Chat rooms, μοναξιά και ματαίωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22

    Chat rooms, μοναξιά και ματαίωση

    Καλησπέρα παιδιά,

    Παρακινήθηκα να γράψω βλέποντας το μηνυμα ενός παιδιού που εξέφραζε την ανάγκη του να γνωριστεί καλύτερα με άλλους συμπάσχοντες απ το φόρουμ αυτό. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Με την ευκαιρία να πω κι εγώ το δικό μου μεγάλο παράπονο..
    Η έντονη μοναξιά κι η ανάγκη για επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων με έχει στείλει εδώ και 4 περίπου χρόνια στα chat rooms. Ειλικρινά έμπαινα με την ελπίδα να συναντήσω ανθρώπους συνεσταλμένους, με ευγένεια και κατανόηση και με διάθεση για βαθιά επικοινωνία. Αντ αυτού όμως συναντούσα διαρκώς χυδαίους, ανώμαλους, και ελεεινούς τύπους που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να κανουν cyber sex ή όποια άλλη ανωμαλία διαδικτυακά ή απο κοντά. Στην καλύτερη περίπτωση συναντούσα άτομα που έμπαιναν απλώς για να σπάσουν πλάκα ή να σκοτώσουν την ώρα τους με την ανάλογη διάθεση βέβαια. Εχω σπαταλήσει χιλιάδες ώρες μπαίνοντας σ αυτά τα δωμάτια και περιμένοντας με υπομονή κι επιμονή να γνωρίσω τον άνθρωπο εκείνο που θα αποτελούσε την εξαίρεση μέσα σ αυτόν το βούρκο και που θα μαλάκωνε τη μοναξιά μου. Μάταια όμως..Αποτελεσμα μηδέν..Αισθάνομαι σχεδόν κακοποιημένη λεκτικά και ψυχολογικά μέσα απο εκεί..
    Αντιθέτως πίσω απ αυτό το φόρουμ ανακάλυψα ότι κρύβονται άτομα που αν μη τι άλλο γνωρίζουν τι θα πει μοναξιά , πόνος και απουσία κατανόησης από τον περίγυρο. Άτομα συνειδητοποιημένα και ευαισθητοποιημένα. Και με κατανόηση για τον πόνο του άλλου, μιας και έχουν βιώσει παρόμοια..Έτσι θα πρότεινα σε όποιον-α απο εδώ ενδιαφέρεται για μια πιο στενή και εις βάθος επικοινωνία να επικοινωνήσει μαζί μου. Το skype μου είναι [email protected]. Θα χαρώ πολύ να δημιουργήσω μια καινούργια γνωριμία ή φιλία με άτομα που μπορούν να με νιώσουν..
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Που πιστευεις οφειλεται αυτο το αισθημα μοναξιας βασιλιανα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλησπερα κ απο μενα θα σου πω τη γνωμη μου σχετικα με ολα αυτα που λες προκοπη σε τσατ ρουμ κατα κανονα μπορεις να βρεις στο προβε τσατ αν δεις καπιον που ειναι πιο αξιολογος απο τους αλλους κ αυτο θα το κανεις μαντευοντας κ του πιασεις τη κουβεντα η υπολυπη συζητιση με ολους δεν ειναι για να τη παιρνεις πολυ στα σοβαρα το θεμα παντως σιγουρα ειναι οτι χρειαζεσε πολες γνωσεις οταν βρισκεσε σε επικοινωνια με οπιον να ναι
    πχ απο τσατ ρουμ μου εχει τυχει να γνωρισω καπιον αρκετα αξιολογο/η ανθρωπο που δεν πολυεμπαινε εγω ομως τον καταλαβα κ του μιλαγα συνεχεια πριβε ενω την υπολυπη συζητιση δεν την επαιρνα κ πολυ στα σοβαρα ακουσα πολα αλλα δε με ενιαζε

    μπορω να σου πω μυστικα περισσοτερα για το πως μπορεις να καταλαβεις αν καπιος ειναι καταληλος αλλα δε θα τα δημοσιευσω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ...............................

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης εχω ανεβασει κ ενα θεμα που ειναι ακρως κατατοπιστικο σχετικα με το θεμα που ολα αυτα ηταν αποτελεσμα γνωσης κ εμπιρειας...

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...83%CF%84%CE%B5

  6. #6
    μπαίνω κι εγω λίγο καιρό σε τσατ αλλά δεν έχω σχηματίσει αυτην την άσχημη γνώμη..οι περισσοτεροι είναι απλοί τυχαιοι ανθρωποι που θέλουν επικοινωνία..θα ήθελα να μιλησουμε αλλά δεν έχω σκάιπ δυστυχώς

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κοιτα ειναι γεγονος οτι καπιοι εκει μεσα μιλανε προστυχα αλλα δε πρεπει να τα ισοποδωνουμε ολα κ ουτε να λεμε ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω τους κανονες τους επιβαιβεωνουν παντα οι εξαιρεσεις κανεις δε πρεπει να περιμενει παρα πολα απο τη συζητιση του γκρουπ ολων μαζι πριβε ομως μπορει να πετυχει κατι αξιολογο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Που πιστευεις οφειλεται αυτο το αισθημα μοναξιας βασιλιανα?
    Κεράσι, δεν ξέρω ακριβώς απο που πηγάζει αυτο το αίσθημα μοναξιάς, μπορεί να είναι απ τις οικογενειακές συνθήκες που ζω, μπορεί να είναι απο την έλλειψη πραγματικών φίλων που να μπορώ να τους εξομολογηθώ τα πάντα ή και κατάλληλου συντρόφου..Εκτός αυτών μπορεί να είναι κ υπαρξιακή μοναξιά, μιας και ζω σχεδόν μόνιμα με το φόβο του θανάτου..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κοιτα ειναι γεγονος οτι καπιοι εκει μεσα μιλανε προστυχα αλλα δε πρεπει να τα ισοποδωνουμε ολα κ ουτε να λεμε ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω τους κανονες τους επιβαιβεωνουν παντα οι εξαιρεσεις κανεις δε πρεπει να περιμενει παρα πολα απο τη συζητιση του γκρουπ ολων μαζι πριβε ομως μπορει να πετυχει κατι αξιολογο.
    Καλησπέρα Αλέξανδρε,
    Κοίτα εννοείται ότι δεν μιλάω ποτέ στην κοινή συζήτηση γιατι εκεί μονο σαχλαμαρίζουν και τίποτε άλλο. Και στα πριβέ όμως που επικοινωνώ η χυδαιότητα και η κενότητα περιεχομένου πέφτουν σύννεφο..Και ναι μπορεί αν σταθείς πολύ τυχερός να πέσεις σε κάποιο αξιόλογο άτομο, όμως αυτό θέλει τύχη και πολύ επιμονή, να μπαίνεις σχεδόν συνέχεια μέχρι να τον -την πετύχεις..Μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία εκει μέσα που καννιβαλίζουν το χώρο αυτό και σε κάνουν να τελματώνεσαι και ν απογοητεύεσαι..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εξω ειναι οι γνωριμιες και η ζωη βρε vasilianna ..Δεν λεω,μπορει και να πετυχεις και κανεναν αξιολογο στις γωνιες του ιντερνετ,αλλα αυτο συμβαινει οταν δεν το κυνηγας!Στα τσατ,στα φορουμ ,στα σοσιαλ μιντια γενικοτερα θα δεις ανθρωπους με μασκες..Απλα συνομιλεις με νικνειμς που δεν ξερεις καν τι καπνο φουμαρουν..Οι περισσοτεροι στο ιντερνετ ψαχνουν να πηδηξουν,εχει και εδω μεσα μπολικους τετοιους!Την υπομονη σου και την επιμονη σου για το δεκα το καλο ας το πουμε ετσι κρατα την για εξω και οχι για το καθε ζωντοβολο του ιντερνετ..Βαζω και εμενα μεσα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η χυδαιότητα και η κενότητα περιεχομένου πέφτουν σύννεφο..
    αν μπαινουν συνεχεια πολοι ολο κ κατι θα εμφανιστει οσο για τους αλλους δε θα συμπεθεριασουμε για να με απασχολισει τοσο πολυ το πολυ πολυ να χωριστω σε δυο προσωπα ενα για να λεει μπορδες στη κοινη συζητιση κ ενα για να μιλα σοβαροτερα πριβε ε ενοηται οτι δε θα επικοινωνεις με λαθος ατομα πριβε αλλα θα σπας πλακα για να περνα η ωρα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε αυτο τπ φορουμ σας εχει γινει εμονη ιδεα τα πολα νικνειμς

    Οι περισσοτεροι στο ιντερνετ ψαχνουν να πηδηξουν,εχει και εδω μεσα μπολικους τετοιους!Την υπομονη σου και την επιμονη σου για το δεκα το καλο ας το πουμε ετσι κρατα την για εξω και οχι για το καθε ζωντοβολο του ιντερνετ..Βαζω και εμενα μεσα
    ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω η ευκολη λυση για να καθετε κανεις παθητικος κ να μη παιρνει στα σοβαρα τιποτα

Similar Threads

  1. CHAT
    By stefanos14587 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2014, 18:31
  2. chat
    By dipolikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-2013, 21:25
  3. chat
    By tomasliak in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 232
    Last Post: 27-03-2009, 11:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •