Ο φιλος μου θελει να χασω κιλα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Βασικά εμένα μου ακούγεται χειριστικός και προσπαθεί να σε χειραγωγήσει. Εσύ έχεις ήδη μια χαμηλή αυτοεκτίμηση και μεταφράζεις τον χειρισμό σε αγάπη. Πάντα θα το κάνεις αυτό, αλλά η συμπεριφορά αυτή είναι χειριστική.

    Μου θύμισες που κάποτε τα είχα με έναν και τον είχε ενοχλήσει που θα έκανα διατροφή όγκου και θα έπαιρνα 5 κιλά. Μάλιστα μου είχε πει πως αν το έκανα δεν θα με ήθελε λογικά γιατί δεν του αρέσαν οι "χοντροί". Όταν λοιπόν ξεκίνησε να μου κάνει καυγάδες για να μην βγαίνω βόλτα με γνωστούς ή με την οικογένεια μου, κατάλαβα πως αυτό δεν ήταν αγάπη αλλά χειρισμός και τον έστειλα από εκεί που ήρθε.

    Θέσε όρια αγαπητή μου! Θέσε όρια! Γιατί όσο το αφήνεις, όπως σου είπαν και προηγουμένως, τόσο περισσότερο θάρρος του δίνεις. Και ευθύνη στα λάθη του δεν έχεις, έχεις όμως ευθύνη στο κομμάτι πως του καλλιεργείς πως είναι σωστό να είναι ελεγκτικός!

    *Αν του ρίξεις λίγο φτύσιμο πάντως και τον απομυθοποιήσεις θα δεις πως θα σε θέλει και 100 κιλά να είσαι. ;) Και στην τελική ο Θεός είναι που αν δεν του αρέσεις θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ; Σιγά! Ξέρεις κάτι; Σκέψου πως στον καθένα αρέσουν άλλα πράγματα. Σε κάποιους αρέσουν τα πιασίματα, οπότε, το κόμπλεξ του βάρους το έχεις εσύ κι εσύ επιλέγεις ένα άτομο που θα σου καλλιεργήσει το κόμπλεξ, και επιπλέον του δίνεις και θάρρος να στο καλλιεργήσει γιατί του στέλνεις σημάδια ανασφάλειας. Για να το ξεπεράσεις, πρέπει να καταλάβεις πως εσένα δεν σου αρέσει να έχεις τα περιττά κιλά γιατί πιστεύεις πως οι άνθρωποι αγαπάνε μόνο τα τοπ μόντελς! Αυτή είναι η πεποίθηση σου και πρέπει να την αλλάξεις.

    Είχα κι εγώ την ίδια ανασφάλεια, μιας και ήμουν παχύς παλιά, κάποτε όμως κάποιος μου την είπε επειδή είμαι γυμνασμένος! :D Αυτό σημαίνει πως ο κακοπροαίρετος θα σου πει ό,τι γουστάρει είτε είσαι αδύνατη, είτε παχουλή, είτε κοντή, είτε ψηλή!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Αν δεν αθλείσαι(κολύμπι, τρέξιμο, ποδήλατο κ.λπ.), τουλάχιστον όσο μπορείς ακόμα και καθημερινά περπάτα
    από μισή έως μία ώρα. Θα δεις μεγάλη διαφορά στο σώμα και την διάθεσή σου! Επίσης, προσπάθησε να περιορίσεις
    από τη διατροφή σου τη ζάχαρη, το αλάτι και το άσπρο αλεύρι κι όπου αυτά κρύβονται..., γιατί εκτός από
    επιπλέον άχρηστες θερμίδες ευθύνονται ακόμα για ένα σωρό παθήσεις, ακόμα δηλαδή και για τα ψυχολογικά!...
    Ξεκίνα τη μέρα σου αντί για καφέ και γάλα με νερό φιλτραρισμένο, ένα πράσινο τσάϊ και μετά μια φρουτοσαλάτα με
    10-15 αμύγδαλα (ωμά και χωρίς το φλουδάκι τους για να πάρεις ασβέστιο που αφομοιώνεται από τον οργανισμό μας).

    ΥΓ. Και για ν' αντιμετωπίσεις τη λιγούρα και τις συνεχείς τάσεις για τσιμπολόγημα φτιάχνε ένα μικρό μπολ κουάκερ, μόνο με νερό
    μισό κουταλάκι σιρόπι αγαύης και μισό κουταλάκι ταχίνι ολικής άλεσης(το ταχίνι το φυλάμε στο ψυγείο αφού ανοιχτεί για να μη ταγγίσει).

    Όσον αφορά τώρα, τη στάση του φίλου σου, να θυμάσαι ότι στη ζωή μας αξίζουν να παραμένουν αυτοί, που μας αγαπούν
    γι' αυτό που είμαστε, ή όπως λέει ο Βίκτωρ Ουγκώ, μάλλον παρά το γεγονός ότι είμαστε αυτό που είμαστε!
    Συνήθως, η όποια συμπεριφορά αντιμετωπίζουμε απ' τους άλλους είναι αποτέλεσμα της όποιας δικής μας συμπεριφοράς. Αν δηλαδή
    ο άλλος σταματά να μας εκτιμά ή δείχνει να μη μας σέβεται πλέον, ίσως να οφείλεται στο ότι από άγνοια πρώτα εμείς
    δείχνουμε ότι δεν σεβόμαστε και δεν εκτιμάμαι κυρίως τον εαυτό μας, οπότε επιτρέπουμε να μας "κρίνουν" ακόμα και κακοπροαίρετα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ενα εχω να πω!! η λιλιουμ τα ειπε ολα!! συμφωνω απολυτα με λιλιουμ κ καλο ειναι να κοιταμε γυρω μας...
    αντε με τον παπαρα που θελει να σε αλλαξει κιολας για να του αρεσεις!!ρε δε παμε καλα...(σορυ ρε παιδια αλλα τα πηρα κραναρα με τον τυπο...)...!πφφφφφ!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    Πιατευω πως ο τυπος εχει βαρεθει σεξουαλικα.Πολλοι αντρες βαριουνται μετα απο πολλα χρονια σε μια σχεση.Τα κιλα ειναι η αφορμη και οχι η αιτια.Αν του καθοταν καμια αλλη δεν θα τον πειραζαν τα 5 κιλα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 31-07-2014, 00:26
  2. Θέλω να χάσω 30 κιλά!
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 06-02-2014, 21:50
  3. θελω να χασω 25 κιλα
    By μαρια1999 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 37
    Last Post: 14-09-2012, 20:16
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ..... ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!!
    By kokkinos kyknos in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2012, 04:25
  5. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By Dream collector in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2012, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •