αποκλινουσα συμπεριφορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    αποκλινουσα συμπεριφορα

    Πολυς λογος γινεται για την αποκλινουσα συμπεριφορα . Τι θεωρειται( σωστο το αι ) ομως αποκλινουσα συμπεριφορα ? το οτι η συμπεριφορα σου διαφερει δραματικα απ των αλλων ? ποιος το οριζει αυτο ? θελω να μην δουλευω ειναι αποκλινουσα ? θελω να μην συμμετεχω στα κοινα , δεν θελω γαμο κ παιδια , θελω να μιλαω μονο με ενα- δυο ατομα μονο , δεν θελω κινητο , δεν θελω υπολογιστη , δεν θελω να συμμετεχω στον καταναλωτισμο ( αν ολοι το καναμε αυτο , θα κατερεε η οικονομια ) , δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι μου , δεν δινω πενταρα για το τι συμβαινει στο κοσμο , εκτος αν με αφορα , θελω να κινουμαι με 300χλμ στην Εθνικη με την μοτο μου , θελω ενα σπιτι 3.000 τ.μ . , θελω να περναω 12 ωρες στο η/υ , θελω να διασχισω τον Ατλαντικο με ιστιοφορο μικρο , δεν θελω να ζησω αλλο , βαρεθηκα , αρκετα ειδα , θελω 30 γατες στο σπιτι μεσα , θελω ενα φιλο μονο , δεν θελω συναναστροφες , δεν θελω κανεναν , καλα ειμαι μονος μου , θεωρω παραλογο να υποστηριζεις μια ομαδα ποδοσφαιρου , θελω να καπνιζω 3-4 πακετα τσιγαρα , ας ξερω οτι θα με σκοτωσουν , τρεμω για την υγεια μου , θελω να καυγαδιζω ( λεκτικα ) , θελω ολη μερα να ψαρευω στην αποβαθρα ( 14 ωρες ) , δεν με ενδιαφερει ο πλησιον μου , σκιζομαι για τον πλησιον μου κλπ.κλπ .
    Αν παρατηρησετε , με καμμια απο τις ανωτερω συμπεριφορες , δεν βλαπτετε τον πλησιον σας . Υπαρχει μια ρηση ' εκατο ατομα που ζητωκραυγαζουν ενα ψεμα , δεν το κανουν αληθεια '
    Μηπως τελικα οτι συμπεριφορα τεινει να επικρατησει ( η εχει επικρατησει ) , την υιοθετουμε ως ' φυσιολογικη ' κ αν δεν συμμορφωνομαστε με τις νορμες η το τι κανουν οι υπολοιποι , αισθανομαστε ' αποκλινοντες ' η στην χειροτερη ' αρρωστοι ' .??? ( κ τρεχουμε στους ψυχολογους )




    Ρε παιδια , δεν βλεπω να σας ενδιαφερει το θεμα ( ενας μονολογος ειναι ) να το αντικαταστησω με μια βραβευμενη συνταγη Ισπανικης παεγιας ?
    Last edited by Macgyver; 02-08-2014 at 16:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Κατά τη γνώμη μου Μακ όσο και αν το θέλουμε ή δεν το θέλουμε, η συμπεριφορά του οποιουδήποτε επηρεάζει το σύνολο,με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Γενικά ορίζονται κάποιοι κανόνες με τους οποίους ΄΄πρέπει΄΄ να συμμορφώνονται όλοι ώστε να υπάρχει ομαλή ΄΄λειτουργία΄΄. Η αποκλίνουσα συμπεριφορά δε σημαίνει ότι είναι λανθασμένη. Η διαφορετικότητα είναι σεβαστή αρκεί να μην είναι προσβλητική και κακόβουλη.
    Και μη βάλεις τη συνταγή που είπες...
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΓΑΤΑ , δεν βλεπω καμμια ομαλη λειτουργια , πολλα ψυχολογικα βλεπω , γιατι αρραγε ? ενταξει την συνταγη δεν θα την βαλω , αλλωστε ειμαι κακος στη μαγειρικη . Τελοσπαντων .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    ομαλή λειτουργία ούτε και θα δεις. αφού όλοι ανώμαλοι είναι.
    τα ψυχολογικά δεν ξέρω που οφείλονται. στην τρελή εποχή τα αποδίδω.
    όσο για τη μαγειρική, άσε το σε κανα άλλο που τοχει. χαχα. μην πάθουμε και τίποτα...
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΓΑΤΑ , καλα τα λες , ζουμε οχι σε μια τρελη εποχη ( παιζεται ) αλλα σε μια μεταβατικη .
    Σκεφτομουν αυτο που σου ειπα , αν μπορεις να γινεις σκληρος επιλεκτικα , τελικα δεν ξερω την απαντηση , μπορει καποιος να παραβιασει την φυση του ? δεν το ξερω , αλλα αλλαζουν οι ανθρωποι με σκληρες αντιξοοτητες ?
    Και αλλη μια απορια , οταν γεννιεται καποιος ειναι tabula rasa ( αγραφο χαρτι ) , η εχει καταβολες που θα ορισουν τον χαρακτηρα του ? η ο τροπος που μεγαλωνει οριζει κ τον χαρακτηρα του ? αποριες , αποριες , αποριες ........
    Οσο για την μαγειρικη , ασχετιδης οσο δεν παει ........
    Last edited by Macgyver; 04-08-2014 at 08:58.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Τιποτα δν ειναι αγραφο χαρτι!!! Υπαρχει το ταπεραμεντο του καθενος κ γι αυτο το λογο ακομα κ τα διδυμα που μεγαλωνουν με ιδιους γονεις αποκτουν διαφορετικες αντιδρασεις κ χαρακτηρα!!! Το εχουμε το μικροβιο!!!! Η αλλες φορες το λενε μοιρα, επιλογη ζωης απο μετενσαρκωση, κ οτι αλλο πιστευει οτκαθενας!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΓΑΤΑ , καλα τα λες , ζουμε οχι σε μια τρελη εποχη ( παιζεται ) αλλα σε μια μεταβατικη .
    Σκεφτομουν αυτο που σου ειπα , αν μπορεις να γινεις σκληρος επιλεκτικα , τελικα δεν ξερω την απαντηση , μπορει καποιος να παραβιασει την φυση του ? δεν το ξερω , αλλα αλλαζουν οι ανθρωποι με σκληρες αντιξοοτητες ?
    Και αλλη μια απορια , οταν γεννιεται καποιος ειναι tabula rasae ( αγραφο χαρτι ) , η εχει καταβολες που θα ορισουν τον χαρακτηρα του ? η ο τροπος που μεγαλωνει οριζει κ τον χαρακτηρα του ? αποριες , αποριες , αποριες ........
    Οσο για την μαγειρικη , ασχετιδης οσο δεν παει ........
    πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα γονίδια, η κληρονομικότητα, τα βιώματα, το ταπεραμέντο που λέει και η hapydays
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Απ όλα έχει ο μπαχτσές που λέγανε παλιά
    Ποια είναι η αλήθεια για το τι πραγματικά είμαστε ?

    Είτε το δεις απο τον κόσμο των ιδεών που κουβαλάμε μέσα μας είτε απο το Δαρβίνο με την εξέλιξη τον ειδών είτε πιστεύεις πως είμαστε περαστικοί σε αυτή την ζωή και πως το σώμα είναι ένας υπηρέτης τις ψυχής, η δούλος τον αισθήσεων η και τον παραισθήσεων κλπ κλπ νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε ένα πράγμα, πως διαφωνούμε

    Φυσικά παίζει και το για ένα πράγμα είμαι βέβαιος πως γνωρίζω, το ότι δεν γνωρίζω τίποτα

    Και για να με βάλεις εις την θέση μου αν κάνω λάθος νομίζω πως το ερώτημά σου έρχεται μετά τα αρχικά παραπάνω θεμέλια στου καθενός την, ζωή, άποψη, όπως θέλεις πες το

    Αρα απο ποια η αφετηρία ξεκινάς ?

    ( άσχετο αλλά λόγο ηλικίας κάποτε παίζαμε αμπάριζα και αν τα ---θέλω μου--- ήταν συμπαίχτες μου που τα φυλάκισαν οι σκέψεις τις αντίπαλης ομάδας θέλω να φωνάξω φτου ξ ελευθερία για όλους )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by fevgatos67 View Post
    Απ όλα έχει ο μπαχτσές που λέγανε παλιά
    Ποια είναι η αλήθεια για το τι πραγματικά είμαστε ?

    Είτε το δεις απο τον κόσμο των ιδεών που κουβαλάμε μέσα μας είτε απο το Δαρβίνο με την εξέλιξη τον ειδών είτε πιστεύεις πως είμαστε περαστικοί σε αυτή την ζωή και πως το σώμα είναι ένας υπηρέτης τις ψυχής, η δούλος τον αισθήσεων η και τον παραισθήσεων κλπ κλπ νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε ένα πράγμα, πως διαφωνούμε

    Φυσικά παίζει και το για ένα πράγμα είμαι βέβαιος πως γνωρίζω, το ότι δεν γνωρίζω τίποτα

    Και για να με βάλεις εις την θέση μου αν κάνω λάθος νομίζω πως το ερώτημά σου έρχεται μετά τα αρχικά παραπάνω θεμέλια στου καθενός την, ζωή, άποψη, όπως θέλεις πες το

    Αρα απο ποια η αφετηρία ξεκινάς ?

    ( άσχετο αλλά λόγο ηλικίας κάποτε παίζαμε αμπάριζα και αν τα ---θέλω μου--- ήταν συμπαίχτες μου που τα φυλάκισαν οι σκέψεις τις αντίπαλης ομάδας θέλω να φωνάξω φτου ξ ελευθερία για όλους )
    έγραψες πάλι φευγάτε!!! φτου ξελευτερία λοιπόν!
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by fevgatos67 View Post
    Απ όλα έχει ο μπαχτσές που λέγανε παλιά
    Ποια είναι η αλήθεια για το τι πραγματικά είμαστε ?

    Είτε το δεις απο τον κόσμο των ιδεών που κουβαλάμε μέσα μας είτε απο το Δαρβίνο με την εξέλιξη τον ειδών είτε πιστεύεις πως είμαστε περαστικοί σε αυτή την ζωή και πως το σώμα είναι ένας υπηρέτης τις ψυχής, η δούλος τον αισθήσεων η και τον παραισθήσεων κλπ κλπ νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε ένα πράγμα, πως διαφωνούμε

    Φυσικά παίζει και το για ένα πράγμα είμαι βέβαιος πως γνωρίζω, το ότι δεν γνωρίζω τίποτα

    Και για να με βάλεις εις την θέση μου αν κάνω λάθος νομίζω πως το ερώτημά σου έρχεται μετά τα αρχικά παραπάνω θεμέλια στου καθενός την, ζωή, άποψη, όπως θέλεις πες το

    Αρα απο ποια η αφετηρία ξεκινάς ?

    ( άσχετο αλλά λόγο ηλικίας κάποτε παίζαμε αμπάριζα και αν τα ---θέλω μου--- ήταν συμπαίχτες μου που τα φυλάκισαν οι σκέψεις τις αντίπαλης ομάδας θέλω να φωνάξω φτου ξ ελευθερία για όλους )

    Ποιοι ειμαστε ε ? δεν εχει κανεις μια βαρυνουσα απαντηση , ακομα το ψαχνουμε . Ειμαστε πλασμενοι κατα ομοιωση του Θεου ? τοτε ο Θεος θα πρεπει να εχει κανει πολυ ασχημη δουλεια , κ ισως αν δουλευε και την εβδομη μερα , που τοριξε στο καθισιο , θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα . Κατ εμε , θαπρεπε ολοι οι ανθρωποι να τον μηνυσουν .
    Συμφωνω απολυτως οτι εν οιδα , οτι ουδεν οιδα , με καλυψες πληρως .
    Η θεωρια εξελιξης των ειδων του Δαρβινου , δεν σχετιζεται με την αποκλινουσα συμπεριφορα , αλλα θα αντιταξω στην θεωρια αυτη , τον νομο της φυσικης ανισοτητας , απο τον οποιο κανεις δεν μπορει να παρασπονδησει , οσον αφορα το θεμα μου . Οτι ειμαστε περαστικοι απο αυτη την ζωη , νομιζω οτι εξυπακουεται . Το σωμα , ειναι ενας ναος , αναλογως την θρησκεια που ασπαζεσαι , δεν ειναι υπηρετης της ψυχης , ειναι δυο διαφορετικα πραματα , το ενα ειναι ενα κουφαρι , αρα φθαρτο , και το αλλο ειναι αθανατο ( ετσι πιστευω ) . Στην αρχη ο Θεος επλασε τον ανθρωπο , υστερα ο ανθρωπος επλασε τον Θεο , και τελος επλασε την λεξη ψυχη , για να τον ' μαντρωσει ' . Η λεξη ' ψυχη' ειναι η φυλακη οπου βρισκεται φυλακισμενος ο Θεος .Ψυχη ειναι μια αρχη να ζωοποιησει την υλη , ψυχη ειναι μια υποσταση του καθε εμβιου οντος , ψυχη ειναι το συνολο των πνευματικων λειτουργιων του ανθρωπου , σε αντιδιαστολη με τις βιολογικες του λειτουργιες , ψυχη ειναι η αυλη πνευματικη ουσια του ανθρωπου , η οποια μετεχει στην θεικη ουσια και θεωρειται αθανατη .
    Δεν βλεπω τον λογο να σε βαλω στην θεση σου , αφου λιγο πολυ , συμφωνουμε , και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ολοι καλα κ ντε να διαφωνουμε . Βεβαιως διαφωνουμε σαν ανθρωποτητα , αλλα παραμενουν πολλα κοινα στοιχεια στις διαφορες κουλτουρες .
    Η αφετηρια που ξεκινω , ειναι η ιδια η φυση του ανθρωπου , που οπως προειπα ,θελει να ' μαντρωνει ' τα παντα , για να αισθανεται ασφαλης , συμφωνα με την θεωρια του Μασλοοου , περι ανθρωπινων αναγκων .
    Fevgate , ελπιζω να απαντησα στα ερωτηματα σου , καλοπροαιρετα παντα . Φιλικα . Αγγελος .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by fevgatos67 View Post
    Απ όλα έχει ο μπαχτσές που λέγανε παλιά
    Ποια είναι η αλήθεια για το τι πραγματικά είμαστε ?

    Είτε το δεις απο τον κόσμο των ιδεών που κουβαλάμε μέσα μας είτε απο το Δαρβίνο με την εξέλιξη τον ειδών είτε πιστεύεις πως είμαστε περαστικοί σε αυτή την ζωή και πως το σώμα είναι ένας υπηρέτης τις ψυχής, η δούλος τον αισθήσεων η και τον παραισθήσεων κλπ κλπ νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε ένα πράγμα, πως διαφωνούμε

    Φυσικά παίζει και το για ένα πράγμα είμαι βέβαιος πως γνωρίζω, το ότι δεν γνωρίζω τίποτα

    Και για να με βάλεις εις την θέση μου αν κάνω λάθος νομίζω πως το ερώτημά σου έρχεται μετά τα αρχικά παραπάνω θεμέλια στου καθενός την, ζωή, άποψη, όπως θέλεις πες το

    Αρα απο ποια η αφετηρία ξεκινάς ?

    ( άσχετο αλλά λόγο ηλικίας κάποτε παίζαμε αμπάριζα και αν τα ---θέλω μου--- ήταν συμπαίχτες μου που τα φυλάκισαν οι σκέψεις τις αντίπαλης ομάδας θέλω να φωνάξω φτου ξ ελευθερία για όλους )

    Ποιοι ειμαστε ε ? δεν εχει κανεις μια βαρυνουσα απαντηση , ακομα το ψαχνουμε . Ειμαστε πλασμενοι κατα ομοιωση του Θεου ? τοτε ο Θεος θα πρεπει να εχει κανει πολυ ασχημη δουλεια , κ ισως αν δουλευε και την εβδομη μερα , που τοριξε στο καθισιο , θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα . Κατ εμε , θαπρεπε ολοι οι ανθρωποι να τον μηνυσουν .
    Συμφωνω απολυτως οτι εν οιδα , οτι ουδεν οιδα , με καλυψες πληρως .
    Η θεωρια εξελιξης των ειδων του Δαρβινου , δεν σχετιζεται με την αποκλινουσα συμπεριφορα , αλλα θα αντιταξω στην θεωρια αυτη , τον νομο της φυσικης ανισοτητας , απο τον οποιο κανεις δεν μπορει να παρασπονδησει , οσον αφορα το θεμα μου . Οτι ειμαστε περαστικοι απο αυτη την ζωη , νομιζω οτι εξυπακουεται . Το σωμα , ειναι ενας ναος , αναλογως την θρησκεια που ασπαζεσαι , δεν ειναι υπηρετης της ψυχης , ειναι δυο διαφορετικα πραματα , το ενα ειναι ενα κουφαρι , αρα φθαρτο , και το αλλο ειναι αθανατο ( ετσι πιστευω ) . Στην αρχη ο Θεος επλασε τον ανθρωπο , υστερα ο ανθρωπος επλασε τον Θεο , και τελος επλασε την λεξη ψυχη , για να τον ' μαντρωσει ' . Η λεξη ' ψυχη' ειναι η φυλακη οπου βρισκεται φυλακισμενος ο Θεος .Ψυχη ειναι μια αρχη να ζωοποιησει την υλη , ψυχη ειναι μια υποσταση του καθε εμβιου οντος , ψυχη ειναι το συνολο των πνευματικων λειτουργιων του ανθρωπου , σε αντιδιαστολη με τις βιολογικες του λειτουργιες , ψυχη ειναι η αυλη πνευματικη ουσια του ανθρωπου , η οποια μετεχει στην θεικη ουσια και θεωρειται αθανατη .
    Δεν βλεπω τον λογο να σε βαλω στην θεση σου , αφου λιγο πολυ , συμφωνουμε , και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ολοι καλα κ ντε να διαφωνουμε . Βεβαιως διαφωνουμε σαν ανθρωποτητα , αλλα παραμενουν πολλα κοινα στοιχεια στις διαφορες κουλτουρες .
    Η αφετηρια που ξεκινω , ειναι το ποτε αρχισαν οι ανθρωποι να θεωρουν αλληλους ψυχασθενεις ,θελει να ' μαντρωνει ' τα παντα , για να αισθανεται ασφαλης , συμφωνα με την θεωρια του Μασλοοου , περι ανθρωπινων αναγκων .
    Fevgate , ελπιζω να απαντησα στα ερωτηματα σου , καλοπροαιρετα παντα . Φιλικα . Αγγελος .
    Last edited by Macgyver; 05-08-2014 at 07:15.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Μας έχουν μάθει άρα συνεχίζουμε αυτήν την γνώση & προσθέτοντας η αφαιρώντας έλα λιθαράκι (η και τούβλο ) στην συμπεριφορά μας, ακολουθώντας την ίδια η την αντίθετη πορεία & ανάλογα σε ποιον αιώνα ζούμε, πχ στον μεσαίωνα πάθαινε κάποιος επιληψία είναι δαιμονισμένος έλεγαν στην πυρά, έχουμε --μια-- βάση δλδ και βάζουμε ως εργαλείο τα λόγια για να κατασκευάσουμε τις βάσεις οι τις κολώνες αν θές και πάνω σε αυτό το οικοδόμημα κατοικούμε, πχ στην Αθήνα των πολυκατοικιών σε σχέση με την επαρχία (προτού μπει η ιδιωτική τηλεόραση σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού) οι πράξεις είναι αυτές που πάντα θα μετρούν και κρίνονται από το αποτέλεσμα
    Μου έχουν μείνει χαραγμένα τα λόγια του Γκάντι

    Προσέξτε τις σκέψεις σας γιατί γίνονται λέξεις
    Τις λέξεις σας γιατί γίνονται πράξεις
    Τις πράξεις σας γιατί γίνονται συνήθειες
    Τις συνήθειες γιατί γίνονται ο χαρακτήρας σας
    και τον χαρακτήρα σας γιατί γίνεται πεπρωμένο

    Πιστεύω πως οι άνθρωποι έχουν και χρησιμοποιούν τον λόγο/α ως εργαλείο για δημιουργήσουν η για να γκρεμίσουν, να δικαιολογήσουν, αιτιολογήσουν, φανερώνοντας η κρύβοντας την αλήθεια για την συμπεριφορά τους, όσο και να κρύβονται κάποια στιγμή οι πράξεις τους διαψεύδουν, το ποια στάση κρατά ο καθένας απέναντι σε τέτοιες συμπεριφορές έχει να κάνει με τα συμφέροντα, με το τι είναι μαθημένος να δέχεται η να απορρίπτει

    Μεγάλο σχολείο η ζωη, η συναλλαγή και η προσαρμοστικότητα (καθώς και άλλα που λόγο χρόνου δεν μπορώ πω) είναι μερικά που ωθούν την κοινωνία να δέχεται η να απορρίπτει συμπεριφορές ενδεχόμενος και κατευθυνόμενες , είναι που λέμε ενδείξεις έχω αλλά όχι αποδείξεις , παρατηρώντας όμως τι συμβαίνει γύρο μας όμως ?

    Οσο για το θέμα του Θεού, ο λόγος του θεού είναι σπόρος στον νου κάθε ανθρώπου όχι εργαλείο, εργαλείο το κάνουν οι άνθρωποι που έλεγα και πιο πάνω, αν αυτόν τον λόγο τον καλλιεργήσεις ανάλογα στον νου σου και δεις τους καρπούς να σε θρέφουν πνευματικά, να σου δίνουν την ενέργεια που χρειάζεσαι όχι μόνο για να ζήσεις αλλά και να αντέξεις σε οποιεσδήποτε συνθήκες ? Ισως σκεφτείς πως το ιδιο αποτέλεσμα μπορεί να έχει και ο ανθρώπινος λόγος, επειδή εκφράζω προσωπικές απόψεις θα πως πως εδώ και κοντα στα 50ντατοσα χρόνια δεν είδα προκοπή, είτε λέγονται πολιτικοί, είτε γονείς, είτε φίλοι, είτε συνάδελφοι, ο λόγος τους και η συμπεριφορά τους μου έμαθαν πως υπάρχει και το παράδειγμα προς αποφυγή άρα σήμερα σκέπτομαι πως καλά κάνουν και υπάρχουν όλα στην ζωή μας το θέμα είναι πως το αντιμετωπίζεις
    Η δική μου συμπεριφορά σε άτομα με ψυχικές ιδιαιτερότητες είχαν παλαιότερα να κάνουν με την άγνοια, με το τι έλεγαν οι πολλοί και όταν συνειδητοποίησα πως είχα και εγώ ανάλογα η παρόμοια προβλήματα με κυρίευσε η σκέψη να κρύψω το στίγμα, έμεινα στην απομόνωση τις άγνοιας για πολλά χρόνια και παιδευόμουν, κανείς δεν έλεγε και σε ποιον να τολμήσω να πώ όταν με ρωτούσαν τι κάνεις ? να τους πω δεν είμαι καλά θέλω να δώσω ένα τέλος στην ζωή μου βαρέθηκα σας βαρέθηκα όλους είστε όλοι ψεύτες , δεν υπάρχει θεός δεν υπάρχουν άνθρωποι και άλλα πολλα, μέχρι που εδώ και πόσο καιρό ανακαλύπτοντας και φιλοξενώντας με, το συγκεκριμένο φόρουμ, καλύπτοντας με με τα τόσα θέματα τις όποιες απορίες, συνομιλώντας με Ανθρώπους με το αλφα κεφαλαίο επαναπροσδιόρισα να το πω έμαθα και μαθαίνω να φέρομαι και να συμπεριφέρομαι

    Άρα με μια λέξη είναι θέμα παιδείας, είναι θέμα να μάθουμε να κάνουμε διάλογο και όχι μονόλογο, η ακόμα πάρε τον μονόλογό μου και πές μου με τα δικά σου μάτια τι βλέπεις, κρίνε με με τα δικά μου κριτήρια όχι με τα δικά σου, πείσε με αν έχω λάθος κριτήρια όχι για να συμφωνήσω μαζί σου αλλά για να ζώ με αξιοπρέπεια και να λέγομαι άνθρωπος, να προσπαθούμε να βλέπουμε τι μας ενώνει παρά τι μας χωρίζει, το τι μαχωρίζει είναι σαν να λέμε τα σύνορά μας μην μου τα παραβιάσεις ,(θέλοντας να μου τα αλλάξεις) ούτε και να πετάς πάνω από τον εναέριο χώρο (υπονοούμενα κλπ)

    Πχ είμαι αντίθετος στα πιστεύω σου
    Ειμαστε πλασμενοι κατα ομοιωση του Θεου ? τοτε ο Θεος θα πρεπει να εχει κανει πολυ ασχημη δουλεια , κ ισως αν δουλευε και την εβδομη μερα , που τοριξε στο καθισιο , θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα . Κατ εμε , θαπρεπε ολοι οι ανθρωποι να τον μηνυσουν .

    Στην αρχη ο Θεος επλασε τον ανθρωπο , υστερα ο ανθρωπος επλασε τον Θεο , και τελος επλασε την λεξη ψυχη , για να τον ' μαντρωσει ' . Η λεξη ' ψυχη' ειναι η φυλακη οπου βρισκεται φυλακισμενος ο Θεος
    Και συμφωνώ
    οτι εν οιδα , οτι ουδεν οιδα , με καλυψες πληρως .

    Ειμαστε περαστικοι απο αυτη την ζωη ,

    Ψυχη ειναι μια αρχη να ζωοποιησει την υλη

    διαφωνουμε σαν ανθρωποτητα , αλλα παραμενουν πολλα κοινα στοιχεια στις διαφορες κουλτουρες .

    Δεν βλεπω τον λογο να σε βαλω στην θεση σου , αφου λιγο πολυ , συμφωνουμε , και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ολοι καλα κ ντε να διαφωνουμε

    Δεν αποφεύγω να απαντήσω στα υπόλοιπα που έθεσες απλά τα αφήνω για την Τρίτη άποψη, προσπαθώ να εφαρμόζω το για κάθε πρόβλημα υπάρχουν τρεις λύσεις, η δική σου η δική μου και αυτή που ακόμα δεν έχουμε σκεφτεί

    Πρέπει να έχω ελαφρά ξεφύγει από το θέμα ? απόψεις ανταλλάσουμε ο καθένας μας είναι μια όχθη που διασχίζει το ποτάμι που λέγετε ζωή πηρα μια πέτρα έδεσα ένα σχοινί το πέταξα σε εσένα (πρόσεξε μόνο μην σε πετύχω στο κεφάλι ε χαχα) και εσύ κάνε το ίδιο αυτό το ονομάζω η πρώτη γέφυρα επικοινωνίας με κορυφαία γέφυρα το ριο Αντίρριο, το αν φουσκώσει το ποτάμι και το κόψει η αν δεν το στερεώσουμε καλά στο έδαφος μας η μας παρέσυρε το ρέμα μάνα μου δεν είναι ψέμα,,,, όλα παίζονται

    Όταν είχα πρωτο μπεί το μεγαλύτερο μνμ που έγραφα ηταν ---γεια--- τώρα πρήζω χαχαχαχ μαζεψτε με βρεεεε άντε τώρα να με πιστέψει κανείς στον χώρο μου πως με έκανε καλά ,,,,, οι ταδε από το φόρουμ,,,, χαχαχ να είναι καλά όλοι όσοι με έχουν βοηθήσει

    Ελπίζω να μην στα πριξα ,,, καλοπροαίρετα πάντα έτσι ? συμφωνώ και επ αυξάνω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=fevgatos67;496001]

    Προσέξτε τις σκέψεις σας γιατί γίνονται λέξεις
    Τις λέξεις σας γιατί γίνονται πράξεις
    Τις πράξεις σας γιατί γίνονται συνήθειες
    Τις συνήθειες γιατί γίνονται ο χαρακτήρας σας
    και τον χαρακτήρα σας γιατί γίνεται πεπρωμένο



    Δεν αποφεύγω να απαντήσω στα υπόλοιπα που έθεσες απλά τα αφήνω για την Τρίτη άποψη, προσπαθώ να εφαρμόζω το για κάθε πρόβλημα υπάρχουν τρεις λύσεις, η δική σου η δική μου και αυτή που ακόμα δεν έχουμε σκεφτεί



    fevgate , τονισα τα highlights , αυτο του Γκαντι το γνωριζω , πολυ σωστο . Στα υπολοιπα συμφωνω ( αν διαφωνουσα , ποσες σελιδες θαγραφες ? !!! ) αλλα αν αρχισω κ επ-αυξανω κι εγω , δεν θα τελειωσουμε ποτε .......
    Φιλικα , Αγγελος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Τώρα αμα σου πω πως τον Χαιλαντερ τον ξέρω (οχι προσωπικά κάτι μπύρες μόνο στο σαλόνι όταν έπαιζε χαχα) σε highlights κάτι σε μακρινά φώτα μου βγαίνει αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό ε ? χαχα

    Αλλά βρε παιδί ξεκίνησες με το
    )))Ποιοι ειμαστε ε ? δεν εχει κανεις μια βαρύνουσα απαντηση , ακομα το ψαχνουμε .((((

    Συνέχεισες με το

    ))))Ειμαστε πλασμενοι κατα ομοιωση του Θεου ? τοτε ο Θεος θα πρεπει να εχει κανει πολυ ασχημη δουλεια , κ ισως αν δουλευε και την εβδομη μερα , που τοριξε στο καθισιο , θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα . Κατ εμε , θαπρεπε ολοι οι ανθρωποι να τον μηνυσουν .(((((


    Αναφέροντας τις διαφωνίες μου μαζί σου έδωσα το δικό μου στίγμα αποκλίνουσας συμπεριφοράς, εντελώς φιλικά πάντα, κουβέντα κάνουμε άλλωστε και μέσα απο την κουβέντα μόνο και μόνο που εκφράζεσαι η εκφράζεται ο άλλος αντλεί η μοιράζει ένα σορό συναισθήματα, ιδέες, σκέψεις, μια αναγνώριση η ένα χαίρομαι που συμφωνούμαι και ακόμα περισσότερο μέσα απο την διαφωνία μας που αν δεν φορά κάποιος τις παρωπίδες θα του ανοίξει ακόμα περισσότερο τους ορίζοντές του

    Μόλις παρουσίασα την δική μου αποκλίνουσα συμπεριφορά τσίμπισα απ οτι φαίνεται όταν έλεγες ))))Ρε παιδια , δεν βλεπω να σας ενδιαφερει το θεμα(((( και περίμενα κάτι διαφορετικό απο το

    ( αν διαφωνουσα , ποσες σελιδες θαγραφες ? !!! ) αλλα αν αρχισω κ επ-αυξανω κι εγω , δεν θα τελειωσουμε ποτε .......


    Ουτε καν να περάσει απο το μυαλό σου πως υπονοώ κάτι υποτιμητικό με την λέξη φιλικά την χρησιμοποιώ και εγώ πολλές φορές καθώς και τον νού σας ρεμέλια

    Φιλικά Δημήτρης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by fevgatos67 View Post


    Ουτε καν να περάσει απο το μυαλό σου πως υπονοώ κάτι υποτιμητικό με την λέξη φιλικά την χρησιμοποιώ και εγώ πολλές φορές καθώς και τον νού σας ρεμέλια

    Φιλικά Δημήτρης


    Δημητρη , καταλαβαινω οτι εισαι ανθρωπος καλοπροαιρετος , και εχεις ενδιαφερουσες αποψεις , τις οποιες δεν μπορω να αντιταξω , διοτι λιγο πολυ , βαδιζουν εν παραλληλω με τις δικες μου , ( βλεπω σαρεσουν οι ρησεις και τα ευφυολογηματα , οπως κ εμενα ) , και 2ον , το ποστ μου , απο τα 2.200 , ειναι κατα μεσο ορο 5-6 γραμμες , εκτος ολιγων εξαιρεσεων , και πλεον εχει κανει τον κυκλο του το φορουμ για μενα , και αμολαω καμμια μπαρουφα στο που και που , διοτι το εχω βαρεθει . Φιλικα Αγγελος .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχώσεις και συμπεριφόρα
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 04-02-2014, 00:12
  2. άσχημη συμπεριφορά...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2013, 01:10
  3. Αντικοινωνικη συμπεριφορα?
    By forsaken in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2013, 06:22
  4. Γνώμη για τη συμπεριφορά του
    By Blue1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 128
    Last Post: 28-12-2011, 17:25
  5. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •