Εμετοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19

    Εμετοφοβία

    Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και πως το έχει αντιμετωπίσει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τι εννοείς;
    Φοβάσαι μην κάνεις εμετό μπροστά σε κόσμο και γίνεις ρεζίλι ή νομίζεις ότι όλοι γύρω σου θα κάνουν εμετό;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Ζω μόνιμα με έναν φόβο οτι μπορεί να κάνω εμετό ( ασχετο αν είναι μπροστά σε κόσμο ή όχι, το ίδιο είναι για μένα) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προσέχω τι τρώω, να μην τρώω απο έξω μην τυχόν και πάθω καμία δηλητηρίαση και γενικά να μην έχω πολύ καλή σχέση με το φαγητό. Το χειρότερο
    μου είναι αν τυχόν είναι κανείς άρρωστος με το στομάχι του , που τότε κόβω κάθε επάφη για μέρες.
    Το θέμα μου είναι ότι πέρα απο αυτήν την φοβία, έχει αρχίσει και μου προκαλεί πρόβλημα στην υγεία μου καθώς είμαι πολύ λίγα κιλά ( 1,63 - 44kg) και δεν μπορώ να το διορθώσω αφού δεν τρώω ( τρώω λίγο για να μην μου πέσει βαρή και κάνω κανέναν εμετό)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ νομίζω ότι θες ψυχολόγο γιατί μάλλον είσαι οριακά στην νευρική ανορεξία όπου στο τέλος θα καταλήξεις ότι και να τρως να κάνεις εμετό.
    Εγώ το φοβόμουν όταν ξεκίνησα τα αντικαταθληπτικά γιατί μου έφερναν έντονες αναγούλες (χωρίς να κάνω εμετό) και έτσι μέχρι να τα συνηθίσω είχα πάρει από φαρμακείο χάπια για τον εμετό και τα είχα πάντα πάνω μου.

    Μπορείς να κάνεις και εσύ αυτό.
    Αλλά πρόσεχε κιόλας είσαι λίγα κιλά και θέλεις προσοχή μην συνηθίσει το σώμα σου και μετά τα πετάει όλα.
    Η νευρική ανορεξία είναι πολύ άσχημο και σοβαρό πράγμα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Κοίτα η νευρική ανορεξία είναι κάτι άλλο γιατί αυτοί που έχουν πολλές φορές κάνουν εμετό για να μην παχύνουν και οι περισσότεροι δεν θέλουν να παχύνουν. Εγώ έχω επίγνωση οτι είμαι αρκετά αδύνατη και θέλω να παχύνω απλά δεν μπορώ. Εγώ ο μόνος λόγος που δεν τρώω είναι γιατί φοβάμαι μην κάνω εμετο ............ το οποίο δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μου συμβεί. Και γω κουβαλάω καθημερινά αντιεμετικά μαζί μου μην τυχόν και με πιάσει κάτι να πιω.
    Νιώθω ότι αν κάνω εμετο θα πεθάνω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Quote Originally Posted by pgritz View Post
    Κοίτα η νευρική ανορεξία είναι κάτι άλλο γιατί αυτοί που έχουν πολλές φορές κάνουν εμετό για να μην παχύνουν και οι περισσότεροι δεν θέλουν να παχύνουν. Εγώ έχω επίγνωση οτι είμαι αρκετά αδύνατη και θέλω να παχύνω απλά δεν μπορώ. Εγώ ο μόνος λόγος που δεν τρώω είναι γιατί φοβάμαι μην κάνω εμετο ............ το οποίο δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μου συμβεί. Και γω κουβαλάω καθημερινά αντιεμετικά μαζί μου μην τυχόν και με πιάσει κάτι να πιω.
    Νιώθω ότι αν κάνω εμετο θα πεθάνω.
    Εγώ πάντως λέω να πας σε κάποιον καλό ψυχολόγο,οι φοβίες σου δεν είναι φυσιολογικές και επίσης πάσχεις από νευρική ανορεξία-εγώ με το ίδιο ακριβώς ύψος είμαι 64 κιλά και είμαι φυσιολογική εμφανισιακά.......
    Παρεπιπτόντως το μόνο πραγμα που δεν φοβάμαι είναι ο εμετός....................

    ακόμα και δηλητηρίαση να πάθω αποκλείεται να κάνω εμετό-καμιά δοιάρροια παίζει.
    Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα ανορεξίας-οι ανορεκτικές συνηθως δεν τρώνε-όπως και εσύ.

    Αλλά όπως και να χει νομίζω ότι πρεέπει άμεσα να δεις κάποιον/ους ειδικούς....:-)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by pgritz View Post
    Ζω μόνιμα με έναν φόβο οτι μπορεί να κάνω εμετό ( ασχετο αν είναι μπροστά σε κόσμο ή όχι, το ίδιο είναι για μένα) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προσέχω τι τρώω, να μην τρώω απο έξω μην τυχόν και πάθω καμία δηλητηρίαση και γενικά να μην έχω πολύ καλή σχέση με το φαγητό. Το χειρότερο
    μου είναι αν τυχόν είναι κανείς άρρωστος με το στομάχι του , που τότε κόβω κάθε επάφη για μέρες.
    Το θέμα μου είναι ότι πέρα απο αυτήν την φοβία, έχει αρχίσει και μου προκαλεί πρόβλημα στην υγεία μου καθώς είμαι πολύ λίγα κιλά ( 1,63 - 44kg) και δεν μπορώ να το διορθώσω αφού δεν τρώω ( τρώω λίγο για να μην μου πέσει βαρή και κάνω κανέναν εμετό)
    εχω περασει κ απο αυτο το σταδιο λοιπον θες τη γνωμη μου? ας αυτο το βιολι με την εμετοφοβια κ πες μας τι συμβαινει με τους γυρω σου κ τι παιζει με αυτους....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν φοβάμαι είναι ο εμετός....................
    μια μερα παλια γυριζα απο τη σχολη κ ειμουν στο λεοφορειο με τη πινακιδα με το ελευθερο σχεδιο κ ετσι που το κραταγα πηγε ενας διπλα μου κ ξερασε πανω του. την αλλη μερα ο καθηγιτης μου πε που ειναι το σχεδιο παιδι μου? κ του λεω το πεταξα γιατι ενας ξερασε πανω του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Δεν συμβαίνει στην παρούσα φάση κάτι με τους γύρω μου... ολά καλά...οικογένεια κτλ.... απλά πολύ μικρή έχασα τον πατέρα μου ( 11 χρονών) απο καρκίνο στομάχου.... ο οποίος έκανε καθημέρινα τουλάχιστον 20 φορές εμετό και εγώ τον έβλεπα και τον άκουγα... νομίζω απο εκεί ξεκινάνε όλα... στα 13-14 είχα μόνιμα έναν κόμπο στον λαιμό με απότέλεσμα πάλι να μην τρώω... το ξεπέρασα μετα απο 2 χρόνια ετσι απλά.... περάσα αρκετά χρόνια χωρίς τέτοιες φοβίες... ή μάλλον καλύτερα όχι σε αυτήν την ένταση... δηλ. να το σκέφτομαι κάθε μέρα... τώρα όμως έχω φτάσει σε απόγνωση γιατί βλέπω οτι με έχει πάρει η κατω βόλτα με τα κιλά. Πρέπει κάτι να κάνω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α καταλαβα κ ποσα χρονια το σλκεφτοσουν αυτο κ δε το ελεγες?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Τα τελευταία 6 χρόνια νομίζω οτι το έχω μόνιμα στο μυαλό μου... άλλες φορές πιο έντονα και άλλες πιο χαλαρα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by pgritz View Post
    Τα τελευταία 6 χρόνια νομίζω οτι το έχω μόνιμα στο μυαλό μου... άλλες φορές πιο έντονα και άλλες πιο χαλαρα.
    αρα αυτο σου φταιει ποσο πολυ θα εχεις φορτωσει οτα αυτο συνεβει στα 11 σου χρονια θα ειναι παρα πολα αυτα που θα ειχες να πεις

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    οντως.........

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αλλά όπως και να χει νομίζω ότι πρεέπει άμεσα να δεις κάποιον/ους ειδικούς....:-)
    αμαν πια τι ητοπαθεια ειναι αυτη ειδες οτι βγηκε ακρη?

    οντως.........
    ε τοτε αφου ξερεις τι πρεπει να κανεις ξερεις κ πως να βγεις απο ολη αυτη τη κατασταση αρχισε να μιλας κ θα εξαφανιστουν ολα το ιδιο εκανα κ γω....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Μόνο με ομιλία σε ειδικο το ξεπεράσες η και με κάποια φαρμακευτική αγωγή ;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •