ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6

    ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

    Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο φόρουμ και αποφάσισα να γράψω εδώ για το πρόβλημα μου καθώς έχω φτάσει στο σημείο να βιώνω μια κόλαση.
    Αρχικά κάνοντας μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν μου, πάντοτε είχα εμμονές και ψυχαναγκασμούς απ'την εφηβική μου ηλικία σε κάθε περίοδο της ζωής μου. Διάφορες/οι ήταν:
    1) Περπατώντας μέσα στα κουτιά απ'τα πλακάκια ακόμη και μέσα στο σπίτι μου.
    2) Πλύσιμο χεριών κάθε 5' γιατί νόμιζα πως ήταν βρώμικα.
    3) Έφτυνα μια περίοδο συνέχεια τη μία μετά την άλλη γιατί είχα κολλήσει πως κάνει κακό και πρέπει να το βγάζεις.
    4) Φόβος συνέχεια ότι είχα κάποια συγκεκριμένη αρρώστια, ειδικά AIDS, ακόμη και χωρίς να είχα καμιά ''επικίνδυνη'' επαφή.
    5) Απίστευτη εμμονή σκέψης και εικόνας με τους γονείς μου να κάνουν σεξ.
    6) Συνεχείς φαντασιώσεις και εμμονές ότι πρόκειται να συμβεί κάτι κακό σε μένα ή στην οικογένεια μου και γενικότερα.
    7) Πάντοτε όταν προγραμμάτιζα ή ήθελα να κάνω κάτι δεν μπορούσα μέχρι και να κοιμηθώ γιατί δε μου έβγαινε απ'το μυαλό μέχρι να γίνει..
    8) Εμμονές θρησκευτικού περιεχομένου για κάθε μου ενέργεια μήπως είναι αμαρτία ή όχι και αν τιμωρηθώ γι'αυτό και πως.

    Αυτά είναι κάποια απ'τα πιο χοντρά που γράφω γιατί αν κάτσω και σκεφτώ περισσότερο σίγουρα θα θυμηθώ κι άλλα. Ωστόσο ποτέ δεν ένιωσα ότι ''δεν αντέχω'' άλλο καθώς είχα μάθει να ζω με αυτά και τα θεωρούσα κομμάτι μου, χωρίς να μου προκαλούν κάποιο άγχος ή δυσφορία.

    Το χοντρό πρόβλημα μου ξεκίνησε αργότερα γύρω στα 21-22 με την κοπέλα μου. Ντρέπομαι που το λέω γιατί ίσως να ακουστεί χαζό αλλά, ενώ όλα κυλούσαν ομαλά σχετικά και ήμουν ερωτευμένος, είχα κυριολεκτικά αρρωστήσει όταν είχα μάθει πως είχε κάνει τρίο στο παρελθόν της πριν τη γνωρίσω. Η εμμονή που μου είχε δημιουργηθεί τότε στο μυαλό και οι εικόνες, όσο κι αν προσπάθησα να το παλέψω δεν τα κατάφερα ποτέ. Μαζί μ'αυτές συνάμα κυριευόμουν από άγχος, δυσθυμία, έναν ''κόμπο'' στο λαιμό και κλάμα. Σαν να μην έφτανε αυτό, όσο προσπαθούσα να το διαχειριστώ αυτό έπαιρνε μεγαλύτερη έκταση και είχε καταλήξει στο να έχω συνεχώς στο μυαλό μου και το συγκεκριμένο αλλά και την παραμικρή σχέση/περιπέτεια που είχε να καταλήξει να μ'ενοχλεί συνεχώς και έτσι τελικά χωρίσαμε. Από τότε δεν έχω πάψει στιγμή να έχω εμμονές σεξουαλικού περιεχομένου που κορυφώνονταν σε βαθμό να μην μπορούσα να αντικρύσω κανέναν άνθρωπο στην καθημερινότητα μου ( ειδικά φίλους, συνεργάτες, οικογένεια ) γιατί αυτομάτως είχα την εικόνα στο μυαλό μου να επιδίδονται σε διάφορα. Το χειρότερο είναι ότι επίσης από τότε δεν κατάφερα ποτέ να επισυνάψω σχέση με κοπέλα. Κάθε φορά που το επιχείρησα είχα απ'την αρχή μια μόνιμη εμμονή να τη σκέφτομαι σε διάφορα και να φαντάζομαι διάφορα με τους πρώην της λες και μου έμεινε κατάλοιπο από εκείνο το βίωμα μου με τη μεγάλη τη σχέση και όλα αυτά μου προκαλούσαν αυτό το άγχος και δυσφορία που ένιωθα ότι δε με χωράει ο τόπος και δεν μπορούσα να ηρεμήσω ούτε στιγμή. Αναγνώριζα βέβαια ότι οι εμμονές μου ήταν παράλογες αλλά δεν βοηθούσε αυτό πουθενά. Γι'αυτό το λόγο πέρασα περιόδους μοναχικές έχοντας πειστεί πως ποτέ πια δεν θα μπορέσω να ζήσω φυσιολογικά με κάποιον άνθρωπο και ζούσα μόνος με τους προσωπικούς μου ψυχαναγκασμούς οι οποίοι τουλάχιστον δε μου φέρνανε αυτή τη δυσθυμία και τη δυσφορία. Η ζωή μου έφερε στο διάβα μου να γνωρίσω μια κοπέλα που μετά από καιρό είχα πει να δοκιμάσω μήπως θα'μαι καλύτερα. Εκείνη δεν είχε ολοκληρώσει κιόλας και θεώρησα πως αυτό θα βοηθούσε την όλη φάση με τις εμμονές μου. Όλα ήταν σε καλό δρόμο στην αρχή αλλά όχι και για πολύ.. Άρχισαν πάλι οι εμμονές και όλα αυτά για παραμικρά πράγματα ( πχ προκαταρκτικά ) και τρελαινόμουν. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα ας πούμε, την ενοχλούσε ένας πρώην που ακόμα την ήθελε και όταν μου είπε τι και πως και το όνομα του ας πούμε 'Ζ' , είχα 24 ώρες το 24ωρο στο μυαλό μου καρφωμένη τη λέξη Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ και την έβλεπα παντού και πάντα ειδικά σε άτομα δικού μου κύκλου με το ίδιο όνομα και συνάμα εμμονές και φαντασιώσεις με διάφορα που θα καταλαβαίνετε. Αναγνώριζα πως όλα ήταν δημιουργήματα του μυαλού μου και παράλογα αλλά δυστυχώς δε με άφηναν να ηρεμήσω και να είμαι καλά μαζί της αλλά ούτε και με τον ίδιο μου τον εαυτό. Το χειρότερο συναίσθημα είναι πως αυτές για κάποιο λόγο μου προκαλούν ένα ψυχολογικό συναίσθημα σαν δύσπνοια σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω και να πνίγομαι απ'το άγχος χωρίς να το θέλω και χωρίς να υπάρχει λόγος και αυτό που με τρέλαινε περισσότερο ήταν πως όλα αυτά μου προκαλούνται από πράγματα τα οποία είναι φυσιολογικά μες στη ζωή..
    Είμαι 27 και το αποτέλεσμα όλων αυτών που σας περιέγραψα είναι μια φρίκη και μια κόλαση, με τη σχολή μου παρατημένη εδώ και πολύ καιρό και τη δυσλειτουργία μου και στη δουλειά και στην καθημερινότητα μου.. Πρόσφατα έκανα το μεγάλο βήμα και επισκέφτηκα έναν ψυχολόγο που από μια πρώτη ματιά που είπε πως αυτά τα συμπτώματα της δυσφορία είναι καταθλιπτικά συμπτώματα και ότι άργησα να μιλήσω αλλά θα τα παλέψουμε.. Ο κολλητός μου μου στο 8ο έτος Ιατρικής που ξέρει λίγα πράγματα παραπάνω μου λέει πως χρειάζομαι επειγόντως ψυχίατρο και μου σύστησε κιόλας έναν ο οποίος είχε βοηθήσει πολύ ένα συγγενικό του πρόσωπο με διπολική διαταραχή.
    Ποια είναι η γνώμη σας εσάς; Απ'τα λίγα που έχω διαβάσει το μυαλό μου πηγαίνει σε ΙΨΔ γιατί ταιριάζουν τα συμπτώματα αλλά και σε αγχώδη διαταραχή μαζί.
    Πολλές φορές σκέφτηκα να δώσω τέλος στη ζωή μου αλλά η κατά θαύματος διάσωση μου δυο φορές από τροχαίο μου λέγανε ότι ίσως να υπάρχει μια παραμικρή ελπίδα στον ορίζοντα.. Θέλω να επισκεφθώ το γιατρό αλλά τρελαίνομαι και μόνο στην ιδέα ότι όλα αυτά δε θα μου φύγουν και με ποιο τρόπο θα καταφέρει να μου βγάλει απ'το μυαλό όλα αυτά γιατί έχω πειστεί πλέον ότι είναι καρφιτσωμένα μόνιμα στο μυαλό μου και στην ψυχή μου.. :(
    Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και αν σας κούρασα αλλά... πραγματικά είμαι σε μεγάλη απελπισία και απόγνωση :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    filaraki βΑΣΙΚΑ χαλαρωσε...ξερω ειναι δυσκολο πολυ...αλλα κατσε λιγο κ κανε κατι που γουσταρεις
    ε ναι εχεις ιδψ ειναι ολοφανερο...
    καλα ειπες ολα αυτα στον ψυχολογο κ δεν διεγνωσε ιδψ?λες κ βγηκες απο βιβλιο ιδψ εισαι
    (κ γω ιδψ εχω)
    χαλαρωσε ..πηγαινε σε εναν ψυχιατρο κ θα βελτιωθουν τα πραματα
    δεν ξερω αν εχεις κ κατι αλλο αλλα ιδψ εχεις σιγουρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by Red_Rabbit View Post
    Ποια είναι η γνώμη σας εσάς; Απ'τα λίγα που έχω διαβάσει το μυαλό μου πηγαίνει σε ΙΨΔ γιατί ταιριάζουν τα συμπτώματα αλλά και σε αγχώδη διαταραχή μαζί.(
    η ιδψ ειναι μια απ τις αγχωδεις δτρχες

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    Φίλε καλησπέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντηση σου. Έχω κλείσει ραντεβού πια γιατί ειλικρινά δεν αντέχω άλλο και όλη αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου βιώσιμη νιώθω σαν μια ωρολογιακή βόμβα ανά πάσα στιγμή έτοιμος να εκραγώ :(
    Εσύ έχεις βοηθηθεί;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    έχω μια εβδομάδα που στο μυαλό μου τώρα είναι μόνιμα αυτό το όνομα Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ Ζ να με χτυπάει το κεφάλι σαν σφυρί και δε μ'αφήνει να κάνω τίποτα.. Το θέμα δεν είναι ότι μ'ενοχλεί σαν περιεχόμενο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου προκαλεί ένα μόνιμο άγχος, μια δύσπνοια και μια ταχυπαλμία.. Ώρες ώρες νομίζω ότι είμαι τρελός και πνίγομαι συνέχεια σ'ένα ''γιατί'' :/ Κι αν δεν ήταν αυτό θα ήταν κάτι άλλο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by Red_Rabbit View Post
    Φίλε καλησπέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντηση σου. Έχω κλείσει ραντεβού πια γιατί ειλικρινά δεν αντέχω άλλο και όλη αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου βιώσιμη νιώθω σαν μια ωρολογιακή βόμβα ανά πάσα στιγμή έτοιμος να εκραγώ :(
    Εσύ έχεις βοηθηθεί;
    ναι εχω βοηθηθει...
    α)με φαρμκ/κη αγωγη
    β)με ψυχοθεραπεια (γνωσιακη συμπεριφορικη)
    γ) κ γνωριζοντας την δτρχη

    παρ ολα αυτα ορισμενα συμπτωματα παραμενουν αλλα συνηθως τα ελεγχω --υπαρχουν βεβαια στιγμες που δεν τα ελεγχω κ πρεπει να βοηθηθω αλλα επειδη ξερω τι ειναι δεν εχει σχεση το αγχος που νιωθω με το αγχος που ενιωθα πριν την διαγνωση της ασθενειας κ πριν καταλαβω τι ειναι

    --θα σου πει κ ο γιατρος σου οτι "εισαι απ τους τελευταιους που προκειται να τρελαθουν"
    --βασικα μιλωντας λαικα το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να χαλαρωσουμε στον βαθμο ενος μεσου ανθρωπου σε ορισμενες συνθηκες
    παντως οι περισσοτεροι οι οποιοι εχουν ιδψ κ καταλαβαν τι εχουν κ το παλεψαν με τους τροπους που ανεφερα διαπιστωσαν οτι τα συμπτωματα τις δτρχης μειωνοντε σε ενταση με τον καιρο...
    --εγω ειμαι σιγουρος πως το αγχος που νιωθεις τωρα κ που συμφωνα με την περιγραφη σου θα μειωθει αν κανεις αυτα που σου ειπα..οποτε ειναι κινητρο απο μονο του αυτο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    Πήγα τελικά και απ'όσα είπαμε απ'τα πρώτα μου χρόνια συμπέρανε σε πρώτο στάδιο ότι έχω και ψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά και ψύχωση. Θα ξεκινήσω παρακολούθηση συστηματικά όπως και μου συνέστησε και φαρμακευτική αγωγή. Έχω μέρες που προσπαθώ να παλέψω τα συμπτώματα μου αυτά με διάφορες δραστηριότητες που μ'αρέσουν αλλά τις περισσότερες φορές μάταια.. Με προβληματίζει πολύ περισσότερο το γεγονός ότι για ανεξήγητο λόγο τα συμπτώματα κορυφώνονται όταν μιλώ μαζί της και ειδικότερα όταν βρισκόμαστε και δεν ξέρω πως να το χειριστώ και αν πρέπει να της μιλήσω ή όχι και αν θα καταλάβει.. Έχω βαρεθεί να πληγώνω ανθρώπους και να ''χαλάω'' διαπροσωπικές σχέσεις με όλη μου αυτή την κατάσταση :(

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    44
    Ειναι οντως δυσκολο και επωδεινο αυτο που σου συμβαινει.Εχουμε την ιδια ηλικια και οπως κι εσυ ετσι κι εγω ειχα απο παντα καποιους ψυχαναγκασμους και ιδεοληψιες μεχρι που οταν εφτασα κι εγω στα 21 εγινε το μεγαλο μπαμ.Απο τοτε νιωθω λες και μπαινοβγαινω στην κολαση.Παιρνω φαρμακα εδω και 4 χρονια αλλα δεν εχω θεραπευτει,απλα τα συμπτωματα γινονται πιο ελαφρα.Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υποφερω.Σε νιωθω ακριβως.Νιωθεις οτι θα τρελλαθεις αλλα δυστυχως δεν θα γινει.Λεω δυστυχως γιατι εχω υποφερει τοσο που εχω σκεφτει οτι με το να τρελλαινομουν με ολη τη σημασια της λεξεως ισως θα με εκανε να μην εχω επιγνωση και να μην καταλαβαινω τιποτα.Επισης εχουμε και την ιδια διαγνωση.Ιδεοψυχαναγκαστι� �η διαταραχη με ψυχωση.Να ξερεις οτι στη δικη μας περιπτωση,περισσοτερο απο καθε αλλο ψυχολογικο προβλημα,πρεπει να επιστρατευσουμε ολη τη ψυχικη μας δυναμη για να το ξεπερασουμε,μαζι με ολα τα αλλα(ψυχοθεραπεια,φαρμακα). Απο ολα αυτα που εγραψες πιστευω οτι η μεγαλη εκρηξη της διαταραχης σου εχει γινει και οτι απο δω και περα θα εισαι σε μια κατασταση σκαμπανεβασματων και με το καιρο ολο και πιο ευελικτης διαχειρησης των συμπτωματων σου.Και μην ξεχνας οτι με το καιρο ολα συνηθιζονται τουλαχιστον σε ενα βαθμο,ακομα και αυτα που στην αρχη φαινονται το πιο απροσπελαστο προβλημα,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ.Ολη μου η ζωη ειναι μια διατριβη πανω στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.Το προβλημα αυτο θα το εχεις παντα,αλλα δεν σημαινει οτι δε γινεται να ευτυχισεις.Αν δε γινοταν θα στο ελεγα.Απλως με δουλεια και βοηθεια θα μαθεις να σκεφτεσαι πιο ευελικτα,θα μαθεις να μην αφηνεις ολο αυτο να πεταει συνεχεια καινουρια κοτσανια,θα μαθεις να συρρικνωνεις τα ηδη υπαρχοντα και επειδη ολο αυτο ειναι και θεμα βιοχημειας του εγκεφαλου θα δεις 100% οτι η ζωη και η πραγματικοτητα δεν ειναι αυτο που βιωνεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by mspasan ta neura View Post
    Ειναι οντως δυσκολο και επωδεινο αυτο που σου συμβαινει.Εχουμε την ιδια ηλικια και οπως κι εσυ ετσι κι εγω ειχα απο παντα καποιους ψυχαναγκασμους και ιδεοληψιες μεχρι που οταν εφτασα κι εγω στα 21 εγινε το μεγαλο μπαμ.Απο τοτε νιωθω λες και μπαινοβγαινω στην κολαση.Παιρνω φαρμακα εδω και 4 χρονια αλλα δεν εχω θεραπευτει,απλα τα συμπτωματα γινονται πιο ελαφρα.Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υποφερω.Σε νιωθω ακριβως.Νιωθεις οτι θα τρελλαθεις αλλα δυστυχως δεν θα γινει.Λεω δυστυχως γιατι εχω υποφερει τοσο που εχω σκεφτει οτι με το να τρελλαινομουν με ολη τη σημασια της λεξεως ισως θα με εκανε να μην εχω επιγνωση και να μην καταλαβαινω τιποτα.Επισης εχουμε και την ιδια διαγνωση.Ιδεοψυχαναγκαστι� �η διαταραχη με ψυχωση.Να ξερεις οτι στη δικη μας περιπτωση,περισσοτερο απο καθε αλλο ψυχολογικο προβλημα,πρεπει να επιστρατευσουμε ολη τη ψυχικη μας δυναμη για να το ξεπερασουμε,μαζι με ολα τα αλλα(ψυχοθεραπεια,φαρμακα). Απο ολα αυτα που εγραψες πιστευω οτι η μεγαλη εκρηξη της διαταραχης σου εχει γινει και οτι απο δω και περα θα εισαι σε μια κατασταση σκαμπανεβασματων και με το καιρο ολο και πιο ευελικτης διαχειρησης των συμπτωματων σου.Και μην ξεχνας οτι με το καιρο ολα συνηθιζονται τουλαχιστον σε ενα βαθμο,ακομα και αυτα που στην αρχη φαινονται το πιο απροσπελαστο προβλημα,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ.Ολη μου η ζωη ειναι μια διατριβη πανω στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.Το προβλημα αυτο θα το εχεις παντα,αλλα δεν σημαινει οτι δε γινεται να ευτυχισεις.Αν δε γινοταν θα στο ελεγα.Απλως με δουλεια και βοηθεια θα μαθεις να σκεφτεσαι πιο ευελικτα,θα μαθεις να μην αφηνεις ολο αυτο να πεταει συνεχεια καινουρια κοτσανια,θα μαθεις να συρρικνωνεις τα ηδη υπαρχοντα και επειδη ολο αυτο ειναι και θεμα βιοχημειας του εγκεφαλου θα δεις 100% οτι η ζωη και η πραγματικοτητα δεν ειναι αυτο που βιωνεις.
    Καλησπέρα φίλε μου άσ'τα σε καταλαβαίνω τόσο πολύ ειλικρινά ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ ώρες ώρες να τρελαινόμουν τελείως να μην έχω επίγνωση του τι μου συμβαίνει και να νομίζω ότι είμαι καλά μπας και ηρεμήσω.. Δεν μπορώ να κοιμηθώ δεν έχω ψυχολογία να κάνω καμιά ενέργεια γιατί με την παραμικρή τα ψυχοσωματικά μου φουντώνουν και με τα χίλια ζόρια σέρνω το κουφάρι μου στη δουλειά και υποχρεώσεις αλλά πραγματικά μαρτύριο.. Νιώθω το κεφάλι μου σαν ωρολογιακή βόμβα να θέλει να εκραγεί ανά πάσα στιγμή με τις ιδεοληψίες τις εμμονές και τις εικόνες του και το σώμα μου το ίδιο.. Δεν έχω πάρει ακόμη φαρμακευτική αγωγή καθώς πρόσφατα επισκέφθηκα ψυχίατρο ο οποίος και μου είπε ότι σίγουρα θα μου συνταγογραφήσει με όσα του είπα. Η τελευταία μου ελπίδα νιώθω πως είναι αυτά σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία που θα ακολουθήσω, παρακαλάω το Θεό να δω αποτέλεσμα γιατί δεν αντέχω άλλο...
    Τα λόγια σου με καθησυχάζουν απ'τη μια και σε ευχαριστώ και απ'την άλλη αυτή τη στιγμή μου φαντάζει αδιανόητο πως θα μπορέσει να γίνει όλα αυτά που δημιουργεί ο εγκέφαλος μου να τα αφήσω στο πίσω μέρος και να μη μου προκαλούν ψυχοσωματικά.. Ο γιατρός με καθησύχασε πως θα μπορέσω να ''ξαναγελάσω'' όπως λέει αλλά με μεγάλη προσπάθεια και με τον καιρό. Τι να πω..
    Τις καλησπέρες μου!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    macedonia
    Posts
    69
    Εχω μια απορια:σκεφτηκες ποτε οτι θα μπορουσες να εισαι ενηλικος με αυτισμο και οχι απαραιτητα να εχεις ψυχικη διαταραχη;γιατι καποια εμμονικα στοιχεια εκει με παραπεμπουν;ως παιδι πως ησουν;στο σχολειο;αν εχεις διαγνωση αοο καποιον για αυτο που ισχυριζεσαι οκ αλλα θα ελεγα γενικα να βγεις και λιγο παραεξω απο την ψυχιατρικη και να ασχοληθεις με το παρελθον σου μηπως εχεις δαδ.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kathy® View Post
    Εχω μια απορια:σκεφτηκες ποτε οτι θα μπορουσες να εισαι ενηλικος με αυτισμο και οχι απαραιτητα να εχεις ψυχικη διαταραχη;γιατι καποια εμμονικα στοιχεια εκει με παραπεμπουν;ως παιδι πως ησουν;στο σχολειο;αν εχεις διαγνωση αοο καποιον για αυτο που ισχυριζεσαι οκ αλλα θα ελεγα γενικα να βγεις και λιγο παραεξω απο την ψυχιατρικη και να ασχοληθεις με το παρελθον σου μηπως εχεις δαδ.
    Πας καλα;; Τι ειναι αυτα που γραφεις;
    Ο ανθρωπος ανοιγει τα εσωψυχα του κ εσυ βγαζεις διαγνωση, ενω μαλιστα εχει γινει αυτη απο ειδικο ιατρο.?????
    Κ δικιο να ειχες ποσο αμυαλη κ ακαρδη μπορει να εισαι, λεγοντας οτι πασχει απο καποια μορφη ΔΑΔ...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    macedonia
    Posts
    69
    Quote Originally Posted by Psaksevresto View Post
    Πας καλα;; Τι ειναι αυτα που γραφεις;
    Ο ανθρωπος ανοιγει τα εσωψυχα του κ εσυ βγαζεις διαγνωση, ενω μαλιστα εχει γινει αυτη απο ειδικο ιατρο.?????
    Κ δικιο να ειχες ποσο αμυαλη κ ακαρδη μπορει να εισαι, λεγοντας οτι πασχει απο καποια μορφη ΔΑΔ...
    Καταρχην δεν εχω καταλαβει τι ειδους επιθετικοτητα ειναι αυτη;μια χαρα παω ευχαριστω!!!δεν εκανα διαγνωση,απλα ειπα μια γνωμη να τον βοηθησω να ψαχτει περισσοτερο και εκτος αυτου εχεις γνωση τι ειναι δαδ;;;ακαρδη και αμυαλη με παιδι που εχει δαδ δεν νομιζω....ειμαι πληρως ενημερωμενη και ξερω πολυ καλα τι μου γινεται.το να εχει καποιος δαδ θαρρεις πως ειναι υποτιμητικο;;;πλακα εχεις....απλα καποια εμμονικα στοιχεια με εβαλαν σε σκεψεις και εγραψα με συμπαθεια σε αυτο που προβαλλει και βιωνει,δεν ειδα κατι ακαεδο εδω,συγνωμη κιολας και θα παρακαλουσα να ειστε πιο κοσμιοι στις εκφρασεις σας γενικοτερα.αυτα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kathy® View Post
    Εχω μια απορια:σκεφτηκες ποτε οτι θα μπορουσες να εισαι ενηλικος με αυτισμο και οχι απαραιτητα να εχεις ψυχικη διαταραχη;γιατι καποια εμμονικα στοιχεια εκει με παραπεμπουν;ως παιδι πως ησουν;στο σχολειο;αν εχεις διαγνωση αοο καποιον για αυτο που ισχυριζεσαι οκ αλλα θα ελεγα γενικα να βγεις και λιγο παραεξω απο την ψυχιατρικη και να ασχοληθεις με το παρελθον σου μηπως εχεις δαδ.
    Δεν γνώριζα καν τι είναι αυτό που ανέφερες και το έψαξα στο ιντερνετ. Δεν ξέρω τι να πω, το έκλεισα γιατί πάντα ό,τι και να διαβάσω με βρίσκω σύμφωνο με συμπτώματα που περιγράφονται και μετά το μυαλό μου θολώνει και τρελαίνεται περισσότερο. Όταν λες να το ψάξω περισσότερο, τι εννοείς; Να ρωτήσω το γιατρό; Πάντως στην πρώτη του διάγνωση που έβγαλε σε ό,τι με ρώτησε μέσα έπεσε..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    macedonia
    Posts
    69
    Quote Originally Posted by Red_Rabbit View Post
    Δεν γνώριζα καν τι είναι αυτό που ανέφερες και το έψαξα στο ιντερνετ. Δεν ξέρω τι να πω, το έκλεισα γιατί πάντα ό,τι και να διαβάσω με βρίσκω σύμφωνο με συμπτώματα που περιγράφονται και μετά το μυαλό μου θολώνει και τρελαίνεται περισσότερο. Όταν λες να το ψάξω περισσότερο, τι εννοείς; Να ρωτήσω το γιατρό; Πάντως στην πρώτη του διάγνωση που έβγαλε σε ό,τι με ρώτησε μέσα έπεσε..
    Κοιτα επειδη εισαι ενηλικος υπαρχει αλλος τροπος διαγνωσης για δαδ.στα παιδια τον ρολο αυτον τον αναλαμβανει αναπτυξιολογος.μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σαφως για αρχη .αλλα μεσα στο νετ υπαρχουν και συλλογοι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by kathy® View Post
    Καταρχην δεν εχω καταλαβει τι ειδους επιθετικοτητα ειναι αυτη;μια χαρα παω ευχαριστω!!!δεν εκανα διαγνωση,απλα ειπα μια γνωμη να τον βοηθησω να ψαχτει περισσοτερο και εκτος αυτου εχεις γνωση τι ειναι δαδ;;;ακαρδη και αμυαλη με παιδι που εχει δαδ δεν νομιζω....ειμαι πληρως ενημερωμενη και ξερω πολυ καλα τι μου γινεται.το να εχει καποιος δαδ θαρρεις πως ειναι υποτιμητικο;;;πλακα εχεις....απλα καποια εμμονικα στοιχεια με εβαλαν σε σκεψεις και εγραψα με συμπαθεια σε αυτο που προβαλλει και βιωνει,δεν ειδα κατι ακαεδο εδω,συγνωμη κιολας και θα παρακαλουσα να ειστε πιο κοσμιοι στις εκφρασεις σας γενικοτερα.αυτα.
    Εσενα περιμενα να με ενημερωσεις για το τι σημαινει δαδ...
    Προφανως κ δεν ειναι τυχαιο οτι γινεσαι δεκτης κ αλλων παρομοιων απαντησεων με τη δικη μου.
    Προσεχε τι κ πως το γραφεις. Εκτιθεσαι κ δημιουργεις προβληματα σε καποιους που ειναι αρκετα ευαλωτοι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αποπροσωποιηση η κατι αλλο?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-2014, 05:40
  2. αποπροσωποιηση η κατι αλλο?
    By sunset in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 0
    Last Post: 14-12-2013, 22:07
  3. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 19:32
  4. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •