Ο φιλος μου θελει να χασω κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295

    Ο φιλος μου θελει να χασω κιλα

    Καλησπερα! Ειμαι με τον φιλο μου εδω και 5 χρονια, τεσσερα απο τα οποια εχω καταθλιψη, θεματα με αγχος και διαταραγμενη σχεση με το φαγητο. Ειχα παρει πολλα κιλα αλλα σχεδον καταφερα να τα χασω. Πριν κανεναν μηνα εβαλα πισω λιγα κιλα, αλλα τιποτα τραγικο. Θεωρητικα ειμαι πανω απο το φυσιολογικο, αλλα νιωθω ανετα σε αυτα τα κιλα και μου ειναι δυσκολο να ελεγχω συνεχεια την διατροφη μου για να φτασω στα κανονικα κιλα που θα επρεπε να ειμαι.
    Μου ειναι πολυ επιπονο ψυχικα και με αγχωνει να σκεφτομαι συνεχεια τι πρεπει να φαω και τι δεν πρεπει να φαω... Θελω να φτασω στη ν φαση να μην πρεπει να το σκεφτομαι και να μην ειναι τοσο τεραστιο θεμα. Το μονο που με νοιαζει ειναι να μενω σταθερη στα κιλα μου και να μην ανεβοκατεβαινω συνεχεια.
    Ο φιλος μου μου ειπε χτες οτι εχει αρχισει να κουραζεται να περιμενει ποτε θα φτασω στα ιδανικα κιλα, και τον πειραξε που ξαναεβαλα 5 κιλα, και λεει οτι με αγαπαει πολυ αλλα εχει κουραστει να προσπαθει να του αρεσω ερωτικα, ενω αυτο θα επρεπε να συμβαινει αυτοματα, οχι να χρειαζεται να προσπαθησει. Με λιγα λογια δεν του αρεσω ετσι οπως ειμαι τωρα, παρολο που ημουν στα ιδια κιλα οταν με γνωρισε. Μετα αδυνατισα αρκετα και ημουν μοντελακι, αλλα μετα επαθα καταθλιψη και ολα πηγαν σκατα...
    Δεν ξερω πως να αισθανθω και τι να κανω...
    Μου λεει οτι εκεινος πρασπαθει να φροντιζει τον εαυτο του για να ειναι ωραιος για μενα και θελει να κανω και εγω το ιδιο, γτ θα του αρεσε να ειμαι αδυνατη και γυμνασμενη. Και λεει οτι δεν προσπαθω αρκετα να προσεχω την διατροφη μου και να γυμναζομαι. Και κανει συνεχεια σχολιο και με "κυνηγαει" να κανω πραγματα που θα ηθελε εκεινος. Επισης δεν του αρεσει να φοραω ρουχα που δεν θεωρει ο ιδιος ωραια. Μου αρεσει ας πουμε να φοραω τζιν και στενο casual t shirt με σακακι απο πανω, το θεωρω ιδιαιτερο και ωραιο για να βγεις για βολτα ή καφε, αλλα σε αυτον δεν αρεσει και στην ουσια εχω αρχισει να ντυνομαι ετσι οπως αρεσει σε αυτον.
    Νιωθω οτι κανω πραγματα για εκεινος και οχι για μενα. Και με τα κιλα μου ζηταει να αδυνατισω για εκεινον, και δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι τοσο προσωπικο μονο για καποιον αλλον και οχι επειδη το θελω εγω. Γιατι πραγματικα δεν με ενδιαφερει να αδυνατισω, νιωθω καλα ετσι οπως ειμαι τωρα. Δεν ειμαι γκομεναρα αλλα ειμαι αρκετα ομορφη. Χωρις να θελω να φανω ψωναρα, ακομα περναει η μπογια μου και με φλερταρουν οταν βγαινω εξω.
    Δεν ξερω πως να το χειριστω, και εκεινος δεν καταλαβαινει ποσο δυσκολο ειναι να εχεις κρισεις υπερφαγιας και ποσο δυσκολο ειναι να το ελεγξεις. Νομιζει απλως οτι δεν με νοιαζει και δεν προπσαθω αρκετα...
    Δεν εχω σε κανεναν να μιλησω..

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Μπορείς να εκφράζεσαι εδώ.. όποτε θέλεις!!!

    Θεωρώ οτι η στάση που κρατάει ο σύντροφος σου απέναντι σου.. σου δημιουργεί τρομερή πίεση και ανασφάλεια!

    Γιατί δεν του βάζεις όρια;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Πριν να σου πω το οτιδήποτε, να σου επισημάνω ότι είμαι πρώην ανορεξική (νευρογενής ανορεξία), οπότε το τί εστί διαταραγμένη σχέση με το φαγητό το ξέρω από πολύ πρώτο χέρι.... Ασχέτως αν αντί να ξεσπάω στο φαγητό φοβόμουν να φάω, να ξέρεις η νευρογενής ανορεξία κ η νευρογενής βουλιμία συνιστούν τις 2 όψεις του ίδιου νομίσματος.
    Κατ'αρχάς, να ρωτήσω γιατί είσαι με κάποιον, ο οποίος σου θέτει εκβιαστικά όρους ώστε να τον ελκύεις? Σε διάλεξε όπως ήσουν (εκτός κ αν σε γνώρισε Σκλεναρίκοβα), με το ντύσιμο που είχες κ τώρα τον ενοχλεί τί κ κουράστηκε? Δεν βάζεις έναν άνθρωπο στη ζωή σου με στόχο να τον αλλάξεις σύμφωνα με τα γούστα σου, εάν σου κάνει όπως είναι καλώς, εάν όχι βρίσκεις αυτό το άτομο που σου κάνει. Επιπλέον η πίεση που σου ασκεί κ η ανασφάλειες που σου χτυπάει εντείνουν το άγχος σου κ ρίχνουν την ψυχολογία σου, με αποτέλεσμα να εντείνεται ο φαύλος κύκλος των διατροφικών διαταραχών. Αν σε αγάπαγε πραγματικά έστω κ λίγο, θα σου συμπαραστεκόταν στην προσπάθειά σου να ισορροπήσεις τη διατροφή σου, κ δε θα σου επέβαλλε τις απόψεις του για την εμφάνιση που πρέπει να έχεις, σα να είσαι το αξεσουάρ του. Είσαι άνθρωπος, με αισθήματα, προβλήματα, ανάγκες κ επιδιώξεις κ δεν υπάρχεις απλά κ μόνο για να εξυπηρετείς εκείνον, από το ποιού είδους γυναικείο σωματότυπο τον ελκύει ως το τί ρούχα πρέπει να φοράει η γυναίκα που την "κυκλοφορεί".
    Πολύ σημαντικό επίσης, αν στη ζωή σου θέλεις να κάνεις κάτι, να το κάνεις για εσένα κ μόνο. Αν θες να χάσεις βάρος κάντο αποκλειστικά για εσένα κ όχι για να μη χάσεις το κελεπούρι, που για αυτόν η αξία σου μετριέται σε κιλά, δείκτη μάζας σώματος κ μυϊκή μάζα. Οι άνθρωποι είναι κ η εμφάνισή τους, αλλά είναι κ πολλά πέρα από την εμφάνισή τους κ αν αυτός στέκεται σε αυτό, κ μάλιστα με τον απαράδεκτο και απαξιωτικό τρόπο που το κάνει (τί πάει να πεί "κουράστηκα κ κάνω υπομονή...?", να πάει στο καλό, μην τον κουράζουμε τον κύριο που μας κάνει κ τη χάρη!), καλύτερα να φύγει από τη ζωή σου μια ώρα αρχύτερα. Εάν δηλ. έχανες το βάρος κ έκανες κ γράμμωση κ φόραγες κ ό,τι ενέκρινε κ ο τύπος έμενε στη σχέση, αυτό θα χαρακτηριζόταν κ υγιές....? Θα ήθελες για σύντροφό σου έναν άνθρωπο που είναι δίπλα σου επειδή έφυγαν τα κιλά σου, ενώ αν έμεναν θα το είχε κόψει λάσπη.....? Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι με έναν τέτοιο άνθρωπο θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένη? Για να σε κάνει κάποιος ευτυχισμένη πρέπει πρωτίστως να σε νοιάζεται κ να τον ενδιαφέρεις σαν άνθρωπος, τί θέλεις, τί ονειρεύεσαι, τί σε δυσκολεύει, τί σε ενοχλεί. Αυτόν τον ενδιαφέρει η πάρτη του κ μόνο, τί τον ελκύει πιο πολύ κ τί εμφάνιση γυναίκας θέλει να έχει δίπλα του. Πώς μπορείς να έχεις κάτι ολοκληρωμένο μαζί του, αφού κ κουκλάρα να ήσουν, αυτός σταματάει στην εξωτερική εμφάνιση. Γιατί από όλη του τη συμπεριφορά συμπεραίνεται ότι για το πώς αισθάνεσαι κ το τί λούκι τραβάς με το φαγητό δε δίνει δεκάρα τσακιστή.
    Τέλος να σου πω 2 κουβένετες:
    1. Το φαγητό από μόνο του κ η αναλογία ύψος-βάρος από μόνη της δεν έκαναν ευτυχισμένο ΠΟΤΕ κανέναν. Η ευτυχία βρίσκεται στην ουσία. Αν βρεθεί ποτέ στη ζωή σου κάποιος που να σε δέχεται όπως είσαι κ να νοιώθει για εσένα κάτι ουσιαστικό, θα δεις πόσο πολύ θα χαλαρώσεις από μόνη σου κ δε θα σκέφτεσαι όλη μέρα αν θα φας κ τί.
    2. Μην είσαι κάπου που απλά σε ανέχονται, πήγαινε κάπου που σε απολαμβάνουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Πολύ σωστό!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Xαχαχα! :D λιλιουμ με εκανες να γελασω!

    Λευτερη, ειμαστε πολυ καιρο μαζι και ειναι λιγο δυσκολο να μπουν ορια... Του λεω πραγματα που με ενοχλουν, αλλα δεν αλλαζει κατι...

    Μαριποσα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, χωριζουμε και τελειωσε... Αγαπιομαστε πολυ, και οι δυο πιστευαμε οτι θα ειμαστε για παντα μαζι. Περασαμε πολλα, και πραγματικα πιστευω οτι με αγαπαει, γιατι αν δεν με αγαπουσε θα ειχε φυγει οταν επαθα καταθλιψη. Αλλα εμεινε και προσπαθησε πολυ να με βοηθησει. Απλα τωρα φαινεται κουραστηκε και θελει να αλλαξουν καποια πραγματα. Γενικα το εχει αυτο, οτι θελει να γινονται τα πραγματα οπως θελει αυτος.
    Και εγω φυσικα δεν ειμαι η τελεια συντροφος.
    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι νιωθω οτι πιεζομαι, και εχω αρχισει να του κρυβω πραγματα επειδη αντιδραει ετσι οπως αντιδραει. Ας πουμε τρωω κρυφα και τετοια, ή πηγαινω γυμναστηριο και δεν κανω σχεδον τπτ και του λεω οτι κανω... Τραγικο, ξερω.
    Ισως νιωθει οτι εχει πιεστει και αυτον πολυ οσο ημουν χαλια ψυχολογικα και τωρα θελει κατι απο μενα ως "ανταλλαγμα" για τους κοπους του. Δεν ξερω. Νομιζω οτι νιωθει οτι αυτος κανει ολη την δουλεια και εγω δεν κανω τιποτα. Ισως να εχει δικιο, δεν ξερω...

  7. #7
    Δεν το βρισκω παραλογο να θελει να χασεις κιλα,αν δεν τον ελκυεις ερωτικα δεν μπορει να υπαρξει σχεση.Καλυτερα που ειναι ευθυς,απο το να ξενοκοιταγε ή να σου ελεγε ψεμματα.Απο την αλλη,ειστε τοσα χρονια μαζι,θα επρεπε να δειξει περισσοτερη κατανοηση και να σε βοηθησει.Αυτο με τα ρουχα το βρισκω υπερβολικο,δεν του πεφτει κανενας λογος.

    Ειναι πολλα που δεν ξερουμε ομως,πχ τι εχετε περασει μαζι,τι υποχωρησεις εχουν γινει εκατερωθεν,ή ακομα και ποσο ευσωμη εισαι ή δεν εισαι.Μπορει να κουραστηκε και να του ξινιζουν ολα πλεον.ή να ψωνιστηκε και να πιστευει μπορει να χτυπησει καποια πιο ωραια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Xαχαχα! :D λιλιουμ με εκανες να γελασω!

    Λευτερη, ειμαστε πολυ καιρο μαζι και ειναι λιγο δυσκολο να μπουν ορια... Του λεω πραγματα που με ενοχλουν, αλλα δεν αλλαζει κατι...

    Μαριποσα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, χωριζουμε και τελειωσε... Αγαπιομαστε πολυ, και οι δυο πιστευαμε οτι θα ειμαστε για παντα μαζι. Περασαμε πολλα, και πραγματικα πιστευω οτι με αγαπαει, γιατι αν δεν με αγαπουσε θα ειχε φυγει οταν επαθα καταθλιψη. Αλλα εμεινε και προσπαθησε πολυ να με βοηθησει. Απλα τωρα φαινεται κουραστηκε και θελει να αλλαξουν καποια πραγματα. Γενικα το εχει αυτο, οτι θελει να γινονται τα πραγματα οπως θελει αυτος.
    Και εγω φυσικα δεν ειμαι η τελεια συντροφος.
    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι νιωθω οτι πιεζομαι, και εχω αρχισει να του κρυβω πραγματα επειδη αντιδραει ετσι οπως αντιδραει. Ας πουμε τρωω κρυφα και τετοια, ή πηγαινω γυμναστηριο και δεν κανω σχεδον τπτ και του λεω οτι κανω... Τραγικο, ξερω.
    Ισως νιωθει οτι εχει πιεστει και αυτον πολυ οσο ημουν χαλια ψυχολογικα και τωρα θελει κατι απο μενα ως "ανταλλαγμα" για τους κοπους του. Δεν ξερω. Νομιζω οτι νιωθει οτι αυτος κανει ολη την δουλεια και εγω δεν κανω τιποτα. Ισως να εχει δικιο, δεν ξερω...
    Ειναι οντως δυσκολο βημα να βαλεις τα όριά σου, αλλά δε σημαίνει οτι δε μπορεις να το κάνεις, μη φερνεις ως δικαιολογία το οτι ειστε καιρό μαζί.
    Όλη αυτή η καταπίεση θα οδηγήσει σε μια έκρηξη!
    Ο συντροφός σου όχι δε σε αγαπάει. Αγάπη σημαίνει σεβασμός, κατανόηση-αποδοχή και όρια! Δε βλέπω τιποτα απο ολα αυτά.
    Προφανώς και έχετε βολευτεί σε αυτή τη σχέση. Αλλα με το να κρύβεις πραγματα και να μην εισαι ο εαυτός σου και με το να προσπαθεί να σε αλλάξει , ολο αυτό αργά ή γρήγορα δε θα κρατήσει.
    Και να κρατήσει δε θα είναι σίγουρα αγάπη!
    Ναι πρέπει να του βάλεις καποια όρια και να του εξηγήσεις καποια πράγματα, αν όμως δε τα σεβεται και δε τα δεχεται τοτε δε νομιζω πως υπαρχει λογος να ειστε μαζι.
    Α, και μην εχεις ενοχές! Εσυ είσαι αυτό που είσαι και νιωθεις καλά με την εμφανισή σου και δε θελεις να αλλάξεις. Αρα μη τον δικαιολογεις οτι ισως να εχει δικιο στο οτι εσυ δε προσπαθεις.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ενταξει τωρα..μαλαξ ο τυπος!!Αυτος την βγαζει με μαρουλακι?ειναι σιξ πακ ο τυπας?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    που ξαναεβαλα 5 κιλα
    5 κιλα για 5 κιλα δημιουργηθικε ολο το θεμα? καπως ακυρο μου φαινετε

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessalonikh
    Posts
    13
    Καλησπέρα :)
    Απ'ότι κατάλαβα νιώθεις καλά με τον εαυτό σου όσον αφορά την εξωτερική σου εμφάνιση, ακόμα και με αυτά τα παραπάνω πέντε κιλά. Από την στιγμή που σου είναι τόσο επίπονο, όπως λες, θεωρώ ότι δεν πρέπει να κάνεις κάτι τόσο πιεστικό, απλά και μόνο για να ευχαριστηθεί ο σύντροφός σου. Εξάλλου, όπως λες και εσύ, είσαι πολύ όμορφη και τραβάς το ενδιαφέρον γενικά, οπότε, αυτά τα επιπλέον κιλά, δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την εμφάνισή σου.
    Πιστεύω ότι είναι λάθος σε μία σχέση να καταπιέζεται τόσο πολύ είτε ο ένας είτε ο άλλος είτε, ακόμα και οι δύο προκειμένου να ικανοποιήσουν τα γούστα του συντρόφου του. Αργά ή γρήγορα αυτή η καταπίεση θα εξωτερικευθεί και θα κάνει ζημιά, είτε στην σχέση καθ' εαυτή είτε στο ίδιο το άτομο.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τον επηρεάζει τόσο από την στιγμή που τα κιλά δεν είναι τόσο πολλά. Πέντε κιλά επιπλέον, στο ανθρώπινο σώμα, δεν φαίνονται ιδιαίτερα. Επίσης, τα γούστα είναι προσωπικά. Θα ντύνεσαι και θα συμπεριφέρεσαι όπως σου αρέσει και νιώθεις εσύ καλά (στα πλαίσια του θεμιτού βέβαια !). Μην τον αφήσεις να σου επιβάλλει τα δικά του γούστα και επιθυμίες από την στιγμή που αυτά σε φθείρουν.
    Σκέψου πρώτα τον εαυτό σου και μετά αυτά που θέλει ο φίλος σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Xαχαχα! :D λιλιουμ με εκανες να γελασω!

    Λευτερη, ειμαστε πολυ καιρο μαζι και ειναι λιγο δυσκολο να μπουν ορια... Του λεω πραγματα που με ενοχλουν, αλλα δεν αλλαζει κατι...

    Μαριποσα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, χωριζουμε και τελειωσε... Αγαπιομαστε πολυ, και οι δυο πιστευαμε οτι θα ειμαστε για παντα μαζι. Περασαμε πολλα, και πραγματικα πιστευω οτι με αγαπαει, γιατι αν δεν με αγαπουσε θα ειχε φυγει οταν επαθα καταθλιψη. Αλλα εμεινε και προσπαθησε πολυ να με βοηθησει. Απλα τωρα φαινεται κουραστηκε και θελει να αλλαξουν καποια πραγματα. Γενικα το εχει αυτο, οτι θελει να γινονται τα πραγματα οπως θελει αυτος.
    Και εγω φυσικα δεν ειμαι η τελεια συντροφος.
    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι νιωθω οτι πιεζομαι, και εχω αρχισει να του κρυβω πραγματα επειδη αντιδραει ετσι οπως αντιδραει. Ας πουμε τρωω κρυφα και τετοια, ή πηγαινω γυμναστηριο και δεν κανω σχεδον τπτ και του λεω οτι κανω... Τραγικο, ξερω.
    Ισως νιωθει οτι εχει πιεστει και αυτον πολυ οσο ημουν χαλια ψυχολογικα και τωρα θελει κατι απο μενα ως "ανταλλαγμα" για τους κοπους του. Δεν ξερω. Νομιζω οτι νιωθει οτι αυτος κανει ολη την δουλεια και εγω δεν κανω τιποτα. Ισως να εχει δικιο, δεν ξερω...
    Κοίτα το "πιστεύουμε ότι θα μείνουμε για πάντα μαζί" πιο πολύ σε συνήθεια με παραπέμπει, παρά σε πραγματική αγάπη. Τώρα κ από τα υπόλοιπα που περιγράφεις, η πίεση που σου ασκεί κ το αρνητικό ψυχικό φορτίο που σου μεταφέρει, μόνο αγάπη δε σημαίνουν, κ μάλιστα αμφίδρομη. Όταν κάποιος τα θέλει όλα όπως του αρέσουν κ δεν σε νοιάζεται, όπως η ίδια λες, η αγάπη πού είναι....? Κ να ξέρεις η πραγματική αγάπη συνεπάγεται ότι δίνεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα, αυτός δηλ επειδή σου συμπαραστάθηκε κατά την περίοδο της κατάθλιψης, τώρα πρέπει να σου αλλάξει την εμφάνιση? Κ το παραμύθι "εγώ τα κάνω όλα για αυτή τη σχέση, ενώ εσύ δεν προσπαθείς καθόλου" είναι η κλασσική μέθοδος του να κτυπήσεις τον άλλο στο φιλότιμο, να τον κάνεις να νοιώσει ενοχές, να τρέξει να εκπληρώσει τις επιθυμίες σου κ να του μεταθέσεις τις ευθύνες. ΕΣύ δηλ. να σκεφτείς το τί θέλει εκείνος κ τί του αρέσει, αυτός όμως για τα δικά σου "θέλω κ μου αρέσει" τί κάνει.....? Ξέρεις για να χαρακτηρίζεται μια οποιαδήποτε ανθρώπινη σχέση ως υγιής (ανεξαρτήτως του αν είναι ερωτική, επαγγελματική, φιλική κλπ) κάποια πράγματα πρέπει να είναι αμοιβαία κ να λειτουργούν αμφίδρομα, αν ισχύουν μόνο για τον έναν τότε ξεκινάνε άσχημα προβλήματα κ διαταραχές. Τώρα αν εσύ λόγω ανασφαλειών δεν τολμάς να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου κ προτιμάς να αυταπατάσαι κ να αυτοτιμωρείσαι λέγοντας στον εαυτό σου ότι κ εσύ δεν είσαι η τέλεια σύντροφος κλπ κλπ κ ότι αφού κάποτε σου στάθηκε αυτό σημαίνει ότι σε αγαπάει, τότε μάλλον έχουμε τελείως διαφορετικό ορισμό της (αμοιβαίας) αγάπης.
    Κ στο κάτω- κάτω, επειδή όταν διαλέγουμε σύντροφο διαλέγουμε ένα "πακέτο" εξωτερικής εμφάνισης κ χαρακτήρα/εσωτερικού κόσμου που πληρεί τα στάνταρ κ τις απαιτήσεις μας, αν στην πορεία προκύψουν θέματα τότε 2 ενδεχόμενα υπάρχουν:
    Είτε εξελιχθήκαμε ως άνθρωποι κ πλέον δεν μας ικανοποιούν τα προηγούμενα χαρακτηριστικά κ θέλουμε άλλα, γιατί πλέον στη φάση που βρισκόμαστε μας ταιριάζει κάτι άλλο ή οι εκάστοτε συγκυρίες/δεδομένα επιβάλλουν σύντροφο με διαφορετικά χαρακτηριστικά, κ ο/η σύντροφος μας δεν έχει εξελιχθεί προς την ίδια κατεύθυνση με εμάς ή δε μπορεί να ανταποκριθεί στα νέα δεδομένα, άρα προκύπτει χάσμα εκεί που δεν υπήρχε
    Είτε αυτό το οποίο διαλέξαμε έχει μεταβληθεί κ πλέον δεν μας ικανοποιεί. Αν δηλ σε είχε γνωρίσει Σκλεναρίκοβα κ τώρα το πας προς Ράνια Θρασκιά, ναι τότε έχει ένα δίκιο, γιατί όταν σε επέλεξε κ τον επέλεξες δεν ήσουν ίδια.
    Το θέμα όμως είναι ότι οποιοδήποτε σενάριο κ να παίζει δεν έχει ούτε δικαίωμα ούτε τη δυνατότητα να σε αλλάξει μέσω άσκησης πίεσης. Αν δεν του κάνεις ας πάει να βρει κάποια με άλλα σωματικά προσόντα κ εσύ να βρεις κάποιον που να σε δέχεται κ να σε εκτιμάει όπως είσαι. Δεν επιλέγουμε κάποιον για να τον αλλάξουμε.
    Κ μια τελευταία κουβέντα, γιατί, όπως σου είπα κάτι ξέρω από διατροφικές διαταραχές: Οι εν λόγω διαταραχές λειτουργούν κ μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ως βαρόμετρο αξιολόγησης των προσώπων που σε περιτριγυρίζουν κ συναναστρέφεσαι. Αν έχεις προσέξει, όταν νοιώθεις ασφάλεια δίπλα σε κάποιον, όταν το περιβάλλον σου σε χαλαρώνει, σε ηρεμεί κ σε στηρίζει, οι διατροφικές διαταραχές υποχωρούν, δηλ αν όχι παύεις, τουλ ξεκολλάει αρκετά το μυαλό σου από το φαγητό. Αν βρίσκεσαι με ανθρώπους που αντί να σε αποφορτίζουν σε αγχώνουν, σου προκαλούν ανασφάλειες κ σε πιέζουν, τότε "ξεσπάς" στο φαγητό για να "αποβάλλεις" την αρνητική ενέργεια. Εσύ γράφεις ότι η σκέψη σου επικεντρώνεται στο φαγητό, τρως κρυφά από αυτόν κ λες ψέματα για το γυμναστήριο..... Το συμπέρασμα για το αν ο εν λόγω άνθρωπος έχει θετική επίδραση πάνω σου κ σου προσφέρει καταφύγιο κ υποστήριξη το αφήνω σε εσένα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Επειδη το βαρος το παιρνεις σταδιακα και δεν προκειται να γινεις βαρελι σε 2 μερες, ειναι καλο που σου εκρουσε τον κωδωνα του κινδυνου τωρα που ειναι νωρις. Οπως ξερεις ο αντρας ειναι οπτικος τυπος και του φευγει ο ερωτας αν σε δει να χαλας εμφανισιακα. Και το επιχειρημα οτι ετσι με γνωρισες δεν ισχυει γτ με αυτο το σκεπτικο δεν πρεπει να κανεις ποτε ανανεωση πχ στο μαλλι γτ ετσι σε γνωρισε.

    Ο αντρας σε ερωτευεται για το σωμα σου, δεν τα λεω εγω τα λενε οι μεγαλοι σεξολογοι και ψυχολογοι. Αν αλλαξεις πολυ φευγει ο ερωτας, οσο κι αν σου φαινεται καπως γτ η γυναικα δε δινει τοσο μεγαη εμφαση στην εμφανιση του αντρα γιαυτο κ βλεπουμε γυναικαρες να τα χουνε με κατι μαλακιστηρια ενω το αναποδο πολυ σπανια. Για το στυλακι με το σακακι δεν το καταλαβα καλα αλλα και μενα προσωπικα δε μ αρεσει σε γυναικα. Βαλε μια φωτο να καταλαβουμε καλυτερα ομως πως ειναι. Εγω σου προτεινω γενικη ανανεωση και εμφανισιακη και στο σεξ. Τρελανε τον! Καντον αεριωθουμενο!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Επειδη το βαρος το παιρνεις σταδιακα και δεν προκειται να γινεις βαρελι σε 2 μερες, ειναι καλο που σου εκρουσε τον κωδωνα του κινδυνου τωρα που ειναι νωρις. Οπως ξερεις ο αντρας ειναι οπτικος τυπος και του φευγει ο ερωτας αν σε δει να χαλας εμφανισιακα. Και το επιχειρημα οτι ετσι με γνωρισες δεν ισχυει γτ με αυτο το σκεπτικο δεν πρεπει να κανεις ποτε ανανεωση πχ στο μαλλι γτ ετσι σε γνωρισε.

    Ο αντρας σε ερωτευεται για το σωμα σου, δεν τα λεω εγω τα λενε οι μεγαλοι σεξολογοι και ψυχολογοι. Αν αλλαξεις πολυ φευγει ο ερωτας, οσο κι αν σου φαινεται καπως γτ η γυναικα δε δινει τοσο μεγαη εμφαση στην εμφανιση του αντρα γιαυτο κ βλεπουμε γυναικαρες να τα χουνε με κατι μαλακιστηρια ενω το αναποδο πολυ σπανια. Για το στυλακι με το σακακι δεν το καταλαβα καλα αλλα και μενα προσωπικα δε μ αρεσει σε γυναικα. Βαλε μια φωτο να καταλαβουμε καλυτερα ομως πως ειναι. Εγω σου προτεινω γενικη ανανεωση και εμφανισιακη και στο σεξ. Τρελανε τον! Καντον αεριωθουμενο!
    Τωρα αλλαξε χερι..Το δεξι κουραστηκε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο αντρας σε ερωτευεται για το σωμα σου, δεν τα λεω εγω τα λενε οι μεγαλοι σεξολογοι και ψυχολογοι.
    dont touch me
    κ μετα μολις περασει ο ενθουσιασμος πιος ειστε κυριε δε σας γνωριζω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 30-07-2014, 23:26
  2. Θέλω να χάσω 30 κιλά!
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 06-02-2014, 20:50
  3. θελω να χασω 25 κιλα
    By μαρια1999 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 37
    Last Post: 14-09-2012, 19:16
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ..... ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!!
    By kokkinos kyknos in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2012, 03:25
  5. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By Dream collector in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2012, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •