διαπιστωσεις....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    διαπιστωσεις....

    καλα μου μελη γεια σας...
    πολες φορες στη ζωη μου προβληματιστικα αρκετα για το πιο ειναι το χειροτερο ειδος ανθρωπου κ πως πρεπει να το αποφευγει κανεις...
    δεν ηταν τοσο οτι ειχα σκοπο να κολησω ρετσινιες στους αλλους απλα εψαχνα ενα τροπο να βγαλω στη ζωη μου ενα προγραμα κ μια πυξιδα οστε να μπορεσω κατα καπιο τροπο να ξερω πως να τα βγαλω περα...
    για χρονια ολοκληρα πιστευα οτι το χειροτερο πραγμα που μπορει να σου συμβει ειναι να συναντησεις εναν αντιπαθητικο ψυχοπαθη αλητη που ο σκοπος του ειναι να κανει κακο στους παντες με τη συμπεριφωρα του κ να τσακισει οτι βρεθει στο δρομο του να προκαλει τους παντες κ να τους απειλει.
    νομιζω ομως οτι σημερα θα αρχισω να αναθεωρω αυτη μου την αποψη κ θα αρχισω να πιστευω οτι ο πιο βεβαιος τροπος για να ειναι καπιος καλα ειναι να εκτιμα οτι εχει αν παρατηρισουμε πχ καπιον που δεν εκτιμα τιποτα απο οσα εχει θα δουμε οτι απολυτος τιποτα δε του παει καλα.. αφου του φτανε τα παντα κ οι παντες κ οτι κ να βρεθει στο δρομο του του φαινετε λιγο.
    θυμαμαι πχ καποτε μια κοπελα που περασα ενα αρκετο μερος της ζωης μου μαζι της κ μαλιστα ηταν αρκετα δημοφιλης... κ ομως οτι κ να ειχε δεν εκτιμουσε απολυτως τιποτα μαλιστα ακομα κ τους ανθρωπους που αγαπουσε τους πουλησε κ αυτους
    ενα σας λεω

    μακρυα απο αχαριστους

    οταν θα καταλαβετε ποσο μ@@@@@ θα σας βγαλει θα μετανιωνετε μια ζωη που ασχολιθηκατε μαζι του... κ θα το φυσατε κ δε θα κρυωνει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aλεξ ,λες μακρια απο αχαριστους . Ειναι σαν να περιμενεις καποιος να σε ευχαριστησει γι αυτο που εκανες γι αυτον . Η δικη μου σταση , ειναι να βοηθας με μετρο , φυσικα αυτους που πραματι μπορουν να βοηθηθουν , διοτο οι περισσοτεροι ανοιγουν θεματα , απλως για να πουν τον πονο τους , ακομη και αυτοι που ζητουν δηθεν βοηθεια , ενω δεν εινει προθυμοι να ακουσουν κανεναν , εχουν ηδη διαμορφωσει αποψη και φυσικα για ασημαντα πραματα η θεματα που υπαρχουν στην ζωη ολονων . Εκει απαξιω ναπαντησω . Οσο για τους αχαριστους , μην ξεχνας την παραβολη του Χριστου , δεκα λεπρους θεραπευσε κ μονο ο ενας ηρθε να μευχαριστησει . Η αχαριστια γενικως , ειναι εμφυτη στον ανθρωπο ( πλην εξαιρεσεων ) , παντα βοηθας χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Aλεξ ,λες μακρια απο αχαριστους . Ειναι σαν να περιμενεις καποιος να σε ευχαριστησε
    οχι δε λεω ακριβως αυτο ξερω περιπτωσεις σαν αυτη που περιεγραψα που την ευεργετισα κ ηταν τοσο απιστευτο αυτο που μου εκανε μια μερα που δε το χωρα νους....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aλεξ ,λες μακρια απο αχαριστους . Ειναι σαν να περιμενεις καποιος να σε ευχαριστησει γι αυτο που εκανες γι αυτον . Η δικη μου σταση , ειναι να βοηθας με μετρο , φυσικα αυτους που πραματι μπορουν να βοηθηθουν , διοτο οι περισσοτεροι ανοιγουν θεματα , απλως για να πουν τον πονο τους , ακομη και αυτοι που ζητουν δηθεν βοηθεια , ενω δεν εινει προθυμοι να ακουσουν κανεναν , εχουν ηδη διαμορφωσει αποψη και φυσικα για ασημαντα πραματα η θεματα που υπαρχουν στην ζωη ολονων . Εκει απαξιω ναπαντησω . Οσο για τους αχαριστους , μην ξεχνας την παραβολη του Χριστου , δεκα λεπρους θεραπευσε κ μονο ο ενας ηρθε να μευχαριστησει . Η αχαριστια γενικως , ειναι εμφυτη στον ανθρωπο ( πλην εξαιρεσεων ) , παντα βοηθας χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα .
    Καλά δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ φίλε.
    Βοηθάς όσο εσύ θέλεις και μόνο όταν έχει νόημα.
    Δε βοηθάς ανθρώπους που δε θέλουν να βοηθηθούν. Άργησα να το καταλάβω. Απλά σπατάλη ενέργειας.
    Δεν περιμένεις αντάλλαγμα. Η αχαριστία είναι στην φύση του ανθρώπου. Όχι ακριβώς αχαριστία. Μια μορφή λήθης-λησμονιάς μόλις ξεπεράσουν το πρόβλημα τους για το ποιός-τι τους βοήθησε. Εγώ δεν το έχω αυτό. Δεν ξέχασα ποτέ τους ΛΙΓΟΥΣ ανθρώπους που με κατάλαβαν και μου στάθηκαν στα αλήθεια.

    Προσέχεις, δίνεις μόνο όσο σου περισεύει και δε θα σου λείψει και μόνο εκεί που αξίζει και πιστεύεις ότι θα εκτιμηθεί.
    Όχι θα τα ανταποδοθεί. Εκεί που θα πιάσει τόπο...

    Το αν θα πάρεις ανταπόδοση για μένα που έχω άλλη φιλοσοφία είναι τελείως διαφορετικό.

    Για χρόνια μελαγχολούσα με το πόσο χάλια είναι μερικοί άνθρωποι αχάριστοι, κακοί και φθονεροί.
    Μετά απλώς απείχα.

    Το καλύτερο που μου συνέβη;
    Είχα ένα ατυχηματάκι κάποτε και ήμουν και στο κρεβάτι αρκετές μέρες.
    Εκεί είδα τρεις κατηγορίες ανθρώπων:

    1) είναι δίπλα σου, νοιάζονται, ενδιαφέρονται, συμπάσχουν
    2) είναι εκεί για τα πρακτικά μόνο θέματα και όχι τόσο συναισθηματικά
    3) γυρνάνε την πλάτη λίγο ως πολύ...

    Ξεδιάλυνε το μυαλό μου ευτυχώς στα 21 μου όλα αυτά.
    Κατάλαβα πολλά για το πως σκέφτονται και αντιδρούν ακόμα και οι συγγενείς σου στα δύσκολα.
    Απομακρύνθηκα από κάποιους έβαλα άμυνες και έστειλα άλλους στο διάολο μια και καλή...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον δεν εγινα αρκετα σαφης εγω μιλω για μια κατηγωρια ανθρωπων που δεν ειναι οτι δε σου δινει ανταλαγμα αλλα στη λεει κ ολας επιδη ενδιαφερθηκες για αυτους σε αυτους αναφερομαι...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για χρονια ολοκληρα πιστευα οτι το χειροτερο πραγμα που μπορει να σου συμβει ειναι να συναντησεις εναν αντιπαθητικο ψυχοπαθη αλητη που ο σκοπος του ειναι να κανει κακο στους παντες με τη συμπεριφωρα του κ να τσακισει οτι βρεθει στο δρομο του να προκαλει τους παντες κ να τους απειλει.
    βρισιμο του αντιπαθητικου ΨΥΧΟΠΑΘΗ αλητη σε φορουμ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. ειναι σαν να πηγαινεις στο Δαφνι και να λες ειστε ολοι τρελοι περιμενωντας να προσβληθουν.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    βρισιμο του αντιπαθητικου ΨΥΧΟΠΑΘΗ αλητη σε φορουμ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. ειναι σαν να πηγαινεις στο Δαφνι και να λες ειστε ολοι τρελοι περιμενωντας να προσβληθουν.
    http://4.bp.blogspot.com/-wom9gfvWt5...hielover15.jpg

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πιο mindfuck κι απο το Inception. a dream in a dream in a dream. ενας τρελος μεστο τρελοκομειο του τρελοκοσμου. χαιρω πολυ χαιροπουλος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενας τρελος μεστο τρελοκομειο
    εξαιρετικο τραγουδακι https://www.youtube.com/watch?v=KWQB0VlPeT8

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    γεια σου... καλά έκανες και αναθεώρησες έστω και τώρα την άποψη σου για το στερεότυπο του "αντιπαθητικού ψυχοπαθή αλήτη"... το χειρότερο "είδος" ανθρώπου (μακράν) είναι αυτό που χρησιμοποιεί- εκμεταλλεύεται- χειρίζεται τους άλλους ανθρώπους για δικό του όφελος ;)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ ο αλλος που χειριζετε γιατι μενει συνεχεια μαζι του? μαλον επιδη τη βρισκει να τον εξουσιαζουν ετσι δεν ειναι? μαλον επιδη ειναι αδυναμη προσωπικοτητα κ εχει μαθει να κρυβετε πισω απι ισχυρους χαρακτηρες που απλα κανει οτι υποτασετε σε αυτους ενω στη πραγματιοτητα συμφωνει μαζι τους αρα μην εισαι τοσο αφελεις δεν υπαρχουν εξουσιαστες κ θυματα οταν μενουν κ οι δυο καπου υπαρχουν συνεργατες που ενας απλα μπηκε μπροστα κ ο αλλος ακολουθει απο πισω κανοντας το πιανιστα
    δε νομιζω να εχεις ζησει κ τοσο διαφωρετικους χαρακτηρες για παραδειγμα πες οτι λες σε καπιον οτι ανυσηχω αν παθεις κατι κ αυτος σου λεει μη με ενοχλεις κ σε βγαζει μ@@@@@ υπαρχει χειροτερο απο αυτο? αν το ειχες ζησει θα το καταλαβενες....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ ο αλλος που χειριζετε γιατι μενει συνεχεια μαζι του? μαλον επιδη τη βρισκει να τον εξουσιαζουν ετσι δεν ειναι? μαλον επιδη ειναι αδυναμη προσωπικοτητα κ εχει μαθει να κρυβετε πισω απι ισχυρους χαρακτηρες που απλα κανει οτι υποτασετε σε αυτους ενω στη πραγματιοτητα συμφωνει μαζι τους αρα μην εισαι τοσο αφελεις δεν υπαρχουν εξουσιαστες κ θυματα οταν μενουν κ οι δυο καπου υπαρχουν συνεργατες που ενας απλα μπηκε μπροστα κ ο αλλος ακολουθει απο πισω κανοντας το πιανιστα
    δε νομιζω να εχεις ζησει κ τοσο διαφωρετικους χαρακτηρες για παραδειγμα πες οτι λες σε καπιον οτι ανυσηχω αν παθεις κατι κ αυτος σου λεει μη με ενοχλεις κ σε βγαζει μ@@@@@ υπαρχει χειροτερο απο αυτο? αν το ειχες ζησει θα το καταλαβενες....
    να σου πω: αν ο "άλλος" που λες, είναι "αχάριστος" τότε απλά κόβεις τη "βοήθεια" και τον αφήνεις να κολυμπήσει μόνος... πριν όμως συσσωρευθεί το πρόβλημα και σε κάνει να νιώθεις χάλια... όλα έχουν όρια... γενικά μιλώντας, πάντα υπάρχει το "χειρότερο" και συνήθως δεν είναι αυτό που ζούνε οι άλλοι, αλλά εμείς...

  13. #13
    ....αλεξ, οι σχέσεις θέλουν ισορροπία.
    Όταν βλέπεις ότι δίνεις κάτι και ο άλλος περιμενει να του δώσεις και άλλα, χωρίς εκείνος τίποτα, ο κοβεις εκεί και δεν κινδυνευεις ποτέ απο αχάριστους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •