Εμετοφοβία - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 68
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Κατι τέτοιο να μου τύχει .... ΧΑ ΧΑ.

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    5
    Ρε παιδια.τελικα αν δεν εχεις πιει ουτε νερο κ δεν εχεις φαει για καμια μερα(δλδ αδειο στομαχι) κ πας να κανεις εμετο βγαζεις τιποτα?αλλοι λενε οτι δεν βγαζεις τιποτα παρα μονο σαλιο που εχεις στο στομα αλλοι λενε οτι θα βγαλεις τα υγρα απτο στομαχι.τελικα τι ισχυει?βγαζεις κατι η οχι?:confused:

  3. #48
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Athens
    Posts
    61
    Δεν έχει σημασία αν βγάζει κάτι το στομάχι ή όχι, από την στιγμή μου γίνεται η σύσπαση είναι ήδη κακό. Και το ερώτημα είναι για πιο λόγο να κάνει σύσπαση ένα άδειο στομάχι? Μήπως κάνεις την ερώτηση για να την κάνεις? Ίσως θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο και δεν ρωτάς?

    Ίσως καλό είναι να αναλύσουμε το τι είναι ο εμετός. Είναι ένα τέρας? Μπαμπούλας? Γιατί του έχετε δώσει τόσο μυθικές διαστάσεις? Τα πράγματα είναι απλά, όσο δύσκολο και αν είναι να το δεχτούμε, εμετό κάνει ο οργανισμός όταν στο στομάχι μπει κάτι δηλητηριώδες και επικίνδυνο, το κάνει για να το αποβάλει, για να μας σώσει. Επίσης σε καταστάσεις έντονου στρες, χημικά που βγάζει ο οργανισμός χτυπάνε, ως επί το πλείστον, το στομάχι κ το έντερο, για να αδειάσει και να είμαστε πιο ελαφροί για να τρέξουμε μακριά από τον κίνδυνο ή για να παλέψουμε να τον αντιμετωπίσουμε. Τα αρχέγονα χρόνια ήταν ζήτημα ζωής κ θανάτου, το κατά πόσο γρήγορος ήσουν σε καταστάσεις στρες όπου σου επιτίθεται ένα αγρίμι.

    Ουσιαστικά ο εμετός δεν είναι ο κακός δαίμονας που ήρθε να μας καταδυναστεύσει, αλλά είναι άμυνα του οργανισμού για να μας προστατέψει! Είναι για το καλό μας! Δεν κινδυνεύουμε όταν κάνουμε εμετό! Ο εμετός είναι φίλος μας (σε φυσιολογικές συνθήκες, όχι όταν το κάνουμε κάθε μέρα), δεν είναι εχθρός.

    Τώρα ας πάμε στις φοβίες. Είπαμε ο εμετός είναι μια διαδικασία που αποβάλει, εξωθεί από τον οργανισμό κάτι επικίνδυνο/δηλητηριώδες. Δηλαδή, υπάρχει φοβία να αλλάξω, φόβος μήπως αποβάλω από μέσα μου μια συνήθεια/συμπεριφορά που με δηλητηριάζει, αλλά την έχω συνηθίσει τόσο πολύ που φοβάμαι να την χάσω. Ψυχοσωματικά το στομάχι έχει σχέση με την μητέρα, η μητέρα είναι αυτή που μας μαθαίνει να έχουμε εμπιστοσύνη στον κόσμο γύρο μας, να αισθανόμαστε ασφάλεια και αποδοχή. Ίσως θα πρέπει να σκάψεις σε αυτή την κατεύθυνση. Ποιες συμπεριφορές έχω υιοθετήσει από την μητέρα μου, τις απεχθάνομαι, θέλω να τις αποβάλω, αλλά φοβούμενη ότι δεν θα έχω πια την έγκριση κ την αποδοχή της μητέρας, φοβάμαι/τρέμω μήπως μου συμβεί κ τις αποβάλω τελικά.

    Μπορεί να μου πεις ότι έχεις τέλεια σχέση με την μητέρα σου. Αλλά εγώ θα σου πω να ψάξεις βαθύτερα...πίσω από την επιφανειακή συμπεριφορά, σκάψε και θα βρεις πολλά!!!!

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    5
    Καλησπερα.εκανα αυτη την ερωτηση γιατι το ειχα μεγαλη απορια τελικα!!!οταν ειχα ρωτησει ο ενας μ ειπε υγρα ο αλλος τιποτα.η αληθεια ειναι οτι νιωθω πιο χαλαρη οταν εχω χονεψει κ γ αυτο ρωτησα γτ προσπαθω σιγα σιγα να το αποβαλω ολο αυτο.στην ουσια οταν ειναι αδειο το στομαχι δεν ειναι οτι κανει συσπασεις φανταζομαι για να βγαλει κατι.πιστευω ειναι στο μυαλο μ αυτη η αηδια-αναγουλα.αλλα σε περιπτωση που απτο αγχος η κατι παρομιο τελικα πας να κανεις με αδειο στομαχι ηθελα να μαθω αν βγαζεις υγρα η κατι τετοιο.η αληθεια ειναι οτι η μανα μ παντα προσεχε τι τρωει μν την πειραξει κ γενικα δεν ειναι κ η πιο θαραλεα γυναικα.το αστειο ομως της υποθεσης ειναι οτι εχω να κανω εμετο πανω απο 10 χρονια αλλα κ τοτε επειδη δεν θυμαμαι πολλα.θυμαμαι μονο οτι μπορει κ να μην προλαβαινα να παω τουαλετα.οποτε για αυτο να δημιουργηθηκε ολο αυτο.αλλα πραγματικα το εχω αναγκη να μαθω αυτο που σας ειπα για το αδειο στομαχι.

  5. #50
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Athens
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by nefi35 View Post
    ..αλλα πραγματικα το εχω αναγκη να μαθω αυτο που σας ειπα για το αδειο στομαχι.
    Πραγματικά δεν θα έπρεπε να είναι αυτή η κύρια ανησυχία σου...η φοβία σου είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία...πρέπει να ψάξεις στη αιτία και να την λύσεις, αλλιώς θα έχεις συνέχεια τέτοιου είδους ερωτήματα να σε απασχολούν και να σε αποπροσανατολίζουν από το κύριο σου πρόβλημα.
    No one has to change. Survival is optional.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    oti xeirotero .........den to antexw

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Τελικά άραγε το έχει ξεπεράσει κανείς;

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    14
    και εγο εχω κατι παραομιο αλα μονο οταν 8ελο να κανο εμετο απο διλιτιριαση με το που αναβενει και τον νιοθω φοβαμαι να τον βγαλο για καπιο λογο πρεπει να παναω για ορες να ανεβει 5-6 φορες μεχρι να πο 8α το βγαλο να παει να γαμι8ει

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω εχω εμετοφοβια αλλα φοβάμαι μην κάνει κάποιος και κάνω και γω.. Αν μου έρθει εμετος ολα νορμαλ κάνω... Αλλα δεν εχω κατι που να με αηδιαζει πιο πολύ..

    Εστάλη από SM-A9000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by unique View Post
    Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και πως το έχει αντιμετωπίσει;
    Εαν και έχει περάσει αρκετός καιρός απο την ανάρτηση σου σαν καινουριο μέλος τώρα το διάβασα..Αντιμετώπιζω απο παιδί το ίδιο θέμα με εσένα ..
    Θυμάμαι μικρή να πηγαινοερχομαι δωμάτιο τουαλέτα και να τρεμω στην ιδέα οτι θα κάνω εμετό..θυμάμαι να έχω την έντονη αναγουλα αλλά να μην μπορώ σε καμια περιπτωση να κάνω εμετό..νόμιζα οτι αν αφήσω τον εαυτό μου σε αυτή την ενέργεια θα πεθάνω...
    Θυμάμαι απο τον πανικο να έχω ταχυκαρδίες και να μου κόβεται η αναπνοή.. στην προσπάθεια μου να αναπνευσω δε ,εριχνα πανω μου παγωμενο νερό...δεν ξεχνώ το τρέμουλο και τα δόντια μου να χτυπούν ανεξέλεγκτα...
    Το "καλυτερο", κοπελα πια σε εξοδο με το αγόρι μου παθαινω τροφική δηλητηρίαση...εκεί πια δεν έχω έλεγχο της κατάστασης( σε αλλες περιπτώσεις προσπαθούσα με νύχια και με δόντια να αποφυγω τον εμετό),οπότε και κάνω συνεχόμενους εμετούς.. Ηταν και η αρχή του τέλους που κράτησε πολλά χρόνια βέβαια αλλά με έφερε στο σήμερα που πλεον δεν ζω κάτω απο την συνεχόμενη απειλή του...
    Στα χρόνια που μεσολάβησαν μέχρι το σήμερα εφτασα σε σημείο σχεδόν να κοψβ το φαγητο και να τρεφομαι με ξηρή τροφή τύπου φρυγανιά ψωμί και αυτά γιατί μέσα στο μυαλό είχα πειστεί οτι τα συγκεκριμένα δεν μπορούν να με δηλητηρίασουν...
    Ετρωγα και παντα κοιτούσα το ρολόι και μετραγα με αγωνία τις 2,5. -3 ώρες που μου είχε πει ο γιατρός οτι μπορει ν εμφανίζονται τα συμπτωματα μετα απο προβληματική τροφή...
    Ολη αυτή η κατάσταση με έκανε να υποφέρω... Ειχα πλεον μια μονιμη αναγουλα να με συνοδευει και εφτασα σε γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο γαστροσκοπηση διέγνωσε νεύρωση στομάχου και μου έδωσε κάποια χαπια που φοβηθηκα να τα πάρω μην παθω τίποτα και κάνω εμετό !!!
    Εφτασα να ζυγιζω 42 κιλα και να τρεμω να βγω απο το σπίτι μου...
    Να φανταστεις μέχρι και την μέρα του γάμου μου φοβόμουν να πιω απο το κρασί την ωρα της τελετής και αργότερα στην δεξίωση δεν έφαγα την τούρτα που ανταλάσσει το ζευγαρι στην γνωστή διαδικασία ! Είχα πάθει όχι απλα φοβία αλλά ψύχωση...
    Κάποια στιγμή έγινε το κλικ στον εγκέφαλο μου μετα όμως απο τις δυο μου εγκυμοσύνες που ντρέπομαι που το λέω εκανα χρηση αντιεμετικων μιας και ο γιατρός έκρινε οτι χειρότερο κακό θα έκανε το αντίθετο...
    Μετα την γέννεση των μικρών μου λοιπόν και βλέποντας τα μικρά μου να τρέμουν στην ιδέα του εμετού είπα Ώπα! Οχι δεν θα το αφήσω ν το περάσουν αυτό...και έτσι κάπως άρχισα να εκτίθεμαι σιγά-σιγά σε τροφές που μέχρι τότε δεν έβαζα στο στόμα μου...
    Δεν ήταν καθόλου εύκολο αντίθετα ετρεμα από το φόβο μου καθημερινά όμως έχοντας όπως σου είπα κίνητρο τα παιδιά μου σήμερα Τρώω τα πάντα και μη σου πω από άλλα ψυχολογικά η δεν ξέρω τι που με διακατέχουν ,κατεβαζω τον αγλεορα!
    Κάποιες φορές πέφτω στην παγίδα του φόβου αλλά εκείνη την ώρα επιβεβαιώνω τον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να πάθω τίποτα και κατευθείαν καταπιάνομαι με κάτι και το αφήνω πίσω .όσο αυτό επιστρέφει τόσο εγώ συμπεριφέρομαι ανάλογα..
    Εύχομαι τώρα πια να εχεις βρει και εσύ την γαλήνη ...!

    Εστάλη από LEAGOO M8 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Χαίρομαι πραγματικά .. γιατι καταλαβαίνω οτι υπαρχει ελπίδα τελικά !!

  12. #57
    Quote Originally Posted by unique View Post
    Χαίρομαι πραγματικά .. γιατι καταλαβαίνω οτι υπαρχει ελπίδα τελικά !!
    καλημερα.εσυ δεν το εχεις ξεπερασει ακομη.ειχα και εγω στο παρελθον αλλα σχεδον το ξεπερασα αυτο.

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Εγω δυστυχώς δεν το εχω ξεπεράσει και δεν ειμαι και σίγουρη οτι θα το ξεπεράσω ποτε ....

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    1
    Δεν ξερω αν θα το δεις , αλλα να ξερεις οτι δεν εισαι μονη σου , ειμαστε ολοι μαζι σε αυτο και εχω και εγω την ιδια ψυχωση με λιγο διαφορετικο τροπο . Ευχομαι να το εχεις ξεπερασει και αν οχι πιστευω οτι καποια στιγμη με καποιο τροπο θα το ξεπερασεις .

  15. #60
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα σε νιώθω απόλυτα. Εμένα ξεκίνησε απο όταν ήμουν 12 που ήμουν ένα παιδί που έτρωγε πολύ. Μια μέρα έφαγα τόσο πολύ που σηκώθηκα απ τον ύπνο για να κάνω εμετό και απο τότε άρχισε ο γολγοθάς. Για 1 χρόνο δεν έτρωγα σχεδόν τπτ και έχασα μέσα σε 1 εξάμηνο 12 κιλά. Αφου το ξεπερνάω αυτό μετά μου έμεινε μόνο η φοβία μήπως κάποιος άλλος κάνει εμετό δίπλα μου. Πριν ταξιδέψω κοιτάω τα μποφόρ όχι γιατί ζαλίζομαι αλλά μήπως ζαλιστεί κάποιος άλλος και κάνει εμετό. Μια φορά στη δουλειά μου έτυχε να κάνει εμετό μια κοπέλα που ήταν έγκυος και άρχισα να τρέχω σαν τρελή για να φύγω, ένιωσα άσχημα για την κοπέλα. Και το χειρότερο? Δεν έχω κάνει δική μου οικογένεια γιατί τα παιδιά αρρωσταίνουν συνέχεια και κάνουν εμετούς και δεν θα μπορέσω να τα υποστηρίξω. Μεγάλο πρόβλημα παιδιά.

    Εδω και 2 μήνες κάνω θεραπεία για αγχώδη διαταραχή γενικά με abilify και enlift ελπίζω να βοηθήσει και σ αυτό. Το άγχος μου μειώθηκε αρκετά, η μελαγχολία όχι όμως. Θα δούμε είναι αρχή ακόμα. Να δω τώρα πως θα αντιμετωπίζω απο δω και μπρος το θέμα του εμετού.
    Σου προτείνω να δεις ειδικό μήπως ξεκινήσεις και συ κάποια θεραπεία. Απο μόνη σου δύσκολο.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •