απελπισμενη να περασω τα μαθηματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    απελπισμενη να περασω τα μαθηματα.

    καλησπερα, καθε που εχω εξεταστικη παθαινω κρισεις πανικου με αποτελεσμα να βλεπω εμφιαλτες και να με ποναει η κοιλια μου.
    Ειμαι μετρια στα μαθηματα μου και τωρα τελειωνω το 4 ετος και μου εχουν μεινει 8 μαθηματα για πτυχιο. Επειδη τα μαθηματα μου ειναι πολυ δυσκολα φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω ποτε και ετσι αποφασησα να αγορασω ενα ειδικο ρολοι που ειναι για σκονακια. Περιπου σαν αυτο https://www.youtube.com/watch?v=sfIhzzrbzuU
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα διαβαζω, ισα ισα που θα διαβαζω απλα θα το εχω για ωρα αναγκης, δηλαδη για αν ξεχασω κατι. Εχω δει πολλες κοπελες να εχουν τετοιο ρολοι και γιαυτο και σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω και εγω. Αν δεν καταφερω να τα περασω ολα θα απογοητευτω απιστευτα :( τι λετε θα αξιζει τον κοπο? Αν με πιασουν την εβαψα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλά τώρα που τα smartwatch μπήκαν στην μόδα και βγάζει και η LG, samsung κτλ θα απαγορευτούν σύντομα και αυτά στις εξετάσεις.
    Αυτή η βλακεία δεν είναι τίποτα παραπάνω από ρολόι-mp3.
    Όπως όλα τα mp3 τα κινέζικα είναι τέρμα αργό, και ανοίγει μόνο .txt και αμφιβάλλω αν υποστηρίζει ελληνικά.
    Για μένα καταρχάς δεν αξίζει πάνω από 30 ευρώ...
    Ακόμα και αν ήταν crypto που αυτή βγάζει κάτι τέτοια (απο τις οριακά ανεκτές κινεζιές)...

    Στο θέμα τώρα, αυτό θα σε αγχώσει ακόμα πιο πολύ.
    Και ναι αν σε πιάσουν την έκατσες και την έκατσες άσχημα...

    Τι σχολή είσαι και θα σε βοηθήσει τόσο; Θεωρητική σχολή φαντάζομαι.
    8 μαθήματα είναι αρκετά. Το μέγιστο που έχω δώσει σε εξεταστική.
    Αν μείνεις και σε κανα δυο δεν χάλασε και ο κόσμος.

    Δε θα σταματήσει η γη να γυρίζει...
    Άσε τις κινεζιές, μην πετάς τα λεφτά σου.

    Κάτσε διάβασε και αν θες (και δεν παίρνεις άλλα χάπια) πάρε κάτι σαν αυτό:
    http://www.vita4you.gr/el/proionta/p...-s-detail.html

    Ξεκίνα το όμως τουλάχιστον 15 μέρες πριν την εξεταστική.
    Το χα πάρει στις πανελλήνιες γιατί έχει και αγχολυτικά, και τονωτικά της μνήμης. Σούπερ ήταν.

    Και όχι δεν είναι ντοπα. Απλή πολυβιταμίνη με βότανα είναι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Υπαρχει και στυλος για σκονακια :P!
    Κατσε διαβασε εσυ και εχε και αυτο για καλο και για κακο,αν το κανεις απλα εχε το νου σου ολη την ωρα για να μη σε καταλαβουν.Αν λογο αλφαβητικης σειρας σε βαζουν τελευταια θεση τοτε τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα και τελος προσπαθησε να ηρεμησεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πάντως δε φαντάζεσαι πόσο μπαμ κάνει στο αμφιθέατρο όσο πίσω και αν κάθεσαι λόγω κατασκευής...
    Έχω δει να πιάνουν κοπέλα με σκονάκια και δεν φαντάζεσαι τι έγινε μετά...

    Χίλιες φορές να μην το πέρναγε.
    Εδώ και μόνο που άκουγα την καθηγήτρια να ωρύεται είχα ανεβάσει παλμούς εγώ...

    Δεν την άφησε να δώσει για 3 εξεταστικές. Δλδ 1 χρόνο. Και αυτό ήταν το λιγότερο...
    Καλύτερα χάσε 4-5 μήνες πάρα τα χειρότερα.

    8 μαθήματα είναι.
    Στυλό σκονάκι σίγουρα θα βολεύει περισσότερο γιατί θα φαίνεται πως κοιτάς αμήχανα τον στυλό σου...
    Πάντως για κοπέλα είναι και σχετικά εύκολο αν δεν ντρέπεσαι σκονάκι στα μπούτια.
    Με φούστα φυσικά.
    Και είναι και πολύ δύσκολο για τον επιτηρητή να σου πει σήκωσε την φούστα σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μηπως μπορεις να κανεις ελευθερη προσπαθεια ? Πιστευω θα βοηθουσε πολυ γιατι θα εβλεπες τι στυλ ειναι τα ερωτηματα και τι ακριβως πρεπει να προσεξεις και θα ησουν λιγοτερη αγχωμενη οταν θα εδινες κανονικα .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι απλο νομιζω.. παθαινεις κρισεις πανικου επιδη ζοριεσε κ δεν εχεις ορεξη να διαβασεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ειναι απλο νομιζω.. παθαινεις κρισεις πανικου επιδη ζοριεσε κ δεν εχεις ορεξη να διαβασεις.
    Eγω , που και διαβαζω και περναω τα μαθηματα μου στην ωρα τους γιατι παθαινω κρισεις πανικου γιατρε μου ?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Eγω , που και διαβαζω και περναω τα μαθηματα μου στην ωρα τους γιατι παθαινω κρισεις πανικου γιατρε μου ?
    ο μονος τροπος για να παψεις να δεχεσε κριτικη ειναι
    να μη κανεις τιποτα
    να μη λες τιποτα
    να μην εισαι τιποτα
    (δε θυμαμαι πιος το ειπε)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ο μονος τροπος για να παψεις να δεχεσε κριτικη ειναι να μη κανεις τιποτα να μη λες τιποτα να μην εισαι τιποτα (δε θυμαμαι πιος το ειπε)
    Δοκιμασε το δευτερο , δεν θα σε βλαψει .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Δοκιμασε το δευτερο , δεν θα σε βλαψει .
    δε θα το δοκιμασω γιατι δεν επιδιωξα ποτε μου να γινω μια συμπαθης γλαστρα χωρις καμια χρησιμοτητα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πάντως και εγώ που διάβαζα σα το σκυλί και μεθοδικά και στην ώρα μου και πάντα έγραφα πολύ καλούς βαθμούς πάντα αγχωνόμουν το ίδιο.
    Παρότι τελείωσα σε 4 χρόνια και 3 μήνες το άγχος ήταν πάντα εκεί...
    Δεν εξηγούνται μερικά πράγματα...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντιδρασεις οταν ζοριζονται

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εντάξει άλλοι αγχώνονται γιατί πιέζονται και δε θέλουν να διαβάσουν, άλλοι γιατί ξέρουν ότι δε μπορούν και άλλοι γιατί είναι τελειομανείς (εγώ) και νομίζουν ότι τίποτα δεν είναι αρκετό...

    Τα σκονάκια πάντως δεν είναι λύση. Δε θα διακινδύνευα το πτυχίο μου για να εξασφαλίσω λίγες μονάδες παραπάνω ή να γλιτώσω 4 μήνες ως την επόμενη εξεταστική.
    Και στην τελική όταν φέρουμε ένα πτυχίο πρέπει να ισοδυναμεί και με κάποιες γνώσεις.
    Όταν βλέπω άτομα να παίρνουν πτυχίο και να μην έχουν ιδέα για το αντικείμενο τους είναι λίγο γελοίο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα πρωτα ερχετε η υγεια κ μετα τα μαθηματα αφου αν δεν εχει καπιος την υγεια του τιποτα δεν εχει νοημα οι βαθμοι αντοχης των ανθρωπων διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλοι δε τους πιανει τιποτα κ αλλοι τους πιανει ευκολα

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Είχα γνωστή που πέρασε τουλάχιστον 4 μαθήματα με σκονάκια και επειδή της τα έλεγαν συμφοιτητές της. Περιττό να πω πως εκνευριζόμουν μαζί της γιατί το ένα μάθημα το πέρασε εξαιτίας μου και με μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι εγώ. Και να πεις ήταν 4ο έτος και ήθελε να τελειώσει και να ξεμπερδεύει, 1ο ήταν. :p Αν τα έκανα εγώ όλα αυτά, μάλλον θα κατέληγα στο να με διαγράψουν απ' τη σχολή γιατί δεν τα σηκώνω και θα με καταλάβαιναν απ' την πρώτη. Αν είσαι και συ στη 2η κατηγορία, μην το δοκιμάσεις, δεν αξίζει. Επίσης, σκέψου να πάρεις τελικά το πτυχίο σου απ' αυτή την εξεταστική. Πόσο πιο πολύ θα το χαρείς αν ξέρεις και νιώθεις πως το πήρες με την αξία σου και όχι με την βοήθεια ενός ρολογιού ή δεν ξέρω και γω τι άλλο; Οι άλλοι ας κάνουν τη δουλειά τους και συ την δικιά σου και στο τέλος αυτό το χαρτί που μοιάζει τόσο άχρηστο στις μέρες μας, εσένα θα σου φανεί χρήσιμο ξέρωντας πως το πήρες με τις γνώσεις και την αξία σου κι ας καταλήξει σε μια κορνίζα στο δωμάτιό σου. Νομίζω ξέφυγα, αλλά, όπως κατάλαβες, δεν μπορώ τις αδικίες και ν' ακούω άτομα που παίρνουν πτυχίο κάνωντας σκονάκια, δεν ξέρουν βασικά πράγματα απ' το αντικείμενο σπουδών τους και κάποιοι άλλοι που πραγματικά γνωρίζουν περισσότερα παλεύουν ακόμη για ένα χαρτί.

Similar Threads

  1. ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΡΕΙΣ ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 23-06-2014, 13:31
  2. Είμαι απελπισμένη...
    By koloku8aki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 16-01-2014, 11:06
  3. online μαθηματα
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2013, 03:05
  4. φοβος μην περασω παλι το προβλημα υγειας που ειχα παλια
    By kizi21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2012, 12:28
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •