ΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10

    ΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ?

    Ποτε θεωρειται ενα ατομο εξαρτημενο απο χασις? Γινεται να το κοψει καποιος που εκανε 10 τσιγαρα τη μερα?
    Last edited by lialia; 18-08-2014 at 17:57.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    αντε παλι απο την αρχη αυτη η συζιτηση...το ποτε ειναι εξαρτημενος μπορει να το κρινει καποιος κοντινος του ανθρωπος.ειναι καθαρα στον καθενα αμα μπορει να το κοψει.παντος γινετε

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by lialia View Post
    Ποτε θεωρειται ενα ατομο εξαρτημενο απο χασις? Γινεται αν το κοψει καποιιος που εκανε 10 τσιγαρα τη μερα?
    Εμένα αυτό που μου ρχετε στο μυαλό τώρα είναι ότι η εξάρτηση έχει να κάνει αρκετά με την συχνότητα που κάνει κάποιος χρήση και την δυσκολία του να πει ΟΧΙ όταν το χει συνεχώς μπροστά του, όπως επίσης και να το κόψει ή να το ελαττώσει σε μεγάλο βαθμό απ την μια στιγμή στην άλλη!

    Επίσης θεωρώ ότι είναι σημαντικό να γνωρίζει μέσα του κάποιος τον πραγματικό λόγο για τον οποίον του βγήκε η βαθύτερη ανάγκη για να κάνει χασίς ή οποιαδήποτε άλλη ουσία!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Εμένα αυτό που μου ρχετε στο μυαλό τώρα είναι ότι η εξάρτηση έχει να κάνει αρκετά με την συχνότητα που κάνει κάποιος χρήση και την δυσκολία του να πει ΟΧΙ όταν το χει συνεχώς μπροστά του, όπως επίσης και να το κόψει ή να το ελαττώσει σε μεγάλο βαθμό απ την μια στιγμή στην άλλη!

    Επίσης θεωρώ ότι είναι σημαντικό να γνωρίζει μέσα του κάποιος τον πραγματικό λόγο για τον οποίον του βγήκε η βαθύτερη ανάγκη για να κάνει χασίς ή οποιαδήποτε άλλη ουσία!
    Συμφωνω...γι αυτο και επεμενα τοσο να δει ο αντρας μου ενα ψυχολογο...απο παντα ειχε σοβαρα προβληματα με τους γονεις του....Δε δεχτηκε ομως ποτε να παρει βοηθεια με αποτελεσμα να φτασει στα 10 τσιγαρα τη μερα και στη συνεχεια στο ψυχωτικο επεισοδιο..........

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by lialia View Post
    Συμφωνω...γι αυτο και επεμενα τοσο να δει ο αντρας μου ενα ψυχολογο...απο παντα ειχε σοβαρα προβληματα με τους γονεις του....Δε δεχτηκε ομως ποτε να παρει βοηθεια με αποτελεσμα να φτασει στα 10 τσιγαρα τη μερα και στη συνεχεια στο ψυχωτικο επεισοδιο..........
    έχω ακούσει και για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.. που το πρόβλημα που αντιμετώπιζαν κάποιοι με τους γονείς τους.. απλά το κοίμιζαν μέσα τους, απλά κάνοντας χρήση χασίς.. κ στην πορεία αφού το πρόβλημα έμενε άλυτο μέσα τους.. απλά έκανε το ξέσπασμα του!

    ίσως να βιώσε κ ο δικός σου κάτι παρόμοιο.. οπότε θα χει πιεστεί αρκετά μέσα του!

Similar Threads

  1. ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ
    By katerinaki123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 80
    Last Post: 18-08-2014, 14:33
  2. Και μιας και μιλάμε για υπερκαταναλωτισμό...
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-03-2010, 19:37
  3. φωτος μελων για να ξερουμε με ποιον μιλαμε
    By Παστελι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 05-09-2009, 18:59
  4. ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ......
    By areth in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 17-10-2007, 12:22
  5. δε βλέπω να μιλάμε και πολύ
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •