Email σε ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Email σε ψυχολόγο

    Ξέρετε κανένα site κάποιας/ου ψυχολόγου που να της λές το πρόβλημα σου και να σου απαντά με email?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    kallia,

    ειναι φανερο οτι ταλαιπωρεισαι εδω κ καιρο:( και ειναι κριμα να βασανιζεσαι εσυ κ οποιοσδήποτε αλλος ετσι!

    Ειναι επισης βλακεια να στειλεις email σε ψυχολογο, στο λεω γιατι το χα κανει κι εγω κ τωρα μου φαινεται πολυ αστειο (ως τραγικο!)....απευθυνσου σε ψυχολογο. Το email δεν μπορει να σου κανει τίποτα!και να σου λύσει κανενα προβλημα!ολη η δουλεια πρεπει να γινει μεσα σου κ αυτο δυστυχως δεν γινεται με ενα email.

    Φιλικα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Αφού δεν έχω χρόνο....ούτε μπορώ να πω του Β. ότι θα πάω...και ούτε μπορώ να πω ψέματα ότι θα πάω σε μια φίλη και να πάω αλλού....δεν είναι του γούστου μου :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν εχεις χρόνο? αν σου φευγε κανενα σφραγισμα θα χες χρονο να πας στον οδοντίατρο?

    και κατα δεύτερον: δεν θα πας εκει που θες, οπου κ αν ειναι αυτο το εκει, επειδη δεν θελει ο Β, ο Γ? μηπως εχεις σκεφτει τί ειναι αυτο που σε κανει να κανεις οτι θελει ο Β και οχι εσυ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    και τέλος, λεει κανεις οτι πρεπει να λες που πας κ τί κανεις? δίνεις αναφορα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Δεν είμαι συνηθισμένη να λέω ψέματα. ούτε είμαι καλή σ΄ αυτά ... νομίζω θα με καταλάβει...και δεν το κάνω...το αποφεύγω,...

    Το ότι δεν θέλω να τσακκονόμαστε...και το ότι ειμαι παααααααααρα πολύ ερωτευμένη μαζί του,,,τρελλαμένη....και δεν του χαλάω χατήρι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το να φροντισεις τον εαυτο σου σε εμποδιζει απο το να σαι ερωτευμενη κάργα? οσο για τα χατήρια, που κολλάνε?και γιατι να τσακωθειτε? εχει το προγραμμα της ημέρας σου?που πας κ τι κανεις απο το πρωι μεχρι το βράδυ? αυτο ειναι ενα καθαρα προσωπικο σου ζήτημα κ θα το μοιραστεις αν θες κ με οποιον θες. Σκεψου μονο γιατι να αποτελει θέμα καβγα η αναγκη σου να νιωσεις περισσοτερο ισορροπημενη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    http://www.cc.uoa.gr/skf/milhste/milhste.html


    μπορεί να βοηθήσει, τουλάχιστον για αρχή...μέχρι να πάρεις την απόφαση για κάτι πιο άμεσο.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σοφία, πάρα πολύ συμφωνώ με όσα λες και ίσως αυτά που θα γράψω, θα είναι τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια.

    Κάλλια, ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με τα e-mails?
    Οτι ο γραπτός λόγος, όσο πλούσιος κι αν είναι, άλλο τόσο αποστειρωμένος είναι. Κάποτε, ο J. Milton είπε ότι οι λέξεις είναι η κατάψυξη της πραγματικότητας. Δεν θα συμφωνήσω με τη ιδέα αυτή, όμως θα αναγνωρίσω ότι εμπεριέχει και μια αλήθεια. Μια επαφή μέσω mail, μπορεί να είναι υποστηρικτική, δε μπορεί όμως να είναι θεραπευτική.
    Προσωπικά, απαντώ σε δεκάδες e-mails που καταφθάνουν στο e-psychology
    Ομως αυτό που χρειάζεται να κάνω στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών, είναι ΜΟΝΟ να παραπέμψω τον άνθρωπο σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο της περιοχής του. Δεν είναι καθόλου έντιμο από μέρους μου να επιχειρήσω διάγνωση/εκτίμηση ή θεραπεία μέσω e-mail.
    Η προσωπική συνέντευξη και η ανθρώπινη φυσική επαφή, δεν μπορούν να υποκατασταθούν από ένα e-mail.
    Ένα παράδειγμα απ το γραφείο μου: συχνά, άνθρωποι περιγράφουν ένα συναίσθημα και την ίδια στιγμή, μη λεκτικά, συνειδητά ή όχι μοιάζει να βιώνουν ένα διαφορετικό συναίσθημα. Το καθρέπτισμα αυτής της αντίφασης, πολλές φορές είναι διευκολυντικό ή θεραπευτικό. Μέσω e-mail, καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί.

    Και κάτι τελευταίο και άσχετο με τα παραπάνω: Κάλλια, από τη μια μεριά μοιάζει να θέλεις να βοηθηθείς, και από την άλλη μεριά μοιάζει να έχεις πάντα καλούς λόγους να μη ζητάς βοήθεια παρά μόνο υποκαταστατα βοήθειας. Είναι έτσι ή κάνω λάθος?

    ΥΓ. Θα είχε πάρα πολύ νόημα για σένα, να επεξεργαστείς μέσα σου το θέμα των ορίων σε μια σχέση. Οριο δε σημαίνει όρος και όριο δε σημαίνει έλλειψη αγάπης. Όριο σημαίνει αγάπη προς τον άλλον αλλά ταυτόχρονη αγάπη και προς τον εαυτό (υπεραπλουστεύω τώρα αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνεις)
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •