Εμετοφοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    5
    εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με τον εμετο.τι πρεπει να κανω????νιωθω πολυ στεναχωρια που το εχω αυτο.....το σκεφτομαι να βγω εξω μηπως με πιασει κ κανω εμετο η αν φαω κατι ανχωνομαι στην ιδεα κ νομιζω οτι θελω να τα βγαλω....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κι αντε πες οτι γινεται -κανεις εμετο- τι τοσο κακο πιστευεις οτι θα προκαλεσει αυτο?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    5
    ευχαριστω για την απαντηση.απο τη μια λεω αυτο οτι κ να κανω νταξει και?.απο την αλλη ομως αγχωνομαι αν το σκεφτω!!!ειδικα αν ειμαι εξω βολτα!! αν ειναι να βγω την ιδια μερα δεν θα φαω τιποτα για να ειναι το στομαχι μ αδειο ωστε να μην βγαλω τιποτα αν μ ερθει τελικα.κ με αδειο στομαχι οταν παω να κανω εμετο βγαζω μονο σαλιο τιποτα παραπανω...αλλα θελω να μου φυγει αυτη η ιδεα γιατι με κραταει πισω σε πολλα πραγματα.... :(

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by nefi35 View Post
    εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με τον εμετο.τι πρεπει να κανω????νιωθω πολυ στεναχωρια που το εχω αυτο.....το σκεφτομαι να βγω εξω μηπως με πιασει κ κανω εμετο η αν φαω κατι ανχωνομαι στην ιδεα κ νομιζω οτι θελω να τα βγαλω....
    Καλησπερα σου μελος,καταλαβαινω οτι ειναι μια φοβια σου ολο αυτο δεν εισαι ασθενης για να κανεις διαρκως εμετο,παντως για να εισαι καλυτερα μπορεις να εχεις παντα μαζι σου μια σακουλα για να σκεφτεσαι οτι ετσι κ κανεις εμετο θα εχεις κατι να τον μαζευεις,ολα στο μυαλο ειναι φροντισε να τρως καλα για να μην αποδυναμωνεσαι κ οσο το δυνατον υγειινα κ προσθεου μακρυα απο φαστ φουντ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by nefi35 View Post
    ευχαριστω για την απαντηση.απο τη μια λεω αυτο οτι κ να κανω νταξει και?.απο την αλλη ομως αγχωνομαι αν το σκεφτω!!!ειδικα αν ειμαι εξω βολτα!! αν ειναι να βγω την ιδια μερα δεν θα φαω τιποτα για να ειναι το στομαχι μ αδειο ωστε να μην βγαλω τιποτα αν μ ερθει τελικα.κ με αδειο στομαχι οταν παω να κανω εμετο βγαζω μονο σαλιο τιποτα παραπανω...αλλα θελω να μου φυγει αυτη η ιδεα γιατι με κραταει πισω σε πολλα πραγματα.... :(
    το αντιστροφο απο εναν αγοροφοβικο ξερω γω:P

    πρεπει να το παλεψεις μονος σου.. μικρα βηματα την φορα.
    δοκιμασε δλδ να φας πριν βγεις, αλλα λιγο-μικρη ποσοτητα-... την επομενη ημερα λιγο πιο πολυ και παει λεγοντας..
    οταν πιανεις τον εαυτο σου να αγχωνεται με το να σκεφτεσαι οτι μπορει να κανεις εμετο, προσπαθησε να ξεχαστεις.. πως? μιλα σε αυτον που ειναι διπλα σου απο την παρεα, αν εισαι μονος παρε καποιον τηλ, αν εισαι παλι σπιτι δες μια σειρα που σου αρεσει, σκεψου κατι ευχαιριστο...
    γενικως να επαναλαβεις απο μεσα σου οτι τιποτα δεν προκειται να γινει. ολοι οι ανθρωποι τρωνε και βγαινουν (πολλοι μαλιστα βγαινουν για να φανε π.χ σε μια ταβερνα :P) και κανενας δεν ξερναει εγω γιατι?
    καπως ετσι δλδ..
    τωρα αν δεις οτι απο μονος σου δεν, καλο θα ηταν να πας σε εναν ψυχολογο, διοτι η μακροχρονια χρηση αυτης της τακτικης μπορει να σου φερει προβληματα υγειας (π.χ στο στομαχι σου, να φτασεις σε πολυ χαμηλα κιλα κλπ) οπως τα ξερεις και συ ασφαλως.
    αν παλι αυτο το θεμα το εχεις ηδη αρκετο καιρο, ισως το πρωτο βημα να ειναι να πας σε ψυχολογο, ωστε να σε καθοδηγησει αυτος ως προς το τι πρεπει να κανεις μονος σου..

    εγω με αλλα λογια στην θεση σου θα εβλεπα ποσο χρονικο διαστημα μου συμβαινει αυτο, ποσο εντονο ειναι, αν τα κιλα μου ειναι πολυ μειωμενα απο το κανονικο και θα επραττα σνσλογως.
    βεβαια σκοπος ειναι να μην φτασεις στο εσχατο σημειο για να πας τελικα σε εναν ειδικο, απλως εγω το λεω σαν μια προσπαθεια πρωτα μονος σου κι αν δεις οτι δεν -π.χ το δοκιμασεις για 5μερες, λεω εγω τωρα- τοτε ισως να εκλεινες ενα ραντεβου..

    οικονομικη δυνατοτητα για θεραπεια εχεις βασικα?
    τα κιλα σου πως ειναι?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    5
    [QUOTE=66psy;541357]το αντιστροφο απο εναν αγοροφοβικο ξερω γω:P

    πρεπει να το παλεψεις μονος σου.. μικρα βηματα την φορα.
    δοκιμασε δλδ να φας πριν βγεις, αλλα λιγο-μικρη ποσοτητα-... την επομενη ημερα λιγο πιο πολυ και παει λεγοντας..
    οταν πιανεις τον εαυτο σου να αγχωνεται με το να σκεφτεσαι οτι μπορει να κανεις εμετο, προσπαθησε να ξεχαστεις.. πως? μιλα σε αυτον που ειναι διπλα σου απο την παρεα, αν εισαι μονος παρε καποιον τηλ, αν εισαι παλι σπιτι δες μια σειρα που σου αρεσει, σκεψου κατι ευχαιριστο...
    γενικως να επαναλαβεις απο μεσα σου οτι τιποτα δεν προκειται να γινει. ολοι οι ανθρωποι τρωνε και βγαινουν (πολλοι μαλιστα βγαινουν για να φανε π.χ σε μια ταβερνα :P) και κανενας δεν ξερναει εγω γιατι?
    καπως ετσι δλδ..
    τωρα αν δεις οτι απο μονος σου δεν, καλο θα ηταν να πας σε εναν ψυχολογο, διοτι η μακροχρονια χρηση αυτης της τακτικης μπορει να σου φερει προβληματα υγειας (π.χ στο στομαχι σου, να φτασεις σε πολυ χαμηλα κιλα κλπ) οπως τα ξερεις και συ ασφαλως.
    αν παλι αυτο το θεμα το εχεις ηδη αρκετο καιρο, ισως το πρωτο βημα να ειναι να πας σε ψυχολογο, ωστε να σε καθοδηγησει αυτος ως προς το τι πρεπει να κανεις μονος σου..

    εγω με αλλα λογια στην θεση σου θα εβλεπα ποσο χρονικο διαστημα μου συμβαινει αυτο, ποσο εντονο ειναι, αν τα κιλα μου ειναι πολυ μειωμενα απο το κανονικο και θα επραττα σνσλογως.
    βεβαια σκοπος ειναι να μην φτασεις στο εσχατο σημειο για να πας τελικα σε εναν ειδικο, απλως εγω το λεω σαν μια προσπαθεια πρωτα μονος σου κι αν δεις οτι δεν -π.χ το δοκιμασεις για 5μερες, λεω εγω τωρα- τοτε ισως να εκλεινες ενα ραντεβου..

    οικονομικη δυνατοτητα για θεραπεια εχεις βασικα?
    τα κιλα σου πως ειναι?

    το ειχα πιο παλια αυτο αλλα μου εφυγε γιατι ειχα χωρισει εκανα κατι σαν ξεσπασμα τοτε...τωρα μου ξαναηρθε στο μυαλο γιατι περασα μια στεναχωρια και ειχα αναγουλες λογικα γιατι ειχα πυον στην μια αμυγδαλη αλλα δεν ξερω αν ηταν οντως απο το πυον οι αναγουλες. ειμαι 59 κιλα με υψος 1,67 και την φοβια την εχω κανα μηνα και μπορει κ λιγο παραπανω.χθες βγηκα εξω οπως ειπα με αδειο στομαχι για να νιωθω πιο πολυ σιγουρια αλλα ειδα οτι ξεχαστηκα και ημουν καλα κ ενιωσα οπως πιο πριν σαν να ξεσκασα που λεμε.σκεφτομουν οτι αφου δεν εχω φαει τι θα βγαλω και να μ ερθει? κ αμα μου ερθει θα παω στο μπανιο θα κανω την κινηση μονο αφου δεν εχω να βγαλω κατι κ καπως ηρεμησα...λεφτα για ψυχολογο δεν υπαρχουν δυστχως....οταν ειμαι σπιτι δεν αγχωνομαι τοσο οσο αν θα ειμαι εξω με αλλους...αλλα θελω να βγαινω να περναω ομορφα γιατι ετσι ειχα συννηθισει 2 χρονια τωρα κ για αυτο στεναχωριεμαι αλλα με κραταει αυτο και επειδη θα εχω φαει ας πουμε καθομαι μεσα μηπως και κανω εμετο... αλλα χθες που βγηκα ειδα οτι πριν βγω ειχα αγχωθει "μηπως το ενα μηπως το αλλο κ που να βγω τωρα και δεν εχω ορεξη με αυτο που μου συμβαινει" αλλα οταν πηγα ειδα οτι δεν ηταν κ τοσο φοβερο τελικα που το σκεφτομουν και ξεχαστηκα γιατι μιλαγα κλπ κ μου θυμισε το πως ημουν....αλλα με ηρεμησε πιο πολυ το οτι "αφου δεν ειχα φαει πως θα κανω εμετο?θα βγαλω τα υγρα του στομαχου?κλπ"κ οταν τελικα γυρισα σπιτι το πρωι εκατσα και εφαγα κ 1μιση σουβλακι χωρις να με νοιαζει τοσο γιατι με ειχε πιασει το συναισθημα του πως περναγα πριν την φοβια...μακαρι να μου περασει γρηγορα αλλα δεν ξερω πως.... αληθεια τελικα οταν δεν εχεις πιει νερο κ δεν εχεις φαει αν κανεις εμετο τι μπορει να βγαλεις??
    Last edited by nefi35; 14-06-2015 at 14:42.

  7. #22
    Θυμαμαι καποια στιγμη που επαθα δηλητηριαση ποσο εμετο ειχα κανει..δεν εχω ξανανιωσει πιο ασχημα..μετα για ενα διαστημανε ετρωγα σχεδον τπτ απο φοβο με αποελεσμα να χασω πολλα κιλα....μετα αρχισα να τρωω κανονικα αλλα οχι απ εξω ε μετα μ εφεραν ενα μπεργκερ κ απο τοτε ξαναλυγισα!αρχισα παλι να τρωω τα παντα ξανα κ αφοβα..4-6 μηνες μ πηρε νν ξεχαστω εντελως.επισης με βοηθησε πλ να εχω μαζι μ αντιεεμετικα οπως ειπαν παραπανω.απλα παιδι μ παρε αυτα τα φαρμακα (παμφθηνα κ πλ ηπια) κ αν νιωθεις παλι ανασφάλεια με το φαι πηγαινε σε ειδικο.απ το να εχεις αλλα να αντιμετωπίζεις μετα.αλλα σιγα.αν εχεις τα αντιεμετικα δεν εχεις να φοβασαι τπτ.δοκιμασε το.χαλαρωσε κνφαε να χορτασεις!αα βεβαια τα παιρνεις μονονσε πςριπωση π είσαι ετοιμη να κανεις εμετο η αν εχεις κανει ηδη 1 φορα.ρωτα σ ενα φαρμακειο!

  8. #23
    Να σ πω κ κατι αλλο;φοβασαι μην κανεις εμετο κ βγαινεις νηστικια..δε φοβασαι δλδ μη σε πιάσει καμια αδυναμια κ δεν εισαι καλα κ δεν θα μπορεις να διασκεδασεις;να σκεφτεσαι το φαι ως καυσιμο για τη καλη λειτουργια του σωματις σου.οχι ως κατι που καταστρεφει το στιμαχι

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Ολα ειναι θέμα μυαλού !! Και γω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω δηλ εμετο φοβία και δεν εχω βρει τροπο να το αντιμετωπίσω ακομα. Μονο με την ιδέα οτι μπορει να φάω κατι και να κανω εμετο αρρωσταίνω ετσι και αλλιώς και πεθαίνω απο άγχος. Καθε μερα το ίδιο άγχος. Πραγματικά ανυπόφορο. Για σας μπορει να ειναι παράλογη φοβία ... Για μενα ειναι τοςο δυνατή που μου επηρεάζει την ζωη μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΠΑΡΤΕ ΑΝΤΙΕΜΕΤΙΚΑ ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΤΕ
    ΡΩΤΗΣΤΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ
    ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    ΜΑ φυσικά και παίρνουμε τουλάχιστον εγω αντιεμετικα. Αλλα ετσι δεν λύσεις το πρόβλημα απλά το διαιωνιζεις!!! Ξέρω ακούγεται παραλογος φόβος .... Αλλα δυστυχώς υπαρχει στην ζωη μου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΜΙΣΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    LOIPON KOITA ΝΑ ΔΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΨΙΛΟΜΠΑΚΑΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ
    ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΕΜΕΤΙΚΑ
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑ ΔΛΔ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΙΝΣΤΑΜΙΝΗ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΤΟ
    ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΟΠ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΝ ΙΣΤΑΜΙΝΗ ΚΛΠ
    ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
    ΜΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΔΛΔ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΘΕΙΣ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ
    ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΒΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΟΥ
    ΤΕΣΠΑ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΛΥΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕ ΣΤΗ ΔΙΝΟΥΝΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Εγω νομιζω οτι κατι αλλο φοβασαι με τον εμετο η με το να καταπιεις κτλ. Τι ειναι αυτο ; επισης τα χρονια της φοβιας - αγχους αυτου ειναι πολλα ..εισαι ηρωας που τ παλεψες μονος σ αλλα με τα κιλα σ νομιζω εχεις φτασει στα ορια σ ..αν ημουν στη θεση σ θα πηγαονα σε ενα γιατρο να μ γραψει καποια αγωγη..παρεπιπτωντος εμενα οταν με πιανςι ταση για εμετο ειναι οταν εχω παρα πολυ μεγαλη στεναχωρια..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Το ξέρω οτι ειμαι στο όριο. Απο την άλλη δεν θελω να παρω καποιο φαρμακο κτλ ...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •