ομοιπαθητικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    ομοιπαθητικη

    ισχυει οτι η ομοιπαθητικη βοηθαει να αποβαλουμε το αγχος?ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όποιον ομοιοπαθητικό ρωτήσεις θα σου πει ότι η ομοιοπαθητική κάνει τα πάντα...
    Αλλά η ομοιοπαθητική είναι πως να το πω φιλοσοφία ζωής.

    Δεν είναι ζαναξ ή lexotanil.
    Δε θα σε πιάσει αμέσως. Θα χρειαστείς 2-3 συνεδρίες μέχρι να ισορροπήσεις δλδ 2-3 μήνες και πιθανόν να σου ζητήσει να κόψεις και ένα σωρό πράγματα.
    Και στο λέω γιατί έχω φίλο ομοιοπαθητικό και του έλεγα το θέμα μου και τι παίρνω και μου έλεγε πως δε συμβαδίζουν όλα με όλα.

    Πολλές φορές μέχρι και τον καφέ σου κόβουν και θέλει και υπομονή...
    Με λίγα λόγια είναι μεγάλη αλλαγή και δύσκολη στην δοκιμή καθώς θέλει υπομονή και πίστη αυτή η προσέγγιση και σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζει με την κλασική ιατρική.
    Δηλαδή ή ακολουθείς την συμβατική σε όλα τα φάρμακα-θεραπείες ή την ομοιοπαθητική.

    Εγώ πάντως παρότι φίλος αυτός ποτέ δεν τόλμησα να κόψω τα συμβατικά ssri πχ για να δοκιμάσω ομοιοπαθητικά.
    Είναι και το κόστος που ανα επίσκεψη τσιμπα 50-80 ευρώ...
    Κανένα ταμείο δεν τους έχει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εκανα ομοιοπαθητικη..τον μαρτιο για τις ημικρανιες Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ.η ομοιοπαθητικη σου φερνει λιγο χειροτερα απο αυτο που εχεις-εισαι.
    εκει επαθα το πεμπτο επεισοδιο καταθλιψης κ απο την ομοιοπαθητικη βρεθηκα στον ψυχιατρο οπου μου συνταγογραφησε xanax και αντικαταθλιπτικα.
    στραβωσα πολυ κ δνε θελω να ξανακανω ποτε στη ζωη μου ομοιοπαθητικη για τιποτα.
    εδωσα πολλα λεφτα στον ομοιοπαθητικο στον οποιο ελεγα οτι δεν νιωθω καλα κ οτι εχω αρχισει να πεφτω ψυχολογικα κ μου ελεγε κανε υπομονη..σου κανει ομοιοπαθητικη επιδεινωση κ σημαινει οτι πιανει το φαρμακο που σου δωσα..σε 15 μερες ειχα ξεφυγει.ηθελα μονο να αυτοκτονησω κ ετρεμα ολημερις..
    αναγκαστηκα πηγα στον ψυχιατρο λοιπον.αυτα.με μεγαλη προσοχη η επιλογη ομοιοπαθητικου γιατρου!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Εγω υποφερω απο εντονα ψυχοσωματικα λογω αγχους και ζαλαδες και κανω ομοιοπαθητικη εδω και εναμιση μηνα.Εχω βοηθηθει κατα 20-30% και συνεχιζω.Νιωθω οτι παει καλα, απλως οπως λενε ολοι οσοι ακολουθουν αυτο το δρομο, θελει υπομονη. Τωρα σκεφτομαι να παω σε εναν ψυχοθεραπευτη ως συμπληρωμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    6
    εκανα ομοιοπαθητικη για 2 χρονια,τη σταματησα για λιγο προσφατα,αλλα συντομα θα την αρχισω παλι...γενικοτερα το αγχος για μενα ειναι καθημερινοτητα,αλλα αυτα τα δυο χρονια μπορω να πω οτι ειδα μια βελτιωση ως προς αυτο...μην περιμενεις θαυματα(π.χ να εξαφανιστει τελειως το αγχος),αλλα σιγουρα για μενα η ομοιοπαθητικη βοηθησε αρκετα ιδιαιτερα αυτη τη χρονια που εδινα και πανελληνιες...σε οτι αφορα την ομοιοπαθητικη παντως πρεπει να βρεις ενα γιατρο που να τον εμπιστευεσαι και να ξερεις οτι ειναι καλος στη δουλεια του...επισης να ξερεις οτι για να φανουν αποτελεσματα χρειαζεται να περασει καποιος καιρος 2-3 μηνες,οποτε χρειαζεται υπομονη...το μονο "αρνητικο" με την ομοιοπαθητικη ειναι οτι σου κοβουν οντως πραγματα,π.χ τον καφε(υπαρχουν βεβαια υποκαταστατα καφε που συμβαδιζουν με ομοιοπαθητικη),τη μεντα,την κανελλα, ενω οσο κάνεις ομοιοπαθητικη δε γινεται να χρησιμοποιησεις αντιβιοτικα(οχι οτι παθαινεις κατι απλως σταματαει η επιδραση των ομοιοπαθητικων φαρμακων),οποτε αμα χρειαστει να παρεις αντιβιωση για καποιο λογο απλως σταματας για 2-3 βδομαδες την ομοιοπαθητικη...βεβαια εγω θα συνιστουσα οποιο προβλημα και αν εχεις με το αγχος να πας σε εναν ψυχολογο για να σε βοηθησει συμπληρωματικα να βρεις τη ριζα του και να το ξεπερασεις σταδιακα...αυτα απο μενα...ελπιζω να βοηθησα καπως.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παιδια σκεφτομαι και εγω να απευθυνθω σε ομοιοπαθητικο. η συμβατικη ιατρικη δεν με βοηθησε ιδιαιτερα και ψαχνω αδιεξοδο σε εναλλακτικες θεραπειες. οπως καταλαβαινω δεν εχουν ολοι θετικες εμπειριες απο την ομοιοπαθητικη αλλα υπαρχουν και καποιοι που βοηθηθηκαν. στην καταθλιψη και στο αγχος μπορει να βοηθησει η ομοιοπαθητικη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εκανα γι.χρονια ομοιοπαθητικη μιας και φοβαμαι ολα τα φαρμακα σε μερικα πραγματα μου βγηκε σε καλο ενω αλλα χειροτρεψαν ειναι αναλογα το ατομο εαν πιστεψεις οτι το ταδε θα σε βοηθησει οντως θ σε βοηθησει .....καιβναι κοβεις μερικα πραγματα ενω αρχιζεις αλλα συν οτι ειναι αναλογα την προσωπικοτητασου !!!
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #8
    Θα ηθελα εσεις που αναφερεται οτι νιωσατε χειροτερα να μου πειτε με το χερι στη καρδια οτι δεν αλλαξε τπτ αλλο στη ζωη σας οσο κανατε ομοιοπαθητικη..το λεω γτ μια κοπελα μ ελεγε οτι χειροτερεψε αλλα δε μ ειχε πει οτι εκοψε αποτομα τα αντικαταθλιπτικά που επαιρνε 2 χρονια....ρωταω γιατι κ εγω ξεκινησα για αγχος-φοβια...το άγχος μου δεν ειναι εντονο κ η φοβια δεν κορυφωνεται αλλα τα παιρνω 3 βδομαδες μονο...εχω παρατηρησει ομως οτι πεφτει πιο ευκολα η ψυχολογια μ.παραδειγμα.επειδη εχω αγοραφοβια.εβγαινα μια βολτα κ αν γυρνούσα σπιτι ελεγα δε πειραζει..τωρα με παιρνει απο κατω...προσπαθω να μη το ριξω στην ομοιοπαθητικη ομως κ φανταζομαι οτι φταιει ο τροπος ζωης μ κ οτι η υπομονή μ εξαντλειτε..επισης απ τη στιγμη που παιρνεις κατι εχεις περισσοτερες προσδοκιες απ τον εαυτο σ αρα λιγοτερη υπομονη...οποτε ρωταω ειστε σιγουρη οτι νιωσατε χειρότερα λογω ομοιοπαθητικης..ο ομοιοπαθητικος μου επιμένει η που θα νιωθω καλυτερα η που δε θα κανει τπτ.χειροτερα σε καμια περιπτωση.

  9. #9
    Παντως δικοι μου ανθρωποι που εχουν κανει ομοιοπαθητικη ηταν ολοι ευχαριστημένοι.οι 2 απ αυτους μ ειπαν κι ολας οτι δε θα ξαναγυρίσουν ποτε στα συμβατικα παρα μονο αν δεν υπαρχει αλλη λυση...
    Επισης λενε οτι η ομοιοπαθητικη χτυπαει την αιτια κ οχι το σύμπτωμα κ ετσι ειναι ολιστικη θεραπεία κ σπανιες υποτροπες....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Σου εχω στειλει πμ με τις κακιες εμπειριες της ομοπαθητικης μπορεις να μου απαντησεις εκει οτι θες
    Ουτε εγω θα ξαναγυρισω στα συμβατικα αλλαξε ο τροπος ζωης μετα απο αυτο....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by crazyelena View Post
    ισχυει οτι η ομοιπαθητικη βοηθαει να αποβαλουμε το αγχος?ευχαριστω εκ των προτερων.
    Σε εμένα εχει λειτουργήσει.
    Αρκεί να δουν βρουν το σωστό ιδιοσυγκρασιακό "φάρμακο", αυτό που ταιριάζει δλδ σε εσένα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Όποιον ομοιοπαθητικό ρωτήσεις θα σου πει ότι η ομοιοπαθητική κάνει τα πάντα...
    Αλλά η ομοιοπαθητική είναι πως να το πω φιλοσοφία ζωής.

    Δεν είναι ζαναξ ή lexotanil.
    Δε θα σε πιάσει αμέσως. Θα χρειαστείς 2-3 συνεδρίες μέχρι να ισορροπήσεις δλδ 2-3 μήνες και πιθανόν να σου ζητήσει να κόψεις και ένα σωρό πράγματα.
    Και στο λέω γιατί έχω φίλο ομοιοπαθητικό και του έλεγα το θέμα μου και τι παίρνω και μου έλεγε πως δε συμβαδίζουν όλα με όλα.

    Πολλές φορές μέχρι και τον καφέ σου κόβουν και θέλει και υπομονή...
    Με λίγα λόγια είναι μεγάλη αλλαγή και δύσκολη στην δοκιμή καθώς θέλει υπομονή και πίστη αυτή η προσέγγιση και σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζει με την κλασική ιατρική.
    Δηλαδή ή ακολουθείς την συμβατική σε όλα τα φάρμακα-θεραπείες ή την ομοιοπαθητική.

    Εγώ πάντως παρότι φίλος αυτός ποτέ δεν τόλμησα να κόψω τα συμβατικά ssri πχ για να δοκιμάσω ομοιοπαθητικά.
    Είναι και το κόστος που ανα επίσκεψη τσιμπα 50-80 ευρώ...
    Κανένα ταμείο δεν τους έχει
    Ότι οι επισκέψεις στοιχίζουν, είναι γεγονός επίσης. / μακροπρόθεσμα όμως αξίζουν. Κατα την δίκη μου γνώμη πάντα και με βάση τα αποτελέσματα που είδα σε εμένα.
    Θέλει δουλίτσα εσωτερική και ενημέρωση και λίγη υπομονή επίσης η ομοιοπαθητική. Ενδεχομένως δεν λειτουργεί σε όλους, πάντως σίγουρα δεν βλαφτει να δοκιμάσει κανείς ( οικονομική ζημιά μόνον.. / αλλά και ίσως να βρεις το απόλυτο θεραπευτικό δρόμο)

  13. #13
    Ρωταω κ εγω γτ ειμαι ατην αρχη...χθες εκλεισα 3 βδομαδες και ακομα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο..απο ποτε μπορεις να ξερεις αν ειναι το σωστο φαρμακο για σενα;κατα μεσο ορο ποτε βλεπεις τα πρωτα σημαδια οτι κατι αρχιζει να γινεται;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Ρωταω κ εγω γτ ειμαι ατην αρχη...χθες εκλεισα 3 βδομαδες και ακομα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο..απο ποτε μπορεις να ξερεις αν ειναι το σωστο φαρμακο για σενα;κατα μεσο ορο ποτε βλεπεις τα πρωτα σημαδια οτι κατι αρχιζει να γινεται;
    Αν είσαι στην αρχή, λογικά ο γιατρός σου θα σου εχει πει να ξαναβρεθείς στις 20 μέρες περιπου, για να ξαναμιλησετε..
    Εξαρτάται απο το τί προσπαθείς να θεραπευσεις. Πχ, εγώ, άρχισα να ηρεμώ απο το έντερό μου μετά απο 6 μήνες περιπου και στον χρόνο ήμουν μια χαρά πλέον. (Με χρόνιο πρόβλημα εκεί..)
    Για άγχος κλπ, αν εχει πετύχει το ιδιοσυγκρασιακό σου φάρμακο, σε μια με 2 εβδομάδες θα πρέπει να αισθάνεσαι καλύτερα. Απο την άλλη, εξαρτάται και πάλι, ποσο σοβαρή είναι η διαταραχή που έχεις. Μπορεί να χρειαστεί και μήνας.
    Σε απλές περιπτώσεις, όπως πχ έντονο μπούκωμα και βήχας απο γρίπη, το αποτέλεσμα του ομοιοπαθητικου μπορεί να είναι και απολύτως θεαματικό, δηλαδή σε μισή ωρα αν είσαι πολύ πολύ καλύτερα και ίσως να μη χρειαστεί να πάρεις και δεύτερο χάπι. Ή μπορεί να γίνεις καλά με 3 χάπια την ημέρα για μια με 2 μέρες.
    Μίλα με τον ομοιοπαθητικο σου λοιπόν. Εκείνος θα σε καθοδηγήσει μόλις του περιγράψεις ΑΚΡΙΒΩς τί νιώθεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μολις ξεκινησα και εγω την ομοιοπαθητικη, απλα και μονο επειδη εψαξα στο ιντερνετ και υπαρχουν ενδειξεις οτι η ομοιοπαθητικη, θεραπευει ολιστικα την καταθλιψη και το αγχος!! κατι το οποιο αισθανομαι φυσικα... ο δικος σου μου ομοιοπαθητικος, δεν μου ζητησε να κοψω τα φαρμακα που παιρνω απο την συμβατικη ιατρικη, απλα οτι ο χρονος δρασης των ομοιοπαθητικων φαρμακων θα χρειαστει περισσοτερος χρονος για να αισθανθω καλα, επειδη ανακατευονται και τα συμβατικα μεσα απο την κλασσικη ιατρικη.. εχουν περασει 2 βδομαδες τωρα δεν μπορω να αξιολογησω και να πω πως ειμαι σε καλυτερη κατασταση, απλα καπου-καπου νοιωθω αισιοδοξια...συμφωνα με τον ομοιοπαθητικο μου θα χρειαστει πανω απο μηνα για να λυθουν τετοια ζητηματα καταθλιψης που αντιμετωπιζω τα τελευταια 5 χρονια...οποτε η θεραπεια μπορει να χρειαστει συνολικα μεχρι και 3-με 4 μηνες....αναμενω ακομα!!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ομοιπαθητικη
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-05-2010, 21:55
  2. ομοιπαθητική
    By mstrouf in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2008, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •