έρωτας και άλλες πολεμικές τέχνες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    έρωτας και άλλες πολεμικές τέχνες

    Δανεισμένος τίτλος από βιβλίο της γλυκειάς μου Μαλβίνας.
    Είναι ο έρωτας πόλεμος ? και γιατί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..με μια πρώτη σκέψη liber, και ρομαντικά κοιτώντας το θα έλεγα: ναι, αφού νικάει το

    θάνατο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Τι είναι αυτό που κάνει το θάνατο να φαντάζει μακριά?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Originally posted by liberchild
    Τι είναι αυτό που κάνει το θάνατο να φαντάζει μακριά?
    η αγάπη για την ζωή. :)

    Βλέπω τον παππού μου που είναι 75 χρονών.
    Κάθε μήνα πηγαίνει σε τουλάχιστον μια κηδεία κάποιου φίλου ή συγγενή του αλλά δεν δείχνει να πτοείται.
    Δεν χάνει εκδρομή με το καπη και γενικά προσπαθεί να ζήσει όσο ποιο πολύ μπορεί. Δεν κάθεται να περιμένει πότε θα πεθάνει.
    Ο θάνατος φαντάζει μακριά για αυτόν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Είναι ο έρωτας πόλεμος ? και γιατί?
    Εεεε οχι και πολεμος...το ενα ειναι ωραιο και το αλλο κατι ασχημο.

    Ισως να εννοεις το τετριμμενο

    \"Στον ερωτα και στον πολεμο ολα επιτρεπονται\"

    που θελει να δειξει οτι φτανεις σε ακραιες καταστασεις με αυτα.

    Δεν πολεμας με τον ερωτα ...απολαμβανεις...και ισως να μπορουσες να χρησιμοποιησεις και την εκφραση παλευεις να τον κατακτησεις...αλλα η παλη ειναι σε ολους τους τομεις της ζωης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    χμμμ...πολεμος?ισως και να ειναι... υπο την εννοια οτι μας φερνει πολλες φορες αντιμετωπους με τις εσωτερικες μας \"συγκρουσεις\"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by ferro
    χμμμ...πολεμος?ισως και να ειναι... υπο την εννοια οτι μας φερνει πολλες φορες αντιμετωπους με τις εσωτερικες μας \"συγκρουσεις\"
    Ενδιαφέρουσα άποψη. Θα μπορούσε να είναι και αφορμή να λύνουμε αυτές τις συγκρούσεις. Ομως σπάνια θέλουμε πραγματικά. Η αξία που δίνουμε στον έρωτα είναι συνήθως επιδερμική, σαρκική, αισθησιακή αλλά ο αληθινός έρωτας είναι αυτός που σε ανεβάζει στο υπέρτατο σημείο της πνευματικότητάς σου. Τότε παύει να είναι πολεμική τέχνη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αληθινός έρωτας είναι αυτός που σε ανεβάζει στο υπέρτατο σημείο της πνευματικότητάς σου
    Αισθανεσαι ωραια...ναι...αυτο ειναι το υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας να αισθανεσαι ωραια?
    Ισως μιας και ηρθαμε να περασουμε οσο το δυνατον καλυτερα στο χρονο που εχουμε?
    Αυτο δεν προσπαθουμε?

    Σκέφτομαι οτι ο έρωτας λοιπόν και η συναισθηματική εξάρτηση αποδυναμώνουν τον νου και καταλαβαίνω οτι ο αντίλογός σου είναι οτι αποζητάς τη μέθη αυτού του πράγματος όσο κόστος κι αν έχει
    καπου με μπερδευεις Liber...απο το αλλο τοπικ σχετικα με την αγαπη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    αληθινός έρωτας είναι αυτός που σε ανεβάζει στο υπέρτατο σημείο της πνευματικότητάς σου
    Αισθανεσαι ωραια...ναι...αυτο ειναι το υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας να αισθανεσαι ωραια?

    --Ωραία αισθάνεσαι τρώγοντας και μιά σοκολάτα, για άλλο πράγμα μιλάμε.


    Ισως μιας και ηρθαμε να περασουμε οσο το δυνατον καλυτερα στο χρονο που εχουμε?
    Αυτο δεν προσπαθουμε?

    --Επίσης θα σου πω, οτι περνάς ωραία πηγαίνοντας και σ ένα μπαράκι.

    Σκέφτομαι οτι ο έρωτας λοιπόν και η συναισθηματική εξάρτηση αποδυναμώνουν τον νου και καταλαβαίνω οτι ο αντίλογός σου είναι οτι αποζητάς τη μέθη αυτού του πράγματος όσο κόστος κι αν έχει
    καπου με μπερδευεις Liber...απο το αλλο τοπικ σχετικα με την αγαπη.

    Να σε ξεμπερδέψω λοιπόν.

    Πήρες παραθέσεις από δύο διαφορετικά θέματα και τα απομόνωσες για να βγάλεις αντίφαση.

    Αν πρόσεξες, η θεματολογία είναι εντελώς διαφορετική. Στην πρώτη αναλύεται η συναισθηματική εξάρτηση ως έρωτας, στη δεύτερη το αντίθετο. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με πόλεμο είτε ατομικά μέσω των συγκρούσεών μας, είτε δυαδικά εφ όσον θεωρούμε τον άλλο κτήμα μας. Η συναισθηματική εξάρτηση που έχουμε όταν είμαστε ερωτευμένοι είναι δεδομένη ΑΝ δεν προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα της απεμπλοκής απο αυτήν.

    Απο κει και πέρα, ο έρωτας καλείται στον αληθινό του ρόλο που είναι να ανοίξει καινούργια παράθυρα στο μυαλό τα οποία είναι αυστηρά δικά σου, τα οποία δεν μοιράζονται, μόνο αντανακλώνται. Γι αυτό το λόγο δεν υφίσταται και αιτία πολέμου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραία αισθάνεσαι τρώγοντας και μιά σοκολάτα, για άλλο πράγμα μιλάμε
    Εξηγησε μας λοιπον τι εννοεις με τον ορο υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας...
    Δεν ξερω γιατι συγκρινεις το ωραιο που ειπα με τη σοκολατα...ναι εχω ερωτευτει και εχω ακομα μεσα μου τα ωραια συναισθηματα που υπηρχαν...και με εκαναν να νοιωθω υπεροχα...τωρα αν υποβιβαζεις το ωραιο αυτο με τη σοκολατα...καπου υποτιμας τον συνομιλητη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    Ωραία αισθάνεσαι τρώγοντας και μιά σοκολάτα, για άλλο πράγμα μιλάμε
    Εξηγησε μας λοιπον τι εννοεις με τον ορο υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας...
    Δεν ξερω γιατι συγκρινεις το ωραιο που ειπα με τη σοκολατα...ναι εχω ερωτευτει και εχω ακομα μεσα μου τα ωραια συναισθηματα που υπηρχαν...και με εκαναν να νοιωθω υπεροχα...τωρα αν υποβιβαζεις το ωραιο αυτο με τη σοκολατα...καπου υποτιμας τον συνομιλητη.
    --Υπέρτατο θεωρώ το σημείο εκείνο όπου μέσω του έρωτα, επιτυγχάνεται η πλήρης αποδέσμευση ψυχικών και σωματικών δυνάμεων και η επαναφορά τους στην αρχέγονη παρθενική ποιότητα που υπήρχαν κατά την παιδική ηλικία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπέρτατο θεωρώ το σημείο εκείνο όπου μέσω του έρωτα, επιτυγχάνεται η πλήρης αποδέσμευση ψυχικών και σωματικών δυνάμεων και η επαναφορά τους στην αρχέγονη παρθενική ποιότητα που υπήρχαν κατά την παιδική ηλικία
    Ναι αισθανεσαι σαν παιδι...αλλα υπονοεις οτι ολα τα παιδια βρισκονται στο υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας για να γυρισω καπως την ερωτηση?
    Και μη μου πεις οτι ο εγκεφαλος του παιδιου πραγματικα \"φεγγει\" γιατι δουλευει υπερωριες γιατι αυτο συμβαινει αληθεια...του ερωτευμενου ομως οχι.
    Ναι ηταν ωραια σαν παιδι...μαλλον πιο καλα το περιεγραψα εγω...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    Υπέρτατο θεωρώ το σημείο εκείνο όπου μέσω του έρωτα, επιτυγχάνεται η πλήρης αποδέσμευση ψυχικών και σωματικών δυνάμεων και η επαναφορά τους στην αρχέγονη παρθενική ποιότητα που υπήρχαν κατά την παιδική ηλικία
    Ναι αισθανεσαι σαν παιδι...αλλα υπονοεις οτι ολα τα παιδια βρισκονται στο υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας για να γυρισω καπως την ερωτηση?
    Και μη μου πεις οτι ο εγκεφαλος του παιδιου πραγματικα \"φεγγει\" γιατι δουλευει υπερωριες γιατι αυτο συμβαινει αληθεια...του ερωτευμενου ομως οχι.
    Ναι ηταν ωραια σαν παιδι...μαλλον πιο καλα το περιεγραψα εγω...

    Αν πρόσεξες, μίλησα για ποιότητα. Δεν ανέφερα να σκεφτόμαστε σαν παιδιά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα...σου ζητησα να περιγραψεις τι εννοεις με το \"υπερτατο σημειο της πνευματικοτητας\"...πληρης αποδεσμευση ψυχικων και σωματικων δυναμεων...το αποδεχομαι...αυτο που ονομαζουμε θεοποιηση και θεο κατα καποιο τροπο...που δεν συμβαινει πραγματικα με τον ερωτα...πιο κοντα ειναι το αισθανομαι υπεροχα.

    επαναφορά τους στην αρχέγονη παρθενική ποιότητα που υπήρχαν κατά την παιδική ηλικία
    αυτο δεν το \"πιανω\" και ουτε θα προσπαθησω....

    Δεν ξερω αν πιστευεις στο Θεο...αλλα να προσπαθεις να θεοποιηθεις μεσω του ερωτα...και να θεοποιεις τον ερωτα...δεν ξερω πως το βλεπεις.

    Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι εφτασα σε καποιο \"υπερτατο σημειο πνευματικοτητας\"...ενοιωσα υπεροχα...και ξερεις κατι...δεν μου λειπει και τοσο ο ερωτας παρολο που ενοιωσα υπεροχα...ειμαι της αποψης μια φορα στη ζωη...οπως συμβαινει με τον πρωτο ερωτα...καπως σπαει κατι και δεν ξανακολλαει και δεν αισθανεσαι το ιδιο παλι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by keep_walking
    ...καπως σπαει κατι και δεν ξανακολλαει και δεν αισθανεσαι το ιδιο παλι.
    Keepακο,δεν θέλω τέτοια:)

    Σκέφτεσαι:\"καπως σπαει κατι και δεν ξανακολλαει δεν αισθανεσαι το ίδιο πάλι....\"
    Κανε και μια δεύτερη σκεψη, μην προδικάζεις. Η ιδια η ζωή μπορει να σε διαψεύσει:) και να αισθανθεις όχι έτσι πάλι, αλλα πολυ πιο ομορφα:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •