Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...

    Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ.

    Είμαι 19 ετών φοιτητής σε απαιτητική σχολή Θετικών Επιστημών σε μεγαλούπολη. Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί το γεγονός εάν πάσχω από διπολική διαταραχή. Βεβαια καταλαβαίνω το γεγονός ότι μέσω διαδικτύου δεν μπορεί να γίνει αξιόπιστη διάγνωση, πόσο μάλλον εάν δεν προέρχεται από πιστοποιημένο ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ωστόσο θα ήθελα να αναζητήσω απόψεις επάνω στην περίπτωσή μου.

    Τα νεαρά μου χρόνια, αναφερόμενος στα έτη του δημοτικού, ήταν γεμάτα από δημιουργικότητα, ενώ παράλληλα, για μια μεγάλη περίοδο εβδομάδων (μπορεί και μηνών δεν θυμάμαι ακριβώς) διαρκώς επαναλαμβανόνταν στο μυαλό μου, παρά τη θέλησή μου, ασεβή λόγια προς το πρόσωπο του Κυρίου. Φυσικά λόγο του νεαρού μου δεν μίλησα στους γονείς μου όυτε εχω μιλήσει μεχρι σήμερα για το περιστατικό σε κανέναν. Μπορώ να πω πως είχα σοκαριστεί αρκετά και πίστευα ότι ήμουν δαιμονισμένος... ευτυχώς με την εισαγωγή μου στο γυμνάσιο εξαφανίστηκε....

    Να αναφέρω επίσης πως πάλι, μέχρι και το γυμνάσιο, είχα πάρα πολύ έντονα όνειρα (εξακολουθώ να έχω μέχρι σήμερα τα οποία επιθρούν θετικά τις περισσότερες φορές) και αρκετά "οράματα". Οταν λέω οράματα εννοώ ότι έβλεπα παραστάσεις και άκουγα φωνές ενώ ήμουν ξύπνιος και μάλιστα μια φορά είχα κλάψει γιατί τρόμαξα αρκετά.

    Ευτυχώς, όλα αυτά αποτελούν παρελθόν.

    Στο παρόν τώρα, βλέπω την ψυχολογία μου να εναλλάσεται, περίπου ανά 3-4 μήνες, από έντονη μανία και ατελείωτη εμπνεύση και εξωστρέφεια σε εσωστρέφεια και λιγότερη έμπνευση(η οποία όμως εξακολουθεί να μου φαίνεται ικανοποιητική) .

    Για παράδειγμα, επειδή μικρός ασχολιόμουν με τη ζωγραφική, αγόρασα ένα βιβλίο προκειμένου να ξαναασχοληθώ με το χομπι. Ωστόσο το βιβλίο μέχρι σήμερα δεν το έχω ανοίξει, κυρίως γιατι δεν έχω τον χρόνο (με δυο λόγια, τζάμπα ενθουσιάστηκα). 'Εχω επίσης αγοράσει αρκετά επιστημονικά βιβλία και συγγράματα ώστε να διευρύνω τις γνώσεις μου ωστόσο δεν έχω τον χρόνο να τα διαβάσω και έτσι αναμένω να βρω τον χρόνο να τα ανοίξω... ακόμη, μέχρι προσφάτως, δεν είχα λογαριασμό σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης. Μέχρι πριν από λιγο καιρό, έκανα προφίλ, και άσχολήθηκα αρκετά, διότι δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα την ανάγκη να κοινωνικοποιηθώ και να βγάλω τον εαυτό μου στους έξω. Μέχρι και για καφέ με άγνωστο βγήκα!!

    Τώρα άρχησα πάλι να κλείνομαι στον εαυτό μου, συγκεκριμένα το προφίλ μου το έχω παρατήσει, έχω διαγράψει τα πάντα και δεν ασχολούμαι.... επίσης δεν νιώθω καμία ανάγκη να βγώ με τους "αγνώστους" και κάποια άλλα παιδιά τα οποία γνωρίζω ,όπως έκανα εκείνη την περίοδο, γιατί απλά δεν βρίσκω πια τον λόγο, και απορώ πραγματικά με τον εαυτό μου με το τι έκανα...

    Επίσης είχα αναλάβει 3 διαφορετικές δουλειές, με τις οποίες δεν μπορεσα να τα βγάλω εις πέρας... με αποτέλεσμα να παραμελήσω την σχολή μου....

    Ακόμη να αναφέρω πως μου άρεσε μια κοπέλα, ένα ετος μικρότερη μου, με την οποία δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω κίνηση(ή μάλλον την έκανα με τελείως λάθος και ηλίθιο τρόπο) και γιατί μου είπαν ότι έχει σχέση. Να σημειώσω πως την κοπέλα την σκέφτομαι ακόμη, καθημερινά, ακόμη και σχεδόν 8 μήνες μετά τη στιγμή που την ερωτεύτηκα. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει, αλλά αυτή η "εμμονή" αν θέλετε μου γεμίζει την ημέρα και με κάνει να αισθάνομαι πολύ όμορφα...ακόμη και αν δεν καταφέραμε να γνωριστούμε...


    Πραγματικά είμαι πάρα πολύ μπερδεμένος με τον εαυτό μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλλον εχεις παθει καταθλιψη απο την κακη προσαρμογη στη φοιτητικη πραγματικοτητα. Γι αυτο εχεις μια αδρανεια ως προς τις δουλειες και γι αυτο κανεις σοπινγκ θεραπυ.

    Να σου κανω λιγες υποθεσεις, μηπως το χεις ριξει στα γλυκα και στο φαστ-φουντ? Μηπως εχεις εμμονες με το σωμα σου? Μηπως εχεις αυπνοια και μεταβολες στην ορεξη? Μηπως προτιμας την ηρεμια σε σχεση με τη μεγαοπουλη? Αυτο που θα κανεις ειναι να σκεφτεις πολυ σοβαρα αν σ αρεσει η σχολη ή οχι. Δεν ειναι κακο να αλλαξεις αν χρειαστει. Αν μεινεις, να μπορεσεις να προσαρμοστεις και να ανακτησεις το χαμενο εδαφος. Πως θα το κανεις αυτο θα το δουμε στην πορεια.

    Εν κατακλειδι δεν σχετιζονται αυτα που λες με διπολικη, ουτε αυτα που λες για το παρελθον. Μαλλον δεν ηξερες τις δυσκολιες της σχολης και το ποσο διαφορετικα ειναι να σαι φοιτητης σε δυσκολη σχολη, απ το να σαι μαθητης.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλλον εχεις παθει καταθλιψη απο την κακη προσαρμογη στη φοιτητικη πραγματικοτητα. Γι αυτο εχεις μια αδρανεια ως προς τις δουλειες και γι αυτο κανεις σοπινγκ θεραπυ.

    Να σου κανω λιγες υποθεσεις, μηπως το χεις ριξει στα γλυκα και στο φαστ-φουντ? Μηπως εχεις εμμονες με το σωμα σου? Μηπως εχεις αυπνοια και μεταβοες στην ορεξη? Αυτο που θα κανεις ειναι να σκεφτεις πολυ σοβαρα αν σ αρεσει η σχολη ή οχι. Δεν ειναι κακο να αλλαξεις αν χρειαστει. Αν μεινεις, να μπορεσεις να προσαρμοστεις και να ανακτησεις το χαμενο εδαφος. Πως θα το κανεις αυτο θα το δουμε στην πορεια.

    Εν κατακλειδι δεν σχετιζονται αυτα που λες με διπολικη, ουτε αυτα που λες για το παρελθον. Μαλλον δεν ηξερες τις δυσκολιες της σχολης και το ποσο διαφορετικα ειναι να σαι φοιτητης σε δυσκολη σχολη, απ το να σαι μαθητης.

    Σ'ευχαριστώ κεράσι για την άμμεση απάντηση, την εκτιμώ.

    Η σχολή μου αρέσει και είναι το αντικείμενο που ήθελα να σπουδάσω (το είχα αποφασίσει από παλιά επειτα από πολύ ψαξιμο). Απλώς πιστεύω η σχολή είναι υπερβολικά απαιτητική με αποτελεσμά να με κουράζει.


    Η διατροφή μου περίεχει τόσο θρεπτική μεσογειακή διατροφή όσο και γλυκά(σε φυσιολογικά επίπεδα πάντα, είμαι αδύνατος επι τι ευκαιρία). Εμμονές δεν έχω, αλλά θα ήθελα εδώ που το λέμε διαφορετική ανατομία. Αυπνίες όχι, απλά δυστυχώς κοιμάμαι λίγο αργά το φετινό καλοκαίρι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το οτι εισαι εκ φυσεως εσωστρεφης το χεις κανει στο μυαλο σου προβλημα. Δεν ειναι υποχρεωτικο να χεις πολλες γνωριμιες, εκτος αν πας για πολιτικος. Ο καθενας οπως βολευεται. Μην πιεζεσαι δηλ να γινεις πιο ''κοινωνικος''.

    Εγω σου προτεινω βαλε ενα προγραμμα καλο για τα μαθηματα, ωστε να φυγεις για το επομενο βημα που θα το διαλεξεις εσυ. Να θυμασαι οτι περισσοτερο κι απ το μυαλο μετραει η συστηματικοτητα στο χρονο. Γενικως δεν εχεις καποιο προβλημα, αλλα αν μεινεις κι αλλο πισω στη σχολη θα αποκτησεις, γιατι θα σου κανει φαυλο κυκλο. Διαβασμα και στρωσιμο λοιπον. Θα σηκωνεσαι πρωι τωρα που ειναι καλοκαιρι κ δεν εχεις μαθημα για να διαβασεις.Καντο αυτο γερα για μηνες και θα δεις ποσο καλυτερος θα γινεις.

    Στην αθηνα εισαι ή σε αλλη πολη?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Το πέτυχες, Αθήνα.

  6. #6
    γιατί να πιστεύεις κατι τέτοιο?? εχεις λογο, αλλό οικογενειακό ασθενη? ειχες επισκεφτει παλιοτερα ψυχολογους? πως ξερεις για τη μανιοκαταθλιψη, οι περισσοτεροι δε γνωριζουν καν τι ειναι...
    υποψι ολα αυτα που περιγραφεις δεν εχουν καμια σχεση με διπολική, δε νομιζω να εχεις κατι, μη ψαχνεσαι στο νετ και κουραζεσαι..
    φοιτητής είσαι, ίσως να σου έκατσε ασχημα η αλλαγη του περιβαλλοντος, οσα περιγραφεις φυσιολογικα μου φαινονται, ψαχνεσαι δεν εινα κακο, μη σε παιρνει απο κατω. το μονο περιεργο που λες ειναι οι φωνες αλλα αν ειναι στο παρελθον και δεν εχεις κατι τετοιο θεμα μη σε απασχολει! εισαι στη καλυτερη περιοδο της ζωης σου, απολαυσε το, κυρίως κάνε ότι θες και ότι σαρεσει, αν πχ το το περιβαλλον και οι φοιτητες που συναναστρεφεσαι δε σε ικανοποιουν/αρεσουν, αλλαξε τους, βρες τι σου αρεσει! μη καταπιεζεις τον εαυτό σου. ερωτικά και χομπι ολοι εχουμε περασει και αφησει στη ζωη, μη το παιρνεις βαριά, ασε τα τυπικα της εποχης μας, βρες κατι που σου ταιριαζει ακομα και αν δεν εχει σχεση με καφεδες, μπαρακια, διαβασμα, γνωριμιες κτλ, βρες τον εαυτό σου!
    μου περασε απο το μυαλο μηπως εχεις καταπιεστει σε οικογενειακο περιβαλλον στο θρησκευτικό τομεα, μπορει να κανω λαθος αλλα αν ναι, κοιτα να τα ξεπερασεις αυτα...

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By ειρηνη78 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2014, 01:33
  2. SOS..Δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2014, 14:53
  3. δεν ξέρω τι συμβαίνει
    By Paris24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2013, 18:55
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
    By bikex in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-06-2012, 18:45
  5. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By maria_gja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 09-11-2011, 09:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •