Σχετικά με το πένθος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ/ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2

    Σχετικά με το πένθος...

    Καλησπέρα και απο εμένα..

    Διάβασα το σχετικό τόπικ για το πένθος και ήθελα να ρωτησω τους ειδικούς πώς διαχωρίζουν το φυσιολογικό πένθος απο το παθολογικο??

    Η δική μου ιστορία..

    Διακοπή κύησης την 19η εβδομάδα λόγω πιθανών προβλημάτων του μωρού και λέω πιθανών διότι θα μπορούσε και να γεννιόταν καλά..

    Αυτό έγινε περιπου πριν 2 μήνες, σκέπτηκα να παω και σε κάποιον ψυχολόγο αλλά δεν τοχω πράξει ακόμη!
    Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα, είχα πολλές ενοχές και θυμο!!!δεν μιλαγα σε κανέναν και δεν αφηνα κανέναν να μου μιλάει!! (εκτος του συζυγου βέβαια..)
    τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά υπάρχουν στιγμές που \"πέφτω\" πάλι..

    Αυτά απο εμένα
    Συγχαρητηρια για το φορουμ σας..
    Οι admins είστε ψυχολόγοι???

    Καλό απόγευμα
    thinkpositive

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Γεια σου Thinkpositive, καλωσήρθες!

    Λυπάμαι που βίωσες κάτι τόσο δύσκολο. Το ότι είσαι καλύτερα είναι ένα εξαιρετικά αισιόδοξο σημάδι όμως!

    Αυτό που ονομάζουν πολλοί \"παθολογικό πένθος\" είναι η εξέλιξη του πένθους σε ισχυρό καταθλιπτικό επεισόδιο.

    Η απώλεια εμβρύου έχει ως χαρακτηριστικό γνώρισμα την ενισχυμένη ενοχή, καθώς η γυναίκα φανερά ή μη κατηγορεί το σώμα της, την υποτιθέμενη λανθασμένη φροντίδα του εμβρύου, κτλ. Επίσης είναι αυτή που ένιωσε το σώμα της να αλλάζει, που ένιωθε το έμβρυο ζωντανό και είναι φυσιολογικό αυτήν την απώλεια να την αντιλαμβάνεται με τρόπο διαφορετικό από τους άλλους (πχ τον πατέρα). Ένας ακόμα παράγοντας που δυσκολεύει τα πράγματα είναι οι ορμονική εναλλαγή (βλ. επιλόχιος κατάθλιψη).

    Οι στιγμές που \"πέφτεις\" είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν, καθώς είναι ακόμα αρκετά νωρίς. ʼφησε τον εαυτό σου να εκφραστεί, αν νιώθεις την ανάγκη μίλησε με κάποιον επαγγελματία.

    Εύχομαι να αντιμετωπίσεις αυτή τη δοκιμασία με αγάπη προς τον εαυτό σου.

    Φιλικά,
    Ποπς

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ/ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2
    Σε ευχαριστώ για τα λόγια εμψυχωσης και για τη συμπαράσταση..

    Είμαι στη φάση που μια ειμαι καλά μια χαλια μαυρα...
    Δεν νιωθω τυψεις οσον αφορά την εγκυμοσυνη γιατι έκανα εξωσωματική και προσεχα περαν του δέοντος μετά.
    Το μωρό ήταν απόλυτα συνειδητοποιημένη απόφασή μας.
    Οι τύψεις μου κυρίως επικεντρώνονατι στη διακοπή κύησης.
    Πάντα ήμουν κατά των εκτρώσεων και τώρα...΄ήρθε η ώρα να το \"πληρώσω\" με το χειρότερο τρόπο...
    Sημερα ήταν μια δυσκολη μερα..γέννησε μια γνωστή και όλες πήγαν να τη δούν στο μαιευτήριο...
    εγώ ακόμη μετράω τις εβδομάδες..


    Νασαι καλά πάντως..

    Ψυχολόγος είσαι??σε πιο μέρος Αγγλία??

    Φιλικά πάντα
    thinkpositive

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •