Κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Κάπνισμα

    Το κάπνισμα χειροτερεύει το άγχος ?

    Με το κάπνισμα παθαίνεις και κατάθιψη?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    Λαθος εκανα

    Προσωπικα εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες να παθω κριση οταν εχω καπνισει ...οταν ξερω οτι θα κανω κατι που μπορει να με φερει σε κατασταση πανικου το αποφευγω ,ο Γιατρος μου ,μου ειχε πει οτι κανω λαθος, αλλα ειναι μια δικλειδα ασφαλειας για εμενα...τουλαχιστον οταν ειχα σοβαρο προβλημα,πριν μια εβδομαδα πηγα στην εφορια για παραδειγμα και δεν το σκεφτηκα καν οτι ειχα καπνισει πριν ...και ακομα χειροτερα ειχα πιει και εναν Γαλλικο...super Panic για καποιον που πριν 3-4 χρονια δεν περναγε τον δρομο για να παρει τσιγαρα απο το περιπτερο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Επιδεινώνει το άγχος σίγουρα, το έχω διαβάσει αλλά δεν νομίζω απο μόνο του να δημιουργεί κατάθλιψη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συμφωνώ με την blue. Σίγουρα επιδεινώνει το άγχος,αλλά αν νιώθεις ότι το τσιγάρο αντί να σου \"προσφέρει\" μια ανακούφιση ή μια συντροφιά, σε κάνει χειρότερο,κόφτο. Μια κουβέντα είναι αυτό βέβαια,αλλά ο τρόπος πάντα υπάρχει εφόσων υπάρχει η θέληση

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    neverland
    Posts
    7
    Εμένα με βοηθά το τσιγάρο.Όταν με πιέζουν άνθρωποι ή καταστάσεις,προσπαθώντας να αποφύγω τη βιαιοπραγία,το σπάσιμο οτιδήποτε ξεσπώ στο τσιγάρο προσπαθώντας να ηρεμήσω τα νεύρα μου και έπειτα βρίσκω τη λύση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Εμένα μου κάνει και καλό και κακό....
    Προς το παρόν βλέπω μόνο θετικά γιατί εκεί μου θυμώνω και αγχόνομαι και καπνίζω μου περνάνε τα νεύρα...

    Ξέρω ότι στο μέλλον θα εμφανιστούν περισσότερο τα κακά αλλά αφου έμαθα τώρα..δεν μπορω να το σταματήσω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Μπορείς να το σταματήσεις.Αρκεί να το θες πραγματικά.Αν όχι,προσπάθησε τουλάχιστον να μην καπνίζεις πολύ.Δεν το παίζω συμβουλάτορας, απλά έχω δει και σ\'εμένα τα βλαβερά αποτελέσματα και από τότε το έχω μειώσει κατα πολύ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Εγω καπνίζω 7-10 την μέρα....αλλά νομίζω ο οργανισμός μου δεν το σηκώνει και πολύ γιατι αγχωνομαι πολύ και πονάει η καρδία μου κάποτε....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλά είσαι!Αν μπορείς κράτησέ το εκεί.Εγώ τα κατάφερα μέχρι 5 την ημέρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by La_ViTa
    Καλά είσαι!Αν μπορείς κράτησέ το εκεί.Εγώ τα κατάφερα μέχρι 5 την ημέρα
    Μπορώ να ρωτήσω πως το κατάφερες αυτό?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    Originally posted by kallia13
    Εγω καπνίζω 7-10 την μέρα....αλλά νομίζω ο οργανισμός μου δεν το σηκώνει και πολύ γιατι αγχωνομαι πολύ και πονάει η καρδία μου κάποτε....
    Nα σου πω πως εχω ακουσει οτι η καρδια ΔΕΝ ποναει,δηλαδη δεν γινετε να πονεσει εκτος του οταν παθεις ανακοπη,αρα εχεις νευροπονο που λεμε,ασχετα αν τον νιωθεις κοντα στην καρδια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by vince
    Originally posted by La_ViTa
    Καλά είσαι!Αν μπορείς κράτησέ το εκεί.Εγώ τα κατάφερα μέχρι 5 την ημέρα
    Μπορώ να ρωτήσω πως το κατάφερες αυτό?
    Βασικά, ποτέ δεν κάπνιζα πολλά, γιατί στο σπίτι είναι όλοι φανατικοί αντικαπνιστές. Οπότε με βοήθησε πολύ το οτι δεν καπνίζω στο σπίτι. Κάνω μόνο στην δουλειά και το κατάφερα από τότε που άρχισα το στριφτό κυρίως.
    Η αλήθεια είναι ότι όταν κάνω περισσότερα απο 7 (γιατί οκ,όταν βγώ καπνίζω πιο πολύ) μπουκώνω, και έτσι πιστεύω ότι ο οργανισμός μου θέτει από μόνος του τα όρια του. Επίσης με βοήθησε πολύ η σωματική άσκηση. Κατάλαβα ότι κουράζομαι πολύ εύκολα,και από τότε έθεσα ένα όριο στον εαυτό μου. Τελευταία έχω αρχίσει και σκέφτομαι να το κόψω τελείως,αλλά δεν έχω πάρει ακόμα αυτή την απόφαση..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by guru
    Originally posted by kallia13
    Εγω καπνίζω 7-10 την μέρα....αλλά νομίζω ο οργανισμός μου δεν το σηκώνει και πολύ γιατι αγχωνομαι πολύ και πονάει η καρδία μου κάποτε....
    Nα σου πω πως εχω ακουσει οτι η καρδια ΔΕΝ ποναει,δηλαδη δεν γινετε να πονεσει εκτος του οταν παθεις ανακοπη,αρα εχεις νευροπονο που λεμε,ασχετα αν τον νιωθεις κοντα στην καρδια!

    ΑΧΧ ελπίζω να είναι αλήθεια αυτό που λες και να ισχύει γιατι με καθυσηχασε τώρα....γιατί το είχα φόβο αυτό

    Ναι αλλά δεν πονάς απο το άγχος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Το άγχος kallia μπορεί να προκαλέσει νευρόπονους, απ\' όσο ξέρω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    Originally posted by kallia13
    Originally posted by guru
    Originally posted by kallia13
    Εγω καπνίζω 7-10 την μέρα....αλλά νομίζω ο οργανισμός μου δεν το σηκώνει και πολύ γιατι αγχωνομαι πολύ και πονάει η καρδία μου κάποτε....
    Nα σου πω πως εχω ακουσει οτι η καρδια ΔΕΝ ποναει,δηλαδη δεν γινετε να πονεσει εκτος του οταν παθεις ανακοπη,αρα εχεις νευροπονο που λεμε,ασχετα αν τον νιωθεις κοντα στην καρδια!

    ΑΧΧ ελπίζω να είναι αλήθεια αυτό που λες και να ισχύει γιατι με καθυσηχασε τώρα....γιατί το είχα φόβο αυτό

    Ναι αλλά δεν πονάς απο το άγχος?


    Καλα θα ηταν να να ποναγες απο το αγχος,θα επερνες μια ασπιρινη και θα σου περναγε !!!

    Δεν ειμαι Γιατρος ,αλλα νομιζω οτι κατι αλλο συμβαινει με το στηθοπονο σου,ρωτα εναν Γιατρο για αρχη...αλλα τι αναγκη εχετε εσεις οι Γυναικες απο καρδια,στατιστικα οι Ανδρες εχουμε πολυ πιο μεγαλα ποσοστα να ...ξερεις τι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •