Ο φίλος μου έχει διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1

    Ο φίλος μου έχει διπολική διαταραχή

    Είμαστε μαζί 20 μήνες περίπου, μένουμε στο ίδιο σπίτι.
    Δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει αυτό, μέχρι που χθες έφυγε και τώρα είναι στο νοσοκομείο.
    Πριν από δύο μήνες του είπα ότι πήγα με κάποιον άλλον άντρα, δεν το έκανα γιατί δεν τον αγαπάω. Μείναμε λίγο καιρό χώρια και μετά μου είπε να ξαναγυρίσω. Η πρώτη εβδομάδα ήταν καλή, μετά άρχισαν τα προβλήματα. Τις τελευταίες 7 ημέρες τον έβλεπα να βυθίζεται στον κόσμο αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Παρουσίασε όλα τα συμπτώματα κρίσης κατάθλιψης και μανίας και εγώ δεν έκανα κάτι, δεν έβλεπα την ασθένεια, έβλεπα ότι δεν με θέλει πια ενώ εγώ τον θέλω. Ή μήπως δεν με θέλει; Χτες το βράδυ έφυγε και σήμερα είναι στο ψυχιατρικό νοσοκομείο, δεν μου επιτρέπεται να τον δω και να του μιλήσω.
    Ήμασταν πολύ δεμένοι, φοβάμαι ότι δεν θα με αγαπάει πια, αν και όταν είχε φύγει με το αυτοκίνητο πριν τον βρουν σε άσχημη κατάσταση οι αστυνομικοί το τελευταίο πράγμα που μου είπε είναι ότι με αγαπάει.
    Εγώ τον αγαπάω, ξέρω πλέον τι δεν έχω κάνει σωστά, ξέρω τι σημαίνει να χάνεις τον εαυτό σου, φταίω ή δεν φταίω ας μου πει κάποιος όχι ότι αλλάζει κάτι, υπάρχει περίπτωση η παρουσία μου να του προκαλέσει πάλι πρόβλημα;
    Δεν ξέρω πότε θα βγει από το νοσοκομείο,φοβάμαι μήπως δεν με αγαπάει πια, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τη διπολική διαταραχή σωστά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Για σου..

    συνηθωσ οταν καποιοσ σου λεει πωσ πασχει απο κατι...το συζητατε και εφοσον εχει κανεισ προθεση να μεινει μαζι του...πρεπει να γνωριζει τι επιπτωσεισ εχει αυτο το κατι στην ζωη του συντροφου του...

    πιστευω πωσ επρεπε ειδη να γνωριζεισ πωσ καλωσ η κακωσ επρεπε να εισαι πιο προσεκτικη , η τουλαχιστον να προσεχεισ με ποιον τροπο του λεσ κατι.. και ειδικα κατι που δεν λεγετε η δεν υπαρχει λογοσ να υπωθει εφοσων ηταν ασημαντο , η τυχαιο συμβαν....
    ζυγιζουμε αν αυτο που λεμε στον αλλον προκειτε να κανει μεγαλητερο κακο παρα καλο...

    για να μην παρεξιγηθω ,πιστευω πωσ ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα και αξιεσ που στηριζουν μια σχεση ειναι η ειλικρηνια.. ομωσ υπαρχουν περιπτωσεισ που καποια πραγματα δεν πρεπει να λεγοντε... δεν εχει νοημα...

    και αν..αν λεω του το ειπεσ ωστε να του δειξεισ πωσ τιποτα δεν ειναι σιγουρο..και πωσ ολα χρειαζονται προσπαθεια.... να ξερεισ...και το ξερεισ ..υπαρχουν δεκαδεσ διαφορετικοι τροποι για να μεταδωσουμε την σκεψη μασ στον συντροφο μασ... οχι απαραιτητα πληγωνοντασ τον....

    καλωσ η κακοσ...υπαρχουν καποιεσ περιπτωσεισ στισ οποιεσ οφειλουμε να εχουμε καποιεσ πιο προσεκτικεσ προσεγγισεισ .... αλλα αυτο θα το ηξερεσ αν ειχατε συζητησει η αν το εψαχνεσ....

    να ρωτησω κατι? πωσ γινεται να μην μπορεισ να τον δεισ? δεν σου ειπανε ποτε θα μπορεσεισ? εγω θα ημουν συναιχωσ πανω απο το τηλεφωνο...
    για να μενατε μαζι προφανοσ υπηρχαν αισθηματα... μεσα σε 2 μερεσ δεν εξατμιζονται...

    ατομα που ειναι πιο ευθραυστα ψυχολογικα, αυτο που εχουν πανω απ ολα αναγκη ειναι την αγαπη και την φροντιδα, γι αυτο αν τον αγαπασ οπωσ λεσ...δεν θα το σκεφτοσουν καν... θα ησουν εκει διπλα του...τερμα...

    εσενα η παρουσια ενοσ δικου σου ατομου δεν σε κανει να νιοθεισ πιο ασφαλησ?πιο καλα?

    η διπολικη διαταραχη ειναι διαταραχη, αλλα υπαρχουν φαρμακα , και μια ισσοροποιημενη και ευτυχισμενη καθημερινοτητα εξασφαλιζει την δινατοτητα γιαι μια φισιολογικη και ευτυχισμενη ζωη....

    το αν σε αγαπαει θα το δειτε μετα...τωρα αυτο που επηγει δεν ειναι η καληψη των δικων σου ανασφαλειων αλλα η ψυχικη του ηρεμια και ισσοροπεια...

    να εισαι διπλα του...και να μαθεισ ποιεσ ιδιεταιροτητεσ συνοδευουν ενα ατομο με διπολικοτητα...

    οταν γνωριζουμε τον εχθρο ξερουμε και πωσ να τον αντιμετωπισουμε....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •