ.. ζητα να σε βοηθησουν.. η ψυχοθεραπεια μπορει να μην σε βοηθησε γιατι μπορει να μην ηταν καλοσ ο ειδικοσ.. αλλαξε ψυχολογο κ μην τρεχεισ σε χειρουργουσ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να σε βοηθησω..ειχα διαταρραχη κυκλου εδω κ 2 χρονια...πολυ μυστηριο πραγμα..πηγα σε 100 γυναικολογους να μου πουν τι ειναι αυτο που μου συμβαινει.πραγματικα δεν μου εβρισκαν κατι.αρχισα να ααγχωνομαι κ να φρικαρω...το προβλημα συνεχιζοταν.δεν το ελυσα.
    μετα βαραω παροξυσμικο στρες κ βαρυα καταθλιψη.τελικα βρεθηκα στον ψυχιατρο (παλι χοχοχοχο) κ μου εδωσε αντικαταθλιπτικο.
    ειπα απο μεσα μου "χεστηκα για την περιοδο.χεστηκα πραγματικα..εγω να ειμαι καλα (ψυχολογικα εννοουσα) κ ο.τι θελει ας γινει ..σε γιατρο για τα γυναικολογικα μου δεν ξαναπαω..παρα μονο για τεστ παπ, τερμα..αρκετα ψαχτηκα" ..προς μεγαλη μου εντυπωση τον επομενο μηνα η περιοδος μου ηρθε κανονικοτατα.. κ απο τοτε η περιοδος μου δεν εχει κανενα προβλημα.εχιε τακτοποιηθει τελεια.
    ειναι ρολοι κ εγω ειμαι χαρουμενη.
    συμπερασμα...στον ψυχιατρο που το ειπα μου ειπε το εξης "απο το πολυ αγχος σου ειχες διατταραχες κυκλου κ τωρα που ηρεμησες ο οργανισμος σου συνηλθε"
    γι αυτο..σκεψου τι κακο κανεις με το να το σκεφτεσαι συνεχεια.
    θα βρεις καποια λυση με το να το σκεφτεσαι συνεχομενα?χειροτερο θα το κανεις...κ καρκινος να μην ειναι..καρκινος μπορει να βγει.κ καρκινος για οσους δεν γνωριζουν ειναι καθαρα ψυχοσωματικη ασθενεια γι αυτο κ η εκφραση "μου βγαλες τον καρκινο"..
    γι αυτο προσεχτε παιδια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    ειναι πολυ δυσκολο να εξηγησω ΟΟΟΟΟΛΗ αυτη την ιστορια σε αλλο ψυχιατρο.προσπαθησα να βγω εξω, να χαρω, για καποιο καιρο τα καταφερα.μετα ηρθαν τα σωματικα προβληματα.πηγα για 3-ημερο στις σπετσεσ και δε μπορουσα να βγω απο το δωματιο.απο τοτε φοβαμαι να βγω απο το σπιτι.για την ακτιβεια ΔΕ ΘΕΛΩ να βγω απο το σπιτι για το οποιο εχω χασει καθε ενδιαφερον (σε λιγο θα φυτροσουνε πατατες και ουτε που μεε νοιαζει)
    Στη ψυχιατρο μου εχω πει πολλες φορες οτι θελω να κλειστω σε μοναστηρι και μια φορα οτι θελω να αυτοκτονησω (δε της το ξαναειπα γιατι δε θα μου εδινε ηρεμηστικα μετα).
    Η πλακα ειναι οτι ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Το προσπαθησα κι αυτο.Ξεκινησα χορο, κοινονοικοποιηθηκα, βγηκα εξω....για ενα χρονο δεν περασα ουτε εξω απο γιατρο.και τι καταλαβα?απλα να χειροτερεψω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    να ΜΗΝ σοβαρολογεις.. οσο δυσκολο κ να ειναι αλλαξε γιατρο κ πηγαινε σε καποιον αλλον..δε εχεισ να χασεισ τιποτα.. ρε συ.. το ξερω οτι σ φαινονται ολα βουνο.. κ μενα ετσι μου φαινονται αλλα ολα ξεπερνιουνται.. δουλευεισ, εχεισ το σπιτι , τη σωματικη σ υγεια.. επεστρεψε ξανα σε σενα..πιστεψε στον εαυτο σου.. ΠΙΣΤΕΨΕΕΕΕΕΕΕ κ θα κανεισ θαυματα.. σ ετυχε ολο αυτο..οκ.. φουρτουνα ειναι κ θα περασει.. μιλα γι αυτο.. ψαξε να δεισ απο που προερχονται..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    ααααα, μη ξεχασω οταν επιμενω στους γιατρους να μου δωσουν πιο σαφη απαντηση για τα συμπτωματα μου ξερετε τι λενε?οτι "μπορει να ειναι αυτο", "μπορει το αλλο" και πιστεψτε με υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ασθενειες που δεν φαινονατι στο αιμα.Η τελικη τους απαντηση ξερετε ποια ειναι? "απο τη γενικη κλινικη εικονα κατα 90 τις εκατο δεν πασχετε απο αυτο" .κανεισ ομως δεν σου εγγυαται τιποτα βεβαια.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι εννοεις οτι ΔΕΝ θα σου εδινε ηρεμιστικα αν της ελεγες οτι θελεις να αυτοκτονησεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    εχουν κουραστει ολοι να τους μιλαω γι αυτο.γι αυτο και απομακρυνθηκαν.αυτο με εχει πληγωσει αρκετα αλλα τι να κανεις?

Page 1 of 20 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •