Ψυχοσωματικα,μουδιασματα ΒΟΗΘΕΙΑ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Peach View Post
    . Αυτο που με σκοτωνει ειναι οτι μου λείπει ο παλίος μου εαυτος. η ανεμελία μου και η ορεξη μου για ζωη, τώρα ειμαι συνέχεια κουρασμένη και φοβισμένη...
    Αυτο ξαναπεστο!!!!

    Αυτο λειπει και σε μενα!!!Τι ωραιες εποχες!!!
    11/12/2006

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Συμφωνώ με όσα σου είπανε τα παιδιά. Για αίσθηση μουδιάσματατος λόγω άγχους έχουν γράψει και άλλοι στο φόρουμ (δε θυμάμαι αν ήταν μόνιμη ή παροδική).
    Επίσης το ότι σου ανοίξανε το σπίτι είναι πισωγύρισμα οπότε γνωρίζεις ότι μέχρι να ξεχαστεί το γεγονός θα είσαι "κάπως".
    Ο ομοιοπαθητικός σου τί σου είπε για την υποτροπή και τα μουδιάσματα;

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Τωρα ειναι και λιγο περιεργη περιοδος επειδη ολοι οι γιατροι λειπουν διακοπές, παρολα αυτα τον πηρα τηλέφωνο και δεν φανηκε να ανησυχει πολυ, μόνο μου είπε να πάρς ένα φαρμακο για να με βοηθήσει να ηρεμήσω και να κοιμαμαι κανονικα επειδή ήμουν πολύ ταραγμένη. Το φάρμακο λειτούργησε, δεν μπορώ να πω, προς έκπλήξή μου, αμέσως και εχτες κοιμήθηκα καλά!Τα μουδιάσματα δεν ειναι ακριβώς μόνιμα, έρχονται και φεύγουν, αλλα είναι πάντα στα χέρια και τα πόδια οταν κάνουν εμφάνιση. Γενικά περνάς περίοδο μεγάλου στρες και φοβλαμαι και για ασθένειες, αλλά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει να τρέχω πάλι σε γιατρους...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Το ότι λείπει ο γιατρός σου προκαλεί ένα άγχος από μόνο του. Ωστόσο το να μην ανησυχήσει με αυτά που του είπες είναι καλό σημάδι και θα μπορούσες να το μεταφράσεις ως ένα παραπάνω λόγο για να μην πάρεις σβάρνα τους γιατρούς. Αν επίσης κατά τη διάρκεια περιόδων που είσαι ήρεμη δεν αισθάνεσαι σωματικές ή άλλες ενοχλήσεις, αυτό είναι μια ένδειξη ότι το θέμα έχει να κάνει με ψυχοσωματικά.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    1
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

    Έκανα εγγραφή στο forum, προκειμένου να «ρίξω» μια ιδέα…

    Αφού πρώτα σας ζητήσω συγνώμη, γιατί τα τόσα σοβαρά που σας απασχολούν εγώ τα μισο-διάβασα λόγο έλλειψης χρόνου, χωρίς να είμαι ειδικός, έχω να «καταθέσω» μερικές ιδέες, που ακόμα και εάν τις βρείτε άσχετες, πριν τις απορρίψετε, «ψάξτε» τις…

    Όσον αφορά τα μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα, βαρύ κεφάλι κλπ, εάν δεν έχετε «ψαχτεί», για τα επίπεδα της βιταμίνης Β12, του σιδήρου και του ασβεστίου, από προσωπική μου εμπειρία, σας συνιστώ να το κάνετε…!!!

    Σε κάποια στιγμή, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, για την Β12 και την Ομοκυστεΐνη, πολύ γενικά, διάβασα για την ατροφική γαστρίτιδα, τα παρακάτω.

    «Η ατροφική γαστρίτιδα αποτελεί ένα πολυσυστηματικό νόσημα, διότι συνδέεται πολλές φορές με κακή απορρόφηση ζωτικών βιταμινών, φαινόμενο που προκαλεί συχνά διαταραχές στη λειτουργία μιας ποικιλίας οργάνων.
    Συστηματικά συμπτώματα όπως ατονία, λιποθυμία, ωχρότητα, μουδιάσματα, κάψιμο στο σώμα, αστάθεια, μειωμένη αντίσταση στο stress, ανορεξία, διαταραχές συμπεριφοράς, εμφανίζονται.
    Τα τοπικά συμπτώματα, εάν υπάρχουν, είναι δυσπεψία, ξινίλα, κάψιμο, ναυτία, φούσκωμα, εμετός.

    Σήμερα υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία για την ατροφική γαστρίτιδα».

    Κατά τη γνώμη μου, κάποιες εξετάσεις και, για τη διερεύνηση ατροφικής γαστρίτιδας (η οποία μπορεί να επιφέρει και έλλειψη της Β12), καλό θα ήταν να πραγματοποιηθούν.

    Συγνώμη εάν σας κούρασα!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Peach View Post
    Γεια σας, εχω ξαναγραψει εδω, ειχα προβληματα με ιλιγγους και διαταραχες αγχους, τα οποια προσπαθω να κοντρολαρω εδω και δυο μηνες με τη βοηθεια ενός ομοιοπαθητικού ψυχίατρου, αλλα εχω ένα συμπτωμα που με τρομαζει πολυ, εχω συνεχως μουδιάσματα και μυρμηγκιασματα στα χερια και στα πόδια, και καμια φορα και στο πρόσωπο. Εχω φοβηθει γιατι πιστευα πως έχω σκληρυνση κατα πλάκας, αλλα έχω κάνει μαγνητικη εγκεφάλου και εξετασεις αίματος και έχουν βγει όλα καθαρά. Τα μουδιάσματα όμως επιμένουν εδω και ενάμιση περίπου μηνα, όχι σε σταθερα σημεία, σε διάφορα πανω στα χερια μου και τα πόδια μου.Έχει αντιμετωπίσει κανείς από σας κάτι παρόμοιο?Η να τρέξω και σε άλλους γιατρους?
    Γεια σου! έχεις ακόμα τα συμπτώματα? θα μπορούσα να επικοινωνησω μαζί σου να με βοηθήσεις για μια οικογενειακή περιπτωση . αν γινεται καπως ιδιωτικα να σου μιλήσω . Σε ευχαριστώ!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By ARTEMIDA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2023, 15:53
  2. Μουδιάσματα στα πόδια
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-08-2014, 16:44
  3. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 20:49
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-10-2009, 06:22
  5. Μουδιασματα στα χερια - μικρη ανοχη στο ποτο
    By Alexintrouble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-09-2008, 17:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •