Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Nicosia
    Posts
    8

    Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...

    Ήταν η είδηση που με έκανε να πάθω πανικό....Κι όμως είναι αλήθεια ! Η μητέρα μου έχει καρκίνο του μαστού! Τι να κάνω? Είμαι σε μια πολύ χάλια φάση και δεν μπορώ να σκεφτώ! Υπάρχει υποστήριξη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    η κύρια υποστήριξη είσαστε εσείς, η οικογενειά της. Σιγουρα όμως θα υπάρχουν και σύλλογοι υποστήριξης, ειδικά για τον καρκίνο του μαστού που θεωρείται πλέον συνηθισμένο φαινόμενο... Σας ευχομαι να το ανακαλύψατε στην αρχή του ακόμα και όλα να πάνε καλά! Καλή ανάρρωση και καλή δύναμη....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    15
    το ίδιο εζησα κι εγω πριν μερικούς μηνες.οχι μόνο με τη μαμα μου αλλα και με τη γιαγιά μου.ειρωνεία ε???κι ομως πραγματικότητα.για την μία το μάθαμε τον μάρτιο και για την άλλη τον μάιο. ενιωσα να χανεται η γη κάτω από τα πόδια μου!!!!σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! αυτό που έχω να σου είναι ότι η μαμά σου σε χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ!!! να της δίνεις θάρρος πως όλα θα πάνε καλά. πρωτα να το πιστέψεις εσύ ομώς!!!! οι δικοί μου, ευτυχώς κατάφεραν να ξεπεράσουν το προβλήμα τους. προσωρινά τουλάχιστον. κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο!!!! οπλίσου με υπομονή και πίστη!!!! ειναι μια μπόρα! θα τα καταφέρει. ο καρκίνος στο στήθος θεραπέυεται ευκολότερα σε σχέση με άλλα σημεία του σώματος,αρκεί η διάγνωση να είναι έγκαιρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    12

    καρκίνος μαστού

    mary loo + gemini
    κυρίως μια σοβαρή ασθένεια όπως ο ΚΜ θέλει ηρεμία, συγκέντρωση και αγάπη. Ηρεμία για να ξεπεράσει η ασθενής το σόκ για να αρχίσει την θεραπεία της, συγκέντρωση για να εξετάσει τίς εναλλακτικές λύσεις θεραπείας, και αγάπη από τους δίκούς της ανθρώπους που θα την στηρίξουν στο ταξείδι πρός την θεραπεία που πρόκειται να αρχίσει.

    Τα πρακτικά θέματα αφορούν την επιλογή εξειδικευμένου ογκολόγου μαστού και όχι οποιουδήποτε χειρούργου, την δημιουργία σχέσης εμπιστοσύνης με τον γιατρό (άν δεν την εμπνέει άλλαξέ τον τώρα στήν αρχή), την επιλογή του ειδικού κέντρου μαστού και όχι μιας απλής χειρουργικής κλινικής, την συνεννόηση με τον ασφαλιστικό φορέα για τα έξοδα νοσηλείας που καλύπτει.

    Η ασθενής δεν χρειάζεται πανικό (τού στύλ άχ τι έπαθες, ή γιατί να συμβεί αυτό στην οικογένεια μας), λύπηση, ή κατ΄οίκον περιορισμό. Ο ΚΜ τείνει να γίνει μια χρόνια ασθένεια όπως πολλές άλλες άν βέβαια την φροντίσουν σε αρχικό στάδιο, που δεν εμποδίζει τις γυναίκες να ζήσουν την ζωή που θέλουν.

    Μιλώ εκ πείρας μετά από 17 χρόνια και δύο εγχειρήσεις στο διάστημα αυτό. Ποτέ μετά την εξοδό μου από τα νοσοκομεία δεν ένοιωσα άρρωστη, ούτε άλλαξα τις συνήθειες. Αντίθετα, έζησα μια γεμάτη ζωή με τη στήριξη της οικογένειάς μου.

    Αν πείτε σε ποιά περιοχή μένετε θα σας δώσω διευθύνσεις συλλόγων ασθενών με ΚΜ που μπορείτε να απευνθυθείτε. Ρωτήστε ότι απορία έχετε σχετικά με το θέμα και θα σας απαντήσω ευχαρίστως είτε με μαιηλ η εδώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •