Εμετοφοβία - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 67 of 67
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    γεια σου kartpal παιρνω κι εγω enlift αλλα δεν ειναι αρκετο.εχω παρα πολλες φοβιες.μου εχει γραψει ο γιατρος αριπιπραζολη αλλα φοβαμαι να το παρω.σ εχει βοηθησει εσενα?σου δημιουργησε παρενεργειες?φοβαμαι γιατι ειναι αντιψυχωτικο.δεν εχω παρει ποτε αντιψυχωτικο

  2. #62
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    γεια σου kartpal παιρνω κι εγω enlift αλλα δεν ειναι αρκετο.εχω παρα πολλες φοβιες.μου εχει γραψει ο γιατρος αριπιπραζολη αλλα φοβαμαι να το παρω.σ εχει βοηθησει εσενα?σου δημιουργησε παρενεργειες?φοβαμαι γιατι ειναι αντιψυχωτικο.δεν εχω παρει ποτε αντιψυχωτικο
    Γεια και πάλι. Τι φοβίες έχεις εσύ? Παίρνεις το enlift μόνο του? Εγω είχα ξεκινήσει πριν 2 μήνες με abilify. Είχα λίγες παρενέργειες μόνο τις 2-3 πρώτες μέρες. Είχα λίγη ταχυκαρδία και ανησυχία όχι όμως κάτι το τρομερό. Μετά απο 2 εβδομάδες ξεκίνησα μαζί και το enlift. To abilify το ξεκινησα σε σιρόπι σε πολύ χαμηλή δόση. 0,5 mg για 4 μέρες, μετά 1 mg για άλλες 4 και σταδιακά έφτασα στα 5. Αξίζει τον κόπο είναι καλό φάρμακο χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες. Σε μένα είχε μόνο αυτά που σου έγραψα. Τώρα στους 2 μήνες συνδυαστικά πάω πολύ καλά. Μου μειώθηκε πολύ το άγχος, σχεδόν εξαφανίστηκε, νιώθω σταθερά ήρεμη και δεν νιώθω αυτή τη μελαγχολία που είχα πριν ξεκινήσω. Να ξέρεις όμως χρειάζεται χρόνο. Μετά τον πρώτο μήνα είδα τη σταθερή διαφορά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Ό,τι άλλη απορια έχεις γι αυτα τα 2 φάρμακα μπορείς να με ρωτήσεις

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Την έχω και εγώ αυτή την φοβία από πολύ μικρή. Αλλά μου περνάει από το μυαλό μόνο όποτε είμαι άρρωστη ή έχω τάση για εμετό. Ευτυχώς είμαι από τους ανθρώπους που δεν κάνουν ποτέ εμετό οπότε πιστεύω ότι άδικα φοβάμαι!

  4. #64
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    εγώ παθαίνω ταχυπαλμία και τρέμω τη στιγμή που η μικρή μου - 7 ετών - θα αρρωστήσει με γαστρεντερίτιδα. Η αλήθεια είναι ότι έχει νοσηλευτεί όλες τις φορές που έχει πάθει γαστρεντερίτιδα, γιατί αφυδατώνεται. Εγώ με το που θα πει πονάει η κοιλιά ή αν δε φάει όσο συνήθως φοβάμαι και όλη νύχτα ξαγρυπνάω δίπλα της μήπως κάνει εμετό. Πάω σε ψυχολόγο εδώ κι ένα χρόνο, έχω πάει και παλιότερα σε άλλη και σε σύμβουλο γάμου με τον άντρα μου (για άλλα θέματά μας αλλά συζητήσαμε κι αυτό), όλοι συμφωνούν ότι μάλλον η ρίζα είναι ένα προβλημα σοβαρότατο υγείας που έχει ο άντρας μου (χρόνια νεφρική ανεπάρκεια και καρκίνο νεφρού) που ξεκίνησε με κολικούς οι οποίοι κατέληγαν σε εμετούς. Αυτό όμως δε με βοηθάει. Και παλιότερα είχα έναν φόβο. Όταν έμεινε έγκυος η πρώτη σκέψη μου ήταν ωχ...τώρα θα έχω ανακατέματα κι εμετούς; και είχα ψάξει να βρω αν υπάρχει κάποιο σιρόπι που επιτρέπεται να πίνουν οι έγκυες. Ευτυχώς δε χρειάστηκε. Όταν άρχισα να ταίζω τη μικρή μου φοβόμουν μην κάνει εμετό....όταν ήταν να της δώσω σιρόπι το ίδιο...όταν την πιάνει βήχας τη νύχτα ...υπάρχει κανείς να ξεπέρασε το πρόβλημα και με ποιον τρόπο;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    εγω σε μικρη ηλικία ειχα θεματα κι πραγματικα το να ξερνας ειν πολυ ασχημο πραμα ????????
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    25
    Έχω και εγώ αυτήν τη φοβία αρκετά χρόνια αλλά τον τελευταίο καιρό έχει γίνει τόσο έντονη που καθιστά δυσλειτουργική την καθημερινότητα μου. Ξυπνάω και κοιμάμαι με την έννοια μην κάνω εμετο. Είναι παράλογο αλλά όντως το φοβάμαι όσο τίποτα άλλο

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    το εχω και εγω ... οταν αρρωσταινουν τα παιδια μου ειναι 10 12 16 μερικα κανουν εμετο ασε εκει με πιανει πονο ιδρωμα νταν ντουκ το εντερο μια δαγκανα στο στομαχι ... μετα νιωθω εναν κρυος αερας ... ταχυκαρδια ... περναει αλλα θελει χρονο

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •