Εμετοφοβία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ... Δεν θελω να γω να παρω καποιο φαρμακο γι αυτο και το παλεύω ετσι

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μπραβο ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ
    ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΩΘΕΙΣ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Eμένα μου αρέσει πολύ η αίσθηση του να κανω εμετό, δεν υπάρχει τίποτα πιο γαματο στην ζωη και αναφερομαι κυριως στην αισθηση που εχεις μετα την πραξη(νιωθεις υγιεστατος)...Θυμαμαι μια φορα στο δημοτικο είχα ριξει ξύδι στο γάλα μου και προσπαησα να το πιω στα γρηγορα, κατευθειαν εμετός(το γάλα εν τω μεταξυ μετατραπηκε σε μια αηδια σαν βουτυρο)...Μου αρεσει επισης να νιωθω βαρυ το στομαχι μου και να πινω λιγη λεμοναδα στυμενη απο εμενα και να μου περναει μετα απο λιγο, φαση εχει, απορω που μερικοι το φοβαστε:p

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΚΟΙΤΑ ΟΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΤΟ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑΝΙΑΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΙΣΘΗΜΑ
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΤΕΧΝΗΤΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ
    ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΙΩΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Ρε παιδιά φοβία ειναι. Όντως δεν εχει καμία λογική οπως και πολλές άλλες φοβίες που υπάρχουν ομως για κάποιους απο μας ειναι αισθητό πρόβλημα. Ετσι και αλλιώς οι περισσότερες φοβίες ειναι παράλογες ... Ομως υπάρχουν και ταλαιπωρούν πολλούς ανθρώπους. Το σημαντικό ειναι να το καταλάβεις κσι να προσπαθήσεις να το λύσεις !!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ
    ΔΛΔ ΑΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ
    ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ
    ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΔΛΔ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΤΡΩΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΑΜΑ ΦΑΣ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    νομίζω οτι θα σε βοηθούσε να κάνεις μια λίστα με τις σκέψεις σου τα συναισθηματα που σου προκαλουν και σιγα σιγα να προσπαθεις να ελεγχεις τις σκεψεις σου! Εγω προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον εμετό, μπορώ να σου πω οτι σχεδόν κάθε μήνα με τον περίοδο μου κάνω εμετό γιατι εχω δυσμηνορροια. Αλλά μετα νιώθω μια ανακούφιση τρομερη. Ξερω οτι αυτα που σου λεω δεν σε βοηθουν. Επίσης δεν θεωρω λυση να περνεις αντιεμετικα και σίγουρα αν δεν προσέξεις με τη διατροφη σου σε βλεπω για νευρικη ανορεξία. Κάνε κάτι γι αυτο! Ο εμετός που φοβάσαι είναι πραγματικά εντελώς ακίνδυνος!

  8. #38
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Εγώ πιστευω ότι με τα αντιεμετικα, την προσεχτική διατροφή κλπ δουλεια δεν θα γινει ποτέ...Εμετό μπορει να μην κανει αλλά θα τον φοβαται όπως και να εχει...Είναι σαν να καποιος να φοβαται πολυ το σκοταδι και για αυτό να έχει συνεχεια αναμενα τα φωτα στο σπιτι του, μερα νυχτα...Κάποια στιγμη θα συμβει κανενα μπλακ αουτ στην περιοχη του και θα βυθισει στο σκοταδι και θα πελαγωσει...Εγω πιστευω ότι το προβλημα πρεπει να λυνεται απο την ριζα...Κάνε την χειρότερη διατροφη που θα τολμουσες να φανταστεις(πχ πατατες με κετσαπ και μερεντα ή γαλα με ξιδι), κανε συνεχεια περιστροφες γυρω απο τον εαυτο σου μεχρι να ζαλιστεις, τρωγε βρωμικα και στο τελος θα ερθει η γνωστη αναγουλα...και όταν τελικα κανεις τον εμετό και πλυνεις το στομα σου θα σου φανουν όλα πολυ καλυτερα...σαν τον κλειστοφοβικο που τον κλειδωσαν στην ντουλαπα και τελικα ανακαλυψε οτι δεν τον πειραζουν οι κλειστοι χωροι...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΔΛΔ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Μα εναν φοβο δεν τον ξεπερνας με το να τον αποφευγεις και να κρυβεσαι συνεχεια πισω απο το δαχτυλο σου...Καποια στιγμη, ειτε θελεις ειτε δεν θελεις, θα πρεπει και να τον αντιμετωπισεις...Σαν τον τυπο που φοβοταν τους κλοουν και τελικα τον πηγαν με το ζορι στο τσιρκο και ανακαλυψε οτι διασκεδαζει μαζι τους...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Ενα ειναι το σιγουρο .... Οτι το μυαλο παιζει απίστευτα παιχνιδια .... Στην περίπτωση μου αυτο εχει τον έλεγχο και οχι εγω .....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by pgritz View Post
    Ενα ειναι το σιγουρο .... Οτι το μυαλο παιζει απίστευτα παιχνιδια .... Στην περίπτωση μου αυτο εχει τον έλεγχο και οχι εγω .....
    Πώς είσαι σήμερα? Καλημέρα.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Καλημερα .... Οι μερες περνάνε ... Άλλες με περισσότερο άγχος άλλες με λιγότερο σχετικά με την φοβία μου .... Απλά κανω υπομονή !!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Help...!!!!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μια μερα παλια γυριζα απο τη σχολη κ ειμουν στο λεοφορειο με τη πινακιδα με το ελευθερο σχεδιο κ ετσι που το κραταγα πηγε ενας διπλα μου κ ξερασε πανω του. την αλλη μερα ο καθηγιτης μου πε που ειναι το σχεδιο παιδι μου? κ του λεω το πεταξα γιατι ενας ξερασε πανω του.
    Χαχαχα αλεξανδρε μου εχει συμβει ακριβως το ιδιο στην δικια μου πινακιδα αλλα με ροχαλα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •