ΤΟ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΝΝΑΒΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10

    ΤΟ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΝΝΑΒΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ?

    Γεια σας,
    Eιμαι με εναν ανθρωπο 5 χρονια, τα 3 παντρεμενοι.....εκανε χρονια χρήση χασίς...το τελευταιο 6μηνο εφτασε να κανει 10 τη μερα λογω προβληματων που ειχε με τους δικους του ..δεν το καταλαβα ...ειλικρινα ισως επειδη δεν καπνιζω καν κανονικο τσιγαρο και δεν εχω καπνισει και ποτε χασις. Αρχες ιουλη αποφασισε να το κόψει μαχαιρι λογω κρισης πανικου που εμφανισε και φοβηθηκε....και αμεσως μετα απο λιγες μερες που θεωρητικα το ειχε κοψει εμφανισε ψυχωτικο επεισοδιο, νομιζε οτι τον κυνηγουν και τον παρακαλουθουν, ελεγε οτι ειμαστε καλωδιομένοι, οτι θελουν να του κανουν κακο :(...προσπαθησα να τον βοηθησω, του ειπα οτι ισως ειναι που εκοψε αποτομα το χασις, του ζητησα να δουμε εναν ψυχολογο αλλα αρνηθηκε.
    Τελικα στραφηκε και εναντιον μου, ειπε οτι δεν τον αγαπαω, οτι εχω εξωσυζυγικη σχεση (που δεν ισχυει), οτι θελω να του κανω κακο και χωρισαμε πριν 10 μερες.........ειμαι χαμενη...δεν ξερω αν πρεπει να τον προσεγγίσω ή να φυγω...τον αγαπαω...
    Το ψυχωτικο επεισοδιο μπορει να περασει χωρις φαρμακα?Υπάρχει ελπιδα να του εχουν φυγει οι ιδεες...αποφευγει να συναντηθουμε και δε μπορω να ξερω...
    Πιστευετε οτι κρατησε την αποχη απο το χασις ή σίγουρα ξανακανει?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    10 τη μερα ειναι παρα πολα ποιος θα το παλεψει τωρα ολο αυτο κ αν συνεχισει να καπνιζει κ ολας χαιρετισματα.......... για να λες εσυ οτι ξανακανει μαλον ετσι θα ναι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    1 μηνα αποχη εκανε, το καταλαβα που δεν προσπαθουσε να μεινει μονος να καπνισει και που ηταν κανονικος ανθρωπος με νευρα και οχι μεσα στηη ηρεμια..πιστευω λογω της ξαφνικης αποχης εμφανισε και το επεισοδιο....Οσο αφορα τωρα που ειμαστε 2 βδομαδες χωρια δεν ξερω αν κανει ή δεν κάνει...απλα το φοβαμαι....

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Μην φοβάσαι.. κ μην το θεωρείς παράλογο να έχει μερικές εκρήξεις ή περισσότερα νεύρα μετά την αποχή του απ το χασίς!

    Εδώ το απλό τσιγάρο κόβουν κάποιοι και τσακώνονται με όλο τον κόσμο..
    αν θες πάντως μπορείς να του δώσεις χώρο ώστε να ηρεμήσει μέσα του και πιθανόν να γυρίσει μετά απο μόνος του..
    εκτός και αν έχεις κουραστεί εσύ απ τον τρόπο που επικοινωνεί μαζί σου!

    τώρα αν θα κρατήσει την αποχή του ή θα ξανακάνει.. κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουρία! Είναι καθαρά δική του απόφαση..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    νομιζω ο δικος σου κοπελια ειναι ιδια περιπτωση με μενα. και εγω εκανα χρηση κανναβης και με το που διεκοψα επαθα τη πρωτη κριση οι γιατροι ειπαν οτι το προβλημα υπηρχε απλα η κανναβη το φερε στην επιφανεια

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    νομιζω ο δικος σου κοπελια ειναι ιδια περιπτωση με μενα. και εγω εκανα χρηση κανναβης και με το που διεκοψα επαθα τη πρωτη κριση οι γιατροι ειπαν οτι το προβλημα υπηρχε απλα η κανναβη το φερε στην επιφανεια
    Και τι εκανες στην πορεια? Πήρες φαρμακα? Εφυγε απο μονο του?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Μην φοβάσαι.. κ μην το θεωρείς παράλογο να έχει μερικές εκρήξεις ή περισσότερα νεύρα μετά την αποχή του απ το χασίς!

    Εδώ το απλό τσιγάρο κόβουν κάποιοι και τσακώνονται με όλο τον κόσμο..
    αν θες πάντως μπορείς να του δώσεις χώρο ώστε να ηρεμήσει μέσα του και πιθανόν να γυρίσει μετά απο μόνος του..
    εκτός και αν έχεις κουραστεί εσύ απ τον τρόπο που επικοινωνεί μαζί σου!

    τώρα αν θα κρατήσει την αποχή του ή θα ξανακάνει.. κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουρία! Είναι καθαρά δική του απόφαση..
    Το θεμα ειναι οτι στα πλαισια του ψυχωτικου επεισοδιου τα εχει βαλει μαζι μου και με θεωρει εχθρο και δε μπορω να τον προσεγγισω...:( Οι δικοι του αδιαφορουν....τι μπορω να κανω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Επειδή έχω προσωπική εμπειρία-βοήθησε τον να πάει σε κάποιον γιατρό να τον βοηθήσει με κάποια αγωγή-μην το αργείτε όμως περισσότερο γιατι μπορεί να του μείνει κουσούρι.
    Μετά μπορεί να επανέλθει πλήρως-αλλά μην το καθυστερείτε παραπάνω-χρειάζεται οπωσδήποτε η παρέμβαση κάποιου γιατρού!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Επειδή έχω προσωπική εμπειρία-βοήθησε τον να πάει σε κάποιον γιατρό να τον βοηθήσει με κάποια αγωγή-μην το αργείτε όμως περισσότερο γιατι μπορεί να του μείνει κουσούρι.
    Μετά μπορεί να επανέλθει πλήρως-αλλά μην το καθυστερείτε παραπάνω-χρειάζεται οπωσδήποτε η παρέμβαση κάποιου γιατρού!
    ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΟΥΣΟΥΡΙ? Το ξερω και γι αυτο ειμαι σε απογνωση....εμενα με εδιωξε απο διπλα του και ο πατερας του που εχει καταλαβει τι γινεται μου λεει οτι δεν μπορει να τον πεισει να δει γιατρο. Και τα παρατησε ο πεθερος μου..ετσι απλα...:(
    Μαλιστα ο αντρας μου θυμωσε τοσο που του ελεγα για ψυχολογο που γυρισε και ειπε οτι για καποιο λογο προπσαθω να τον βγαλω τρελο...:(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    να το κοψει μονος του μπορει.να αντιμετωπισει μονος του τετοια θεματα δεν μπορει πρεπει να παει σε γιατρο.βρες καποιον φυλο του που τον αγαπαει πολυ και πεστου να τον παρατρωνει να παει σε γιατρο.χωρις να μαθει ομως τπτ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    να το κοψει μονος του μπορει.να αντιμετωπισει μονος του τετοια θεματα δεν μπορει πρεπει να παει σε γιατρο.βρες καποιον φυλο του που τον αγαπαει πολυ και πεστου να τον παρατρωνει να παει σε γιατρο.χωρις να μαθει ομως τπτ
    Σε λίγη ώρα εχω ραντεβου με εναν πολυ καλο του φιλο...μακαρι να μπορεσει να βοηθησει....ειμαι απελπισμενη...Τον αγαπαω πολύ τον αντρα μου και μονο που τον σκεφτομαι μονο και θολωμενο δε το αντεχω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    μην μαθει ομως οτι ειπες κατι ο αντρας σου γιατι παιζει να στραβωσει...αμα καταφερει και παει σε γιατρο και παρει μια αγωγη και βρει κινητρο να κοψει τα πιωματα ολα θα πανε καλα...πολυ γρηγορα θα δεις αλλαγη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    μην μαθει ομως οτι ειπες κατι ο αντρας σου γιατι παιζει να στραβωσει...αμα καταφερει και παει σε γιατρο και παρει μια αγωγη και βρει κινητρο να κοψει τα πιωματα ολα θα πανε καλα...πολυ γρηγορα θα δεις αλλαγη.
    Μακαρι...σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου....
    Πηγα μιλησα σε ψυχολογο, αυτος μου ειπε οτι ειναι ψυχωτικο επεισοδιο αυτο που εχει, μου ειπε οτι θελει φαρμακευτικη αγωγη αλλα το καλο ειναι οτι αν κανει οσα χρειαζονται θα περασει και μπορει να μην ξαναεχει ΠΟΤΕ αρκει να μην ξανακανει μαυρο....Το θεμα ειναι να δεχτει να δει γιατρο και μετα να μην ξανακανει......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    κοιτα δεν εχω γνωσεις επι του θεματος βαση εμπειριων μιλαω.το θεμα ειναι μολις ξεκοψει να μην πιεζετε ωστε να μην πιει αλλα να το κανει επιδει το θελει.υποτροπη αν κανει ειναι σαν να ξεκιναει απο την αρχη.θα τα καταφερει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    να παρει γρηγορα φαρμακα ή καπως να ελεγχθει.

    μη κανει καμιια βλακεια μεσα στην τρελα του.

    αμα παρει φαρμακα θα του περασει μετα απο λιγο καιρο.

    ρωτα εναν ψυχιατρο τι αλλο μπορει να παρει που να δρα αμεσα. π.χ. ενα ηρεμιστικο κλπ. περα απο το αντιψυχωτικο.

    καντο ομως γιατι ειναι κριμα να τυρρανιεται.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  2. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 21:08
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •