Διπλη προσωπικοτητα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    1

    Exclamation Διπλη προσωπικοτητα???

    Καλησπερα...παρεα..!! είμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα την συμβουλη σας για ενα προβλημα με απασχολει εδω και χρονια χρονια μακαρονια...
    Απο οσο θυμαμαι τον εαυτον μου..ο πατερας μου ερχοταν στο σπιτι ανα 15-20 μέρες για καμια βδομαδα, ηταν χαρουμενος και μου ειχε τρελη αδυναμια και εγω το ιδιο εννοειται!!!
    Βγηκε στην συνταξη οταν εγω ημουν γυρω στα 15 και απο τοτε λοιπον αρχισαν να δημιουργουνται προβληματα μεσα στην οικογενεια. Τους ζητουσα να παω να κοιμηθω σε μια φιλη μου και ελεγε ο πατερας μου
    πως ολοι ειναι ανωμαλοι (οι πατεραδες των φιλεναδων μου), μου ελεγαν οι φιλες μου να βγουμε καμια βολτα και εβγαινα 1 φορα την εβδομαδα και αυτο με την ψυχη στο στομα, μια μερα ημουν αδιαθετη και με πονουσε πολυ το κεφαλι..ζητησα να μεινω στο
    σπιτι και να μην παω για μαθημα και αρχισε και φωναζε πως τσαμπα πληρωνει ενω αλλοι ειναι στα παγκακια κλπ και αλλα τοσα που γινονταν καθημερινα..
    Φιλοι με συμβουλευαν να κανω υπομονη και πως θα περασει.. οπως και εκανα..εφτασα τα 18 και περασα σε μια σχολη στην επαρχια. Οταν γυριζα στο πατρικο...ηταν για 1-2 μερες στα κεφια του..και επειτα ξαναρχιζε την μουρμουρα,
    αφου η μανα μου ερχοταν καθε τρεις και λιγο σε εμενα για να ξεσκαει και να βρισκει για λιγο την ηρεμια της!!!! Οι σπουδες μου σχεδον τελειωσαν ..και γυρισα οριστικα πισω ψαχνοτας για πρακτικη...
    Ενω ειναι την μια στιγμη χαμογελαστος...σε 1'' μπορει να θυμωσει και να αρχισει τις Χριστο-Παναγιες.. Οταν η μητερα μου παει να μιλησει της λεει να κλεισει το στομα της και ολοι καθομαστε στο νυχι για να μην βρει κατι και θυμωσει...
    Εγω δε βγαινω, προσπαθω να ειμαι απο κοντα στην μητερα μου γιατι εχει προβλημα υγειας αλλα και εκτος απο αυτο θελω να βοηθαω στις δουλειες του σπιτιου για να μην νιωθω αχρηστη...
    Πραγματικα δεν τον καταλαβαινω...αλλα ειμαι σιγουρη πως οταν τα σκεφτεται καταλαβαινει τις βλακειες που λεει..η λεξη "συγνωμη" απουσιαζει απο το λεξιλογιο του.
    Θα ηθελα την συμβουλη σας, απο την μια θελω να φυγω αλλα εχω τοσα πολλα πραγματα που σκεφτομαι.. Δεν εχω που να παω, την μητερα μου , τα αδερφια μου και οσο να ναι και τον πατερα μου..... αλλα πλεον δεν αντεχω.
    Ειμαι σιγουρη πως εαν φυγω..πως δεν θα με δεχτει ποτε πισω παλι και θα χαλασουν οι σχεσεις μας , το ειχε πει παλαιοτερα σαν απειλη πως "οποιος φυγει η πορτα κλεινει"..
    Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
    Και εκτος αυτου..σκεφτομαι πως αν τα πω ολα αυτα στον φιλο μου δεν θα με δεχτει και αν με δεχτει...ισως να εχει να μου το χτυπαει οτι με μαζεψε καποτε ....ποιος ξερει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και τι τον περασες τον μπαμπα σου? Ρουχο να ραφτει στα μετρα σου? Αυτος ειναι και αμα σ αρεσει. Δε σ αρεσει μη τον κανεις παρεα. Το προβλημα σου δεν καταλαβαινω ποιο ειναι. Οτι θελεις να τον αλλαξεις? Εσυ αλλαζεις να γινεις οπως θα μου αρεσε εμενα?

    Λοιπον ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια που δε συμφωνει με τους γονεις. Τη δικια σου τη ζωη θα κοιταξεις, οχι να δαπανησεις την ενεργεια σου για την αλλαγη των αλλων. Δε σου κανει, κοψε λασπη και κρατα οση επαφη κρινεις εσυ, απο καθολου ή ενα γεια μεχρι οτιδηποτε. Τι καθοσαστε τοσα χρονια κ τρωτε στο κεφαλι? Δε βλεπεις οτι σας εχει παρει τον αερα? Θα ναι κι η μανα σου καλο κουτορνιθι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Γειά σου Νικόλ

    καταρχήν απ αυτά που άκουσα σχετικά με την συμπεριφορά του πατέρα σου
    εγώ θα τον χαρακτήριζα πολύ εγωιστή, φοβιτσιάρη, ανασφαλή και νευρικό!

    Θέλω να σου πω επίσης ότι δυστυχώς κανείς μας δεν είχε την δυνατότητα να επιλλέξει τον ίδιο του τον γονιό.. που θα ήταν μεγάλο ευτύχημα για πολλούς αν είχαμε αυτή την δυνατότητα.

    Απ την στιγμή που βλέπεις όλες αυτές τις δυσκολίες θα σου πρότεινα να διεκδικήσεις την ελευθερία σου.. αλλά με ένα ώριμο πλάνο που θα μειώσει τις πιθανότητες να γυρίσεις πίσω στην τρέλα που βιώνεις.

    Αυτό σαφώς περιλαμβάνει το να χεις ένα δικό σου εισόδημα ώστε να μην εξαρτιέσαι απο κανέναν.. και σίγουρα στην προκειμένη φάση δεν μπορείς να τους πάρεις όλους μαζί σου που θες κ να τους συντηρίσεις!

    Θεωρώ ότι δεν χρειάζονται βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις.. αλλά αργές και αρκετά μελετημένες αφότου έχεις δημιουργήσει ένα πλάνο στο μυαλό σου..

    Θέλω πάντως να ακούσω κ άλλες γνώμες τρίτων.. πάνω σ αυτό το προβληματισμό που μας εξέφρασες!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ενω ειναι την μια στιγμη χαμογελαστος...σε 1'' μπορει να θυμωσει και να αρχισει τις Χριστο-Παναγιες.
    καλα πιος μπορει να βγαλει ακρη μ αυτον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τις 2 παραπάνω απόψεις...ναι μερικοί πατεράδες νομίζουν ότι γ@μούν και δέρνουν.
    Αυτό το "όποιος φύγει από το σπίτι,κλείνει η πόρτα και παρ'όλα αυτά να κάνει τα κουμάντα του,κάπως φασιστικό μου κάνει...

    Αυτοί οι συνταξιούχοι έχουν επηρεαστεί πολύ από την Χούντα μου φαίνεται.Τελικά ίσως είναι καλύτερα που δεν έχω πατέρα.
    Επίσης και η μάνα σου δεν μου πολυγουστάρει που κάνει την κότα,εκτός και αν όλοι εξαρτιόσαστε από την οικονομική κατάσταση του πατέρα σας.....οπότε πέφτει τουμπεκι και φασισμός!

    Κοίτα να αυτονομηθείς όσο το δυνατόν γρηγορότερα και κράτα και καλή επαφή με τον φάδερ σου σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή.
    Και κάτι άλλο......Χριστο παναγίες σε ένα σπίτι δεν επιτρέπονται.........τί είναι κανας χασικλής ή κανας μπεκρής που γυρνάει από τα χαρακώματα.........;

    ΕΛΕΟΣ


    ΥΓ Αν έχουμε αποκλείσει την πιθανότητας "ψυχολογικών" προβλημάτων-δεν έχει καμιά διπλή προσωπικότητα-παλιοχαρακτήρα έχουμε σε όλο του το μεγαλείο.
    Επίσης του να έχει κάποιος μια ψυχική πάθηση,δεν τον αποκλείει συνάμα να είναι και παλιοχαρακτήρας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως αυτοι που και καλα επικαλουνται τα ψυχολογικα τους για τις μαλακιες τους, του διαβολου τα ξερουν ολα τελεια! Και σε ρωτω το πολυ απλο, στη δουλεια του οταν δουλευε ο φαδερ, στους ανωτερους του ελεγε χριστοπαναγιες? τους απειλουσε? αν τον σταματησει η τροχαια θα τους στειλει στο διαλο? Φανταζομαι οχι. Εκει λοιπον πως μπορει και ειναι κυριος?

    Οποτε νικολ σκεψου ποσο ακυρος ειναι ο τιτλος που εχεις βαλει. Μην πεφτει το μυαλο σου στην παγιδα οτι και καλα αυτα οφειλονται σε μια ψυχολογικη ασθενεια, οτι ειναι τζεκιλ και χαιντ, διχασμενη προσωπικοτης, διπολικη και αλλα τετοια φαντεζι. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ. ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΤΡΕΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. Οταν η δραση δε συναντα αντιδραση, σε καβαλαει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Καλά μην το λες κεράσι αυτό(ότι οι τρελοί είναι ελάχιστοι)-εκτός και αν έχω συναντήσει εγώ αρκετούς γιατί έχω και μία αδερφή με ψυχιατρικό και ως εκ τούτου μου είναι πιο εύκολο να συναντώ παρόμοιες υπάρξεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εν σχεση με το γενικο πληθυσμο ειναι ελαχιστοι. Οι πραγματικοι τρελοι ειναι λιγοι, αυτοι που κανουν τρελες αδιακριτως, εχουν την ιδια συμπεριφορα οποιον κι αν εχουν μπροστα τους. Το κανω τα δικα μου εκει που με παιρνει, δεν ειναι απ τα ψυχολογικα, σημαινει οτι εχω το λογικο. Και μαλιστα πολλες φορες αυτοι οι τυποι χρησιμοποιουν τα ψυχολογικα οπως τους συμφερει, δηλ οπου τους συμφερει το προβαλλουν και καλα να δικαιολογηθουν και τις αλλες ωρες ειναι οκ. Ειδικα θα τους παρατηρεις πως φερονται σε ατομα που εχουν σχεση εξουσιας πχ σε μια δουλεια πως φερονται στην ιεραρχια. Εκει γτ τους κοβονται τα τσισα κ ειναι κομπλε? αρα ξερουν τι τους γινεται. Και πως γινεται ολοι οι τρελοι του διαβολου να τα ξερουν ολα τελεια??? Παραμυθα λοιπον. Ειναι σαν να λες εχω γριπη και οταν εχεις αλλα ατομα μπροστα να μην εχεις γριπη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εν σχεση με το γενικο πληθυσμο ειναι ελαχιστοι. Οι πραγματικοι τρελοι ειναι λιγοι, αυτοι που κανουν τρελες αδιακριτως, εχουν την ιδια συμπεριφορα οποιον κι αν εχουν μπροστα τους. Το κανω τα δικα μου εκει που με παιρνει, δεν ειναι απ τα ψυχολογικα, σημαινει οτι εχω το λογικο. Και μαλιστα πολλες φορες αυτοι οι τυποι χρησιμοποιουν τα ψυχολογικα οπως τους συμφερει, δηλ οπου τους συμφερει το προβαλλουν και καλα να δικαιολογηθουν και τις αλλες ωρες ειναι οκ. Ειδικα θα τους παρατηρεις πως φερονται σε ατομα που εχουν σχεση εξουσιας πχ σε μια δουλεια πως φερονται στην ιεραρχια. Εκει γτ τους κοβονται τα τσισα κ ειναι κομπλε? αρα ξερουν τι τους γινεται. Και πως γινεται ολοι οι τρελοι του διαβολου να τα ξερουν ολα τελεια??? Παραμυθα λοιπον. Ειναι σαν να λες εχω γριπη και οταν εχεις αλλα ατομα μπροστα να μην εχεις γριπη.
    Συμφωνώ απόλυτα......αλλά μία ερώτηση,αν μπορείς να μου την απαντήσεις...
    Εχεις γνωρίσει ποτέ εσύ άνθρωπο με ψυχιατρικό ζήτημα και να γνωρίζεις ότι έχει ψυχιατρικό ζήτημα και να είναι πολύ καλός χαρακτήρας;
    Συγνώμη αν μπορεί με αυτό τον τρόπο να θίγω κάποια άτομα εδώ μέσα-αλλά εγώ προσωπικά όσους ανθρώπους έχω γνωρίσει με ψυχιατρικό γκαραντί,οι περισσότεροι έχουν κακιστο χαρακτήρα και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει δίπλα τους.

    Και πάλι εγώ τους δίνω ελαφρυντικά γιατί δεν έχουν σώας τας φρένας.Και πάλι λυπάμαι αν καποιους τους θίγω,αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

    Και αυτό που λέω δε σημαίνει ότι θεωρώ ότι δεν υπάρχουν παλιοχαρακτήρες,ούτε και μία κατάσταση αποκλείει μία άλλη....!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    45
    τι θες να πεις diana οτι οσοι ανθρωποι εχουν θεματα δεν ειναι καλοι χαρακτηρες;εγω γιατι πιστευω οτι ειναι ευαλωτοι αυτοι οι ανθρωποι και περνουν δυσκολα;κι αν ειναι ετσι ολοι μας πρεπει να μαστε κακοι μιας και ολοι μας εχουμε τα θεματακια μας

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 17:13
  3. ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 144
    Last Post: 01-06-2010, 13:30
  4. αναποφασιστικοτητα ή διαταραγμενη προσωπικοτητα...?
    By anna_thess in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 265
    Last Post: 12-04-2010, 22:43
  5. διπλη κριση πανικου.
    By sunset in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2009, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •