Ψυχοσωματικα,μουδιασματα ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42

    Ψυχοσωματικα,μουδιασματα ΒΟΗΘΕΙΑ!

    Γεια σας, εχω ξαναγραψει εδω, ειχα προβληματα με ιλιγγους και διαταραχες αγχους, τα οποια προσπαθω να κοντρολαρω εδω και δυο μηνες με τη βοηθεια ενός ομοιοπαθητικού ψυχίατρου, αλλα εχω ένα συμπτωμα που με τρομαζει πολυ, εχω συνεχως μουδιάσματα και μυρμηγκιασματα στα χερια και στα πόδια, και καμια φορα και στο πρόσωπο. Εχω φοβηθει γιατι πιστευα πως έχω σκληρυνση κατα πλάκας, αλλα έχω κάνει μαγνητικη εγκεφάλου και εξετασεις αίματος και έχουν βγει όλα καθαρά. Τα μουδιάσματα όμως επιμένουν εδω και ενάμιση περίπου μηνα, όχι σε σταθερα σημεία, σε διάφορα πανω στα χερια μου και τα πόδια μου.Έχει αντιμετωπίσει κανείς από σας κάτι παρόμοιο?Η να τρέξω και σε άλλους γιατρους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Αφου η μαγνητικη και οι εξετασεις ειναι καλες γιατι τετοια ανησυχια βρε φιλε?
    11/12/2006

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Κοπέλα ειμαι :) ε δεν ξερω...οπως σε ολες τισ αγχωδεις διαταραχες δεν υπαρχει λογικη σε αυτα, υποθετω οτι ακομα ανησυχω επειδη ακομα εχω μουδιάσματα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    αν εχεις εμπιστοσυνη στους γιατρους σου θα πρεπει να ηρεμησεις! στα καλα καθουμενα μουδιαζεις? εκει που καθεσαι? εκει που περπατας? οταν αγχωθεις? αν σκεφτεις κατι δυσαρεστο ή φοβηθεις? ποτε μουδιαζεις?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Συγγνωμη..Σωστα ροδακινο..Δυσκολο για αγορι :P

    Καλα και γω πχ ο καρδιολογος εχει πει ολα καλα,αλλα οταν με πιανει ο panic και δεν ξερω και γω ποσους σφυγμους εχω εκεινη την ωρα,ε μια
    ανησυχια την εχω..
    11/12/2006

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Ναι στα καλα καθουμενα, σχεδον συνεχεια νιωθω μυρμηγκιασματα και μουδιασματα, ακομα και οταν σηκωνομαι απο τον υπνο καμια φορα. Δεν ειναι παντα ιδια ενταση, μερικεσ φορεσ δεν το νιωθω και κα8ολου, αλλα όμως γενικα τα νιώθω. έχω βαρύ κεφάλι, και γενικά λόγω των μουδιασμάτων έχω κακή ψυχολογια, αλλά κάτι μου λέει πως όλα αυτά είναι φαύλος κύκλος.Λέτε να έχω όντως κάποιο παθολογικό πρόβλημα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    κανε γυμναστικουλα .... η πολυ σκεψη βαραινει το κεφαλι! αυτο το ξερουμε ολοι μας καλα!!! κανε καλες διατασουλες κ αστα να μουδιαζουν! αφου οι εξετασεις σου ειναι οκ μν ασχολεισαι!! εκτος αν χειροτερεψει η αλλαξουν τα συμπτωματα σου... εγινε κατι ? επαθες κατι κ σου βγηκαν αυτα τα ψυχοσωματικα?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Δεν ξέρω ακριβως, πριν 2 χρονια (ειμαι 27) ειχα ενα προβλημα με ιλιγγο απο ένα ταξιδι, οποιος κρλατησε 2-3 μηνες, μετα ξαναεμφανιστηκε, και γενικα με ταλαιπωρουσε αυτό το πράγμα, το να εχω ζάλη συνέχεια με αγχωνε, δεν είχα ωστόσο κάτι παθολογικό. Ωσπου πριν 2 μήνες έπαθα μια μινι κρίση πανικου και απο τοτε όλα εχουν πάει κατα διαόλου, εχω πονοκεφάλους, τα μουδιάσματα, δε μπορώ να φάω, πετάγομαι στον ύπνο μου. Κατάλαβα οτι είχα αγχη για διαφορα πραγματα (έχω πολύ αγχωτικη δουλεια, απο εκει που εμενα με τουσ γονεις μου έχω βρεθει με σπιτι και έξοδα, αγχος για το μέλλον, αρρωστοφοβίες)Ολα αυτα σιγα σιγα εχουν μετριαστει με τη βοηθεια του ομοιοπαθητικου, ειμαι κάπως καλυτερα αλλα έχω καταλοιπα. Φοβάμαι μην κρατήσει πολυ καιρό γιατι εχω μια σχέση που συζώ, ο οποιος είναι υποστηρικτικος αλλα για ποσο? επίσης δε μπορώ να ξυπνάω κάθε μέρα ετσι, είναι κουραστικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Σε νιωθω..
    11/12/2006

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    macedonia
    Posts
    69
    Εγω καποτε για τετοιου ειδους μουδιασματα επισκεφτηκα νευρολογο,ειναι ο πλεον αρμοδιος να βρει τι συμβαινει βλεποντας εξετασεις και διεγνωσε αγχος.οποτε πιστευω οτι θα ειναι καθαρα αγχος καθ τα δικα σου.τα παθαινεις συγκεκριμενες στιγμες ή διαρκως;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    κ γω σας νιωθω ρε παιδια!!! κ ολοι εδω μεσα μας νιωθουμε-νε !!! το θεμα ειναι να βρουμε λυσεις!!! touch για το δικο σου θεμα δεν εχω ιδεα γι αυτο κ δεν απαντησα στο θεμα σου, που ειναι πολυ λεπτο... αλλα για το ροδακινο νομιζω πως εστω κ λιγο θα μπορουσα να βοηθησω διοτι πανω κατω στν ιδια κατασταση εχω βρεθει παρα πολλες φορες κ ξαναβρισκομαι με διαφορετικους τροπους! δν ξερω για ομοιοπαθητικη αλλα ενας ψυχολογος θα βοηθουσε παρα παρα πολυ!
    οσο για τν συντροφο σου... κ ο δικος μου υπομονη κανει.! κ απορω πως αντεχουμε κ οι δυο πλεον!!! αν προσπαθησεις να μην δωσεις σημασια γινεται η σε ενοχλει στη κινηση το μουδιασμα?
    τι ακριβως ειπε ο γιατρος σου???
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Σε νευρολογο που πηγα μου εκανε μια νευρολογικη εξεταση και τη μαγνητικη, μου ειπε οτι εχω σωματοποιηση του αγχους,και μετα εγω αποφάσισα να πάω σε ομοιοπαθητικό ψυχίατρο, ο οποιοσ μου ειπε τα ιδια και κανω τωρα μια αγωγη μαζι του. Εντωμεταξυ ενώ τα πράγματα πηγαινανε καλύτερα, πριν από μια βδομάδα μου κλέψανε το σπίτι, οπότε το στρες χτυπησε άλλα επίπεδα. Επίσης ο συντροφος μου εχει και αυτος δικά του προβλήματα γιατι έχει μαγαζί και αγχώνεται, και γενικά περνάμε μια φάση χάλια. Εγώ φοβάμαι μήπως έχω κατι και δεν τον έχω καταλάβει, κάθε μέρα στη δουλεια νιώθω εξαντλημένη και ο μόνος άνθρωπος με τον οποίο μιλάω καθημερινά και με στηρίζει ειναι ο πατέρας μου. Σκέφτηκα πέρα από τον ψυχίατρο να πάω και σε ενα ψυχολόγο για να μιλήσω αλλα ειπα ασε να τελειώσει η θεραπεία με τον αλλον να δουμε... Δεν ξέρω τι να κάνω, δε θέλω ναμου καταστρέψει τη ζωή αυτή η κατάσταση...εσείς τι λετε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Για την ομοιοπαθητικη δυστυχως δεν εχω αποψη κατα ποσο βοηθασει σε σχεση με εναν 'κανονικο' ψυχιατρο..
    11/12/2006

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Κι αυτος που παω κανονικος ειναι, απλα ακολουθει εναλλακτικες θεραπειες...εμοιαζε να βοηθάει μεχρι ποθ μου κλεψανε το σπιτι και γυρισα σχεδόν στο μηδέν.Οταν ολοκληρώσω τη θεραπεία μου μαζί του θα σου πω τι αποτέλεσμα είχε. Αυτο που με σκοτωνει ειναι οτι μου λείπει ο παλίος μου εαυτος. η ανεμελία μου και η ορεξη μου για ζωη, τώρα ειμαι συνέχεια κουρασμένη και φοβισμένη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    η ψυχοθεραπεια βοηθα παρα πολυ σε καταστασεις σαν τις δικες μας... βρες ενα καλο ψυχολογο!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By ARTEMIDA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2023, 15:53
  2. Μουδιάσματα στα πόδια
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-08-2014, 16:44
  3. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 20:49
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-10-2009, 06:22
  5. Μουδιασματα στα χερια - μικρη ανοχη στο ποτο
    By Alexintrouble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-09-2008, 17:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •