Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4

    Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;

    Καλημέρα σας..
    Πηρα το θάρρος να γράψω γιατί για άλλη μία νύχτα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ..
    Καταρχάς να πω οτι υποφερω απο κρίσεις πανικού πολλά χρόνια...μια σταματανε μία εμφανίζονται πάλι. Τωρα μαλλον πάλι είναι η ώρα τους.
    Επίσης ανέκαθεν είχα φοβίες για τις αρρώστιες , και φυσικά κάθε μέρα πιστεύω ότι μπορεί να έχω και κάτι διαφορετικό.

    Το κύριο πρόβλημα-φόβος μου είναι μη σταματήσει η καρδιά μου, ή και μην έχω κάτι σοβαρο στα γαστρεντερολογικά μου. Εχω φυσικά προβλημα με το έντερο λόγω άγχους..([πριν απο πολλά χρόνια είχα κάνει υπέρηχο) και συνεχώς με απασχολεί αυτό και η καρδιά μου,με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω τίποτα ξέγνοιαστα και όλη μέρα να με απασχολουν αυτά.

    Ξέρω πως δε γράφω κάτι διαφορετικό απο τους υπόλοιπους εδω μέσα...αλλα όπως και νάχει, όσα κιαν διαβάσεις, όταν κάτι συμβαίνει σε σενα νομίζεις ότι ειναι το χειρότερο όλων.

    Εδω να προσθέσω την ηλικία μου (31) , και ότι ο πατέρας μου είναι στη λίστα με τους καλύτερους ψυχολόγους-ψυχοθεραπευτές και η μητριά μου μία απο τις πιο διακεκριμένες παθολόγους.

    Ξέρω τι συμβαίνει, έχω τον εναν να μου εξηγεί απο ψυχολογικής πλευράς, εχω την άλλη να με εξεταζει όλη την ώρα, αλλα εγώ εκει, κολλημένη. Δεν έχω κάνει καρδιολογικές εξετάσεις και φοβάμαι να πάω, παρόλο που η παθολόγος μου λέει κάθε φορά που μεξετάζει ότι δεν χρειάζεται, το ίδιο για το έντερο.

    Και όμως το άγχος είναι ανυποχώρητο, κάθε βραδυ πετάγομαι ιδρωμένη απο το κρεβάτι,και πιανω τους σφυγμους της καρδιας. Μενω μονη και ξερω οτι αν γινει κατι δεν θα εχω βοηθεια.

    Τωρα τι να πω.....ότι γράψετε σίγουρα καλό θα μου κάνει..

    Ελπιζω να μη κουρασα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σου Carie!Εγω ειμαι παλια μεσα εδω και παρ`οτι εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις ατομων που βασανιζονται με ολα αυτα,ακομα πιστευω οτι μονο εγω υπαρχω πανω στη γη που ΚΑΘΕ μερα εχω ενοχλησεις στην καρδια μου,πονους,αρρυθμιες,ταχυκ� �ρδιες,τσιμπηματα......ενα μεγαλο βασανο δηλαδη,καθημερινα!Εσυ απ`οτι γραφεις,δεν εχεις παει σε καρδιολογο,εγω πηγαινω ανα 6 μηνες(εχει περασει και διαστημα που πηγα μετα απο 3 μηνες)και εχω κανει ολες τις εξετασεις.....παρ`ολα αυτα,καθε μερα κατι εχει η καρδια μου,η λειτουργια της νιωθω οτι δεν ειναι φυσιολογικη....και ΔΕΝ ειναι της φαντασιας μου!Φυσικα και γνωριζω(εκανα ενα διαστημα ψυχαναλυση)οτι ο φοβος και η εμμονη με την καρδια μου(μετα απ το θανατο του πατερα μου απο ανευρεσμα στην καρδια πριν απο χρονια)εγινε χρονια φοβια και εχει ως αποτελεσμα ο φοβος να εχει εστιαστει σ`αυτο το σημειο και οτι νιωθω εκει να με φοβιζει οποτε η καρδια δεν ηρεμει και η καθε ενοχληση να γινεται χειροτερη!Ασε ο φοβος της ανακοπης.....καθε μερα!Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο και ΜΟΝΟ καποιος ο οποιος το εχει περασει μπορει να το καταλαβει γιατι οι υπολοιποι η θα σε κορο'ι'δεψουν η θα τους κουρασεις...(και δικιο θα εχουν...).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Μαλλον ολοι ετσι νομιζουμε....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Carie δεν χρειαζεται να φοβασαι για το αν σταματησει η καρδια, ειδικα που εισαι γυναικα και εισαι ακομα νεα. Αν ειχες βηματοδοτη αυτο θα επρεπε να σε απασχολουσε. Κανε υγιεινη διαιτα με Ω3 λιπαρα και θα εισαι μια χαρα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Κανε υγιεινη διαιτα με Ω3 λιπαρα
    kaλο κ αυτο σε λιγο θα του/της πεις να κανει κ υγιεινη διατροφη κ με προβειο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Δυστυχως το μηνυμα μου δεν βγηκε ολοκληρωμενο!Εγραφα λοιπον οτι εγω βασανιζομαι χρονια και καθημερινα με ψυχοσωματικα στην καρδια.Εχει γινει πλεον χρονια εμμονη με αυτο το σημειο και εχω καθε μερα ενοχλησεις οπως αρρυθμιες,ταχυκαρδιες,πονα κια,βαρος απ το στερνο μεχρι τον λαιμο κτλ.....και δεν βρησκω ησυχια απ`αυτα γιατι τα φοβαμαι και ετσι εχω συνεχεια εκει το μυαλο μου,στο μηπως σταματησει η καρδια ξαφνικα μετα απ ολα αυτα!Εσυ carie δεν εχεις παει σε καρδιολογο οπως γραφεις,εγω καθε 6 μηνες(εχει τυχει & σε ενα 3μηνο!)κανω εξετασεις σε διαφορους καρδιολογους....απορω πως η καρδουλα μου ειναι ενταξει μετα απο αυτα τα καθημερινα βασανα που περναει....αν ομως δεν τα εχει περασει καποιος ΔΕΝ μπορει να καταλαβει αυτο το μαρτυριο!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καρυ πρεπει να φυγεις απ το σπιτι κ να πας να μεινεις σε αλλο χωρο. Απορω γτ δεν προσπαθεις τοσα χρονια προς αυτη την κατευθυνση. Κοψε καθε επαφη με τοξικους ανθρωπους και θα ανασανεις ελευθερια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    Μόνη μου μένω...αυτό εννοω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    kaλο κ αυτο σε λιγο θα του/της πεις να κανει κ υγιεινη διατροφη κ με προβειο
    Ναι, ας δοκιμασει και το κατσικισιο. Αλλα και το γαλα αρκουδας.
    Του/της πεις, εχεις και προβλημα κατανοησης. Δεν καταλαβες οτι το θεμα το εγραψε γυναικα.
    Με δουλευεις ανθρωπε μου ? Το να τρωει γυρους για παραδειγμα καθε μερα σιγουρα δεν θα βοηθησει, αλλα αντ αυτου να προτιμαει τα "καλα" λιπαρα που βοηθανε στη σωστη λειτουργεια του καρδιαγγειακου. Γνωστος μου με καθημερινη ανθυγιεινη διαιτα με ετοιμα φαγητα τον εστειλε για bypass, αφου εφτασε στα επειγοντα με πιεση 230. Κανε μια αναζητηση LDL/HDL στο Google και σταματα επιτελους να με πας κοντρα σε οποιο ποστ με βλεπεις. Νυσαφι πια.
    Υπαρχει ζωη και εξω απο το e-psychology, πανε μια βολτα να παρεις αερα.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΝΤΕΧΕΤΕ?
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 30-01-2011, 20:55
  3. ...ολοι εσεις..κι εγω..
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 475
    Last Post: 01-08-2010, 23:19
  4. Αντέχετε την ειλικρίνεια ???
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 13-11-2007, 10:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •